Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Regnowie

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Distinctive emblem for cultural property.svg 11/7 z 30.05.1946 oraz 265 z 27.12.1967[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Regnów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

31 maja

Położenie na mapie gminy Regnów
Mapa konturowa gminy Regnów, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu rawskiego
Mapa konturowa powiatu rawskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia51°44′55,23″N 20°23′22,70″E/51,748675 20,389639

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Biała Rawska diecezji łowicikiej).

Architektura

Jest to trzynawowa świątynia wzniesiona w stylu późnobarokowym. Wybudowana została na planie krzyża łacińskiego z trzema ołtarzami we wnętrzu. Barokowa fasada jest ozdobiona dwiema położonymi symetrycznie wieżami oraz umieszczonymi na elewacji pilastrami. Całość Jest przykryta dwuspadowym, blaszany dachem.

Historia

Kościół został ufundowany przez Wojciecha Franciszka Lanckorońskiego. Budowa trwała dwa lata i zakończyła się w 1764 roku. Budowla została ostatecznie konsekrowana w 1772 roku. W czasach Księstwa Warszawskiego świątynia popadła w ruinę i dopiero w 1862 roku została odrestaurowana. Budowla pełniła kluczową rolę w czasie I wojny światowej, kiedy to służyła Rosjanom za punkt obserwacyjny i stała się terenem lokalnych walk.

Wyposażenie

Świątynia posiada bardzo bogate wyposażenie, reprezentujące głównie styl barokowy. Główny ołtarz budowli powstał w stylu rokokowym i został wykonany w XVIII stuleciu. Otaczają go rzeźby Proroków Starego Testamentu, aniołów oraz świętego Michała Archanioła. W ołtarzach bocznych znajdują się wykonane w XVIII wieku rzeźby św. Antoniego Padewskiego oraz Chrystusa Ukrzyżowanego. Poza tym w świątyni Są umieszczone m.in. gotycka rzeźba przedstawiająca Pietę z XV wieku oraz obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem ubranej w srebrną sukienkę z XVIII wieku. Ciekawa jest również oryginalna ambona przypominająca swoim kształtem łódź z żaglem[2].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2020-05-29].
  2. Kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP, Regionalny Katalog Zabytków Województwa Łódzkiego [dostęp 2020-05-20].

Media użyte na tej stronie

Łódź Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Łódź Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.45 N
  • S: 50.78 N
  • W: 17.95 E
  • E: 20.75 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Powiat rawski location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map