Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Baligrodzie

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Distinctive emblem for cultural property.svg A-169 z dnia 2.11.1989[1]
kościół cmentarny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Baligród

Adres

Kazimierza Wielkiego

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

8 grudnia

Położenie na mapie gminy Baligród
Mapa konturowa gminy Baligród, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu leskiego
Mapa konturowa powiatu leskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia49°20′25,61″N 22°17′17,63″E/49,340447 22,288231

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół pełniący obecnie funkcję kaplicy cmentarnej. Należy do parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1877–1879 i ufundowana przez Teresę ze Stadnickich Weissenwolffową, księdza Daniela Sulikowskiego oraz baligrodzkich wiernych. Budowla została poświęcona w 1879 roku. Kościół został zaprojektowany przez inżyniera Teofila Bohusza.

W czasie I wojny światowej świątynia doznała poważnych zniszczeń. Działania wojenne spowodowały przebicie sklepień, przedziurawienie dachu i zniszczenie filarów. Dzięki materialnej pomocy parafian budowla została w tym czasie wyremontowana.

W późniejszych latach kościół znalazł się w złym stanie technicznym i zastanawiano się nad jego rozbiórką. W świątyni przeprowadzono prace konserwatorskie, które tymczasowo uchroniły ją przed zniszczeniem. Obecnie budowla spełnia rolę kaplicy cmentarnej, ponieważ w latach 1997–2001 wybudowano nowy kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego[2].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Subcarpathian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 50.9 N
  • S: 48.95 N
  • W: 21.03 E
  • E: 23.66 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Powiat leski location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map