Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii
Distinctive emblem for cultural property.svg 016/364/62[1] (zespół klasztorny bernardynów) z dnia 5.03.1962
kościół parafialny
Ilustracja
elewacja frontowa
Państwo

 Polska

Miejscowość

Góra Kalwaria

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii

Wezwanie

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Góry Kalwarii
Mapa konturowa Góry Kalwarii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii”
Położenie na mapie powiatu piaseczyńskiego
Mapa konturowa powiatu piaseczyńskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii”
Położenie na mapie gminy Góra Kalwaria
Mapa konturowa gminy Góra Kalwaria, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii”
Ziemia51°58′51,95″N 21°13′14,49″E/51,981097 21,220692

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwariirzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu czerskiego archidiecezji warszawskiej.

Historia świątyni

Murowana świątynia została ufundowana w 1756 roku przez Franciszka Bielińskiego i wzniesiona w stylu barokowym dla zakonu bernardynów. Kościół został wzniesiony na miejscu drewnianej budowli zniszczonej przez huragan lub pożar. Świątynia została zaprojektowana przez włoskiego architekta Jakuba Fontanę. W 1864 roku klasztor bernardynów, istniejący przy kościele, został skasowany przez władze carskie, za uczestnictwo zakonników w powstaniu styczniowym. W 1897 roku świątynia zostaje mianowana kościołem parafialnym pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W dniu 8 kwietnia 1952 roku kościół i parafia zostaje przekazana księżom marianom.

Zabytki świątyni

Ołtarz

Na frontonie kościoła jest umieszczona tablica z napisem "Vota mea" wmurowana na pamiątkę odrestaurowania budowli w 1848 roku. Wnętrze posiada architekturę i wyposażenie w stylu barokowym, pochodzące z II połowy XVIII stulecia. Na gzymsach i rogach ołtarzy są umieszczone aniołki. Chrzcielnica pochodzi z XVIII stulecia. Cztery ołtarze boczne posiadają obrazy namalowane przez Szymona Czechowicza przedstawiające: scenę Ofiarowania Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej, św. Rodzinę, św. Franciszka z Asyżu i św. Antoniego Padewskiego. Stacje Drogi Krzyżowej, wykonane w stylu barokowym są umieszczone na filarach świątyni. Ołtarz główny posiada cudowny obraz Matki Bożej oraz posągi świętych Piotra i Pawła. Sarkofag wykonany z czarnego marmuru mieści relikwie św. Waleriana, sprowadzone przez biskupa Wierzbowskiego do Góry Kalwarii w 1683 roku. W zakrystii znajdują się meble intarsjowane z XVIII stulecia oraz kopie portretów. Za ołtarzem głównym umieszczony jest kapitularz. Obraz Matki Bożej z Guadelupe został namalowany w XVII stuleciu i reprezentuje szkołę hiszpańską[3].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2014-10-04].
  2. Organy - Polskie Wirtualne Centrum Organowe, www.organy.art.pl [dostęp 2017-11-18] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-07].
  3. Kościół parafialny (pol.). Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii. [dostęp 2014-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-10)].

Media użyte na tej stronie

Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Powiat piaseczyński location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu piaseczyńskiego, Polska
Góra Kalwaria - zespół klasztorny bernardynów - ZJ001.jpg
Autor: ZeroJeden, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Góra Kalwaria - wnętrze kościoła pobernardyńskiego p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP (zabytek nr 1016/364/62)
Kościół Niepokalanego Poczęcia Góra Kalwaria front 01.jpg
Autor: Piotr Moroz, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
zespół klasztorny bernardynów, XVIII:
  • kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, 1756-1759
  • brama

(widok od frontu, od ul. ks. Sajny)

Góra Kalwaria, ul. ks. Sajny 2 (zabytek nr 1016/364/62)
Góra Kalwaria (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Góra Kalwaria, Polska
Góra Kalwaria location map.svg
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa miasta Góra Kalwaria, Polska