Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Markach

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Markach
Distinctive emblem for cultural property.svg 1289 z dnia 3.02.1987[1]
kościół parafialny

widok fasady frontowej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Marki
ul. Józefa Piłsudskiego

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Izydora w Markach

Wezwanie

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

8 grudnia

Położenie na mapie Marek
Mapa konturowa Marek, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Markach”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Markach”
Położenie na mapie powiatu wołomińskiego
Mapa konturowa powiatu wołomińskiego, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Markach”
Ziemia52°19′35,14″N 21°06′22,03″E/52,326428 21,106119

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Markachrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu zielonkowskiego diecezji warszawsko-praskiej.

Świątynia została zaprojektowana przez architekta Jana Hinza w stylu "gotycko-nadwiślańskim". W dniu 3 maja 1899 roku został wmurowany kamień węgielny. Budowa ścian zewnętrznych trwała 3 miesiące i w grudniu 1899 roku zostały poświęcone mury. Budowa wieży została zakończona w 1903 roku. W 1904 roku kościół konsekrował kardynał Aleksander Kakowski. Świątynia została wzniesiona dzięki staraniom księdza Jakuba Dąbrowskiego, któremu pomógł prezes Komitetu Budowy, Franciszek Małachowski. Początkowo marecki kościół był rektoratem. Dopiero, w dniu 20 października 1917 roku została utworzona samodzielna parafia św. Izydora przez wspomnianego wyżej kardynała Aleksandra Kakowskiego. W dniu 8 września 1944 roku wojska hitlerowskie wysadziły wieżę. Jej odbudowę zakończono w 1961 roku. W 1959 roku, w lewym bocznym ołtarzu została umieszczona kopia cudownego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, przywieziona przez parafian z Jasnej Góry. W 1967 roku w oknach zostały umieszczone witraże wykonane przez pracownię Jerzego Olszewskiego i zaprojektowane przez Halinę Cieślińską-Brzeską. W latach 70. XX wieku zostały zdjęte dachówki i dach świątyni został pokryty blachą miedzianą.

Jest to świątynia trzynawowa, oparta na ośmiu kolumnach, wybudowana z cegły na planie krzyża. Jej wymiary to: wysokość wieży - 44 metry, długość - 46 metrów, szerokość - 20 metrów, wysokość wnętrza od 8 do 12 metrów[3].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2014-09-30].
  2. Organy - Polskie Wirtualne Centrum Organowe, www.organy.pro [dostęp 2017-11-18].
  3. Rys historyczny (pol.). Parafia św. Izydora w Markach. [dostęp 2014-09-30].

Media użyte na tej stronie

Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Powiat wołomiński location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu wołomińskiego, Polska
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Markach.jpg
(c) Arkadiusz Zarzecki, CC BY-SA 3.0
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w parafii Św. Izydora w Markach
Marki location map(2).png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: ODbL
Mapa Marek, Polska