Kościół Niepokalanego Serca Maryi i Matki Bożej Ostrobramskiej w Białymstoku
A-195 z dnia 14 grudnia 1981 i 17 maja 1994[1] | |||||||||||
kościół parafialny | |||||||||||
Państwo | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Miejscowość | |||||||||||
Wyznanie | |||||||||||
Kościół | |||||||||||
Parafia | |||||||||||
Wezwanie | Niepokalanego Serca Maryi i Matki Bożej Ostrobramskiej | ||||||||||
Wspomnienie liturgiczne | sobota po uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego, 16 listopada | ||||||||||
| |||||||||||
| |||||||||||
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |||||||||||
53°06′38″N 23°12′34″E/53,110556 23,209444 |
Kościół pw. Niepokalanego Serca Maryi i Matki Bożej Ostrobramskiej w Białymstoku – jeden z białostockich rzymskokatolickich kościołów parafialnych. Należy do dekanatu Białystok - Dojlidy. Mieści się przy ulicy księdza Stanisława Suchowolca, w dzielnicy Dojlidy.
Historia
Przed wybudowaniem kościoła Niepokalanego Serca Maryi i Matki Bożej Ostrobramskiej, prawie na tym samym miejscu, stała drewniana cerkiew pounicka[2] pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i proroka Eliasza, zbudowana w 1727 r. z fundacji rodu Radziwiłłów[3]. Świątynia służyła katolikom obrządku wschodniego – unitom – do roku 1842, następnie obiekt przekazano prawosławnym. W 1919 r. cerkiew przejął Kościół rzymskokatolicki zmieniając jej wezwanie na Matki Bożej Ostrobramskiej. Niemal trzystuletnią świątynię użytkowano do lat 50. XX wieku, kiedy podjęto decyzję o jej rozbiórce.
W 1947 roku ksiądz proboszcz Antoni Lewosz rozpoczął starania o budowę nowej świątyni w Dojlidach. Projekt świątyni został sporządzony przez białostockiego architekta Stanisława Bukowskiego. Budowla została wzniesiona w latach 1949-1955. W dniu 28 sierpnia 1955 roku świątynia została konsekrowana przez biskupa Władysława Suszyńskiego.
W latach 90. XX wieku, dzięki staraniom księdza proboszcza Stanisława Zdziecha, budowla została wyremontowana i została zmieniona aranżacja wnętrza. To właśnie w tym kościele odprawiał Msze święte za Ojczyznę ksiądz Stanisław Suchowolec, będący wikariuszem parafii, zamordowany w 1989 prawdopodobnie przez Służbę Bezpieczeństwa[4].
Architektura
Jest to kościół o dwóch nawach, silnie zgeometryzowany, posiada swoistą dekorację, architekturą nawiązuje do modernizmu dwudziestolecia międzywojennego. Dzięki swej architekturze jest jedną z ciekawszych budowli, wybudowanych w tym okresie w Polsce[4].
Przypisy
- ↑ Rejestr zabytków nieruchomych woj. podlaskiego. [dostęp 2013-02-13].
- ↑ Historia parafii. Parafia pw. Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku.
- ↑ Historia parafii. Parafia pw. proroka Eliasza w Białymstoku. [dostęp 2013-03-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-28)].
- ↑ a b Parafia Niepokalanego Serca Maryi. Archidiecezja białostocka. [dostęp 2013-02-13].
Media użyte na tej stronie
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podlaskie Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 54.50 N
- S: 52.17 N
- W: 21.45 E
- E: 24.10 E
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Autor:
Mapa Białegostoku, Polska
Autor: XoRiK, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, kościół par. p.w. Niepokalanego Serca Maryi, 1949-1955