Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Szczecinie

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Szczecinie
Distinctive emblem for cultural property.svg 296 z dnia 22.10.1957 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Szczecin

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Niepokalanego Serca NMP w Szczecinie-Stołczynie

Wezwanie

Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Szczecinie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Szczecinie”
Ziemia53°29′39″N 14°35′58″E/53,494167 14,599444

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Pannygotycki[2] kościół jednonawowy z transeptem[2] , wybudowany z cegły[2] na granitowym fundamencie[2] . Jeden z nielicznych kościołów Szczecina z zachowanym barokowym wyposażeniem[2]. Świątynia znajduje się na osiedlu Stołczyn, przy skrzyżowaniu ulic Nehringa i Kościelnej. Należy do parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie-Stołczynie.

Historia

Pierwszy kościół w ówczesnej wsi Stołczyn powstał w XIII w. Wieś stanowiła początkowo uposażenie klasztoru cysterek, a następnie zakonu kartuzów. W XV w. kościół został przebudowany w stylu gotyckim. Został założony na planie prostokąta, z wieżą po zachodniej stronie budowli – zgodnie z tradycją chrześcijańską. Był to wówczas kościół salowy, czyli z jednym tylko, przestronnym pomieszczeniem wewnątrz. Prezbiterium nie było wyodrębnione. Do wnętrza świątyni prowadziło jedno lub dwa wejścia.

Kolejna rozbudowa świątyni nastąpiła w latach 20. XVIII w., co sygnalizuje napis nad wejściem do kościoła: Anno Domini 1725. Do salowego korpusu został w tym czasie dobudowany transept, który spowodował, że wraz z salą główną w rzucie kościół ma teraz kształt krzyża. W skrzydle południowym transeptu umieszczono wejście. Wieża została rozbudowana poprzez dobudowanie dwóch górnych, drewnianych kondygnacji. Całość przykrył barokowy hełm z sygnaturką. Przemurowano wówczas również okna, a cała gotycka, ceglana bryła została otynkowana na biało[3].

W wyniku pożaru w 1920 r. zniszczeniu uległa wieża, a jej odbudowanie zakończyło się uproszczeniem zwieńczenia dachu, ograniczającym się do położenia miedzianego hełmu, już bez sygnaturki[4]. Od strony północnej w latach 70. XX w. dobudowana została większa zakrystia.

Wnętrze świątyni

Dzisiejszy kościół to efekt prac konserwatorskich z lat 80. XX wieku, których celem m.in. było odsłonięcie i wyeksponowanie gotyckich elementów architektury. W roku 1982 r[2]. po zbiciu tynku z dolnej części wieży odsłonięty został zachodni, gotycki portal wejściowy (szczyty gotyckie nad prezbiterium i w transepcie[2]). Zregotycyzowany został także szczyt wschodni kościoła (portal gotycki pod wieżą od zachodu - i napis "Anno Domini 1725" dotyczący wieży barokowej[2])[3].

W przyziemiu świątyni odsłonięto kamienne elementy lica muru. Odsłonięto zachowane w strukturze murowanej części wieży blendy, które są naśladownictwem tzw. blend stargardzkich, czyli nawiązują wyglądem do tych zastosowanych w kolegiacie w Stargardzie. We wnętrzu kościoła przeprowadzono w latach 1980-1982 konserwację barokowego ołtarza, ambony i empor, której dokonała firma Antoniego Juszczaka z Poznania[2]. Renowacją kościoła oraz budową obiektu katechetycznego zajmowali się m.in. proboszczowie ks. Bronisław Janowski, ks. dr Ryszard Ziomek, ks. Józef Cyrulik[2].

Wyposażenie

  • barokowy, bogato zdobiony ołtarz z 1727 roku, z rzeźbami aniołów, putt oraz figurami Mojżesza i św. Jana Chrzciciela. Ołtarz zawiera pięć olejnych obrazów: "Ostatnia Wieczerza", "Ukrzyżowanie", "Zdjęcie z krzyża" i "Złożenie do grobu",
  • ambona – wykonana w latach dwudziestych XVIII w. w stylu barokowym. Czasza ambony wspiera się na rzeźbie anioła. Na balustradzie schodów i ściankach ambony umieszczono rzeźby apostołów oraz malowidła o symbolicznych treściach,
  • rzeźby trzech apostołów na balustradzie empory organowej pochodzące z odrzwi ambony,
  • współczesny obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w pseudobarokowej, ozdobnej ramie,
  • barokowy świecznik paschalny,
  • dwa dzwony z 1925 r. na wieży kościelnej,
  • neobarokowe polichromie w ościeżach okien prezbiterium.

Otoczenie

Przy kościele znajduje się, nieużytkowany od początku XIX w., cmentarz otoczony murem. W narożniku muru, przy skrzyżowaniu ulic, zachowały się pozostałości pomnika poświęconego poległym w czasie I wojny światowej mieszkańcom wsi.

Przed wejściem do kościoła stoi figura Jezusa, upamiętniająca rok poświęcenia polskiej, rzymskokatolickiej parafii, w 1946 r. Cokół, na którym została postawiona figura, jest pomnikiem nagrobnym rodziny Steinbrücków, którzy łącznie przez 62. lata sprawowali opiekę duszpasterską nad, wówczas jeszcze ewangelicką, stołczyńską parafią[5].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2010-05-12].
  2. a b c d e f g h i j Pomniki architektury sakralnej... 1991 ↓.
  3. a b Marek Łuczak, Szczecin : Skolwin, Stołczyn = Scholwin, Stolzenhagen, wyd. Wydanie II poszerzone, Szczecin: Pomorskie Towarzystwo Historyczne, 2018, ISBN 978-83-7518-896-7, OCLC 1100266728 [dostęp 2019-08-22].
  4. Kurt Dummann, Stettin-Stolzenhagen, Kratzwieck und Gotzlow ein Heimat- und Lesebuch, wyd. 1. Aufl, Krempel: Olde, 1986, ISBN 3-926017-00-7, OCLC 948212999 [dostęp 2019-08-22].
  5. stolczyn.com.

Bibliografia

  • ks. Roman Kostynowicz: Pomniki architektury sakralnej diecezji szczecińsko-kamieńskiej i kościoły miast biskupich w malarstwie i grafice Wiesława Śniadeckiego. Wyd. 1. Szczecin: Wydawnictwo Polskie Pismo i Książka, 1991.
  • Przewodnik po Szczecinie, Wydawnictwo 13 Muz, Szczecin 1999, ISBN 83-908898-3-8


Media użyte na tej stronie

Szczecin location map.png
Autor: OpenStreetMap contributors, Licencja: ODbL
OpenStreetMap location map of Szczecin, Poland
  • top = 53.545
  • bottom = 53.320
  • left = 14.429
  • right = 14.814
West Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of West Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.65 N
  • S: 52.58 N
  • W: 13.95 E
  • E: 17.10 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Obiekt zabytkowy znak.svg
Wzór znaku informacyjnego umieszczonego na zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków w Polsce
Szczecin ul Nehringa kosciol c.jpg
Kościół Niepokalanego Serca NMP przy ul. Nehringa w Szczecinie Stołczynie
Szczecin ul Nehringa kosciol a.jpg
Kościół Niepokalanego Serca NMP przy ul. Nehringa w Szczecinie Stołczynie
Szczecin ul Nehringa kosciol g.jpg
Kościół Niepokalanego Serca NMP przy ul. Nehringa w Szczecinie Stołczynie
Szczecin ul Nehringa kosciol h.jpg
Kościół Niepokalanego Serca NMP przy ul. Nehringa w Szczecinie Stołczynie
Szczecin ul Nehringa kosciol f.jpg
Kościół Niepokalanego Serca NMP przy ul. Nehringa w Szczecinie Stołczynie
Szczecin ul Nehringa kosciol d.jpg
Kościół Niepokalanego Serca NMP przy ul. Nehringa w Szczecinie Stołczynie
Szczecin ul Nehringa kosciol e.jpg
Kościół Niepokalanego Serca NMP przy ul. Nehringa w Szczecinie Stołczynie
Szczecin ul Nehringa kosciol b.jpg
Kościół Niepokalanego Serca NMP przy ul. Nehringa w Szczecinie Stołczynie