Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim
Distinctive emblem for cultural property.svg 218 z 13.08.1962 i z 23.12.2007[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Pruszcz Gdański

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim

Wezwanie

Podwyższenia Krzyża Świętego

Położenie na mapie Pruszcza Gdańskiego
Mapa konturowa Pruszcza Gdańskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim”
Położenie na mapie powiatu gdańskiego
Mapa konturowa powiatu gdańskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim”
Ziemia54°15′27″N 18°37′59″E/54,257500 18,633056

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskimrzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Pruszcz Gdański w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Pruszcz Gdański archidiecezji gdańskiej.

Historia

Pierwsza świątynia murowana, została wzniesiona przed rokiem 1367 jako kościół rzymskokatolicki. W czasie pożaru wsi w 1460 roku zostały zniszczone dachy i wnętrze budowli. Po 1466 roku świątynia została odbudowana. W czasach reformacji, około 1585 roku, budowla została przejęta został przez ewangelików. W latach 1742 i 1831 świątynia była remontowana. Podczas tego ostatniego remontu został umieszczony zegar na wieży, który w 1936 roku został poddany gruntownej renowacji. Ewangelicy odprawiali nabożeństwa w świątyni do 1944 roku. W 1945 roku budowla powróciła do katolików[2].

W 2016 przeprowadzono remont wieży kościoła, w czasie którego w blendach odtworzono malowane maswerki. Jak okazało się podczas prac konserwatorskich, zachowały się duże fragmenty tych detali, stanowiących na Pomorzu rzadkość (najbliższe tej skali maswerki znajdują się w Toruniu)[3].

Od 1578 do 1945 w kościele znajdował się datowany na rok 1515 i przypisywany warsztatowi Colijna de Cotera z Brukseli Ołtarz Ukrzyżowania – jeden z najbardziej okazałych zabytków malarstwa niderlandzkiego w Polsce. Po wojnie przekazany do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie pozostaje do dziś, pomimo trwających od lat 80. XX wieku zabiegów władz samorządowych i kościelnych o powrót ołtarza do historycznego miejsca ekspozycji.

Zachowało się bogate, rzeźbione z drewna i polichromowane wyposażenie kościoła, m.in. renesansowa ambona z 1578 r., galeria i barokowy prospekt organowy[4].

Poliptyk Ołtarz Ukrzyżowania Colijn de Coter, (Muzeum Narodowe w Warszawie)
Poliptyk Ołtarz Ukrzyżowania Colijn de Coter, (Muzeum Narodowe w Warszawie)

Linki zewnętrzne

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.92 N
  • S: 53.40 N
  • W: 16.65 E
  • E: 19.75 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Powiat gdański location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu gdańskiego, Polska
Legowo church.jpg
Kościół w Łęgowie (zabytek nr rejestr. 200)
Pruszcz Gdański location map.svg
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Pruszcza Gdańskiego, Polska