Kościół Przemienienia Pańskiego w Płotach

Kościół Przemienienia Pańskiego w Płotach
Distinctive emblem for cultural property.svg A-332 z dnia 12.12.2008[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Płoty

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Przemienienia Pańskiego w Płotach

Wezwanie

Przemienienia Pańskiego

Położenie na mapie Płot
Mapa konturowa Płot, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego w Płotach”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego w Płotach”
Położenie na mapie powiatu gryfickiego
Mapa konturowa powiatu gryfickiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego w Płotach”
Położenie na mapie gminy Płoty
Mapa konturowa gminy Płoty, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego w Płotach”
Ziemia53°48′11″N 15°16′09″E/53,803056 15,269167

Kościół Przemienienia Pańskiego w Płotachrzymskokatolicki kościół parafialny w Płotach, w powiecie gryfickim, w województwie zachodniopomorskim. Należy do dekanatu Resko archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Historia

Pierwsza katolicka świątynia została wybudowana w Płotach w 1277 roku w czasie lokacji miasta na prawie lubeckim i mieściła się na miejskim rynku. Ze względu na zły stan techniczny budowla została rozebrana w 1904 roku. Wówczas luterańscy mieszkańcy Płotów dysponowali już nowym kościołem znajdującym się na nowym miejscu. Jego budowa rozpoczęła się w dniu 17 marca 1902 roku poprzez symboliczne włożenie łopaty w ziemię przez pastora Wetzela i położenie kamienia węgielnego w dniu 8 czerwca tego samego roku. Środki finansowe na budowę pochodziły od zmarłego w 1895 roku fundatora świątyni - hrabiego Karla von der Osten, który w testamencie zapisał w tym celu 120 tysięcy marek. Część ziemi na budowę ofiarował właściciel pałacu w Płotach Karl von Bismarck. Prace budowlane były prowadzone w szybkim tempie, przy wielkim zaangażowaniu parafian, którzy przyczynili się do wyposażenia kościoła. Poświęcony został w listopadzie 1903 roku.

Architektura i wyposażenie

Świątynia z czerwonej cegły została wzniesiona w stylu neogotyckim na rzucie krzyża łacińskiego. Budowla składa się z jednej nawy z transeptem (nawy poprzecznej) i bocznych kaplic. Od strony zachodniej znajduje się trójkondygnacyjna kwadratowa wieża, zakończona spiczastym ośmiobocznym hełmem o wysokości 50 metrów. Wyposażenie wnętrza w stylu neogotyckie, na szczęście prawie całkowicie zachowane z okresu budowy. W ołtarzu głównym mieści się obraz przedstawiający Przemienienie Pańskie oraz wizerunki Mojżesza i Eliasza. W absydzie są umieszczone witraże wykonane w Kolonii. W środkowym oknie znajdują się ofiarowane przez fundatora świątyni Karla von Bismarcka wizerunek Ukrzyżowania, pod nim Ofiary Abrahama. W oknie północnym wizerunek Hołdu Trzech Króli, pod nim Ofiary Mojżesza, w oknie południowym wizerunek Zmartwychwstania Pańskiego, a w części dolnej Jonasza uwolnionego z brzucha wieloryba. Sceny w witrażach transeptu przedstawiają Pawła z Tarsu głoszącego kazanie i czytania 95 tez Marcina Lutra, z dodanymi po 1945 roku: błogosławioną Marią Teresę Ledóchowską i świętym Maksymilianem Kolbe. Na chórze znajdują się organy o 25 głosach wykonane przez szczeciński zakład Grüneberga. Na wieży mieszczą się dzwony - jeden odlany ze spiżu w XVIII wieku, pochodzący z rozebranej świątyni oraz dwa wykonane z żelaza z 1910 roku[2].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 24 listopada 2022 [dostęp 2013-03-07].
  2. Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Niedziela-tygodnik katolicki. [dostęp 2013-03-07].


Media użyte na tej stronie

West Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of West Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.65 N
  • S: 52.58 N
  • W: 13.95 E
  • E: 17.10 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Powiat gryficki location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu gryfickiego, Polska
Płoty location map.svg
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Płoty, Polska
Płoty (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Płoty, Polska