Kościół Przenajświętszego Sakramentu w Długiej Kościelnej

Kościół Przenajświętszego Sakramentu
Distinctive emblem for cultural property.svg A-1408 z 22.02.2018
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół mariawicki w Długiej Kościelnej
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Długa Kościelna

Wyznanie

mariawickie

Kościół

Katolicki Mariawitów

parafia

Przenajświętszego Sakramentu w Długiej Kościelnej

Wezwanie

Przenajświętszego Sakramentu

Wspomnienie liturgiczne

26 lipca

Położenie na mapie gminy Halinów
Mapa konturowa gminy Halinów, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Przenajświętszego Sakramentu”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Przenajświętszego Sakramentu”
Położenie na mapie powiatu mińskiego
Mapa konturowa powiatu mińskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Przenajświętszego Sakramentu”
Ziemia52°14′17,4″N 21°20′37,2″E/52,238167 21,343667
Strona internetowa


Kościół Przenajświętszego Sakramentu w Długiej Kościelnej – świątynia mariawicka, siedziba parafii Przenajświętszego Sakramentu w Długiej Kościelnej, położonej w kustodii warszawskiej Kościoła Katolickiego Mariawitów w RP.

Tylna ściana kościoła
Wnętrze kościoła w Długiej Kościelnej
Uroczystość parafialna we wnętrzu świątyni

Położenie

Kościół położony jest w pobliżu granicy Długiej Kościelnej z Długą Szlachecką, przy ulicy Jana Kochanowskiego 41. Kościół znajduje się w pobliżu Sulejówka, w gminie Halinów, w powiecie mińskim, w województwie mazowieckim.

Historia

Kościół został wybudowany w 1907 w wyniku rozłamu, do którego doszło w łonie parafii rzymskokatolickiej św. Anny w Długiej Kościelnej. Po rozłamie w 1935, większość parafian opowiedziała się za ówczesnym arcybiskupem Janem Marią Michałem Kowalskim. W wyniku tego świątynia i cmentarz przeszły w posiadanie mariawitów felicjanowskich. Obecnie kościół Przenajświętszego Sakramentu w Długiej Kościelnej jest jedyną wolnostojącą świątynią Katolickiego Kościoła Mariawitów, w której odbywają się nabożeństwa (istnieje jeszcze jeden kościół, we wsi Pogorzel, należący niegdyś do tej wspólnoty, który obecnie nie jest użytkowany). Od 2008, z inicjatywy miejscowego kapłana ludowego Zbigniewa Milewskiego, rady parafialnej oraz proboszcza parafii siostry kapłanki Marii Bożenny Chabowskiej dokonano wielu prac remontowych przy tutejszym kościele. Między innymi: wyłożono czerwoną kostką brukową plac przed kościołem, oczyszczono cegłę na świątyni, zasadzono ozdobne drzewka przy kościele, wyłożono nową blachodachówkę, wymieniono ławki i oczyszczono wnętrze kościoła.

Architektura

Murowana świątynia jest utrzymana w stylu neogotyckim, który jest charakterystyczny dla kościołów mariawickich. Kościół zbudowany został na planie krzyża łacińskiego. Budynek sakralny jest w dobrym stanie, jego przednia ściana zwieńczona jest niewielką wieżyczką, na której zawieszona jest sygnaturka. We frontowej ścianie nad okrągłym godłem mariawityzmu dostrzec można małą rozetę. Po obydwu stronach głównych drzwi znajdują się małe wnęki w ścianie, w których umieszczone są figury świętych: Józefa i Franciszka z Asyżu.

Wyposażenie

Wnętrze kościoła utrzymane jest w ciepłych, jasnożółtych barwach z malowanymi na biało gzymsami. W kościele można wyróżnić trzy części: chór, prezbiterium oraz nawę. W prezbiterium, w centralnym miejscu, na stopniach, znajduje się jeden ołtarz przeznaczony do odprawiania liturgii w rycie trydenckim. Na antepedium ołtarza znajdują się wyhaftowane litery IHS z krzyżem. Powyżej znajduje się drewniane tabernakulum z Syonem, na którym umieszczone są wizerunki Najsłodszego Serca Jezusowego i Ofiary Najdroższej Mateczki. Przy tabernakulum umieszczono po obu stronach niewielkie aniołki, zwrócone w kierunku Przenajświętszego Sakramentu. Na ścianie ołtarzowej, w centralnym punkcie zawieszony jest dużej wielkości krucyfiks, a po obu jego stronach wizerunki Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Marii Franciszki. We wnękach, znajdujących się na ścianie po obu stronach ołtarza, umieszczono figury Zmartwychwstałego Chrystusa i Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Prezbiterium oddzielone jest od reszty kościoła balustradą, przeznaczoną do przyjmowania Komunii Świętej przez wiernych. Na ścianach nawy kościoła zawieszono Drogę Krzyżową.

Bibliografia

  • Dzieło Miłosierdzia – Historia Maryawitów: Parafia Cegłów [w:] Maryawita II/24/1908, s.11 (382).

Media użyte na tej stronie

Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Powiat miński location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu mińskiego, Polska
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Halinów (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Halinów, Polska
Długa Kościelna 1.jpg
Autor: Mateusz Szymkiewicz, Licencja: CC BY 3.0
Kościół Katolicki Mariawitów w Długiej Kościelnej k. Halinowa
Kościół mariawicki w Długiej Kościelnej a004.jpg
Autor: © 2007 by Michcik, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Flag of the United Kingdom.svg Catholic Mariavite Church in Dluga Koscielna (Poland)

Flag of Poland.svg Kościół Katolicki Mariawitów w Długiej Kościelnej

Długa Kościelna 2.jpg
Autor: Mateusz Szymkiewicz, Licencja: CC BY 3.0
Wnętrze Kościoła Mariawitów Felicjanowskich w Długkiej
Długa Kościelna 4.jpg
Autor: Mateusz Szymkiewicz, Licencja: CC BY 3.0
Nabożeńśtwo mariawickie w Dlugiej Kościelnej