Kościół Przenajświętszego Sakramentu w Warszawie

Kościół Przenajświętszego Sakramentu w Warszawie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Wyznanie

starokatolickie

Kościół

Starokatolicki Mariawitów

Wezwanie

Przenajświętszego Sakramentu

Położenie na mapie Warszawy
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Przenajświętszego Sakramentu w Warszawie”
Ziemia52°13′39,51″N 21°02′04,99″E/52,227642 21,034719

Kościół Przenajświętszego Sakramentu – świątynia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Warszawie, mieszcząca się niegdyś przy ulicy Szarej 8 na Powiślu. Uszkodzony podczas II wojny światowej, następnie rozebrany.

Historia

Na początku XX wieku w okresie najburzliwszego rozwoju mariawityzmu, wierni z kaplicy domowej tegoż wyznania znajdującej się przy Czerniakowskiej 96 wraz ze swoim kapłanem Szczepanem Marią Żebrowskim postanowili o budowie nowej parafialnej świątyni. Prace rozpoczęły się w 1908. Rosyjskie władze miasta nie chciały się zgodzić na postawienie neogotyckiej wieży, proponując zamiast tego bizantyjską kopułę. Decyzję w tej sprawie podejmowano aż w Petersburgu. Ostatecznie jednak mariawici wybudowali kościół w stylu neogotyckim z wieżą, jednonawowy, sześcioprzęsłowy z nawą poprzeczną, wyodrębnionym prezbiterium i pomieszczeniami mieszkalnymi dla księży. Za kościołem znajdował się owocowo-warzywny ogród sióstr mariawitek.

Przez całą wojnę kościół pełnił funkcje sakralne, pomimo uszkodzonych w 1939 i 1944 murów zewnętrznych. Po wojnie nabożeństwa odbywały się jeszcze w kruchcie kościoła, jednak ze względów finansowych podjęto decyzję o likwidacji parafii. Resztki budowli rozebrano, a działkę przejęło państwo. Obecnie na terenie dawnego kościoła, znajduje się ogródek przedszkolny.

Art. 33.1 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP, zawiera odniesienie prawne do pokościelnego terenu: „Przyznaje się Kościołowi prawo nieodpłatnego użytkowania wieczystego działki gruntu położonego w Warszawie przy ul. Szarej 8, oznaczonej hip. nr N-6062.”[1]

W 2020, podczas budowy apartamentowca na działce przy ul. Rozbrat, za pawilonem dawnej restauracji Syreni Śpiew natrafiono na relikty świątyni[2]. Zachowane w gruncie mury były w bardzo dobrym stanie i pozwoliły doczytać plan budynku; znaleziono także czarno-białe fragmenty kamiennej posadzki[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Ustawa z dnia 20 lutego 1997 r. o stosunku Państwa do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 1997 r. nr 41, poz. 253).
  2. a b Michał Wojtczuk. Budynek PZPR stał na ruinach zapomnianego kościoła. Sensacyjne odkrycie na Powiślu. „Gazeta Stołeczna”, s. 3, 1 września 2020. 

Media użyte na tej stronie

Warszawa outline with districts v4.svg
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E