Kościół San Cataldo w Palermo

Kościół św. Katalda
Chiesa di San Cataldo
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Palermo

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

Archidiecezja

Archidiecezja Palermo

Wezwanie

św. Katald

Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katalda”
38°06′53″N 13°21′45″E/38,114722 13,362500

Kościół San Cataldorzymskokatolicki kościół w Palermo, w archidiecezji Palermo. Położono przy Piazza Bellini, w sąsiedztwie kościoła Santa Maria dell’Ammiraglio. Jeden z zabytków architektury arabsko-normańskiej w Palermo wpisanych w 2015 na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Historia

Kościół jest fundacją Maio z Bari, kanclerza na dworze króla Sycylii Wilhelma I Złego[1]. Prace przy wznoszeniu budynku dobiegły końca w 1154[2]. Do śmierci inicjatora budowy w 1160 nie ukończono jednak prac przy dekoracji wnętrza[1] i nigdy do nich nie powrócono[2]. W 1182 Wilhelm II Dobry przekazał świątynię benedyktynom z Monreale. Kościół pozostawał czynny do końca XVIII w., gdy został zamknięty i zaadaptowany na placówkę pocztową[3]. Sto lat później obiekt odrestaurowano pod kierunkiem Giuseppe Patricolo[3]. Od 1937 świątynia należy do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie[2].

W 2015 kościół został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO razem z innymi zabytkami architektury arabsko-normańskiej w Palermo oraz katedrami w Monreale i Cefalù[4].

Architektura

Kościół wzniesiony został w stylu łączącym elementy architektury romańskiej i arabskiej. Jest zbudowany na planie prostokąta z przylegającą absydą. Jest trójnawowy. Jedyną dekoracją wnętrza jest XII-wieczna mozaika ułożona na posadzce budynku[3][1]. Świątynia zwieńczona jest trzema czerwonymi kopułkami[2].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Italy location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Italy (Commons photos) → en-Wikipedia Italy.
San Cataldo Palmero Aussen.jpg
Autor: Clemensfranz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kirche San Cataldo in Palermo. Die Kirche von aussen mit den dei Kuppeln im arabisch-normannischen Stil. Der Heiligen St. Cataldo, Bischof von Taranto (Apulien). Ursprünglich war er ein irische Mönch. Sein Kloster lag im südirischen Lismore, Grafschaft Waterford. Nach einer Pilgerreise nach Jerusalem strandete er und sein Schiff auf der Rückfahrt nahe der Stadt Taranto, deren Bürger ihn zu ihrem Bischof wählen ließen. Zu seinen Ihm zugeschriebenen Wundern gehört der Schutz der Stadt Taranto vor der Pest und vor Überschwemmungen, die anscheinend in den benachbarten Gebieten eingetreten wären.