Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemianowicach Śląskich

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
kościół parafialny
Ilustracja
Wieża kościoła parafialnego
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Siemianowice Śląskie

Adres

ul. Żniwna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie Siemianowic Śląskich
Mapa konturowa Siemianowic Śląskich, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°20′15,9″N 19°03′02,2″E/50,337750 19,050611

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, położony w Siemianowicach Śląskich, w dzielnicy Przełajka.

Wnętrze (2019)

Świątynia powstała dzięki księdzu Wilhelmowi Kopcowi. To z jego inicjatywy został poświęcony kamień węgielny i zostały zgłębione fundamenty[1]. Prace budowlane, rozpoczęte w 1948 roku[2], bardzo szybko posuwały się do przodu. W dniu 2 września 1951 roku świątynia była już zbudowana. W tym samym dniu została poświęcona przez biskupa Herberta Bednorza. Kościół został konsekrowany w 1961 roku przez biskupa Juliusza Bieńka[1].

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest budynkiem neorenesansowym. Projektantem całej budowli był Jan Kapołka, który wykorzystał projekt jeńca wojennego Jana Parsiegla z Wrocławia. Od wschodu do kościoła przylega kaplica[2]. Wnętrze świątyni zostało zaprojektowane przez Eugeniusza Samka. Witraże w kaplicy chrzcielnej zostały wykonane przez Wiktora Ostrzołka[3], a poza tym witraże znajdują się też w prezbiterium i na ścianach fasady po bokach wejścia głównego[2]. Większość sprzętów i szat liturgicznych zostało sprowadzonych z kaplicy Odrowążów w Chorzowie. Tam znajdowały się do 1939 roku[3].

Przypisy

  1. a b Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemianowicach Śląskich - Przełajce: Historia i rozwój parafii. www.parafiaprzelajka.siemianowice.pl. [dostęp 2020-12-22]. (pol.).
  2. a b c Małgorzata Derus, Siemianowickie parafie w rozwoju historycznym, „Siemianowicki Rocznik Muzealny” (13), Siemianowice Śląskie: Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich, 2014, s. 126-128, ISSN 1644-8154 (pol.).
  3. a b E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku: Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przełajce. silesia.edu.pl. [dostęp 2020-12-22]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Siemianowice Śląskie location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Siemianowice Śląskie, Poland
Ta mapa of Siemianowice Śląskie została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Siemianowice Slaskie Przelajka church.jpg
Autor: Adrian Tync, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemianowicach Śląskich-Przełajce.
Siemianowice Assumption church interior 2019.jpg
Autor: Adrian Tync, Licencja: CC BY-SA 4.0
wnętrze kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemianowicach Śląskich zapewne podczas śpiewania Apelu Jasnogórskiego