Kościół ewangelicki w Ostrawie

Kościół ewangelicki w Ostrawie
(Czerwony kościół, kościół Chrystusowy)
Evangelický Kristův kostel (Ostrava)
Ilustracja
Aktualny widok na kościół
Państwo

 Czechy

Miejscowość

Ostrawa

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Ewangelicki Kościół Czeskobraterski oraz Śląski Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania

Parafia

Parafia Ewangelickiego Kościoła Czeskobraterskiego w Ostrawie oraz
Zbór Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Ostrawie

Położenie na mapie Ostrawy
Mapa konturowa Ostrawy, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicki w Ostrawie”
Położenie na mapie Czech
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicki w Ostrawie”
Ziemia49°50′20,90″N 18°17′13,67″E/49,839139 18,287131

Kościół ewangelicki w Ostrawieneorenesansowy kościół w Ostrawie wzniesiony w latach 1905–1907 w stylu wzorowanym na renesansie holenderskim z wpływami secesji według projektu Karla Trolla i Ludvíka Faigla. Budowla, nazywana również „Czerwonym kościołem” bądź „kościołem Chrystusowym” została wpisana do rejestru zabytków Republiki Czeskiej 3 maja 1958.

Historia

Historyczny widok na kościół

Luterański zbór zorganizował się w 1875 w Morawskiej Ostrawie, początkowo jako filialny zboru w Orłowej. Przynależało do niego również kilka miejscowości na prawym brzegu Ostrawicy, czyli na Śląsku Cieszyńskim. Wkrótce zbór zyskał niezależność i wystawił niewielki kościółek. W sierpniu 1904 Ewangelicki Kościół w austriackiej Przedlitawii ogłosił konkurs architektoniczny na projekt nowego kościoła. Miał on zastąpić dotychczasową kaplicę cmentarną, ponieważ była ona już niewystarczająca pod względem liczby miejsc.

Uczestników konkursu było dużo, zebrano sto projektów, które zostały w listopadzie 1904 wystawione w parafii ewangelickiej w Ostrawie. Ostatecznie wybrano projekt wiedeńskich architektów Karla Trolla i Ludvíka Faigla. 22 października 1905 uroczyście położono kamień węgielny. Budowę zakończono 1 listopada 1907, kiedy to odbyło się uroczyste poświęcenie kościoła.

Do końca II wojny światowej kościół należał do Niemieckiego Kościoła w Czechach, Morawach i na Śląsku, który czechosłowackie władze oskarżyły o kolaborację i skonfiskowały jego majątek na podstawie Dekretów Beneša.

W latach 50. XX wieku państwo przekazało kościół i plebanię do użytku dwóm zborom: zborowi Ewangelickiego Kościoła Czeskobraterskiego oraz zborowi Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Ostrawie. Od roku 1997 oba zbory starały się uzyskać prawo własnościowe obu budynków co ostatecznie udało się w marcu 2009. Przeniesienie własności komplikował fakt, że nie chodziło o restytucję mienia, ale o przeniesienie własności.

Architektura

Budowla została wzniesiona w stylu renesansu holenderskiego z wpływami secesji. Jest to jednonawowy kościół z kwadratową wieżą położoną asymetrycznie względem fasady wejściowej.

Dominantą wnętrza jest marmurowy ołtarz z sześcioma świecami i dużym dębowym krzyżem. W apsydzie znajdują się cztery malowane okna. Kazalnica zbudowana jest z drzewa dębowego, a marmurowa chrzcielnica komponuje z ołtarzem. Strop składa się z drewnianych kasetonów, co pozytywnie wpływa na akustykę kościoła.

Wnętrze kościoła

W wieży znajdują się trzy stalowe dzwony odlane w Bochum.

Na najmniejszym z nich, który nosi imię „Praca”, są wyryte słowa „Ja muszę pracować dopóki jest dzień”.

  • ton uderzeniowy: cis
  • masa: 700 kg
  • średnica: 1,170 m

Średni, „Luter” ma napis „Warownym grodem jest nasz Bóg”.

  • ton uderzeniowy: e
  • masa: 1080 kg
  • średnica: 1,387 m

Największy z nich został nazwany „Zbawiciel”.

  • ton uderzeniowy: g
  • masa: 1580 kg
  • średnica: 1,574 m

Oprócz dzwonów, na wieży znajduje się działający zegar z porcelanowym cyferblatem.

Bibliografia

  • Piętak, M., Wrana, A. Evangelický kostel v Ostravě. Sborník u příležitosti 100. výročí položení základního kamene, Farní sbory Českobratrské církve evangelické a Slezské církve evangelické a. v. v Ostravě, Ostrava, 2005.
  • Franciszek Michejda: Dzieje Kościoła ewangelickiego w Księstwie Cieszyńskim (od Reformacji do roku 1909). Katowice: Dom Wydawniczy i Księgarski "Didache", 1992, s. 168. ISBN 83-85572-00-7.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Evangelický Kristův kostel (Ostrava) 2016.jpg
Autor: KamilGorDon, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Ewangelicki w Ostrawie
Ostrawa- wnętrze kościoła.jpg
Autor: Maks Siegmund, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ostrawa- wnętrze kościoła
Ostrava location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: ODbL
Location map of Ostrava, Czech Republic
Ta mapa of Lędziny została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Moravian-Silesian Region - outline map.svg
Autor: Caroig, Licencja: CC BY-SA 3.0
Outline map of the Moravian-Silesian Region, Czechia, ready for the Geobox template, calibrated at en:Template:Geobox locator Moravian-Silesian Region