Kościół i klasztor oo. kapucynów w Krośnie

Kościół oo. Kapucynów w Krośnie
Distinctive emblem for cultural property.svg 11-ZN z dnia 21.11.1948
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

Krosno

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Podwyższenia Krzyża Świętego w Krośnie

Położenie na mapie Krosna
Mapa konturowa Krosna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół oo. Kapucynów w Krośnie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół oo. Kapucynów w Krośnie”
Ziemia49°41′31″N 21°46′04″E/49,691944 21,767778

Kościół i Klasztor oo. Kapucynów w stylu barokowym, z kamienną fasadą, sklepieniem kolebkowym, i przylegającymi pomieszczeniami klasztornymi. Jest siedzibą Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ołtarz w prezbiterium kościoła oo. Kapucynów w Krośnie

Budowla z kamienia z kamieniołomu w Czarnorzekach. Pierwotna polichromia wnętrza świątyni, z elementami malarstwa iluzjonistycznego, wykonana przez Franciszka Smuglewicza i A. Kucharskiego. Dziedziniec przedkościelny z kamienną figurą Matki Bożej pośrodku, otoczony oryginalnym ogrodzeniem z postaciami męczenników: Świętego Wojciecha i św. Jana Nepomucena, ze stacjami drogi krzyżowej, z obrazami namalowanymi przez W. Barwickiego. W kościele i klasztorze są obrazy Matki Bożej, św. Franciszka z Asyżu, św. Antoniego z Padwy i św. Feliksa z Cantalice.

Ołtarz boczny

Gdy 1753 r. sprowadzono zakon kapucynów, zaczęto według projektu Innocentego Bartha wznosić na zewnątrz Bramy Węgierskiej, na placu kościoła św. Jakuba, kościół i klasztor. Powstał on dzięki ofiarności: Jana Klemensa Branickiego – starosty krośnieńskiego (1720), wojewody krakowskiego i hetmana wielkiego koronnego, Aleksandra Jaworskiego – rejenta sanockiego, oraz Wacława Hieronima Sierakowskiego – biskupa przemyskiego. Rozpoczęcie budowy utrudniały zaborcze działania wojsk i po 1772 r. dekrety cesarskie, likwidujące klasztory kapucynów. Budowę rozpoczęto w 1771 roku, fundamenty były już w 1773 r., lecz w 1781 r. kościół stanął bez sklepienia.

Sklepienie wykonano 1809 r., ponieważ w tym czasie władze austriackie niemal podjęły decyzję o kasacie krośnieńskiego zakonu kapucynów, jak np. w pobliskim Bliznem (1785}. Przystąpiono do prac wewnątrz kościoła i tworzenia iluzjonistycznych polichromii, które do tej pory stanowią wielką jego atrakcję. Organizatorem całego przedsięwzięcia był stale walczący o prawa kapucynów brat inż. Innocenty Barth, z zawodu architekt. Ukończono kościół w 1811 r.; we wrześniu 1811 roku nastąpiła uroczysta konsekracja świątyni.

Na ścianach świątyni tablice poświęcone;

  • dr. Modestowi Humieckiemu (1842-1899) – burmistrzowi Krosna z napisem: „Modest Humiecki naonczas najlepszy prefekt krośnieńskiego grodu, doskonały dr medycyny, właściciel ziemski Rzepnika, dokonał żywota w 1899 r.
  • o. prowincjałowi Józefowi Krzysikowi (Krzysikiewiczowi) (1800-1882) - malarzowi, opiekunowi powstańców, autorowi prac teologicznych
  • o. Innocentemu Barthowi, - projektantowi tej świątyni

W 1879 roku ustawiono w prezbiterium nowy ołtarz (dzieło R. Łapczyńskiego i S. Janika) z rokokowym wizerunkiem Ukrzyżowanego, a w dwadzieścia lat później ołtarze boczne.

O. Stanisław Parysz, w l. 1953-1956, mimo prześladowań Kościoła, wybudował kaplicę Matki Bożej (obecnie Adoracji Najświętszego Sakramentu). Do najbardziej zasłużonych kapłanów należą: projektant tego kościoła Inocenty Barth, o. prowincjał Józef Krzysik, Hieronim Ryba, Stanisław Parysz, Józef Śleboda, Bogusław Piechuta.

W czasie stanu wojennego odbywały się przy tym kościele patriotyczne wiece po mszach za Ojczyznę, podczas których składano kwiaty w kształcie krzyża i odsłonięto cztery tablice (upamiętniające poległych w czasie stanu wojennego, Katyń, napaść ZSRR na Polskę i marszałka Józefa Piłsudskiego. Dlatego nazwano to miejsce kolebką wolności.

Media użyte na tej stronie

Subcarpathian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 50.9 N
  • S: 48.95 N
  • W: 21.03 E
  • E: 23.66 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
POL województwo podkarpackie flag.svg
Flaga województwa podkarpackiego
Krosno location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Krosno, Poland
Ta mapa of Krosno została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Krosno, kościół Kapucynów ołtarz 01.jpg
Autor:


Jeśli chcesz wykorzystać to zdjęcie, proszę o jego podpisanie w następujący sposób:
autor: Adam Kliczek, http://memoriesstay.com (CC-BY-SA-3.0)
W przypadku zamieszczenia zdjęcia na stronie internetowej, poproszę o przesłanie informacji mailowej z adresem tej strony.
Kontakt ze mną: adam.kliczek@gmail.com

More information about pictures pl en +/−

Translations of this template pl en +/−

, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Ołtarz w prezbiterium kościoła oo. Kapucynów w Krośnie
Church of the Capucine Friars in Krosno (by Pudelek).JPG
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Church of the Capucine Friars in Krosno
Krosno, kościół Kapucynów ołtarz 02.jpg
Autor:


Jeśli chcesz wykorzystać to zdjęcie, proszę o jego podpisanie w następujący sposób:
autor: Adam Kliczek, http://memoriesstay.com (CC-BY-SA-3.0)
W przypadku zamieszczenia zdjęcia na stronie internetowej, poproszę o przesłanie informacji mailowej z adresem tej strony.
Kontakt ze mną: adam.kliczek@gmail.com

More information about pictures pl en +/−

Translations of this template pl en +/−

, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Ołtarz po lewej stronie kościoła oo. Kapucynów w Krośnie