Kościół słupowy

Przekrój ukazujący konstrukcje kościoła słupowego
Gol stavkirke
Wnętrze kościoła Gol stavkirke w Oslo

Kościół słupowy (norw. stavkirke) – nazwa szczególnego rodzaju drewnianych kościołów norweskich, wznoszonych od X do XIII w., w których dominują konstrukcyjne elementy pionowe (słupy), w odróżnieniu od typowych konstrukcji zrębowych, zdominowanych przez poziome belki. Kościoły te należą do najstarszych drewnianych zabytków Europy.

Nazwa

Nazwa pochodzi od konstrukcji tych kościołów, wspartych na wielkich drewnianych narożnych kolumnach. Oprócz tego wewnątrz tych kościołów występują dodatkowe, wolnostojące słupy, podtrzymujące więźbę dachową. Z rzadka występuje centralny słup, na którym wspiera się sygnaturka. Tylko w przypadku tego ostatniego typu w pełni poprawne byłoby użycie innego terminu, używanego czasem na określenie całego tego typu kościołów: „kościół masztowy”. Z kolei nazwa „kościoły klepkowe” prawdopodobnie pochodzi od z języka angielskiego[a], gdzie „klepka” ma się odnosić do desek kryjących ściany tych kościołów. Najbardziej adekwatna byłaby nazwa „kościoły słupowo-ramowe”, co dokładnie oddaje specyfikę ich konstrukcji, ale jedyna polska monografia przedmiotu sugeruje użycie nazwy krótszej[1]. W publikacjach przewodnikowych pojawiają się też określenia takie jak „kościoły typu stav[2] lub „kościoły typu stave[3].

Konstrukcja

Są to świątynie o konstrukcji słupowej (stave), a dokładniej – „słupowo-klepkowej”. Trzon konstrukcji stanowi szkieletowa rama złożona z pionowych słupów narożnych spiętych następnie długimi deskami (klepkami), które nakładane pionowo tworzą ścianę kościoła. Kościoły budowane były różnymi technikami, w zależności od regionu i okresu ich konstrukcji. Najprostsze mają jedynie jedną nawę i małe prezbiterium oraz dach oparty na ścianach. Kościoły o najbardziej złożonej konstrukcji posiadają trzy nawy oraz znaczną wysokość. Pokryte są stromym dachem krytym gontem. Kalenice zakończone są najczęściej rzeźbami smoków.

Współcześnie zbudowano jeden kościół o takiej konstrukcji w Askim w południowej Norwegii. Jak dotąd jest to jedyny współczesny stavkirke na świecie.

Lista kościołów klepkowych

Według szacunków w średniowieczu powstało w Norwegii około tysiąca kościołów słupowych. Do dziś dotrwało jedynie 28 kościołów tego typu w tym kraju zapisanych na oficjalnej liście:

Poza wyżej wymienionymi świątyniami istnieje kilka innych kościołów tego typu, które ze względu na dokonane zmiany w konstrukcji zostały skreślone z listy. Cztery spośród zachowanych stavkirker znajdują się obecnie poza Norwegią i również nie są zapisane na powyższej liście. Do tej grupy należą kościoły:

Galeria zdjęć

Uwagi

  1. Ang. stave church („kościół słupowy”), gdzie stave to „drąg, słup”, ale równocześnie też „klepka”.

Przypisy

  1. Lange 2015 ↓, s. 13.
  2. Leszek Dzięgiel: Norwegia. Wyd. 3. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1990, s. 79. ISBN 83-214-0631-9.
  3. Norwegia. Joanna Zaborowska (red.). Warszawa: Mediaprofit, 2007, s. 31. ISBN 978-83-60174-77-7.

Bibliografia

  • Tadeusz Wojciech Lange: Stavkirker. Norweskie kościoły słupowe. The Stave Churches of Norway. Gdańsk: Muzeum Narodowe w Gdańsku, 2015. ISBN 978-83-213-4864-3.
  • G. Ruszczyk, Średniowieczne kościoły drewniane w Norwegii, „Kwartalnik Historii Kultury Materialnej”, nr 1/1993, s. 119–139

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Fantoft01.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Hinvort~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Fantoft Stabkirche in Bergen(Norway)
Eidsborg stavkirke 2000.jpg
Autor: haade, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Eidsborg Stavkirke, Telemark, Norway
Torpo stavkirke 03040026.jpg
'Torpo Stave Church of Torpo in Hallingdal, Norway.
Urnes,a.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Oslo-Gol Stavkirke.jpg
(c) Lestat, CC-BY-SA-3.0
Stavkirke w Norwegii. Autorem zdjęcia jest Lestat.
Borgundstavkirke.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Uvdal stave church.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Agtfjott~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: BSD

Uvdal Stave Church.

© 2005 J. P. Fagerback
Stabkirche-Lom.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Stavkirke heddal 01.jpg
Autor: kirq (Tomasz Halszka), Licencja: CC BY-SA 2.5
Kościół klepkowy w Heddal, Norwegia