Kościelec (Beskid Mały)

Kościelec
Ilustracja
Widok z południowej strony
Państwo Polska
PasmoBeskid Mały
Wysokośćok. 735 m n.p.m.
Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, u góry po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kościelec”
Ziemia49°45′16″N 19°14′06″E/49,754444 19,235000

Kościelec (ok. 735 m) – południowy skraj wierzchołka Jaworzyny w Beskidzie Małym[1]. Na mapie Compassu oznaczony jest jako szczyt 736 m[2], na dokładnej poziomicowej mapie Geoportalu widać jednak, że nie ma tutaj żadnego szczytu, a tylko załamanie grzbietu Jaworzyny; od wysokości 835 m do ok. 735 m grzbiet Jaworzyny opada dość łagodnie, od 740 m do ok. 650 m bardzo stromo. Północno-zachodnie stoki Kościelca opadają do doliny Isepnicy w Międzybrodziu Żywieckim, zaś południowo-wschodnie wschodnie ku wsi Kocierz Moszczanicki i dolinie potoku Kocierzanka[3].

Kościelec, mimo że nie jest szczytem, ma jednak znaczenie topograficzne. Na Kościelcu bowiem grzbiet Jaworzyny rozgałęzia się; główny ciąg grzbietu poprzez Stary Groń biegnie dalej w południowo-zachodnim kierunku do Jeziora Żywieckiego, krótsza odnoga zachodnia opada do Soły (na odcinku między Jeziorem Żywieckim a Jeziorem Międzybrodzkim)[3]. Kościelec jest zalesiony. Wśród świerków miejscami rosną poskręcane buki. Planowane jest utworzenie w tym rejonie obszaru ochronnego, który chroniłby kwaśną buczynę górska z ciemiężycą zieloną. Z rzadkich gatunków owadów znaleziono w tym rejonie chrząszcza biegacza pomarszczonego. Mimo zalesienia miejscami (dzięki wiatrołomom) z grzbietu między Kościelcem a szczytem Jaworzyny odsłaniają się widoki. Widoczny jest Żar ze zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej, Jezioro Międzybrodzkie, a za nim grupę Magurki Wilkowickiej ze szczytami Czupla, Gaików i Chrobaczej Łąki[1].

Przez Kościelec biegnie niebieski szlak turystyczny. U jego podnóży, w tzw. Rozstajach pod Kościelcem krzyżuje się ze szlakiem żółtym[1].

Szlaki turystyczne
szlak turystyczny niebieski Tresna – Kościelec – Jaworzyna – Przełęcz CisowaMaleckiePrzysłop Cisowy. Czas przejścia: 3 h, ↓ 2.10 h
szlak turystyczny żółty Międzybrodzie Żywieckie – Rozstaje pod Kościelcem – Stary Groń – Żywiec (pomnik ofiar wypadku autobusowego)

Przypisy

  1. a b c Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9.
  2. Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.
  3. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-10-12].
Widok od południowej strony na Beskid Andrychowski. Jaworzyna po lewej stronie doliny Kocierzanki
Widok od południowej strony na Beskid Andrychowski. Jaworzyna po lewej stronie doliny Kocierzanki

Media użyte na tej stronie

Beskid Żywiecki, Mały, Makowski.png
Mapa Beskidu Żywieckiego, Beskidu Małego i Beskidu Makowskiego
U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
POL Szlak niebieski.svg
Niebieski szlak turystyczny.
POL Szlak żółty.svg
Żółty szlak turystyczny.
Beskid Andrychowski panorama BŻ7.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok od południowej strony na Beskid Andrychowski
Jaworzyna 2 BŻ7.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok z południowej strony