Kościoły ucieczkowe

Kościoły ucieczkowekościoły ewangelickie położone na obszarach protestanckich (księstwo legnickie, Łużyce) w bezpośredniej bliskości obszarów zrekatolicyzowanego Śląska (pozostającego pod katolicką zwierzchnością Habsburgów).

Po wojnie trzydziestoletniej (1618–1648) służyły one w XVII i XVIII wieku nie tylko lokalnej ludności wyznania ewangelickiego, ale także dodatkowym wiernym zza granicy, którzy na swoich terenach nie mieli swobody wyznaniowej. Określenie „kościoły ucieczkowe” odnosi się do tych kościołów, które wybudowano jeszcze przed zakończeniem wojny i podpisaniem pokoju westfalskiego. Kościoły, które wybudowano później, w celu zaspokojenia potrzeb zwiększającej się liczby pielgrzymujących ze Śląska protestantów, nazywane były kościołami granicznymi.

Kościołami ucieczkowymi były m.in.: stary kościół ewangelicki w Obornikach Śląskich, kościół w Nowej Wsi Grodziskiej[1], kościół parafialny pw. św. Jana Nepomucena[2] położony w Pielgrzymce k. Złotoryi, kościół pw. bł. Szymona z Lipnicy w Starych Drzewcach k. Szlichtyngowej (a także w pobliskich: Trzęsowie, Gawronkach, Orsku, Kębłowie, Wąsoszu, Szlichtingowej i Wygnańczycach)[3], w Kościelcu k. Legnicy.

Kościoły ucieczkowe przestały pełnić swoją rolę w latach 40. XVIII wieku, kiedy Dolny Śląsk został zajęty przez Prusy. W państwie pruskim panowała wolność wyznania, która umożliwiała śląskim protestantom odprawianie nabożeństw bez konieczności pielgrzymowania za granicę.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

SM Kościelec kościół Serca Jezusowego (9) ID 593434.jpg
Autor: Sławomir Milejski, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Kościelec, kościół par. p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, 1 poł. XIV, 1695, XIX, pocz. XX
20141030 Pielgrzymka 1.jpg
Autor: Qasinka, Licencja: CC0
Saint John of Nepomuk church in Pielgrzymka
SM Pogorzeliska kościół św Jacka (9) ID 596620.jpg
Autor: Sławomir Milejski, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Pogorzeliska, kościół ewangelicki, tzw. graniczny, ob. rzym.-kat. par. p.w. św. Jacka, 1656, 1718, pocz. XX