Kocham cię jak Irlandię

Kocham cię jak Irlandię
Ilustracja
Ulica Fabryczna we Włocławku
Utwór zespołu Kobranocka
z albumu Kwiaty na żywopłocie
Wydany

1990

Gatunek

rock

Kocham cię jak Irlandię – utwór Kobranocki, wydany w 1990 na albumie Kwiaty na żywopłocie. Piosenkę zalicza się do największych przebojów w historii polskiego rocka[1].

Piosenka zadebiutowała na liście Liście Przebojów Programu Trzeciego 9 grudnia 1989 roku, na którym przebywała 22 tygodnie z czego cztery na pozycji pierwszej[2].

Piosenka powstała w wyniku nieszczęśliwej miłości autora tekstu, Andrzeja Michorzewskiego do tajemniczej dziewczyny z Włocławka, którą mijał codziennie w drodze do szkoły. Michorzewski w jednym z wywiadów przyznał, że nieznajoma dziewczyna zawsze znikała w rejonie ulicy Fabrycznej nad Wisłą (nazwa ulicy pojawia się także w piosence). Michorzewski odważył się zaprosić dziewczynę na randkę w wyznaczonym miejscu i czasie, ale ta nie pojawiła się. Później Michorzewski spotkał dziewczynę w towarzystwie innego mężczyzny. Rozpacz autora tekstu została zawarta we fragmencie Wlokę ten ból przez Włocławek Kochając Cię jak Irlandię[1].

Muzycy Kobranocki przyznali, że nie cierpią wersji studyjnej utworu, gdyż w wyniku błędów technicznych zniekształcono głos wokalisty, Andrzeja Kraińskiego (na podstawie wersji studyjnej można odnieść wrażenie, że wokalista sepleni)[3].

Przypisy

  1. a b Znasz "Kocham Cię jak Irlandię"? Kultowa piosenka powstała przez nieszczęśliwą miłość licealisty z Włocławka. ddwloclawek.pl, 2015-01-11. [dostęp 2015-09-02].
  2. Kocham cię jak Irlandię. Statystyki. polskieradio.pl. [dostęp 2020-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-21)].
  3. ,,Udane koncerty trzymają nas przy życiu” – wywiad z zespołem Kobranocka. Miasto Jasło, 2013-11-24. [dostęp 2016-05-23].

Media użyte na tej stronie

Włocławek-Fabryczna Street.jpg
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ulica Fabryczna we Włocławku. Została ona uwieczniona w utworze pt. "Kocham cię jak Irlandię" zespołu Kobranocka. Opisuje ona prawdziwą miłość autora tekstu, Andrzeja Michorzewskiego. Kobieta z piosenki, tak jak jej pierwowzór, znikała w domu na ulicy Fabrycznej.