Kocioł z Gundestrup

Kocioł z Gundestrup
Wizerunek rogatego boga Cernunnosa w otoczeniu jelenia i psa lub wilka
Mapa konturowa Danii, po lewej nieco u góry znajduje się punkt
Geographylogo.svg
Miejsce odnalezienia

Kocioł z Gundestrup – bogato zdobione naczynie ze srebra powstałe w okresie lateńskim, datowane na II lub I w. p.n.e.[1], jeden z najcenniejszych zabytków celtyckiej sztuki złotniczej. Odnalezione zostało na torfowisku w pobliżu miejscowości Gundestrup (Himmerland, Dania) w 1891 roku. Obecnie przechowywane jest w duńskim Muzeum Narodowym (Nationalmuseet) w Kopenhadze.

Dekoracje na ściankach kotła przedstawiają celtyckie bóstwa i rytuały. Z tego właśnie powodu i w związku z rozmiarami (69 cm średnicy, 42 cm wysokości), sądzi się, że kocioł mógł być używany w celach ofiarnych przez druidów.

Znalezisko i rekonstrukcja

Kocioł odnaleziono rozebrany na części w torfowisku Raevemos (w tym miejscu odkryto również ufortyfikowaną osadę z I wieku p.n.e.) w roku 1891, został on najprawdopodobniej złożony w sposób rytualny w suchszej części torfowiska, być może jako ofiara. W 1891 znaleziono zestaw 13 srebrnych elementów: jeden okrągły, pięć długich prostokątnych i siedem krótszych również prostokątnych (ósmego nie odnaleziono). Elementy te wykonane z 97% srebra, były częściowo pozłacane.

W 1892 roku Sophus Müller przeprowadził rekonstrukcję kotła, układając elementy w znany dzisiaj kształt, z pięcioma krótszymi wewnątrz, siedmioma długimi na zewnątrz i okrągłym jako podstawą. Według propozycji Klindta-Jensena, elementy zewnętrzne są obecnie zwykle oznaczane małymi literami od a do g, a wewnętrzne wielkimi, od A do E.

Ornamentyka

Podstawa

Środkowy element (replika)

Okrągła podstawa zdominowana jest przez postać byka, na którego grzbiecie widnieje postać człowieka w skoku, dzierżącego włócznię i atakującego nią byka. Przedstawione są również dwa psy – jednego nad głową byka, a drugiego pod jego racicami[2].

Elementy zewnętrzne

Każdy z siedmiu zewnętrznych elementów przedstawia popiersie, najprawdopodobniej bóstwa. Na elementach a, b, c i d przedstawione są postacie męskie, na pozostałych trzech – kobiece.

  • Na elemencie a brodata postać (bóstwo) trzyma każdą ręką za ramię mniejszą postać mężczyzny. Obie postacie mężczyzn sięgają w górę w stronę małego dzika. Pod stopami mężczyzn (na ramionach boga) po lewej stronie znajduje się pies, a po prawej – skrzydlaty koń.
  • Bóstwo na elemencie b dzierży w każdej dłoni konika morskiego lub smoka. Postać ta utożsamiana jest z iryjskim bogiem morza Manannanem.
  • Bóstwo z elementu c wznosi w górę puste pięści. Na jego prawym ramieniu znajduje się mężczyzna w pozycji „boksera”, a na lewym ramieniu – skacząca postać, a pod nią mniejszy jeździec.
  • Element d przedstawia brodatego boga trzymającego w każdej ręce za tylne nogi jelenia.
  • Po obu stronach bogini z elementu e znajdują się dwa mniejsze męskie popiersia.
  • Na elemencie f: bogini trzyma w wyciągniętej w górę prawej ręce ptaka. Jej lewa ręka, uniesiona poziomo, podtrzymuje postacie mężczyzny i psa leżącego na grzbiecie. Po obu stronach jej głowy widnieją dwa ptaki drapieżne. Włosy bogini zaplata w warkocz mała postać kobieca po prawej stronie.
  • Bogini na elemencie g ma skrzyżowane ramiona. Nad jej prawym barkiem widnieje scena z mężczyzną walczącym z lwem. Jest to Herkules w scenie walki z lwem nemejskim[3]. Na jej lewym ramieniu znajduje się skacząca postać podobna do przedstawionej na elemencie c.

Elementy wewnętrzne

Element A: Rogaty bóg

Wewnętrzny element A: Mężczyzna z rogami

W części centralnej elementu A ukazana jest siedząca postać mężczyzny z rogami, zwykle utożsamiana z bogiem Cernunnosem[1]. W prawej ręce postać trzyma torques, a w lewej – głowę rogatego węża. Na lewo odeń widnieje jeleń z porożem podobnym do rogów bóstwa. Scenę tę otaczają inne zwierzęta: pies (lub wilk), zwierzę z rodziny kotów, rogate zwierzęta oraz postać ludzka jadąca na rybie lub delfinie[2]. Scenę tę przyrównuje się często do podobnych związanych z Pashupati, „panem zwierząt”, z kultury rejonu doliny Indusu.

Element B: Bogini z kołami

Wewnętrzny element B (replika): Bogini z kołami

Na elemencie B widnieje popiersie bogini, po jej obu stronach znajdują się koła o sześciu szprychach i mityczne zwierzęta: dwa stworzenia podobne do słoni i dwa gryfy. Pod jej postacią znajduje się duży pies lub wilk[4].

Element C: Złamane koło

Wewnętrzny element C: Dagda dzierżący złamane koło

Na elemencie C widnieje popiersie brodatego boga trzymającego złamane koło. Mniejsza skacząca postać w hełmie z rogami również trzyma brzeg koła i prawdopodobnie stara się je poruszyć. Pod skaczącą sylwetką znajduje się rogaty wąż. Całą grupę otaczają słonie i gryfy podobne do przedstawionych na elemencie B[2]. Brodaty bóg utożsamiany jest zwykle z iryjskim Dagdą. Szprychy koła są ułożone asymetrycznie, ale sądząc z dolnej części, oryginalnie mogło ich być w tym kole dwanaście, co zgadzałoby się również ze znaleziskiem pochówku z rydwanem we wschodnim Yorkshire

Element D: Ofiara z byków

Wewnętrzny element D (replika): Zabijanie byków

Element D przedstawia scenę zabijania lub polowania na byki. Trzy byki obrócone w prawo stoją w rzędzie, na każdego zamierza się mieczem mężczyzna. Pod racicami każdego byka widnieje pies biegnący w prawo, a nad grzbietem każdego z byków znajduje się gepard, również biegnący w prawo[2].

Element E: Inicjacja wojowników

Wewnętrzny element E: Rytualna inicjacja

Element E najprawdopodobniej przedstawia scenę rytualnej inicjacji. W dolnej części widać rząd wojowników dzierżących włócznie i tarcze, towarzyszą im postacie grające na instrumentach zwanych carnyx (rodzaj trąby wojennej z tubą w postaci paszczy smoka)[1], wszyscy maszerują w lewo. Po lewej stronie, duża postać zanurza inną postać mężczyzny w kotle. Jest to ofiara przez uduszenie składana Teutatesowi[2]. W górnej części widnieją wojownicy odjeżdżający konno od kotła, być może już po ceremonii inicjacji. Co ciekawe, w mitach celtyckich z późniejszego okresu pojawia się motyw ożywiania, w którym zmarli wojownicy zanurzani są w kotłach.

Interpretacja

Srebrny kocioł z Gundestrup stanowi największy znany przykład europejskiego rzemiosła złotniczego epoki żelaza. Styl i wykonanie sugerują pochodzenie trackie, choć ornamentyka wskazuje raczej na celtyckie (torques, rogate bóstwo, carnyx, ozdobne listki w stylu lateńskim)[2]. Niektóre motywy wywodzą się Jonii (gryfy, koniki morskie, i fantastyczne zwierzęta). Lew, lampart i słonie powstały pod wpływem kultur azjatyckich. Scena walki Herkulesa z lwem wywodzi się z mitologii greckiej. Postacie z uniesionymi ramionami nawiązują gestami do motywów znanych z Azji Mniejszej. Natomiast boginie podtrzymujące piersi kojarzą się z przedstawieniami nagiej bogini z Mezopotamii[2].

Różnorodność motywów i wpływów tworzyła pole do rozmaitych, często sprzecznych, teorii na temat trackiego lub galijskiego pochodzenia obiektu. Bergquist i Taylor wysuwają tezę, że kocioł wykonany został przez trackich rzemieślników, prawdopodobnie na zamówienie celtyckich Skordysków (Scordisci) i wpadł później w ręce Cymbrów (Cimbri), którzy najechali dorzecze Dunaju w 120 p.n.e. Olmsted z kolei interpretuje ikonografię kotła jako prototyp irlandzkiego mitu opisanego w Táin Bó Cuailnge, łącząc postać rogatego boga raczej z Cúchulainnem niż z Cernunnosem.

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c Grenier 2002 ↓, s. 198.
  2. a b c d e f g Grenier 2002 ↓, s. 197.
  3. Grenier 2002 ↓, s. 196.
  4. Grenier 2002 ↓, s. 196–197.

Bibliografia

  • A.K., Bergquist, T.F. Taylor. The origin of the Gundestrup Cauldron. „Antiquity”. 61, s. 10–24, 1987. ISSN 0003-598X. 
  • Albert Grenier: Historia Galów. Przekład Agnès Delahaye, Maria Hoffman. Gdańsk–Warszawa: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN, Wydawnictwo MARABUT, 2002. ISBN 83-7233-011-5.
  • G.S. Olmsted. The Gundestrup version of Táin Bó Cuailnge. „Antiquity”. 50. s. 95–103. ISSN 0003-598X. 
  • O. Klindt-Jensen. The Gundestrup Bowl – a reassessment. „Antiquity”. 33. s. 161–169. ISSN 0003-598X. 

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

ChaudronDeGundestrup4.jpg
Autor: Claude Valette, Licencja: CC BY-SA 3.0
Gundestrup cauldron, interior plate 4. Copy by galvanoplasty, museum of Bibracte, exhibition at the Cité des Sciences, Paris ("Les Gaulois, une expo renversante").
Gundestrupkarret1.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Gundestrupkarret2.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
ChaudronDeGundestrup5.jpg
Autor: Claude Valette, Licencja: CC BY-SA 3.0
Gundestrup cauldron, interior plate 5. Copy by galvanoplasty, museum of Bibracte, exhibition at the Cité des Sciences, Paris ("Les Gaulois, une expo renversante").
Gundestrupkarret3.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Gundestrupkarret (the Gundestrup Cauldron) - one of the inside panels. The celtic style cauldron can be seen at display at the National Museum (Nationalmuseet) in Denmark. See more photos of the Cauldron at the page about the Celts.
Gundestrupkedlen- 00054 (cropped).jpg
(c) Nationalmuseet, CC BY-SA 3.0
Gundestrup boiler, inside Description Gundestrup boiler, inner plates, Y.FRJ, Rævemosen, Ålborg County
ChaudronDeGundestrup6.jpg
Autor: Claude Valette, Licencja: CC BY-SA 3.0
Gundestrup cauldron, circular base plate. Copy by galvanoplasty, museum of Bibracte, exhibition at the Cité des Sciences, Paris ("Les Gaulois, une expo renversante").