Kodeks Atlantycki

Projekt latającej maszyny zamieszczony w Kodeksie Atlantyckim

Kodeks Atlantycki – największy zbiór notatek Leonarda da Vinci, który powstał w latach 1489-92. Kodeks znajduje się w Bibliotece Ambrosiana w Mediolanie. Zbiór został zestawiony pod koniec XVI w. przez rzeźbiarza i bibliofila Pompea Leoni. Kodeks zawiera informacje z różnych dziedzin nauki, m.in.: matematyki, geometrii, astronomii, botaniki, zoologii. Wiele części i rysunków Leonarda Codex Atlanticus jest poświęconych jego badaniom podczas jego pobytów nad jeziorem Como w Liernie, w tym Fiumelatte i górskich jaskiń.

Pierwsza wersja woluminu była oprawiona w skórę, miała 60 cm wysokości i składała się w 481 kart o formacie folio. Większość kart była rękopisami Leonarda. Niektóre z nich jednak powstały z mniejszych 5-6 kartek, niekiedy przyklejonych, a czasem wmontowanych w okienka, tak, by były widoczne z obu stron. Nazwa kodeksu odnosi się do jego dużego formatu - wielkości atlasu. Nadał ją bibliotekarz Baldassare Oltrocchi, który w 1780 r. wymienił kodeks w spisie jako: kodeks w formie atlasu. W latach 60. XX w. kodeks wraz z wklejkami rozłożono i uporządkowano, oprawiając jego oddzielne części. Obecna wersja kodeksu zawiera 1750 rysunków mistrza. 20 października 2005 r. w Sali Federiciana w Bibliotece Ambrosiana miała miejsce wystawa związana z Kodeksem Atlantyckim. Wówczas po raz pierwszy zaprezentowano drewniany prototyp samochodu skonstruowanego przez Leonarda da Vinci.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • (ang.) Il Codice Atlantico virtuale, dostępny w World Wide Web: [1].
  • Charles Nicholl, Leonardo da Vinci, Lot wyobraźni, Małgorzata Grabowska (tłum.), Andrzej Grabowski (tłum.), Warszawa: Wyd. W.A.B, 2006, ISBN 83-7414-220-0, ISBN 978-83-7414-220-5, OCLC 76276150.

Media użyte na tej stronie

Vinci - Hammer 2A m.jpg
Codex Hammer (Leicester) seen with mirror
Hammer 2A – Fol.2r (left) and Fol.35v (right)
Aile mobile Luc Viatour.jpg
Made with Nikon case D80 optical Sigma 17-70mm F2,8/4,5 Macro