Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych

Stany Zjednoczone
Godło USA
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Stanów Zjednoczonych

Portal:Stany Zjednoczone

Liczba głosów elektorskich przypadających na poszczególne stany oraz Dystrykt Kolumbii
Liczby podają, ilu elektorów wybierały poszczególne stany Skonfederowanych Stanów Ameryki. We wszystkich wygrał Jefferson Davis

Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych (ang. United States Electoral College) – konstytucyjny organ państwowy dokonujący co cztery lata wyboru amerykańskiego prezydenta i wiceprezydenta. Od 1964 roku elektorów jest 538, czyli tylu, ilu kongresmenów plus trzech przedstawicieli Dystryktu Kolumbii. Liczba elektorów wystawianych przez dany stan jest równa liczbie jego senatorów i reprezentantów. W senacie każdy stan reprezentuje dwóch senatorów. Liczba reprezentantów jest zależna od liczby obywateli danego stanu (najludniejszy stan, Kalifornia, ma pięćdziesięciu pięciu elektorów, a najsłabiej zaludnione stany po trzech). Stołeczny Dystrykt Kolumbii, niebędący stanem, nie ma reprezentacji w kongresie, ale wybiera tylu elektorów, ilu mógłby, gdyby był stanem – czyli trzech.

Na elektora nie może być wybrany senator, reprezentant ani żadna osoba sprawująca w imieniu Stanów Zjednoczonych urząd powierniczy lub odpłatny. Elektorzy spotykają się jedynie w stanowych parlamentach i swoje głosy wysyłają do urzędującego przewodniczącego Senatu Stanów Zjednoczonych, który na wspólnym posiedzeniu obu izb Kongresu dokonuje otwarcia kopert i zlicza głosy.

Krótko istniejące Skonfederowane Stany Ameryki również miały własnego prezydenta i konstytucję. Ta także przewidywała wybór przez Kolegium Elektorów. Miało to miejsce tylko raz, w 1861, a prezydentem został Jefferson Davis.

Podstawa prawna

Kolegium Elektorów zostało ustanowione na mocy II Artykułu Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Procedura wyboru prezydenta i wiceprezydenta została uszczegółowiona i nieco zmodyfikowana po wejściu w życie 12. poprawki w 1804. Prawo głosu mieszkańcom Dystryktu Kolumbii przyznano dopiero na mocy 23. poprawki w 1961 r.

Liczba elektorów

Liczba elektorów w poszczególnych stanach[1]:

StanLiczba głosów
Alabama9
Alaska3
Arizona11
Arkansas6
Connecticut7
Dakota Południowa3
Dakota Północna3
Delaware3
Dystrykt Kolumbii3
Floryda29
Georgia16
Hawaje4
Idaho4
Illinois20
Indiana11
Iowa6
Kalifornia55
Kansas6
Karolina Południowa9
Karolina Północna15
Kentucky8
Kolorado9
Luizjana8
Maine4
Maryland10
Massachusetts11
Michigan16
Minnesota10
Missisipi6
Missouri10
Montana3
Nebraska5
Nevada6
New Hampshire4
New Jersey14
Nowy Jork29
Nowy Meksyk5
Ohio18
Oklahoma7
Oregon7
Pensylwania20
Rhode Island4
Teksas38
Tennessee11
Utah6
Vermont3
Waszyngton12
Wirginia13
Wirginia Zachodnia5
Wisconsin10
Wyoming3

Zasady wyboru elektorów

W prawie wszystkich stanach (z dwoma wyjątkami) oraz w Dystrykcie Kolumbii partia, która wygrywa w nim wybory elektorów, czyli w istocie wybory prezydenckie, otrzymuje wszystkie głosy elektorskie z tego stanu – bez względu na to, jaką większością wygrała. Wyjątkiem są stany Nebraska i Maine. W stanach tych dwa miejsca elektorskie (odpowiadające miejscom w Senacie) przypadają kandydatom tej partii, która wygrywa wybory prezydenckie w całym stanie, tak, jak w całym stanie wybiera się senatorów. Natomiast pozostałe mandaty elektorskie, odpowiadające miejscom w Kongresie, przydzielane są na zasadach wyborów do Kongresu, a więc miejsce zdobywa elektor – zwycięzca okręgu wyborczego. W Maine są dwa okręgi wyborcze, w Nebrasce trzy (tylu członków Izby Reprezentantów wybierają te stany), zatem te miejsca mogą przypaść innym kandydatom niż wskazani przez partię, która wygrała w całym stanie.

Powyższe zasady wyboru elektorów sprawiają, że w wyborach prezydenckich w USA kandydat, który uzyskał najwięcej głosów, a nawet ponad połowę głosów w głosowaniu powszechnym, może nie uzyskać większości w kolegium elektorskim i nie zostać prezydentem. Takie sytuacje miały miejsce pięciokrotnie, mianowicie:

Zobacz też

  • wiarołomny elektor

Przypisy

  1. Distribution of Electoral Votes (ang.). archives.gov. [dostęp 2016-11-03].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Electoral map 2012-2020.svg
Autor: SeL, Licencja: CC0
Electoral college for US Presidential elections, 2012–2020. Edited with Inkscape.
ConfederateElectoralCollege1861.svg
State-by-state results of the Confederate States presidential election, 1861. Jefferson Davis was largely uncontested for the six-year term and accordingly won all states' electoral votes to become the only President of the Confederate States of America. Electoral vote information retrieved from File:CSAElectoralCollege1861.gif, created by Tilden76. This image created by Tyrol5 using Inkscape SVG editor.
Greater coat of arms of the United States.svg
Autor: Ssolbergj, Licencja: CC BY-SA 3.0
The greater coat of arms of the United States of America, as depicted on passports, embassies and the Great Seal.