Kolorowe jeziorka

Żółte Jeziorko
Purpurowe Jeziorko
Błękitne Jeziorko
Zielone Jeziorko (Czarny Stawek)

Kolorowe jeziorka – cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) w Rudawach Janowickich, w województwie dolnośląskim. Powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni, z których największa i najstarsza nosiła nazwę Hoffnung (1785 – teren Purpurowego Jeziorka). Pozostałe kopalnie to: Neues Glück (1793 – teren Błękitnego Jeziorka) i Gustav Grube (1796 – teren Zielonego Jeziorka). W kopalniach wydobywano w latach 1785–1925 piryt, przerabiany na kwas siarkowy w Płoszowie, przysiółku Ciechanowic. Ich barwa wynika ze składu chemicznego podłoża, na którym są zlokalizowane[1].


Położenie

Stawy znajdują się na różnych wysokościach. Żółte Jeziorko, okresowo wysychające, leży na wysokości ok. 555 m n.p.m., Purpurowe Jeziorko na wysokości ok. 560 m n.p.m., Błękitne Jeziorko (zwane też Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym) na 635 m n.p.m., a najwyżej położone Zielone Jeziorko (zwane też Czarnym) na ok. 730 m n.p.m., jest ono najmniejsze i również okresowo wysycha.

Poniżej Purpurowego Jeziorka znajduje się zagłębienie, w którym często również jest woda. Od Purpurowego Jeziorka oddziela je kilkunastometrowy pas skałek z jaskinią.

Obok wyrobisk znajdują się duże hałdy zmielonych skał.

Geologia

Okolica Kolorowych jeziorek zbudowana jest ze skał metamorficznych, należących do wschodniej osłony granitu karkonoskiegoamfibolitów, łupków aktynolitowych, serycytowo-chlorytowych, serycytowo-chlorytowo-kwarcowych, kwarcowo-albitowo-chlorytowych i innych.

Barwy jeziorek

Jeziorko Purpurowe

Jest ono pozostałością po eksploatacji łupków serycytowych, a kolor pochodzi od związków żelaza[2]. Sciany i dno wyrobiska obfitują w związki miedzi i żelaza, przede wszystkim piryt (w postaci łupków serycytowo–chlorytowych), a jego zawartość dochodzi do 10–12%. Poza pirytem w skałach występują również pirotyn, chalkopiryt, miedź rodzima, sfaleryt, galena, boulangeryt, jamesonit, bournonit, chalkozyn, tetraedryt, limonit, syderyt, a z minerałów skałotwórczych: kalcyt, dolomit, wezuwian, zoizyt, pistacyt, talk, fluoryt, ilmenit i tytanit. Woda ma odczyn kwaśny[1].

Jeziorko Błękitne

Kolor pochodzi od związków miedzi, jest klarowne i bez zapachu związków siarki[2].

Turystyka

Przez teren przyległy do jeziorek biegnie szlak turystyczny zielony zielony szlak turystyczny z Wieściszowic na Wielką Kopę[3] oraz niebiesko znakowana droga rowerowa. Przy najniższym jeziorku znajduje się duży parking.

Najdogodniejszy dojazd to zjazd z drogi nr 5 w Marciszowie na drogę nr 328, na drodze tej umieszczone są drogowskazy „Kolorowe Jeziorka”.

Przypisy

  1. a b Historia – Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. kolorowejeziorka.pl. [dostęp 2018-07-31].
  2. a b Joanna Dzikowska, Kamienne czaszki i znikające wsie, czyli wycieczka na weekend w Rudawy Janowickie, wroclaw.wyborcza.pl, 21 sierpnia 2019 [dostęp 2020-05-31].
  3. Mapa szlaków turystycznych. [dostęp 2020-10-14].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL Szlak zielony.svg
Zielony szlak turystyczny.
Kolorowejeziorko1.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Pitert (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5

Jeziorko czerwone w Rudawach Janowickich

ŻółteJeziorko.JPG
Żółte Jeziorko w Rudawach Janowickich
Kolorowejeziorko2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Pitert (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Lazurowe jeziorko w Rudawach Janowickich
Kolorowejeziorko3.jpg
Autor: Tomeks1, Licencja: CC BY-SA 3.0
Zielony Stawek