Koltur (miejscowość)

Koltur
ilustracja
Państwo Dania
Terytorium zależne Wyspy Owcze
RegionStreymoy
GminaTórshavnar kommuna
Populacja (I 2015)
• liczba ludności

1[1]
Kod pocztowyFO-285
Położenie na mapie Wysp Owczych
Mapa konturowa Wysp Owczych, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Koltur”
Ziemia61°59′26″N 6°58′43″W/61,990556 -6,978611
Strona internetowa
Portal Wyspy Owcze

Koltur – jedyna zamieszkana osada na wyspie o tej samej nazwie, znajdującej się w archipelagu Wysp Owczych. Mieszka tam obecnie (I 2015 r.) zaledwie 1 osoba[1].

Nazwa

Koltur to z farerska źrebię, co może odnosić się do położonej opodal większej wyspy Hestur (koń).

Położenie

Zarówno wyspa, jak i wieś Koltur położone są w centralnej części Wysp Owczych, na zachód od Streymoy i na północ od Sandoy. Wszystkie zabudowania są na wschodnim brzegu, nad cieśniną Hestsfjørður. Nie są położone wyżej niż 50 m n.p.m.

Populacja

Osada dziś zwana Koltur jest położona dokładnie w tym samym miejscu, co poprzednia – Heimi í Húsi (od nazw 2 farm, które jak dziś się w niej znajdowały), założona jeszcze w czasach wikińskich. Dawniej liczba ludności stopniowo rosła, jednak już w latach 80. XX wieku zaczął się stopniowy spadek ludności, by następnie na 2 lata (19951996), a wiec w czasie, gdy panował na Wyspach Owczych kryzys ekonomiczny, całkowicie się wyludnić. Miejscowość nie odzyskała od tamtego czasu pełnej liczby ludności – w 1997 przybyła tam dwójka farmerów, aktywnie dziś udzielających się w sprawy całej wyspy. Na przestrzeni ostatnich 5 lat (2011-2015) liczba stałych mieszkańców osady wynosi 1[1]. Według danych Urzędu Statystycznego (I 2015 r.) jest 114. co do wielkości miejscowością Wysp Owczych.

    Ludność Koltur w latach 1985-2015
    Źródło: [1]

Historia

Osada Koltur, zwana kiedyś Heimi í Húsi, jest zamieszkana od wczesnego średniowiecza, a więc od czasu kiedy wikingowie po raz pierwszy przypłynęli na Wyspy Owcze. Początkowo, jak mówią źródła archeologiczne, była tam jedynie jedna farma, dopiero później, na przełomie XV i XVI wieku, powstała druga, w pewnym oddaleniu od pierwszej. Istnieje hipoteza, że obie należały do katolickich dóbr kościelnych, albowiem w roku 1584, podobnie jak wiele innych ziem, zostały wcielone przez monarchę do jego królewszczyzn. Obok obu domostw zaczęły powstawać kolejne, dziś większość z nich stoi opuszczona. Szczytem, jeśli chodzi o liczbę budowli we wsi, są 2 farmy (kolejne dwie znalazły się w osadzie sąsiadującej), a także okalające je liczne domostwa. XX wiek sprawił jednak, że Farerowie zaczęli przenosić się do większych miast, populacja więc znacznie spadła, przez dwa lata (1995-1996) była nawet zerowa.

Budowa osady

Koltur leży w jednym tak zwanym heimurst, co po farersku oznacza obszar zasiedlony na poły budowlami mieszkalnymi, na poły spichlerzami. Prócz tego znajdowało się tam wiele pól i pastwisk. Według wielu Farerów Koltur (a dokładniej Heimi í Húsi) jest właśnie sztandarowym przykładem takiego typu osadnictwa na Wyspach Owczych.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

Literatura

  • Marcin Jakubowski, Marek Loos, Wyspy Owcze, Szczecin 2003, ​ISBN 83-913526-3-3​.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Koltur 7 June 2014.JPG
Autor: EileenSanda, Licencja: CC BY-SA 3.0
Koltur is one of the smallest islands of the Faroe Islands. The population is 1 as of 2014. Koltur has ancient stone houses with turf roofs. The neighbourhood Heima í Garði has been renovated in recent years. This photo was taken on 7 June 2014 when the public ferry and bus company of the Faroe Islands Strandfaraskip Landsins made an excursion to the island for its staff with families. Bjørn Patursson was guide.
Faroe Islands location map.svg
Autor: Erik Frohne, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of the Faroe Islands

Equirectangular projection, N/S stretching 213 %. Geographic limits of the map:

  • N: 62.44° N
  • S: 61.30° N
  • W: 7.88° W
  • E: 6.00° W