Kolumna MacPhersona

Kolumna MacPhersona

Kolumna MacPhersona – rodzaj zawieszenia samochodu, w którym amortyzator pełni jednocześnie rolę elementu tłumiącego i prowadzącego (koło). Nazwa pochodzi od nazwiska Earle'a S. MacPhersona, który opracował i zaprojektował konstrukcję.

Budowa

Rola amortyzatora (na rys. kolor żółty) jako elementu prowadzącego, polega na zastąpieniu górnego elementu prowadzącego. Wraz z dolnym elementem prowadzącym (kolor granatowy i fioletowy), zamocowanym z jednej strony do ramy (lub ramy pomocniczej, w konstrukcjach samonośnych) pojazdu (kolor zielony) a z drugiej do zwrotnicy (kolor czerwony), stanowi mechanizm prowadzący koła samochodu (kolor czarny).

Zastosowanie

Kolumna MacPhersona charakteryzuje się bardzo zwartą budową i jako typ zawieszenia zajmuje mało miejsca. Daje to więcej miejsca na zamontowanie silnika, np. poprzecznie do kierunku jazdy.

Historia

Konstrukcja inż. Earla S. MacPhersona po raz pierwszy została zastosowana w 1949 r. w samochodzie Ford Vedette[1], użyto jej jeszcze w 1951 w Fordzie Consul produkowanym w Wielkiej Brytanii i później w Zephyrze.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Mcpherson strut.jpg
Autor: User Casito on en.wikipedia, Licencja: CC-BY-SA-3.0
A simple MacPherson strut suspension on the left front wheel of a rear-wheel drive vehicle.