Kolumna w Igel
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO | |
Państwo | |
---|---|
Typ | kulturowy |
Spełniane kryterium | I, III, IV, VI |
Numer ref. | |
Region[b] | Europa i Ameryka Północna |
Historia wpisania na listę | |
Wpisanie na listę | |
49°42′33,1″N 6°32′58,2″E/49,709194 6,549500 | |
Kolumna w Igel (niem. Igeler Säule) – pochodzący z połowy III w. n.e., najlepiej zachowany rzymski pomnik nagrobny na północ od Alp, znajdujący się w niemieckiej miejscowości Igel przy granicy z Luksemburgiem.
Opis
23-metrowa kolumna powstała ok. 250 r. na zlecenie rodziny Sekundiniuszów – miejscowych kupców i latyfundystów wzbogaconych na handlu tkaninami. Jest to wysmuklona, czworoboczna, stożkowato zakończona wieża grobowa o czterech kondygnacjach, na wszystkich poziomach zdobiona płaskorzeźbami. Wykonano ją z czerwonego piaskowca i pokryto dekoracyjnymi reliefami przedstawiającymi sceny z życia codziennego kupców oraz sceny mitologiczne (m.in. Hylas i nimfy, Perseusz i Andromeda, Herakles, Achilles). Na stronie licowej wyobrażono członków rodziny fundatorów ponad tablicą o nieco uszkodzonej inskrypcji nagrobnej[1]. Monument pierwotnie był barwnie malowany.
Pod względem architektonicznym czworokątny słup z kamienia ciosanego podzielony jest na wzniesioną na masywnym cokole część główną z belkowaniem i bogato rzeźbionymi fryzami przedzielonymi wąskimi gzymsami, oraz na attykę z czterema reliefowymi frontonami powyżej. Część szczytową (3,5 m) stanowi piramidalna kolumna z rzeźbionym zakończeniem (szyszka pinii okolona 4 głowami) i akroterionem w postaci mocno zniszczonej rzeźby orła z rozpostartymi skrzydłami, wyobrażającej niegdyś porwanie Ganimedesa.
Znaczenie
Pomnik, którego fundatorami byli bracia Lucjusz Secundinius Aventinus i Lucjusz Secundinius Securus, miał nie tylko upamiętniać ich oraz innych zmarłych z rodziny, lecz także stanowić swoistą reklamę rodzinnego sklepu z tkaninami w rzymskim Trewirze (Augusta Treverorum). Wiadomo, że kolumna usytuowana była w odległości 9 km od rzymskiego mostu w Trewirze, co wynika ze szczegółu na płaskorzeźbie w attyce po stronie zachodniej zabytku, gdzie wyobrażony w scenie z zaprzężonym wozem kamień milowy nosi oznaczenie LIIII – tzn. 4 mile galijskie (leuga)[2]). Po upadku cesarstwa rzymskiego pomnik uniknął zniszczenia dzięki przeświadczeniu, że płaskorzeźba na południowej stronie kolumny przedstawia zaślubiny cesarza Konstancjusza I z Heleną, późniejszą świętą[3].
Jako pomnik grobowy nie zawierał szczątków zmarłych, jakkolwiek podczas prac restauratorskich w 1985-86 natrafiono w cokole od strony zachodniej na kryptę (o wymiarach 2 x 2x 2 m) przewidzianą na urny z prochami[3].
W spuściźnie kulturowej
Uderzający kształt tego zabytku, jego dekoracyjność, a także położenie sprawiły, że od dawna utrwalano go w opisach i wizerunkach. Do najstarszych należy wyobrażenie na mapie Mercatora z 1567, zilustrował go też kartograf Joan Blaeu (1649). W relacji z podróży wspomniał go towarzyszący nuncjuszowi papieskiemu Fulvio Ruggieri (1562); po nim pomnik odwiedzały tak znane postacie europejskiej kultury, jak Friedrich Schinkel czy Victor Hugo[4]. Szczególnym zainteresowaniem obdarzył go Goethe, który oglądał go latem i jesienią 1792 jako uczestnik kampanii wojennej we Francji, poświęcając mu żywy i trafny literacki opis. M.in. uznał, że zabytek nazwać można artystycznie zdobionym obeliskiem. Pod względem estetycznym wyrażał jednak ostrożny krytycyzm względem „prowincjonalnego charakteru pomnika i jego barbarzyńsko przeładowanej dekoracji rzeźbiarskiej”[5].
Pierwszą naukową publikację zabytku ogłosił w 1846 Franz Kugler (Das Römische Denkmal zu Igel). W 1986 kolumnę w Igel wpisano na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W trewirskim Rheinisches Landesmuseum eksponowana jest od 1993 jej kopia z odtworzoną pierwotną polichromią[3].
Przypisy
- ↑ Odczytany tekst opublikowany został w 1924 przez Hansa Dragendorffa i Emila Krügera (Das Grabmal von Igel).
- ↑ Mila galijska liczyła 2222 m, czyli półtorej mili rzymskiej (Paul-Marie Duval: Życie codzienne w Galii w okresie pokoju rzymskiego. Warszawa 1967, s. 199).
- ↑ a b c Die Igeler Säule, zentrum-der-antike.de [dostęp 2020-07-09] (niem.).
- ↑ Igeler Säule, gemeinde-igel.de [dostęp 2021-09-03] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-24] .
- ↑ H. Koch, dz. cyt., s. 74-76.
Bibliografia
- Luigi Crema: Architettura romana. Torino: Societá Internazionale Editrice, 1959, s. 564, fig. 748
- Lexikon der Antike. Lepizig: Bibliographisches Institut, 1971, s. 257
- Herbert Koch: Römische Kunst. Weimar: H. Böhlau, 1949
Linki zewnętrzne
- Strona miasta Igel: Kolumna w Igel. [dostęp 2013-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-17)]. (niem.).
- Zabytek na stronie Dziedzictwa kulturowego UNESCO w Trewirze (niem.) [dostęp 2017-11-06]
Media użyte na tej stronie
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Germany (Wp article: en:Germany)
Flag of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO)
Autor: Hanhil based on work by TUBS, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map Rhineland-Palatinate, showing position of Rhineland-Palatinate within Germany. Geographic limits of the map:
Autor: Berthold Werner, Licencja: CC BY-SA 3.0
Igel (Mosel), Igeler Säule (Trierer Straße): römisches Pfeilergrabmal der Sekundinier, um 250.