Komórki beta

Komórki beta, komórki β, komórki B – najliczniejsze komórki endokrynne tworzące miąższ wysepek Langerhansa w trzustce. Należą do komórek APUD i odpowiadają za wydzielanie insuliny i amyliny. Znajdują się głównie w centrum wysepek trzustkowych i stanowią 70% wszystkich komórek wysepkowych. Cechują się okrągłymi, pęcherzykowatymi jądrami, rozwiniętą siateczką śródplazmatyczną szorstką i licznymi, różnej wielkości pęcherzykami wydzielniczymi.
Synteza insuliny regulowana jest przez gen, który znajduje się w ramieniu krótkim chromosomu 11. Syntezowana jest preproinsulina, która następnie przechodzi pod wpływem proteaz w proinsulinę. W aparacie Golgiego komórek beta zostaje ona rozbita na insulinę i peptyd C[1].
Przypisy
- ↑ Marian Grzymisławski: Budowa układów związanych z przyswajaniem pokarmu. W: Jan Gawęcki, Lech Hryniewiecki: Żywienie człowieka. T. 1: Podstawy nauki o żywieniu. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, s. 68. ISBN 83-01-13947-1.
Bibliografia
Media użyte na tej stronie
Autor: Masur, Licencja: CC BY 2.5
Wysepka Langerhansa wyizolowana z trzustki szczura. Obraz z mikroskopu konfokalnego. 63x, obiektyw immersyjny. Objaśnienie uzyskanej kolorystyki:
- Jądra wybarwione na niebiesko DAPI
- Insulina (komórki-beta) na zielono za pomocą skoniugowanych z barwnikiem przeciwciał anty-insulina
- Glukagon (komórki-alfa) na czerwono za pomocą skoniugowanych z barwnikiem przeciwciał anty-glukagon