Kombi Łosowski

Kombi Łosowski
Ilustracja
Występ zespołu (2019)
Inne nazwy

Łosowski, Kombi

Rok założenia

2004 (jako Łosowski)

Pochodzenie

Polska

Gatunek

electro-rock, synth pop, pop-rock, muzyka elektroniczna

Aktywność

2004–2013 (Łosowski)
2013–2014 (Kombi Łosowski)
2014–2022 (Kombi)
od 2022 (Kombi Łosowski)

Wydawnictwo

MTJ, Fonografika, SL Sound

Powiązania

Kombi, DJ Spox, MC Silk

Skład
Sławomir Łosowski, Tomasz Łosowski, Zbigniew Fil, Karol Kozłowski
Strona internetowa

Kombi Łosowski (pisownia stylizowana: KOMBI Łosowski) – polski zespół muzyczny, założony w 2004 roku przez Sławomira Łosowskiego, występujący początkowo pod nazwą Łosowski[1]. Grupa jest kontynuacją zespołu Kombi i pod taką nazwą występowała w latach 20142022. Na mocny wyroku TSUE, od 2022 stale występuje jako Kombi Łosowski[2].

Historia

Muzycy pierwszego składu zespołu Kombi po raz ostatni wystąpili razem w 2003 w ramach jednego z odcinków programu talent show Szansa na sukces. W tym roku, Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk i Jan Pluta utworzyli zespół pod nazwą Kombii (początkowo stylizowane na KombII, bo – zgodnie z założeniami muzyków – podwójne „i” zapisywane jak rzymska liczba II miało oznaczać „Kombi 2”), w którym zabrakło Sławomira Łosowskiego[3].

Za namową fanów, Sławomir Łosowski wrócił do koncertowania w 2004 koncertem instrumentalnym „Nowe narodziny” w Łebie, gdzie wystąpił wspólnie ze swoim synem Tomaszem Łosowskim, grającym na instrumentach perkusyjnych. W 2005 przyjął do swojego zespołu wokalistę Zbigniewa Fila. Grupa po wznowieniu działalności początkowo występowała jako solowy projekt lidera pod nazwą Łosowski[3]. Zespół wówczas koncertował okazyjnie i był mało aktywny medialnie, a materiał który prezentował na koncertach był oparty tylko na kompozycjach Łosowskiego. W 2007 ukazał się pierwszy singiel pod nazwą Łosowski pt. „Niebo, które czeka”[4], natomiast rok później wydane zostały dwa kolejne: „Miłość to dwoje nas”[5] i „Pekin – digital sound”[6]. W 2009 ukazał się trzypłytowy album pt. Zaczarowane miasto. Płyta zawierała 10 premierowych utworów oraz stare przeboje Kombi we współczesnym wykonaniu, zarejestrowane na koncertach Łosowskiego[7].

W 2013 zespół zmienił nazwę na Kombi Łosowski[8]. Nazwisko lidera miało ułatwiać identyfikację zespołu Kombi wobec funkcjonowania grupy o łudząco podobnej nazwie Kombii[3]. W grudniu tego samego roku ukazał się album Live składający się z płyt: „Live” (10 największych hitów + 6 utworów nowych), „Drogą czasu” z nie wydanymi dotąd lub mniej znanymi utworami instrumentalnymi (z lat 1973–2011) oraz „Kamerą fanów” z nagraniami video autorstwa fanów z koncertów zespołu[9]. Z początkiem 2014 zespół przyjął nowego gitarzystę basowego – Karola Kozłowskiego. Pod koniec maja zespół wydał singel „Jaki jest wolności smak”. W okresie wakacyjnym zespół Kombi Łosowski był jedną z gwiazd trasy Lata z Radiem[10]. We wrześniu Sławomir Łosowski wraz z pozostałymi członkami grupy powrócił do koncertowania pod nazwą Kombi (bez dopisku „Łosowski”)[10][11].

Od lewej: Zbigniew Fil – wokalista; Sławomir Łosowski – lider zespołu, instrumenty klawiszowe
Tomasz Łosowski – instrumenty perkusyjne
Karol Kozłowski – basista

2 grudnia 2015 w sieci pojawił się singel „Na dobre dni” zapowiadający nową płytę studyjną grupy[12]. 22 stycznia 2016 odbyła się premiera albumu pt. Nowy album[13]. Kolejnym singlem promującym płytę został utwór „Miłością zmieniaj świat” z gościnnym udziałem rapera Jakuba Gołdyna.

13 maja 2016 nakładem wydawnictwa In Rock ukazała się książka Kombi. Słodkiego miłego życia. Prawdziwa historia autorstwa Sławomira Łosowskiego i Wojciecha Korzeniewskiego przedstawiająca historię zespołu Kombi z perspektywy autorów[14]. Wkrótce po tym, 24 czerwca w Gdańsku odbył się koncert 40-lecia zespołu z gościnnym udziałem Wiktora Tatarka na gitarze[15][16]. 12 czerwca 2017 miała miejsce premiera płyty CD / DVD pt. Koncert 40-lecia z zapisem z tego wydarzenia[17]. 16 września zespół wystąpił gościnnie na 54. KFPP w Opolu w trakcie koncertu „Premiery”, gdzie zaprezentował publiczności swoje dwa największe przeboje: „Kochać cię – za późno” i „Słodkiego miłego życia”[18]. 31 grudnia był jedną z gwiazd programu Sylwester Marzeń[19].

8 czerwca 2018 zespół wystąpił w ramach koncertu Przebój na Mundial podczas 55. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie zaprezentował utwór „Polska drużyna[20]. Piosenka wygrała ten konkurs, głównie dzięki głosowaniu publiczności przez SMS-y[21]. 24 sierpnia w Filharmonii Szczecińskiej odbył się koncert pod hasłem „Jaki jest wolności smak”. Zespół z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie dał pokaz swoich największych przebojów w nowych aranżacjach, tym samym świętując obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości[22][23]. Z tego koncertu ukazały się kolejno trzy nagrania: „Słodkiego miłego życia”, „Na dobre dni” i „Za ciosem cios”[24][25][26].

17 grudnia 2018 zespół pod szyldem Kombi i Przyjaciele wypuścił świąteczny singel, będący własną interpretacją tradycyjnej kolędy „Przybieżeli do Betlejem”. Obok grupy, w nagraniu wzięli udział Andrzej Nowak, Szymon Wydra, Adam Wolski i Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Singel doczekał się teledysku z udziałem zaproszonych gości[27][28].

28 lipca 2019 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbył się jubileuszowy koncert z okazji 50-lecia pracy artystycznej Sławomira Łosowskiego. Na scenie z zespołem gościnnie wystąpili również Leszek Możdżer, MC Silk, Andrzej Nowak i DJ Spox. Koncert poprowadził Marek Niedźwiecki[29]. 13 sierpnia Kombi wystąpiło jako jedna z gwiazd Sopot Top of the Top Festival[30]. 31 sierpnia zespół w ramach koncertu Lato Muzyka Zabawa – Pożegnanie wakacji z Solidarnością zagrał mini-recital oparty na utworach: „Kochać cię – za późno”, „Słodkiego miłego życia”, „Bez ograniczeń energii” i „Zaczarowane miasto”[31]. 27 września Sławomir Łosowski i DJ Spox byli gośćmi Marii Szabłowskiej w audycji PR1 „Muzyczne spotkania”, gdzie zapowiedzieli nowe wydawnictwo zespołu Kombi związane z jubileuszem 50-lecia pracy artystycznej Łosowskiego[32]. Album kompilacyjny Bez ograniczeń energii 5-10-50 ukazał się 22 listopada 2019 nakładem wydawnictwa MTJ.

Na początku 2021 zespół zapowiedział nowy singel pt. „Minerał życia”. Jego premiera miała miejsce 19 stycznia[33]. Utwór ten zwiastował najnowszy album studyjny grupy z premierowymi kompozycjami[34]. Drugi z nich, „Ale co z tego?” ukazał się 9 kwietnia[35]. 25 kwietnia grupa wzięła udział w charytatywnym odcinku teleturnieju muzycznego Jaka to melodia?, gdzie w roli uczestników wystąpili Tomasz Łosowski i Karol Kozłowski; trzecim uczestnikiem programu był dziennikarz muzyczny Marek Sierocki[36]. 26 października premierę miał trzeci singel zapowiadający nową płytę – „Jeszcze wszystko przed nami”[37]. Album zatytułowany Minerał życia ukazał się 26 listopada. W grudniu grupa wypuściła teledysk do utworu „Fahrenheit” pochodzącego z tego albumu[38]. Ostatnim singlem promującym był „Mam cię w snach” wydany 14 lutego 2022[39].

Funkcjonowanie na polskim rynku muzycznym dwóch zespołów o łudząco podobnych nazwach – Kombi i Kombii – spowodowało konflikt, którego finał miał miejsce przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 7 września 2022 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę Sławomira Łosowskiego, który domagał się unieważnienia decyzji Izby Odwoławczej z września 2021 roku, utrzymującej w mocy wcześniejszą decyzję Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) o unieważnieniu prawa Łosowskiego do unijnego znaku towarowego Kombi oraz obciążył go kosztami prowadzonej sprawy. Tydzień po ogłoszeniu wyroku Łosowski wydał specjalne oświadczenie, w którym ustosunkował się do sprawy i poinformował, że jego zespół ponownie zmienia nazwę na Kombi Łosowski[40]. W listopadzie 2022 udzielił obszernego wywiadu portalowi Onet.pl, w którym odniósł się do zaistniałej sytuacji i poinformował, że wyrok TSUE nie wpłynie na dalszą działalność artystyczną zespołu[41].

Spór o prawa do nazwy zespołu

Od 2003 roku pomiędzy Sławomirem Łosowskim a Grzegorzem Skawińskim i Waldemarem Tkaczykiem toczył się spór o prawa autorskie do nazwy zespołu Kombi[42][43]. Obie strony swoje prawa do nazwy wywiodły z odmiennej interpretacji podstawowych faktów z historii zespołu, a zwłaszcza okoliczności, w jakich doszło do jego powstania[44]. Według Łosowskiego zespół Kombi jest bezpośrednią kontynuacją założonej przez niego w 1969 roku grupy Akcenty, która w 1976 roku zmieniła jedynie nazwę na Kombi, i jako taki stanowi jego autorski projekt muzyczny, a co za tym idzie, tylko on ma prawo pod tą nazwą występować, zaś posłużenie się przez Skawińskiego i Tkaczyka łudząco podobną nazwą Kombii stanowi naruszenie jego dóbr osobistych wynikających z prawa własności intelektualnej[45][43][46]. Według Skawińskiego i Tkaczyka w wyniku radykalnych zmian personalnych, repertuarowych i organizacyjnych w Akcentach, zwieńczonych zmianą nazwy zespołu na Kombi, doszło do zawiązania nowego, wspólnego przedsięwzięcia całej trójki muzyków, w związku z czym każdemu z nich, a nie tylko Łosowskiemu, przysługują prawa podmiotowe do nazwy Kombi, zaś nazwa ta w swym oryginalnym brzmieniu jest zarezerwowana wyłącznie dla zespołu w pełnym, trzyosobowym składzie i nikt nie ma prawa jednostronnie jej sobie przywłaszczać[47][48]. Wraz z rozwojem kariery muzycznej członków Kombi po rozpadzie zespołu, konflikt pomiędzy nimi narastał, osiągając swe apogeum na przełomie lat 10. i 20. XXI w., kiedy to doszło do sądowego sporu o znak towarowy Kombi. 11 kwietnia 2011 roku Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk wystąpili o rejestrację unijnego słownego znaku towarowego Kombii[49]. W odpowiedzi 18 marca 2013 roku Sławomir Łosowski w celu zabezpieczenia dóbr osobistych złożył wniosek o rejestrację znaku towarowego przedstawiającego nazwę i logotyp Kombi w Urzędzie Patentowym RP[50]. W styczniu 2014 roku wystąpił o rejestrację unijnego znaku towarowego Kombi dzięki czemu otrzymał wyłączne prawa do korzystania z tego znaku, a osiem miesięcy później powrócił do koncertowania pod nazwą Kombi (bez dopisku „Łosowski”)[3][51]. W odpowiedzi na ruch Sławomira Łosowskiego Grzegorz Skawiński w 2016 roku skierował wniosek do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), domagając się unieważnienia praw do znaku, które przysługiwały Łosowskiemu. Urząd przychylił się do wniosku Skawińskiego i unieważnił rejestrację, uznając, że istnieje zbyt duże podobieństwo znaku Kombi do wcześniej zarejestrowanego znaku Kombii, a biorąc pod uwagę taki sam zakres objętych tymi znakami towarów i usług (muzyka, rozrywka), to takie podobieństwo może wprowadzać odbiorców w błąd. Łosowski złożył odwołanie, próbując wykazać, że przysługują mu „wyłączne prawa podmiotowe” do nazwy Kombi, jednak Izba Odwoławcza we wrześniu 2021 roku oddaliła wniosek, dlatego artysta skierował sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej[52]. 7 września 2022 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę, na skutek czego Sławomir Łosowski utracił wyłączne prawa do znaku towarowego Kombi[53]. W uzasadnieniu stwierdzono, że „dowody przedstawione przez skarżącego w celu wykazania istnienia wyłącznego prawa podmiotowego do nazwy Kombi nie miały znaczenia dla sprawy oraz, po drugie, że w niniejszym wypadku istniało prawdopodobieństwo wprowadzenia w błąd” ze względu na łudzące podobieństwo unijnego znaku towarowego Kombi do wcześniej zarejestrowanego znaku Kombii[40]. Jednocześnie stwierdzono, że cała sprawa dotyczyła wyłącznie nazwy Kombi jako znaku towarowego, a nie praw autorskich do niej samej[54]. Co za tym idzie, nie jest wykluczone istnienie wyłącznego prawa podmiotowego do nazwy Kombi, które miałoby przysługiwać Sławomirowi Łosowskiemu, ale jeśli ten chce je udowodnić i powołać się na jego ewentualne naruszenie, to musi to uczynić w odrębnym postępowaniu przed polskim sądem[55]. Od momentu przegrania sprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej zespół Łosowskiego ponownie posługuje się znakiem towarowym Kombi Łosowski[2].

Muzycy

Oś czasu

Dyskografia

Albumy studyjne

TytułDane dot. albumuPozycja na liście
POL
Zaczarowane miasto[a]
  • Data: 13 lipca 2009
  • Wydawca: MTJ
Nowy album[b][13][57]40[58]
Minerał życia[b][59]
  • Data: 26 listopada 2021
  • Wydawca: SL Sound
„–” oznacza, że album nie był notowany.

Albumy koncertowe

TytułDane dot. albumuPozycja na liście
POL
Live
  • Data: 20 grudnia 2013
  • Wydawca: MTJ
Koncert 40-lecia[b]
  • Data: 12 czerwca 2017
  • Wydawca: MTJ
„–” oznacza, że album nie był notowany.

Albumy kompilacyjne

Single

  • „Niebo, które czeka” (2007)[d]
  • „Miłość to dwoje nas” (2008)[d]
  • „Pekin” – digital sound (2008)[d]
  • „Czerwień i czerń” (2009)[d]
  • „Biała perła – mój żaglowiec” (2010)[d]
  • „Jaki jest wolności smak” (2014)[61]
  • „Na dobre dni” (2015)[e][62]
  • „Miłością zmieniaj świat” (2016)[e][63]
  • „Nowy rozdział” (2017)[e][64]
  • „Niech noc połączy” (2018)[e][65]
  • Polska drużyna” (2018)[e][66][67]
  • Przybieżeli do Betlejem” (2018)[e][68]
  • „Bez ograniczeń energii 5-10-50” (feat. MC Silk) (2019)[e][69]
  • „Jaki jest wolności smak – Spox Remix” (2019)[e][70]
  • „Minerał życia” (2021)[e][33]
  • „Ale co z tego?” (2021)[e][35]
  • „Jeszcze wszystko przed nami” (2021)[e][37]
  • „Fahrenheit” (2021)[e][38]
  • „Mam cię w snach” (2022)[e][39]

Uwagi

  1. Album wydany pod szyldem Łosowski.
  2. a b c d Album wydany pod szyldem Kombi.
  3. Album zawiera nowe wersje znanych utworów.
  4. a b c d e Singel wydany pod szyldem Łosowski.
  5. a b c d e f g h i j k l m Singel wydany pod szyldem Kombi.

Przypisy

  1. Andrzej Niklas: SŁODKIEGO, MIŁEGO ŻYCIA. bibliotekaleba.pl, 2011-07-15. [dostęp 2022-10-26].
  2. a b Tomasz Dereszyński, Sławomir Łosowski: Nadal jestem Łysym z Kombi. A co najważniejsze moje Kombi gra i grać będzie - komentarz WIDEO do orzeczenia TSUE, Gazeta Wrocławska, 14 września 2022 [dostęp 2022-09-15] (pol.).
  3. a b c d Kombi czy Kombii? Wszystko, co musisz wiedzieć o konflikcie zespołów. onet.pl, 2022-09-08. [dostęp 2022-09-16].
  4. Niebo, które czeka. muzyka.interia.pl, 2007-10-11. [dostęp 2022-10-26].
  5. "Miłość, to dwoje nas". muzyka.interia.pl, 2008-02-14. [dostęp 2022-10-26].
  6. Darmowa piosenka eksmuzyka Kombi. kultura.onet.pl, 2008-08-08. [dostęp 2022-10-26].
  7. Zaczarowane miasto (MTJ) - KOMBI Łosowski - Dyskografia. kombi.pl, 2009-07-13. [dostęp 2022-10-26].
  8. KOMBI Łosowski - Historia. kombi.pl. [dostęp 2022-10-26].
  9. Live (MTJ) - KOMBI Łosowski - Dyskografia. kombi.pl, 2013-12-20. [dostęp 2022-10-26].
  10. a b KOMBI Łosowski na trasie Lata z Radiem: od „Tańca w słońcu” po „Jaki jest wolności smak?”, polskieradio.pl, 23 czerwca 2014 [dostęp 2015-09-28] (pol.).
  11. MJAN, WOŚP 2015 w Gdańsku. Enej, Kombi i Majestic zagrają na Targu Węglowym (PROGRAM), gdansk.naszemiasto.pl, 12 stycznia 2015 [dostęp 2015-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2015-03-27] (pol.).
  12. Kombi – Na dobre dni (singiel). Kombi 2015-12-02. [dostęp 2018-04-30].
  13. a b Kombi prezentuje „Nowy album”, muzyka.interia.pl, 19 stycznia 2016 [dostęp 2016-01-22] [zarchiwizowane z adresu 2016-01-22] (pol.).
  14. Bartek Piwowarczyk, Kombi. Słodkiego miłego życia. Prawdziwa historia, zazyjkultury.pl, 28 maja 2016 [dostęp 2017-01-10] [zarchiwizowane z adresu 2017-01-10] (pol.).
  15. NOC śWIĘTOJAŃSKA, scenamuzyczna.pl [dostęp 2017-01-10] [zarchiwizowane z adresu 2017-01-10] (pol.).
  16. Z koncertu 40-lecia, youtube.com, 9 stycznia 2017 [dostęp 2017-01-10] (pol.).
  17. KOMBI – koncert 40-lecia, mtj.pl [dostęp 2017-06-17] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-21] (pol.).
  18. Opole 2017: Kto wygrał konkurs Premiery? Tak wyglądał drugi dzień festiwalu (ZDJĘCIA), se.pl, 17 września 2017 [dostęp 2017-09-17] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-17] (pol.).
  19. AZ, Rekordowy Sylwester Marzeń z Dwójką w Zakopanem, zakopane.pl, 3 stycznia 2018 [dostęp 2018-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-14] (pol.).
  20. Kombi zagrzeje piłkarzy do zwycięstwa. „Polska drużyna” hymnem mistrzostw świata Rosja 2018, tvp.info [dostęp 2018-06-11] (pol.).
  21. Kombi „Polska Drużyna” – w Opolu wybrano piosenkę na mundial, 9 czerwca 2018 [dostęp 2018-06-09] (pol.).
  22. Bartłomiej Czetowicz, Smak wolności na orkiestrę i grupę Kombi (ZDJĘCIA), radioszczecin.pl, 24 sierpnia 2018 [dostęp 2018-08-28] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-28] (pol.).
  23. Mateusz Kopyłowicz/NS, Jaki jest wolności smak – Kombi w Filharmonii, szczecin.tvp.pl, 24 sierpnia 2018 [dostęp 2018-08-28] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-29] (pol.).
  24. KOMBI – Słodkiego miłego życia | SYMFONICZNIE. Kombi [dostęp 2019-01-09].
  25. KOMBI – „Na dobre dni” z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, KOMBI (pol.).
  26. KOMBI – KOMBI – „Za ciosem cios” z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, KOMBI, 18 sierpnia 2020 [dostęp 2020-11-30] (pol.).
  27. KOMBI I PRZYJACIELE – Przybieżeli do Betlejem – Kolęda 2018. Kombi [dostęp 2019-01-09].
  28. Tomasz Dereszyński, Kombi i Przyjaciele, czyli „Przybieżeli do Betlejem”. Wydra, Wolski, Nowak, Jaryczewski, S. Łosowski, Kozłowski, Fil, T. Łosowski i kolęda, Polskatimes.pl [dostęp 2019-01-09] (pol.).
  29. Koncert Kombi z okazji 50-lecia pracy artystycznej Sławomira Łosowskiego, założyciela i lidera zespołu, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-30].
  30. Top of the Top Sopot Festival 2019: PROGRAM. Kto wystąpi, kiedy i gdzie się odbędzie?. Radio ZET, 2019-08-13. [dostęp 2019-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-14)]. (pol.).
  31. Aleksandra Wrona, Lato, muzyka, zabawa. Koncert w stoczni na pożegnanie wakacji, trojmiasto.pl, 1 września 2019 [dostęp 2019-09-02] [zarchiwizowane z adresu 2019-09-03] (pol.).
  32. Maria Szabłowska: Muzyka Kombi w nowym, elektronicznym brzmieniu. PolskieRadio.pl, 2019-09-26. [dostęp 2019-10-05]. (pol.).
  33. a b Minerał życia. Nowa piosenka zespołu Kombi, trojmiasto.pl, 20 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-22] (pol.).
  34. Sławomir Łosowski z nowym singlem, PolskieRadio.pl [dostęp 2021-01-19].
  35. a b Kombi „Ale co z tego” przedpremierowo tylko w VOX FM! Kiedy?, www.voxfm.pl [dostęp 2021-04-10].
  36. Jaka to melodia?, zespół Kombi i Marek Sierocki, 25 kwietnia 2021.
  37. a b KOMBI – Jeszcze wszystko przed nami – singiel promujący płytę, KOMBI, 26 października 2021 [dostęp 2021-10-28] (pol.).
  38. a b Gdańska grupa KOMBI nagrała nową płytę na swoje 45-lecie. Zobacz teledysk nakręcony na Głównym Mieście, Gdańsk - oficjalny portal miasta [dostęp 2021-12-27] [zarchiwizowane z adresu 2022-01-29] (pol.).
  39. a b KOMBI – Mam Cię w snach – NOWY TELEDYSK, KOMBI, 14 lutego 2022 [dostęp 2022-03-04] (pol.).
  40. a b Sławomir Łosowski skomentował wyrok TSUE w sprawie Kombi vs. Kombii. open.fm, 2022-09-15. [dostęp 2022-09-19].
  41. Sławomir Łosowski: Byłem i jestem liderem KOMBI. Tego nie zmieni żaden wyrok sądowy, plejadapl, 25 listopada 2022 [dostęp 2022-11-25] (pol.).
  42. Historia Kombi, kombi.pl [dostęp 2015-09-28] (pol.).
  43. a b KOMBI Łosowski - Historia. kombi.pl, 2014-06-10. [dostęp 2022-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  44. Anna Polcyn: Czyje jest Kombi? Jeden z założycieli mówi „całą prawdę”. Drugi komentuje (delikatnie): „Pamięć zawodzi”. radiogdansk.pl, 2016-07-14. [dostęp 2022-11-12].
  45. Sławomir Łosowski, Wojciech Korzeniewski: Kombi – Słodkiego miłego życia – Prawdziwa historia''. Czerwonak: In Rock, 2016, s. 39–41. ISBN 978-83-64373-39-8.
  46. KOMBI Łosowski. facebook.com, 2018-05-09. [dostęp 2022-11-12].
  47. "Z Akcentów do… Kombi" strona 51, [w:] Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk, "Królowie Życia", 27 września 2017.
  48. Autoryzowany Fanklub Kombii. facebook.com, 2018-03-11. [dostęp 2022-11-12].
  49. European Union Intellectual Property Office. euipo.europa.eu. [dostęp 2022-11-14].
  50. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2022-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2022-09-27] (pol.).
  51. Kombii zagra w Płocku. petronews.pl, 2022-09-08. [dostęp 2022-11-14].
  52. Sebastian Dziuda: Spór o nazwę zespołu Kombi. Jest decyzja Trybunału Sprawiedliwości. allaboutmusic.pl, 2022-09-09. [dostęp 2022-09-16].
  53. TSUE zdecydował w sprawie "Kombi". Adwokat Łosowskiego wydał oświadczenie, TVN24 [dostęp 2022-09-15] (pol.).
  54. W Luksemburgu zapadł wyrok w sprawie KOMBI. muzyk.net, 2022-09-08. [dostęp 2022-09-16].
  55. Olgierd Rudak: „kombii” vs. „KOMBI” (Sławomir Łosowski vs. Grzegorz Skawiński, T-730/21). czasopismo.legeartis.org, 2022-09-97. [dostęp 2022-11-14].
  56. KOMBI – Karty Śmierci (live 1983) – śpiewa S. Łosowski. 2018-08-11. [dostęp 2018-08-28].
  57. Panorama: 21.12.2015 07:30 (rozmowa od 00:10:42 do 00:16:15), gdansk.tvp.pl [dostęp 2015-12-22].
  58. OLiS – sprzedaż w okresie 22.01.2016 – 28.01.2016, olis.onyx.pl [dostęp 2016-02-04] (pol.).
  59. Paweł „Serwacy” Serwatko, Nowy album Kombi – „Minerał Życia” – już dziś, Radio Radom 87,7 FM - Moc Miasta, 26 listopada 2021 [dostęp 2022-01-28] (pol.).
  60. KOMBI – Bez Ograniczeń Energii 5-10-50. muzyka80.pl. [dostęp 2019-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-30)]. (pol.).
  61. Piosenka dnia Jedynki. Kombi Łosowski „Jaki jest wolności smak”, polskieradio.pl, 31 lipca 2014 [dostęp 2015-09-28] (pol.).
  62. Wielki powrót KOMBI, na dobre, polskieradio.pl, 9 grudnia 2015 [dostęp 2015-12-09] (pol.).
  63. Nowości singlowe /25.04.2016r./, radioglos.pl, 25 kwietnia 2016 [dostęp 2017-05-17] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-29] (pol.).
  64. KOMBI – Nowy Rozdział, youtube.com, 9 stycznia 2017 [dostęp 2017-01-09] (pol.).
  65. KOMBI – Niech noc połączy, youtube.com, 29 stycznia 2018 [dostęp 2018-01-31] (pol.).
  66. Anna Will, Kombi wspiera reprezentację piosenką „Polska drużyna”, polskieradio.pl, 25 maja 2018 [dostęp 2018-06-06] (pol.).
  67. KOMBI – Polska drużyna – Mundial Rosja 2018 ️, youtube.com, 25 maja 2018 [dostęp 2018-06-06] (pol.).
  68. KOMBI I PRZYJACIELE – Przybieżeli do Betlejem – Kolęda 2018. Kombi [dostęp 2018-12-26].
  69. Sławomir Łosowski: właśnie teraz mam największą siłę twórczą, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-30].
  70. Kombi: Teledysk „Jaki jest wolności smak” w nowej wersji Spoxa, muzyka.interia.pl [dostęp 2019-10-05] (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Kombi logo.svg
Logo gdańskiego zespołu muzycznego „Kombi”.
Tomasz Łosowski, Nowa Dęba 2019-06-16.5.png
Autor: Regan1973, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tomasz Łosowski, Nowa Dęba 2019-06-16
Kombi, Nowa Dęba 2019-06-16 2.jpg
Autor: Regan1973, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kombi, Nowa Dęba 2019-06-16
Kombi, Nowa Dęba 2019-06-16.jpg
Autor: Regan1973, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kombi, Nowa Dęba 2019-06-16
Karol Kozłowski, Nowa Dęba 2019-06-16 2.jpg
Autor: Regan1973, Licencja: CC BY-SA 4.0
Karol Kozłowski – Kombi, Nowa Dęba 2019-06-16