Kompleks młyński Michla w Warszawie

Kompleks młyński Michla w Warszawie
Ilustracja
Spichlerz z 1910 roku, będący częścią dawnego kompleksu (2012)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Adres

ul. Objazdowa 2

Typ budynku

młyn zbożowy, spichlerz

Inwestor

Ludwik Michl

Pierwszy właściciel

Ludwik Michl

Położenie na mapie Warszawy
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt otoczony kołem zębatym z opisem „Kompleks młyński Michla w Warszawie”
Ziemia52°15′25,9560″N 21°03′44,0280″E/52,257210 21,062230
Młyn zbożowy z 1899 roku (2012)

Kompleks młyński Michla – dawny kompleks produkcyjny znajdujący się przy ul. Objazdowej 2 w warszawskiej dzielnicy Pragi-Północ (Szmulowizna), składający się z młyna parowego, spichrza i portierni. Od roku 2010 obiekt znajduje się w rejestrze zabytków.

Historia

Nieruchomość była własnością Towarzystwa Akcyjnego „Warszawski Młyn Parowy” należącego do Ludwika Michla. Tak zwany Młyn Parowy Michla powstał w 1899 r., i zaopatrywał w parę powstały w 1910 r., spichlerz stojący w bezpośrednim sąsiedztwie.

W czasie II wojny światowej w wyniku ostrzału artyleryjskiego spłonęła najwyższa kondygnacja spichlerza.

Do lat 80. XX wieku z obiektów dawnego przedsiębiorstwa Ludwika Michla korzystało Stołeczne Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Agred”, po nim zaś WSS Społem, które opuściło nieruchomość w latach 90. XX wieku[1].

W ostatnich latach w niezabezpieczonych w budynkach koczowali bezdomni, a także teren systematycznie był rozkradany przez złomiarzy. W 2006 r. doszło do pożaru, z którego zachował się jedynie budynek spichlerza i młyna[2].

Kompleks jest unikatem w skali Warszawy, będąc jednym z ostatnich zachowanych obiektów przemysłowych z przełomu XIX i XX wieku, reliktem architektury przemysłu spożywczego.

Zabytek

W lutym 2010 spichlerz został wpisany do rejestru zabytków[3].

Przez teren dawnego kompleksu przemysłowego Michla według planów władz miasta miała przebiegać Trasa Świętokrzyska i część obwodnicy Śródmieścia. Staraniem mieszkańców Szmulek i Michałowa zjednoczonych wokół Praskiego Stowarzyszenia Mieszkańców „Michałów” i Fundacji Hereditas, którzy interweniowali u konserwatora zabytków, teren spichrza wraz z otoczeniem został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Wpisu dokonała 9 lutego 2010 r. Barbara Jezierska - Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.[1] pod nr A-967.

Po wpisaniu budynku spichlerza do rejestru zabytków został on prowizorycznie zabezpieczony poprzez zamurowanie okien, umieszczenie tablic informacyjnych o zagrożeniu budowlanym i ogrodzenie terenu.

Projekt rewitalizacyjny

Już w 2008 r., architekt Karol Langie wspólnie z Praskim Stowarzyszeniem Mieszkańców „Michałów” proponowali projekt ośrodka kulturalno-sportowego obejmującego także teren dawnego przedsiębiorstwa Ludwika Michla, zakładający rewitalizację spichrza oraz młyna i przekształcenie ich w lokalne centrum kultury. W planowanej sali wielofunkcyjnej miały by się odbywać odczyty, koncerty i spektakle. Zakładano także powstanie mediateki, przedszkola, sali do gier towarzyskich oraz studia muzycznego. W sąsiedztwie znajdować by się miały: klub, kawiarnia, amfiteatr oraz plac zabaw dla młodzieży (parkour, skatepark, minilunapark)[2].

Plan pozostał jedynie w sferze projektu.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Warszawa outline with districts v4.svg
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Warszawa ul Objazdowa 2.jpg
Warszawa, ul. Objazdowa 2 – spichlerz, 1910 (zabytek A-967 z 8.02.2010).
Młyn parowy (ul. Objazdowa w Warszawie) 5.JPG
Autor: Mateusz Opasiński, Licencja: CC BY-SA 3.0
Młyn zbożowy z 1899 r., będący częścią Kompleksu młyńskiego Ludwika Michla przy ul. Objazdowej w Warszawie
Legenda zabytek techniki.svg
Symbol zabytku techniki do legendy mapy