Kompleks zamkowo-pałacowy w Żarach

Zamek w Żarach
Symbol zabytku nr rej. 143 z 10.03.1963
Ilustracja
Zamek i pałac
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Miejscowość

Żary

Typ budynku

zamek, pałac

Rozpoczęcie budowy

XIII i XIV wieku

Ważniejsze przebudowy

dobudowanie nowego zamku w l. 1710-28

Zniszczono

II wojna światowa

Położenie na mapie Żar
Mapa konturowa Żar, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Zamek w Żarach”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Zamek w Żarach”
Położenie na mapie powiatu żarskiego
Mapa konturowa powiatu żarskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Zamek w Żarach”
Ziemia51°38′N 15°08′E/51,633333 15,133333

Kompleks zamkowo-pałacowy w Żarachzamek i pałac w Żarach na Dolnych Łużycach.

Historia

Przyjmuje się, że w połowie XIII wieku Albrecht Dewin wzniósł murowany zamek, odpowiadający obecnemu skrzydłu północnemu[1]. Od 1280 roku Żary należały do miśnieńskiego rodu von Packów. W latach 1320-29 Packowie powiększyli siedzibę dobudowując skrzydło zachodnie i wieżę od połu­dnia. Wzniesiono też mury obronne, powiązane ściśle z murami miejskimi[1]. W 1355 roku miasto przeszło na własność von Bibersteinów, którzy na miejscu dotychczasowego wznieśli zamek, nazywany zamkiem Bibersteinów. Skrzydło wschodnie powstało na początku XV wieku. W połowie XVI wieku Hieronim Biberstein oraz jego brat Krzysztof, przeprowadzili renesansową przebudowę zamku, obejmującą m.in. wzniesienie krużganków po trzech stronach dziedzińca z bogatą dekoracją sgraffitową. Wówczas też wprowadzono we wnętrzach sklepienia kolebkowe z lunetami wraz z wystrojem sztukatorskim i malarskim[1]. W 1558 r. zamek zakupili von Promnitzowie. Późniejsze sztukaterie, datowane na przełom XVI i XVII wieku, wiążą się już z działalnością Promnitzów. Zewnętrzny wygląd elewacji zamkowych został nadany około 1700 r. Wtedy też przebudowano wieżę nadając jej barokowy charakter. Promnitzowie w latach 1710-28 dobudowali obok zamku barokowy pałac, nazywany nowym zamkiem. Od 1824 r. stary zamek pełnił funkcję pruskiego więzienia państwowego. W 1930 r. urządzono tutaj Muzeum Regionalne powiatu żarskiego, które funkcjonowało do 1945 r.[1]. W 1945 r. pożar zniszczył obie budowle, które jedynie przykryto nowym dachem.

Architektoniczna forma zamku, łącząca gotyk i renesans, zachowała się bez większych zmian do czasów obecnych. Cztery jednotraktowe skrzydła rozplanowane są wokół wewnętrznego dziedzińca, otoczonego z trzech stron krużgankami. Piwnice nakryte są sklepieniami kolebkowymi, natomiast komnaty sklepieniami kolebkowymi z lunetami, dekorowanymi renesansowymi i barokowymi sztukateriami. Trzykondygnacyjne skrzydła posiadają dachy wielospadowe. Nad zwartą bryłą budynku dominuje czworoboczna wieża wtopiona w skrzydło południowe.[1] Obecnie zamek jest zachowaną w dobrym stanie ruiną.

13 października 2019 r. na wieży wybuchł pożar, w całości trawiąc drewnianą nadbudówkę. Resztki nadbudówki runęły do dziedzińca niszcząc fragment dachu oraz elewację. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie, zważywszy na fakt, iż od kilku lat obiekt nie jest pilnowany. Sam incydent miał miejsce na kilka dni przed przekazaniem posiadłości miastu.[2].

Zobacz też

  • Pałac Promnitzów

Przypisy

  1. a b c d e Żary - Zamek i pałac. lwkz.pl. [dostęp 2013-03-16].
  2. Sietra, Eksploracja Pałacu w Żarach [2020], Youtube, 22 maja 2020.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lubusz Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lubusz Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.18 N
  • S: 51.33 N
  • W: 14.40 E
  • E: 16.60 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Legenda dwor.svg
Symbol dworu do legendy mapy
Powiat żarski location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu żarskiego, Polska
Żary location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: ODbL
Location map of Żary, Poland
Ta mapa of Żary została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Zary1 (js).jpg
Autor: Jerzy Strzelecki, Licencja: CC BY-SA 3.0
Żary - kompleks zamkowo-pałacowy, od lewej:
  • - ruina zamku Biebersteinów
  • - ruina barokowego pałacu Promnitzów