Kompot

Kompot z suszonych śliwek tradycyjnie przyrządzany na Wigilię Bożego Narodzenia
Kompot z jabłek i pigwy

Kompot – napój owocowy z gotowanych owoców świeżych lub suszonych. Kompoty zaliczane są do grupy przetworów owocowych[1].

Mogą być przyrządzone z dodatkiem cukru lub przypraw, np. goździków. Kompot przyrządza się między innymi z jabłek, wiśni, porzeczek, czereśni, truskawek, gruszek i rabarbaru[a].

Na wieczerzę wigilijną przygotowuje się tradycyjny kompot z suszu.

Tradycja picia kompotu najprawdopodobniej ma ponad 700 lat historii i pochodzi z czasów Imperium Bizantyńskiego[3]. Nie należy również mylić kompotu z francuskim deserem owocowym o nazwie compote, który powstał 300 lat później, jest gęsty, bardzo słodki i nie nadaje się do picia.

Zobacz też

  • Mors (napój)

Uwagi

  1. Do wyrobu kompotu z rabarbaru wykorzystuje się ogonki liściowe, a nie owoce tej rośliny[2].

Przypisy

  1. 2.6.7. Przetwórstwo owoców i warzyw. W: Danuta Kołożyn-Krajewska, Tadeusz Sikora, Mieczysław Skrzypek: Towaroznawstwo: podręcznik dla liceum ekonomicznego i szkoły policealnej. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, s. 85. ISBN 978-83-02-07246-8.
  2. rabarbar, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2019-03-08].
  3. Maria Dembinska, Magdalena Thomas (tłum.), William Woys Weaver (red.): Food and Drink in Medieval Poland. Rediscovering a Cuisine of the Past.. Cloth: University of Pennsylvania Press, 1999, s. 153. ISBN 978-0-8122-3224-0.

Media użyte na tej stronie

Kompot z jablek a kdoulí.jpg
Autor: Dezidor, Licencja: CC BY 3.0
Kompot z jablek a kdoulí
Kompot z suszonych sliwek.JPG
Autor: Djdeaka, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kompot z suszonych śliwek