Komputer

Komputer Apple iMac G4
Zdjęcie części serwerów Fundacji Wikimedia
(c) Deutsche Fotothek‎, CC BY-SA 3.0 de
Komputer EC-1035
Wyprodukowany w Polsce komputer R-32
Przekaźnikowy Harvard Mark I
Komputer ENIAC wraz z obsługą.
Komputer kryptologiczny Colossus Mark II
Replika pierwszego komputera z programem przechowywanym w pamięci. Museum of Science and Industry w Manchesterze w Wielkiej Brytanii.
Minikomputer K-202
IBM System 360 model 20 (360/20)
Przykład notebooka firmy IBM
Konsola superkomputera CDC 6600
Zainstalowany w Polsce superkomputer Zeus (fragment)

Komputer (od ang. computer[a][1]); dawniej: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa[2], maszyna matematyczna[3]maszyna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego. Maszyna roku tygodnika „Time” w 1982 roku.

Mimo że mechaniczne maszyny liczące istniały od wielu stuleci, komputery w sensie współczesnym pojawiły się dopiero w połowie XX wieku, gdy zbudowano pierwsze komputery elektroniczne. Miały one rozmiary sporych pomieszczeń i zużywały kilkaset razy więcej energii niż współczesne komputery osobiste (PC), a jednocześnie miały miliardy razy mniejszą moc obliczeniową. Współcześnie są prowadzone także badania nad komputerami biologicznymi i optycznymi.

Małe komputery mogą zmieścić się nawet w zegarku i są zasilane baterią. Komputery osobiste stały się symbolem ery informatycznej. Najliczniejszymi maszynami liczącymi są systemy wbudowane sterujące najróżniejszymi urządzeniami – od odtwarzaczy MP3 i zabawek po roboty przemysłowe.

Komputery i inne maszyny liczące

Komputer od typowego kalkulatora odróżnia zdolność wykonywania wielokrotnie, automatycznie powtarzanych obliczeń, według algorytmicznego wzorca zwanego programem, gdy tymczasem kalkulator może zwykle wykonywać tylko pojedyncze działania. Granica jest tu umowna, ponieważ taką definicję komputera spełniają też kalkulatory programowalne (naukowe, inżynierskie), jednak kalkulatory służą tylko do obliczeń numerycznych, podczas gdy nazwa komputer najczęściej dotyczy urządzeń wielofunkcyjnych.

Global Digital Divide1.png

Jakkolwiek istnieją mechaniczne urządzenia liczące, które potrafią realizować całkiem złożone programy, zazwyczaj nie zalicza się ich do komputerów. Warto jednak pamiętać, że prawzorem komputera jest abstrakcyjny model zwany maszyną Turinga, a pierwsze urządzenia ułatwiające obliczenia były znane w starożytności, np. abakus z 440 p.n.e.

W początkowym okresie rozwoju komputerów budowano komputery zerowej generacji na przekaźnikach i elementach mechanicznych.

Właściwie wszystkie współczesne komputery to maszyny elektroniczne. Próby budowania komputerów optycznych (wykorzystujących przełączniki optyczne), optoelektronicznych (połączenie elementów optycznych i elektronicznych), biologicznych (wykorzystujące wypreparowane komórki nerwowe) czy molekularnych (wykorzystujące jako bramki logiczne pojedyncze cząsteczki) są jeszcze w powijakach i do ich praktycznego zastosowania jest wciąż długa droga. Innym rodzajem komputera jest komputer kwantowy, którego układ przetwarzający dane wykorzystuje efekty fizyczne wynikające z mechaniki kwantowej.

Komputery analogowe

W definicji komputera mieszczą się też urządzenia do przeliczania wartości reprezentowanych przez wielkość ciągłą (napięcie lub prąd elektryczny). Programowanie ich polega na określeniu toru przetwarzania sygnałów przełącznikami i ewentualnie określeniu stałych za pomocą potencjometrów. Komputery takie stosowano w połowie XX wieku i istniały nawet wyspecjalizowane w tym celu układy scalone. Obecnie nie opłaca się implementować algorytmów obliczeniowych w technice analogowej ze względu na niską cenę mikroprocesorów. Można jeszcze spotkać (np. w Rosji) analogowe komputery balistyczne służące do obliczania toru pocisków artyleryjskich, jednak i tam zastępuje się je komputerami cyfrowymi.

Programowalność

To, co odróżnia współczesne komputery od wszystkich innych maszyn, to możliwość ich programowania, czyli wprowadzenia do pamięci komputera listy instrukcji, które mogą być wykonane w innym czasie.

W większości przypadków instrukcje, które komputer wykonuje, są bardzo proste – dodawanie dwóch liczb, przeniesienie danych z jednego miejsca w inne, wyświetlenie komunikatu itd. Instrukcje te odczytywane są z pamięci komputera i zazwyczaj wykonywane są w tej samej kolejności, co w pamięci. Istnieją jednak instrukcje umożliwiające „skok” w pewne określone miejsce programu i wykonanie go z tego miejsca. Ponadto instrukcje skoku mogą być wykonane warunkowo, co umożliwia wykonanie różnych zestawów instrukcji w zależności od uzyskanych wcześniej wyników obliczeń. Ponadto istnieją instrukcje umożliwiające tworzenie podprogramów.

Programowanie można w pewnym stopniu przyrównać do czytania książki. W większości wypadków słowa odczytywane są po kolei, zdarzają się jednak momenty, gdy czytelnik wraca do wcześniejszego rozdziału lub omija nieciekawy fragment. Komputery mają możliwość wykonania pewnych instrukcji w pętli, dopóki nie zostanie spełniony jakiś warunek.

Można tu użyć przykładu człowieka próbującego zsumować kolejne liczby na kalkulatorze. Dodaje 1 + 2, do wyniku dodaje 3 itd. Przy próbie zsumowania 10 liczb nie stanowi to problemu, jednak już przy tysiącu po pierwsze zajmuje to bardzo dużo czasu, po drugie przy tak dużej ilości operacji istnieje duże prawdopodobieństwo błędu. Komputer z kolei wykona tę operację w ułamku sekundy, przy użyciu prostego programu:

mov #0,sum    ; ustaw sum na 0
mov #1,num    ; ustaw num na 1
loop: add num,sum ; dodaj num i sum
add #1,num    ; dodaj 1 do num
cmp num,#1000   ; porównaj num z 1000
ble loop     ; jeżeli num <= 1000, wróć do 'loop'
halt       ; koniec programu. wstrzymaj działanie

Po otrzymaniu rozkazu wykonania programu komputer wykona serię operacji dodawania. Prawdopodobieństwo wystąpienia pomyłki jest znikome. Komputery jednak nie potrafią myśleć samodzielnie i dany problem mogą rozwiązać wyłącznie według algorytmu przygotowanego przez człowieka. Inteligentna istota, napotkawszy podobne zadanie, mogłaby zorientować się, że do jego wykonania wystarczy użyć prostego równania:

Innymi słowy komputer wykona postawione przed nim zadanie, nie zastanawiając się nad efektywnością wykonanej przez niego „pracy”.

Podstawowe elementy komputera

Większość współczesnych komputerów opartych jest na tzw. architekturze von Neumanna (od nazwiska Johna von Neumanna), tj. składa się z trzech typów podstawowych elementów:

 • procesora – podzielonego na część arytmetyczno-logiczną, czyli układu, który faktycznie wykonuje wszystkie konieczne obliczenia oraz część sterującą (często obok CPU obecny jest także GPU czy procesor dźwięku)
 • pamięci RAM – (od ang. Random Access Memory), czyli układy scalone, które przechowują program i dane (umożliwia to m.in. samomodyfikację programu) oraz bieżące wyniki obliczeń procesora i stale, na bieżąco wymienia dane z procesorem
 • urządzeń wejścia/wyjścia – które służą do komunikacji komputera z otoczeniem.

Typy komputerów

Współcześnie komputery dzieli się na:

 • konsola – komputer wyspecjalizowany w programach rozrywkowych. Zazwyczaj korzysta z telewizora jako głównego wyświetlacza. Posiada ograniczone oprogramowanie przygotowane do wydajnego uruchamiania programów i gier. Na niektórych modelach można zainstalować inny system operacyjny i wykorzystywać do specyficznych zastosowań, np. procesory graficzne konsoli PS3 nadają się np. do łamania różnego rodzaju kodów.
 • komputery domowe – poprzedniki komputerów osobistych, korzystające z telewizora jako monitora.

Historia komputerów

Najwybitniejsi naukowcy, których prace przyczyniły się do powstania komputerów:

Niektóre z historycznych modeli komputerów:

 • Atanasoff-Berry Computer – maszyna do rozwiązywania układów równań algebraicznych liniowych, skonstruowana w roku 1939 przez Johna Atanasoffa i jego studenta Clifforda Berry’ego.
 • Z3 – w pełni automatyczny komputer o zmiennym programie zbudowany przez niemieckiego inżyniera Konrada Zuse w 1941.
 • Colossus – wyprodukowane przez rząd brytyjski podczas drugiej wojny światowej w liczbie 11 sztuk komputery lampowe, których zadaniem było łamanie szyfrów (zwłaszcza do złamania szyfrów maszyny Lorenza).
 • ENIAC – tworzony w latach 1943–1946 elektroniczny komputer, który składał się z 18 tys. lamp elektronowych, 1500 przekaźników, ważył 30 ton i miał wymiary 15 na 9 metrów.

Polskie komputery

Maszyny poprzedzające komputer

Zobacz też

Podstawowe pojęcia związane z komputerami:

Uwagi

 1. Nazwa computer, w użyciu od XVII wieku, oznaczała początkowo rachmistrza (od czasownika to compute, obliczać). Pod koniec XIX wieku zaczęto jej używać w odniesieniu do maszyn liczących.

Przypisy

 1. Computer (ang.). The Online Etymology Dictionary. [dostęp 2014-11-22].
 2. komputer, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-02].
 3. Redakcja MM, Elektroniczne arytmometry biurowe – nowy rodzaj EMC: Od Redakcji, „Maszyny Matematyczne” (2), BIBLIOTEKA CYFROWA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ, 1967, s. 30 [dostęp 2019-02-25] (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

K-202 minicomputer.jpg
Minikomputer K-202 zbudowany w 1972 przez inż. Jacka Karpińskiego. Asynchroniczny, z 64 KB RAM i 300000 operacji na sekundę, był szybszy od pierwszych amerykańskich PC-tów. Niestety nigdy nie trafił do masowej produkcji. Eksponat warszawskiego Muzeum Techniki.
Wikimedia Paris servers front 1218 144219X.jpg
Autor: David Monniaux. Photo taken by myself with a cellular phone. Copyright © 2004, Licencja: CC BY-SA 1.0
Front view of the cluster of Wikimedia servers in Aubervilliers near Paris, France, installed on December 18, 2004; the three 1U servers of the same model (HP Proliant sa1100) in the middle are ours. Photo taken by myself with a cellular phone.
IBM Thinkpad R51.jpg
Autor:

André Karwath aka Aka

, Licencja: CC BY-SA 3.0
IBM Thinkpad R51. The logos shown in this picture are copyright.
The-baby-replica-mosi-manchester-gt-britain-1.jpg
Autor: KGGucwa, Licencja: CC BY-SA 3.0
A replica of the 1948 Small Scale Experimental Machine "Baby" on display at the Museum of Science and Industry in Manchester, United Kingdom. The replica was rebuilt at the University in 1995-98 by The Computer Conservation Society with sponsorship and engineering services from ICL. It was the world's first stored program computer.
DM IBM S360.jpg
Autor: Ben Franske, Licencja: CC BY 2.5
An IBM System 360/20 computer on display at the Deutsches Museum in Munich Germany. Front panels are removed. An IBM 2560 MFCM (multi-function Card Machine) is shown on the right and the corner of a 2203 printer is visible on the left.
Colossus.jpg
A Colossus Mark 2 codebreaking computer being operated by Dorothy Du Boisson (left) and Elsie Booker (right), 1943
IMac.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Fotothek df n-11 0000385.jpg
(c) Deutsche Fotothek‎, CC BY-SA 3.0 de
Original image description from the Deutsche Fotothek
Facharbeiter für Datenverarbeitung
Wikiversity-logo-correct.svg
Autor: Snorky (optimized and cleaned up by verdy_p), Licencja: CC BY-SA 4.0
This version doesn't have text. The version with text is Image:Wikiversity-logo-en.svg. Official Wikiversity Logo
Control Data 6600 mainframe.jpg
Control Data 6600 mainframe - Exposition - Grande Arche - Paris
Global Digital Divide1.png
Diese Weltkarte zeigt die weltweite Digitalisierung anhand der Bemessung von einem Computer pro 100 Menschen an einem unbestimmten Zeitpunkt. Der Titel “The Global Digital Divide” lässt sich mit “Der weltweite digitale Graben”, “Die weltweite digitale Kluft” oder “Die weltweite digitale Spaltung” übersetzen.
Two women operating ENIAC (full resolution).jpg
Two women operating the ENIAC's main control panel while the machine was still located at the Moore School. "U.S. Army Photo" from the archives of the ARL Technical Library. Left: Betty Jennings (Mrs. Bartik), right: Frances Bilas (Mrs. Spence).
Zeus supercomputer.jpg
Autor: Marek.magrys, Licencja: CC BY-SA 4.0
Superkomputer Zeus zainstalowany w ACK Cyfronet AGH