Konfederacja Wolność i Niepodległość
Państwo | |
---|---|
Skrót | Konfederacja |
Lider | Robert Winnicki, Sławomir Mentzen, Artur Dziambor, Grzegorz Braun[1] |
Data założenia | 6 grudnia 2018 |
Adres siedziby | ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa |
Partie członkowskie | RN, NN, Wolnościowcy, KKP, Partia Kierowców |
Ideologia polityczna | konserwatywny liberalizm, narodowy liberalizm, narodowy konserwatyzm, ordoliberalizm, eurosceptycyzm |
Poglądy gospodarcze | |
Barwy | |
Obecni posłowie | 12/460 |
Obecni senatorowie | 0/100 |
Obecni eurodeputowani | 0/52 |
Obecni radni wojewódzcy | 1/552 |
Strona internetowa |
PolskaTen artykuł jest częścią serii: Ustrój i polityka Polski Władza wykonawcza Władza sądownicza Kontrola państwowa Finanse | |
Portal Polska |
Konfederacja – koalicja o charakterze prawicowym i eurosceptycznym, zawiązana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 (formalnie zarejestrowana była w nich jako komitet wyborczy wyborców Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy), następnie kontynuowana. Od lipca 2019 zarejestrowana jako federacyjna partia polityczna pod nazwą Konfederacja Wolność i Niepodległość.
Historia
6 grudnia 2018 decyzję o wspólnym starcie w wyborach europejskich podjęły partie KORWiN i Ruch Narodowy[2]. W styczniu 2019 do koalicji dołączyły organizacja Grzegorza Brauna Pobudka[3] i stowarzyszenie (a następnie także partia) Piotra Liroya-Marca Skuteczni (przy czym Skuteczni byli w koalicji z KORWiN od wyborów samorządowych w 2018 i od listopada tegoż roku tworzyli z nią wspólne koło poselskie Wolność i Skuteczni). Start z jej listy zapowiedziała także działaczka antyaborcyjna Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina[4].
W lutym 2019 koalicja zaczęła posługiwać się nazwą „Koalicja ProPolska”[5], jednak 27 lutego ogłoszono oficjalną nazwę „Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy”[6]. W marcu złożono wniosek o rejestrację partii o tej nazwie[7].
6 marca do sojuszu dołączyło nieformalne wówczas ugrupowanie Federacja dla Rzeczypospolitej[8]. 14 marca przedstawiciele środowiska kresowego (Włodzimierz Osadczy, Andrzej Zapałowski i Lucyna Kulińska) oraz stowarzyszenie Zdrowy Rozsądek i Akademia Patriotów zapowiedzieli start z list Konfederacji w wyborach do PE[9][10]. 22 marca koło poselskie Wolność i Skuteczni, wraz z przystąpieniem posłów niezrzeszonych Roberta Winnickiego (prezesa RN) i Marka Jakubiaka, przemianowało się na koło poselskie Konfederacja, a jego przewodniczącym (zastępując Piotra Liroya-Marca) został Jacek Wilk[11][12].
6 kwietnia 2019 odbyła się konwencja wyborcza Konfederacji, na której zaprezentowano ostateczny skład list wyborczych do Europarlamentu[13]. Gościem specjalnym konwencji była działaczka społeczna i polonijna Maria Mirecka-Loryś[14].
10 kwietnia do koalicji przystąpiła Partia Kierowców[15] (założona przez polityków działających także w KORWiN).
Komitet zarejestrował listy wyborcze we wszystkich okręgach, znaleźli się na nich obaj dotychczasowi europarlamentarzyści partii KORWiN – Robert Iwaszkiewicz i Dobromir Sośnierz[16].
25 kwietnia podczas konferencji prasowej posłowie Konfederacji ogłosili, że nowym przewodniczącym koła zostanie Marek Jakubiak, zastępując Jacka Wilka[17].
1 maja 2019 – w 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej – Konfederacja wraz ze stowarzyszeniem Marsz Niepodległości oraz Młodzieżą Wszechpolską zorganizowały w Warszawie eurosceptyczny Marsz Suwerenności[18]. 11 maja 2019 przedstawiciele Konfederacji wzięli udział w zorganizowanym przez stowarzyszenie Marsz Niepodległości proteście „Stop 447” pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i Ambasadą Stanów Zjednoczonych przeciwko amerykańskiej ustawie JUST, która daje amerykańskiemu Departamentowi Stanu możliwość wspierania pozarządowych organizacji zrzeszających ofiary Holocaustu w sprawach roszczeń majątkowych bez spadkobierców[19].
15 maja do koła poselskiego Konfederacji dołączył dotychczas niezrzeszony poseł Robert Majka[20].
Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy na wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 zarejestrował listy we wszystkich trzynastu okręgach[21]. W wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja 2019 Konfederacja uzyskała 4,55% (4. miejsce), co nie pozwoliło na osiągnięcie progu wyborczego[22].
7 czerwca ogłoszono połączenie Skutecznych i FdR (która ze względu na niewpisanie do rejestru partii zadeklarowała działalność jako stowarzyszenie) w partię o nazwie Federacja Jakubiak-Liroy[23]. 17 dni później obie formacje opuściły Konfederację, ich liderzy z czasem wystąpili także z koła poselskiego (powstanie partii FJL ostatecznie nie doszło do skutku). W wyniku rozłamu 28 czerwca nowym przewodniczącym koła poselskiego został Jakub Kulesza z KORWiN. Jednocześnie działacze koalicji zapowiedzieli start jako Konfederacja w jesiennych wyborach parlamentarnych[24]. Tego samego dnia Grzegorz Braun, pozostając ze swoim środowiskiem w Konfederacji, złożył wniosek o rejestrację partii Konfederacja Korony Polskiej[25] (zarejestrowano ją 24 stycznia 2020).
25 lipca 2019 zarejestrowano przez sąd koalicyjną partię, ostatecznie pod nazwą „Konfederacja Wolność i Niepodległość” (z formalnym skrótem „Konfederacja Wolnościowcy i Narodowcy”)[26]. Oprócz tego, ze złożonego wcześniej wniosku Michała Wawera z RN oraz Marka Kułakowskiego i Tomasza Grabarczyka z KORWiN, 4 września zarejestrowano partię pod nazwą „Konfederacja – Koalicja Propolska”[27] (Michał Wawer i Marek Kułakowski byli także – obok Marcina Sypniewskiego z KORWiN – wnioskodawcami rejestracji Konfederacji WiN). 9 sierpnia Konfederację opuściła Kaja Godek wraz z Fundacją Życie i Rodzina[28]. 12 sierpnia do koła poselskiego Konfederacji dołączył Paweł Skutecki, który kilka dni wcześniej opuścił Kukiz’15 (po zawarciu koalicji przez ten ruch z PSL), natomiast opuszczenie koła ogłosił Robert Majka[29]. Dzień później poinformowano o starcie w wyborach z list Konfederacji WiN partii Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin[30] (kierowanej przez byłego europosła Bogusława Rogalskiego, która nie weszła w skład federacyjnej partii[31]). Tydzień później z kolei Konfederację opuściła grupa polityków, którzy odeszli z KORWiN, wiążąc się ze Skutecznymi[32]. Na początku września ogłoszono przyłączenie się do Konfederacji środowisk rolniczych, których reprezentantami na listach zostali m.in. Wojciech Mojzesowicz (startujący z jej listy już w eurowyborach) i Krzysztof Tołwiński[33] (już po wyborach zorganizowały się one wewnątrz Konfederacji WiN, tworząc 29 listopada Konfederację Rolniczo-Konsumencką, której prezesem został Krzysztof Tołwiński, a wiceprezesami Rafał Foryś i Wojciech Mojzesowicz[34][35][36]). Zawarto również porozumienie z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP, którego kandydaci (m.in. poseł Paweł Skutecki) także znaleźli się na listach wyborczych[37].
W wyborach komitet Konfederacji WiN został jednym z pięciu komitetów ogólnopolskich[38]. Dzień później komitet ogłosił kandydatów na pierwszych miejscach w poszczególnych okręgach[39]. Poza ogłoszonymi wcześniej środowiskami na listach Konfederacji znaleźli się także liderzy Ligi Narodowej, czy też nieliczni członkowie LPR, WiS i KNP[40]. 21 września odbyła się konwencja programowa Konfederacji, na której ogłoszono jej postulaty[41]. W wyborach, które odbyły się 13 października, partia zdobyła 6,81% głosów i wprowadziła do Sejmu 11 posłów[42] (po pięciu przedstawicieli KORWiN i RN oraz jednego KKP). W Senacie nie uzyskała mandatów. Konfederacja ponownie powołała jednolite koło poselskie, którego przewodniczącym pozostał Jakub Kulesza.
18 listopada 2019 Konfederacja przedstawiła 9 kandydatów mających wziąć udział w zorganizowanych przez tę partię prawyborach prezydenckich. Zostali nimi Krzysztof Bosak (RN), Grzegorz Braun (KKP), Paweł Skutecki (STOP NOP, zakładający także wówczas partię Zjednoczeni – ostatecznie nie zarejestrowaną, w 2021 znalazł się w KKP), Krzysztof Tołwiński (KRK), Magdalena Ziętek-Wielomska (żona Adama Wielomskiego) oraz działacze KORWiN: Konrad Berkowicz, Artur Dziambor, Janusz Korwin-Mikke i Jacek Wilk[43]. 18 stycznia 2020 na zjeździe elektorów kończącym prawybory, na kandydata Konfederacji wybrany został Krzysztof Bosak, zwyciężając w ostatnim głosowaniu z Grzegorzem Braunem stosunkiem głosów 163:146. Wcześniej jako ostatni kandydat KORWiN odpadł Artur Dziambor[44]. Kandydatura Krzysztofa Bosaka została zarejestrowana przez PKW[45]. W czerwcowych wyborach uzyskał on 6,78% głosów, zajmując 4. miejsce. Przed II turą Rada Liderów Konfederacji nie udzieliła poparcia żadnemu z kandydatów[46]. Nie uczyniły tego także poszczególne wchodzące w jej skład partie, natomiast liderzy KRK opowiedzieli się za Rafałem Trzaskowskim z PO[47].
We wrześniu 2021 KRK opuściła Konfederację WiN[48].
Po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 doszło do znaczących różnic zdań wewnątrz Konfederacji WiN. Ich powodem były kontrowersyjne i utożsamiane z linią propagandy prorosyjskiej wypowiedzi m.in. Grzegorza Brauna i Janusza Korwin-Mikkego[49]. Wskutek wypowiedzi Janusza Korwin-Mikkego część działaczy KORWiN odcięła się od niego[50]. 8 marca 2022 posłowie Artur Dziambor, Jakub Kulesza i Dobromir Sośnierz opuścili KORWiN, zapowiadając powołanie nowego ugrupowania w ramach Konfederacji WiN[51]. 9 dni później doszło do formalnej zmiany nazwy partii Konfederacja – Koalicja Propolska, w miejsce której zarejestrowano partię Wolnościowcy. 10 maja ogłoszono, że tę nazwę partii przyjęła grupa, która opuściła KORWiN[52][53][54]. Prezesem Wolnościowców został Artur Dziambor.
W czerwcu 2022 Andrzej Szlęzak (zasiadający do listopada 2022 w klubie Koalicji Obywatelskiej) został pierwszym radnym wojewódzkim Konfederacji, przechodząc z PSL do KORWiN[55]. 15 listopada tego samego roku do KORWiN i Konfederacji dołączył także poseł niezrzeszony Stanisław Tyszka (który wcześniej opuścił Kukiz’15). Następnego dnia wstąpił także do koła poselskiego Konfederacji[56]. 29 listopada tego samego roku KORWiN przemianowała się na Nową Nadzieję[57].
14 grudnia 2022 Jakub Kulesza został odwołany z funkcji przewodniczącego koła poselskiego Konfederacji, a na jego następcę został wybrany Krzysztof Bosak[58].
Program
Ugrupowania wchodzące w skład Konfederacji reprezentują poglądy należące do różnych prawicowych nurtów (głównie narodowy konserwatyzm i konserwatywny libertarianizm, także narodowy liberalizm[59]). Według twórców koalicji ideą partii jest skupienie środowisk deklarujących poglądy wolnościowe, narodowe, konserwatywne i proobywatelskie[60]. Spoiwem koalicji są postulaty eurosceptyczne[6][61]. Przedstawiciele Konfederacji określają swe ugrupowanie „uniosceptycznym”, co ma na celu podkreślenie sceptycznego podejścia do Unii Europejskiej, a nie Europy[62]. Opowiadają się za demontażem UE[63], jednocześnie chcąc pozostawienia strefy Schengen i EOG[64].
Podczas konwencji programowej 21 września 2019 w Warszawie Konfederacja Wolność i Niepodległość zaprezentowała program wyborczy, wypracowany przez wszystkie środowiska związane z komitetem wyborczym Konfederacji. Główne postulaty przyjęte przez formację to[41][65][66]:
- „1000+” – powszechna ulga podatkowa: redukcja PIT do 0%, dobrowolność składek ZUS oraz zniesienie akcyzy na benzynę, obcięcie wydatków (lecz bez sprecyzowania, jakich);
- „Szybkie i sprawiedliwe sądy” – zbudowanie aparatu pomocniczego w sądach, ich cyfryzacja i uproszczenie procedur;
- „Bon edukacyjny” i „bon kulturalny” – prywatyzacja szkolnictwa, kultury i sztuki, finansowanie ich poprzez bony, walka z „inwazją” „seksedukatorów” i „propagandystów ruchu LGBT”;
- „Bezpieczeństwo narodowe” – ograniczenie przyjmowania uchodźców i imigrantów, wyjście z Unii Europejskiej, sprzeciwienie się ustawie JUST, propagacja polskiej wizji historycznej i kulturowej;
- „Zdrowe życie” – ochrona środowiskowa, zakaz importu śmieci do Polski, promocja sportu, całkowity zakaz aborcji (z wyjątkami).
Pozostałymi postulatami ugrupowania są:
- sprzeciw wobec ustawy JUST (Justice for Uncompensated Survivors Today)[67];
- przyjęcie neutralności w konfliktach zbrojnych na Bliskim Wschodzie i zaprzestanie angażowania polskich żołnierzy[68];
- utrzymanie waluty narodowej, tj. złotego[69];
- likwidacja podatku dochodowego[70];
- przywrócenie kary śmierci dla nadzwyczajnych przestępstw[71];
- liberalizacja przepisów dot. pozwolenia na broń palną[72];
- ograniczenie imigracji z państw pozaeuropejskich[69];
- decentralizacja i debiurokratyzacja państwa[69];
- wyrównanie dopłat rolniczych do reszty państw UE[2].
W lipcu 2022 koalicja przedstawiła nowy program zawierający postulaty z zakresu polityki gospodarczej i energetycznej oraz polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obronności[73].
Działacze
Zarząd
W skład zarządu wchodzi będąca organem decyzyjnym partii 12-osobowa Rada Liderów sprawująca kolegialne przywództwo, a także skarbnik i sekretarz[74].
Rada Liderów:
- Konrad Berkowicz (Nowa Nadzieja)
- Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy)
- Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej)
- Robert Iwaszkiewicz (Nowa Nadzieja)
- Janusz Korwin-Mikke (Nowa Nadzieja)
- Jakub Kulesza (Wolnościowcy)
- Marek Kułakowski (Wolnościowcy)
- Sławomir Mentzen (Nowa Nadzieja)
- Włodzimierz Skalik (Konfederacja Korony Polskiej)
- Krzysztof Tuduj (Ruch Narodowy)
- Witold Tumanowicz (Ruch Narodowy)
- Robert Winnicki (Ruch Narodowy)
Sekretarz:
- Marcin Sypniewski (Nowa Nadzieja)
Skarbnik:
- Michał Wawer (Ruch Narodowy)
Posłowie
Koło poselskie w Sejmie RP IX kadencji
Ruch Narodowy | ||
---|---|---|
Nowa Nadzieja | ||
Wolnościowcy | ||
Konfederacja Korony Polskiej | ||
Koło poselskie w Sejmie RP VIII kadencji
Pod koniec kadencji:
- Jakub Kulesza (KORWiN) – przewodniczący
- Jacek Wilk (KORWiN)
- Robert Winnicki (Ruch Narodowy) – wiceprzewodniczący
- Paweł Skutecki (bezpartyjny), od 12 sierpnia 2019
Wcześniejsi członkowie:
- Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), od 22 marca do 28 czerwca 2019, potem niezrzeszony
- Piotr Liroy-Marzec (Skuteczni), od 22 marca do 28 czerwca 2019, potem koło Przywrócić Prawo
- Robert Majka (bezpartyjny), od 16 maja do 25 września 2019, potem niezrzeszony
Wszyscy posłowie Konfederacji na Sejm VIII kadencji zostali wybrani z list komitetu Kukiz’15.
Przewodniczący Koła Poselskiego
- Jacek Wilk (KORWiN) – od 22 marca 2019 do 25 kwietnia 2019
- Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej) – od 25 kwietnia 2019 do 28 czerwca 2019
- Jakub Kulesza (KORWiN / Wolnościowcy) – od 28 czerwca 2019 do 14 grudnia 2022
- Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy) – od 14 grudnia 2022
Kompozycja
Partia | Ideologia | Prezes | Posłowie | Senatorowie | Eurodeputowani | Radni sejmików województw | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ruch Narodowy | nacjonalizm, narodowy katolicyzm | Robert Winnicki | 5/460 | 0/100 | 0/52 | 0/552 | |
Nowa Nadzieja | konserwatywny liberalizm, leseferyzm | Sławomir Mentzen | 3/460 | 0/100 | 0/52 | 1/552 | |
Wolnościowcy | paleolibertarianizm, leseferyzm, demokracja bezpośrednia | Artur Dziambor | 3/460 | 0/100 | 0/52 | 0/552 | |
Konfederacja Korony Polskiej | reakcjonizm, monarchizm | Grzegorz Braun | 1/460 | 0/100 | 0/52 | 0/552 | |
Partia Kierowców | liberalizm, antybiurokracja | Bartłomiej Pejo | 0/460 | 0/100 | 0/52 | 0/552 |
Poparcie w wyborach
Wybory do Parlamentu Europejskiego
Wybory | Głosy | Mandaty | |||
---|---|---|---|---|---|
Liczba | % | +/− | Liczba | +/− | |
2019 | 621 188 | 4,55 (4.) | – | 0/51 | – |
Wybory parlamentarne
Wybory | Sejm | Senat | Rząd | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Głosy | Mandaty | Mandaty | ||||||
Liczba | % | +/− | Liczba | +/− | Liczba | +/− | ||
2019 | 1 256 953 | 6,81 (5.) | – | 11/460 | – | 0/100 | – | Opozycja |
Wybory prezydenckie
Wybory | Kandydat | I tura | |
---|---|---|---|
Głosów | % | ||
2020 | Krzysztof Bosak | 1 317 380 | 6,78 (4.) |
Przypisy
- ↑ Szefowie głównych partii tworzących ugrupowanie. Zarządza nim natomiast 12-osobowa Rada Liderów (Iwona Szpala , Wybory prezydenckie 2020. Wojenka w Konfederacji. Korwin-Mikke wyłamie się z koalicji?, wyborcza.pl, 20 stycznia 2020 [dostęp 2020-07-07], Cytat: Konfederacją zarządza 12-osobowa rada liderów .).
- ↑ a b „Łączy nas Polexit”. Narodowcy i Korwin-Mikke łączą siły przed wyborami do PE, dorzeczy.pl, 6 grudnia 2018 [dostęp 2019-02-22] .
- ↑ Grzegorz Braun & Pobudka dołączają do koalicji Ruch Narodowy + Wolność, grzegorzbraun.pl, 8 stycznia 2019 [dostęp 2019-05-28] .
- ↑ Beata Czuma , Kaja Godek startuje do Parlamentu Europejskiego razem z narodowcami, wp.pl, 28 stycznia 2019 [dostęp 2019-02-22] .
- ↑ Profil Koalicji ProPolskiej na Twitterze. [dostęp 2019-02-22].
- ↑ a b Kacper Rogacin , Konfederacja KORWiN, Liroy, Braun, Narodowcy. Zaprezentowano nazwę i logo. Znamy szczegóły, polskatimes.pl, 27 lutego 2019 [dostęp 2019-02-27] .
- ↑ Konfederacja zarejestrowana jako partia. „Subwencja nie jest dla nas najważniejsza”, polsatnews.pl, 27 lipca 2019 [dostęp 2019-07-27] .
- ↑ Jakubiak potwierdza dołączenie do Konfederacji. „Mali muszą się łączyć, żeby być dużymi”, tvp.info, 6 marca 2019 [dostęp 2019-03-06] .
- ↑ Środowiska kresowe dołączają do Konfederacji. Znamy nazwiska, dorzeczy.pl, 14 marca 2019 [dostęp 2019-03-23] .
- ↑ Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy powiększa się o środowiska kresowe, narodowcy.net, 14 marca 2019 [dostęp 2019-04-28] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-28] .
- ↑ Zmiany w Sejmie. Jakubiak i Winnicki dołączają do Liroya, fakt24.pl, 22 marca 2019 [dostęp 2019-03-23] .
- ↑ Koło Poselskie Konfederacja, sejm.gov.pl [dostęp 2019-03-28] .
- ↑ Konfederacja zaprezentowała kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, radiomaryja.pl, 6 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-07] .
- ↑ Wzruszający moment na konwencji Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Uczestnicy nie mogli powstrzymać łez, nczas.com, 7 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-07] .
- ↑ Partia Kierowców łączy się z Konfederacją, będzie wspólna lista do PE, wp.pl, 10 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-11] .
- ↑ KWW Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, pkw.gov.pl [dostęp 2020-12-22] .
- ↑ Marek Jakubiak nowym szefem koła Konfederacja, dorzeczy.pl, 25 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-25] .
- ↑ „Precz z Unią Europejską”. Marsz Suwerenności w Warszawie, rmf24.pl, 1 maja 2019 [dostęp 2019-05-11] .
- ↑ Konfederacja ramię w ramię z AGROUnią. Protest przed KPRM przeciwko ustawie 447. ZDJĘCIA, WIDEO, wpolityce.pl, 11 maja 2019 [dostęp 2019-05-11] .
- ↑ Krystian Winogrodzki (oprac.), Kolejny poseł przechodzi do Konfederacji. Koło poselskie liczy już 6 osób, wp.pl, 16 maja 2019 [dostęp 2019-05-21] .
- ↑ Wybory 2019: Konfederacja – kandydaci do europarlamentu [LISTY WYBORCZE] Kto startuje z Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy, polskatimes.pl, 14 maja 2019 [dostęp 2019-05-18] .
- ↑ Serwis PKW – Wybory 2019. [dostęp 2020-12-22].
- ↑ Magdalena Nałęcz (oprac.), Marek Jakubiak i Pior Liroy-Marzec budują nową partię. Kukiz postawił im warunek, o2.pl, 7 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-08] .
- ↑ Kulesza nowym przewodniczącym koła Konfederacji w Sejmie. „Na jesieni spotkamy się w większej reprezentacji i będziemy stanowić nie tylko koło, ale klub”, nczas.com, 28 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-29] .
- ↑ Kacper Rogacin , Grzegorz Braun założył własną partię o nazwie Konfederacja Korony Polskiej, polskatimes.pl, 28 czerwca 2019 [dostęp 2019-07-04] .
- ↑ Pozycja 66485, Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 247/2019, 23 grudnia 2019 [dostęp 2019-12-24] .
- ↑ Pozycja 58991, Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 222/2019, 18 listopada 2019 [dostęp 2019-11-18] .
- ↑ Kaja Godek opuszcza Konfederację. Mówi o „marginalizowaniu pro-liferów”, pch24.pl, 9 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-09] .
- ↑ Roszady w kole poselskim Konfederacji: jeden poseł odszedł, drugi do niego dołączył, dzienniknarodowy.pl, 12 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-13] .
- ↑ Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin zasiliło Konfederację, wsensie.pl, 13 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-13] [zarchiwizowane z adresu 2019-08-13] .
- ↑ Piotr Galicki , Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin nie ma nic wspólnego z Konfederacją Janusza Korwin-Mikkego, ngopole.pl, 19 stycznia 2020 [dostęp 2020-01-19] .
- ↑ Konfederacja zarejestrowana jako partia. „Subwencja nie jest dla nas najważniejsza”, polsatnews.pl, 20 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-20] .
- ↑ Marzena Pokora-Kalinowska , Konfederacja oddała „szóstkę” rolnikom, polsatnews.pl, 5 września 2019 [dostęp 2019-09-07] .
- ↑ Konfederacja w obronie rolników i konsumentów! Korwin-Mikke i Braun ogłaszają powstanie organizacji. „Nie chcemy równych dopłat, tylko równej konkurencji”, nczas.com, 29 listopada 2019 [dostęp 2020-01-18] .
- ↑ Konfederacja szuka poparcia wśród rolników i konsumentów, agropolska.pl, 3 grudnia 2019 [dostęp 2020-01-18] .
- ↑ Strona Konfederacji Rolniczo-Konsumenckiej. [dostęp 2020-06-30].
- ↑ Kandydaci STOP NOP w wyborach do Sejmu RP, stopnop.com.pl, 7 września 2019 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2019-10-15] .
- ↑ Edyta Bieńczak , 88 komitetów w wyborach do Sejmu i Senatu. Ogólnopolskich jest mniej niż 4 lata temu, rmf24.pl, 4 września 2019 [dostęp 2019-09-07] .
- ↑ Konfederacja prezentuje „jedynki” do parlamentu! Korwin-Mikke liderem w Warszawie, Winnicki w Białymstoku, a Braun w Rzeszowie. Sprawdź pełną listę, nczas.com, 5 września 2019 [dostęp 2019-09-07] .
- ↑ Serwis PKW – Wybory 2019. [dostęp 2019-09-07].
- ↑ a b Obniżka podatków, benzyna po 3 złote. Konfederacja przedstawiła swój program, tvn24.pl, 21 września 2019 [dostęp 2019-09-23] .
- ↑ Serwis PKW – Wybory 2019. [dostęp 2019-10-15].
- ↑ Otwarte Prawybory Prezydenckie Konfederacji Wolność i Niepodległość, konfederacja.net [dostęp 2019-11-24] .
- ↑ Krzysztof Bosak kandydatem Konfederacji na prezydenta, onet.pl, 18 stycznia 2020 [dostęp 2020-01-18] .
- ↑ Serwis PKW – Wybory 2020. [dostęp 2020-04-03].
- ↑ Rada Liderów Konfederacji gratuluje Krzysztofowi Bosakowi i zachęca, by w II turze głosować „zgodnie z własnym sumieniem i rozumem”, nczas.com, 28 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-30] .
- ↑ Mojzesowicz porównał TVP z propagandą Korei Północnej, portalkujawski.pl, 8 lipca 2020 [dostęp 2020-07-08] .
- ↑ Krzysztof Wróblewski , Czy Konfederacja zamierza lekceważyć rolnictwo?, tygodnik-rolniczy.pl, 11 września 2021 [dostęp 2021-09-17] .
- ↑ Przemysław Witkowski , Wielka wojna ojczyźniana w Konfederacji, polityka.pl, 1 marca 2022 [dostęp 2022-03-12] .
- ↑ Dziambor i Kulesza krytycznie o wpisie Korwina, nczas.com, 26 lutego 2022 [dostęp 2022-03-12] .
- ↑ Trzech posłów Konfederacji odchodzi z partii KORWiN. Bardzo mocne słowa pod adresem Korwin-Mikkego, onet.pl, 8 marca 2022 [dostęp 2022-03-08] .
- ↑ Informacje w BIP Sądu Okręgowego w Warszawie. [dostęp 2022-05-10].
- ↑ Kompromitacja polityków Konfederacji. Zarejestrowali komiczną nazwę nowej partii, salon24.pl, 10 maja 2022 [dostęp 2022-05-10] .
- ↑ Profil Wolnościowców w serwisie Twitter. [dostęp 2022-05-10].
- ↑ Radny KO Andrzej Szlęzak został szefem partii… KORWiN na Podkarpaciu, rzeszow-news.pl, 17 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-18] .
- ↑ Adam Zygiel , Stanisław Tyszka dołączył do koła Konfederacji, rmf24.pl, 16 listopada 2022 [dostęp 2022-11-16] .
- ↑ Historia ruchu wolnościowego, wolnosc.pl, 29 listopada 2022 [dostęp 2022-11-29] .
- ↑ Koło poselskie Konfederacji ma nowego przewodniczącego, dorzeczy.pl, 14 grudnia 2022 [dostęp 2022-12-14] .
- ↑ European Data Journalism Network , Why young Poles voted for „national-liberals”, europeandatajournalism.eu [dostęp 2022-07-26] (ang.).
- ↑ O Konfederacji, konfederacja.eu [dostęp 2019-05-24] [zarchiwizowane z adresu 2019-08-17] .
- ↑ Do europarlamentu idą z hasłem „polexit”. Bosak przedstawia lidera listy narodowców, wyborcza.pl, 3 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-29] .
- ↑ Chcemy wprowadzić polexit do debaty, 24kurier.pl, 4 kwietnia 2019 [dostęp 2019-05-15] .
- ↑ Robert Winnicki wprost o planach Konfederacji: Możliwy jest demontaż Unii Europejskiej od wewnątrz, nczas.com, 14 kwietnia 2019 [dostęp 2019-05-24] .
- ↑ Konfederacja: Wyprowadzimy Polskę z UE, pozostając w strefie Schengen, medianarodowe.com, 29 kwietnia 2019 [dostęp 2019-05-25] .
- ↑ Konfederacja ogłosiła program. Pięć kluczowych obietnic, wmeritum.pl, 21 września 2019 [dostęp 2019-09-23] .
- ↑ Program Konfederacji [dostęp 2021-08-15] .
- ↑ Bartosz Goluch (oprac.), Konfederacja apeluje do Trumpa o usunięcie Mosbacher, wp.pl, 20 maja 2019 [dostęp 2019-05-22] .
- ↑ Konfederacja żąda wycofania wojskowego wsparcia dla USA, tvp.info, 3 stycznia 2020 [dostęp 2020-01-04] .
- ↑ a b c 1. Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, europarlament.pap.pl [dostęp 2019-05-26] .
- ↑ Błażej Karczmarczyk , Zmiany na scenie politycznej. Zwiefka nową „jedynką” KO, nowe twarze w Konfederacji, tvp.pl, 22 sierpnia 2019 [dostęp 2019-09-01] .
- ↑ Tomasz Klyta , Partia Wolność znowu nawołuje do przywrócenia kary śmierci, parlamentarny.pl, 16 stycznia 2019 [dostęp 2019-05-24] .
- ↑ Co z dostępem do broni? Grzegorz Braun o obowiązującej doktrynie powszechnego rozbrojenia, pch24.pl [dostęp 2019-05-24] .
- ↑ Po stronie Polski. Program merytorycznej alternatywy dla Polski, konfederacja.pl [dostęp 2022-07-10] .
- ↑ Konfederacja Wolność i Niepodległość (Konfederacja Wolnościowcy i Narodowcy), mamprawowiedziec.pl [dostęp 2022-07-10] .
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona Konfederacji Wolność i Niepodległość. [dostęp 2021-07-17].
- Koło Poselskie Konfederacja na stronie Sejmu. [dostęp 2021-07-17].
Media użyte na tej stronie
Uproszczony obraz godła Polski; oficjalne godło: Coat of arms of Poland-official.png
Logo of political party National Movement, free domain acc to Polish law
Autor: Tomasz Molina, Licencja: CC BY-SA 4.0
Baner Konfederacji niesiony w trakcie Marszu Niepodległości w 2022.
Autor: Konfederacja Korony Polskiej, Licencja:
Logo Konfederacji Korony Polskiej.
Autor: Konfederacja Wolność i Niepodległość, Licencja:
Logo polskiej federacyjnej partii politycznej Konfederacja Wolność i Niepodległość.
Logo partii politycznej Wolnościowcy
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Posłowie i politycy Konfederacji w Sejmie