Koniecznik

Koniecznik (niem. Feldhäuser) – część Krosnowic położona nad Duną Górną, stanowiąca do połowy XX wieku niewielką samodzielną osadę[1].

Charakterystyka

Koniecznik położony jest w paśmie górskim Sudetów Środkowych, w Kotlinie Kłodzkiej, na granicy Wysoczyzny Łomnicy i Obniżenia Bystrzycy Kłodzkiej w Rowie Górnej Nysy. Leży nad Duną Górną, na południowy zachód od właściwych Krosnowic[2].

Koniecznik jest małą kolonią Krosnowic, składającą się z kilku rozproszonych zagród, położoną na wysokości około 350-360 m n.p.m. Leży w otoczeniu rozległych użytków rolnych, na lekko sfalowanym terenie[1].

Historia

Data powstania osady nie jest dokładnie znana. Przypuszcza się, że mogło to nastąpić w XVIII wieku w czasie kolonizacji fryderycjańskiej za panowania króla Prus Fryderyka II Wielka. Jednak istnieje możliwość, że Koniecznik został założony znacznie później na przełomie XIX i XX wieku. Kolonia ta była zawsze mała i nie odgrywała znaczącej roli ze względu na bliskie sąsiedztwo Krosnowic oraz Gorzanowa, do których należały sąsiednie przysiółki[1].

Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku osada znalazła się w granicach Polski i weszła w skład gminy wiejskiej Krosnowice (województwo wrocławskie). Po jej zniesieniu w 1954 roku Koniecznik podlegał gromadzie krosnowickiej. W 1965 roku kolonia została oficjalna włączona w skład Krosnowic i utraciła swoją oficjalną nazwę, stając się intergralną częścią wsi, szczególnie po wzniesieniu na zachodzie od niej dużej fermy[1].

Przypisy

  1. a b c d Słownik geografii turystycznej Sudetów, pod red. M. Staffy, t. 15, Wrocław 1994, s. 243.
  2. Kotlina Kłodzka, 1:100 000, wyd. Eko-Graf, Wrocław 2011.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.