Konkatedra Świętego Aleksandra w Kijowie

Konkatedra Świętego Aleksandra
Ilustracja
Kościół św. Aleksandra. Znajduje się w centrum Kijowa na terenie dawnej Lackiej Słobody w dzielnicy Stare Miasto.
Państwo

 Ukraina

Adres

Kościelna

Typ budynku

kościół

Styl architektoniczny

klasycyzm

Architekt

Vincenz Beretti

Inwestor

polska gmina kupiecka

Rozpoczęcie budowy

1817

Ukończenie budowy

1842

Ważniejsze przebudowy

1992

Pierwszy właściciel

parafia katolicka

Położenie na mapie Kijowa
Mapa konturowa Kijowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Konkatedra Świętego Aleksandra”
Położenie na mapie Ukrainy
Położenie na mapie Kijowa i obwodu kijowskiego
Mapa konturowa Kijowa i obwodu kijowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Konkatedra Świętego Aleksandra”
Ziemia50°27′11,71″N 30°31′29,54″E/50,453253 30,524872
Strona internetowa

Konkatedra Świętego Aleksandra[1] (ukr. Костел Святого Олександра, Kosteł Swiatoho Ołeksandra) – rzymskokatolicka świątynia w Kijowie, zbudowana w latach 1817–1842 na planie krzyża, z kopułą na skrzyżowaniu naw w stylu klasycystycznym. Kościół znajduje się na terenie dawnego kwartału polskiej gminy kupieckiej na Lackiej Słobodzie (Woli Polskiej), vis-à-vis Placu Niepodległości i Bramy Lackiej, przy ulicy Kościelnej 17.

Budowa

Dla upamiętnienia wizyty cara Aleksandra I w Kijowie ziemianie polscy z Antonim Sawickim na czele zbudowali za jego zgodą kościół katolicki pod wezwaniem św. Aleksandra. Budowano go w latach 1817–1842 pod kierunkiem Vincenza Berettiego[2]. Wcześniej w Kijowie funkcjonował drewniany kościół rzymskokatolicki pw. Zwiastowania NMP, benedykowany w 1798 przez archidiakona Stanisława Steckiego, Katedra św. Zofii w Kijowie oraz nieistniejące już wtedy: kościół NMP zakonu benedyktynów, kościół św. Jacka zakonu dominikanów i jezuitów.

W 1801 do Kijowa przybyła połowa dominikanów z klasztoru w Czarnobylu, którzy mieli tu „szczupły” drewniany klasztor. Kościół ten spłonął w 1823, a nabożeństwo odprawiano w kaplicy klasztornej. W 1823 władze carskie klasztor skasowały, a dominikanów usunięto z Kijowa w 1832, na skutek represji popowstaniowych. Nowy kościół murowany wybudowano 1817–1842 na placu w środku dawnej Słobody Lackiej, pomiędzy Kreszczatykiem a Starym Kijowem pw. św. Aleksandra. Kaplica cmentarna tegoż kościoła znajdowała się na starym cmentarzu na górze Batyja[3]

2017

Architektura

Do wnętrza świątyni wchodzi się po paradnych schodach i przez monumentalny portyk z czterema kolumnami toskańskimi nakrytymi frontonem. Po obu jego stronach zbudowano dwie okrągło zakończone niewielkie dzwonnice. Kościół był miejscem polskich manifestacji patriotycznych przed wybuchem Powstania styczniowego. W 1879 roku w tym kościele został ochrzczony przyszły malarz Kazimierz Malewicz[4]. Lepsze czasy dla świątyni nastały po 1905, kiedy zelżał nacisk caratu na religie inne niż prawosławna. W czasach sowieckich w kościele urządzono planetarium. Obecnie świątynia po koniecznym remoncie znów jest konkatedrą diecezji kijowsko-żytomierskiej. Jest jednym z czterech kościołów rzymskokatolickich w Kijowie. Mieści się przy zbiegu ulic Kostiolnej i Trochswiatitielskiej.

Kościół św. Aleksandra na rysunku Tarasa Szewczenki

Zobacz też

Przypisy

  1. Polski egzonim przyjęty na 121. posiedzeniu KSNG.
  2. Podhorodecki. Dzieje Kijowa. 1982
  3. Jan Skarbek. Źródła do dziejów rozgraniczenia diecezji łacińskich w Cesarstwie Rosyjskim w połowie XIX wieku: cz. 1. Diecezja kamieniecka. Diecezja łucko-żytomierska. 2000. str. 116
  4. Александровский костёл — Костел Святого Александра, oldkyiv.org.ua [dostęp 2019-09-07] (ros.).

Bibliografia

  • O. Aleksejczuk, Kijów i okolice, Pascal, Bielsko-Biała, 2006, ISBN 83-7304-546-5
  • A. Strojny. Kijów. Miasto złotych kopuł, Bezdroża.

Media użyte na tej stronie

Location Map Kyiv.png
Autor:
Twórcy OpenStreetMap
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Ta mapa została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Kyiv oblast location map.svg
Autor: RosssW, Licencja: CC BY-SA 4.0
Districts of the Kiev region, from July 17, 2020
Ecclesia Catholica St. Alexandri.jpg
Костьол Святого Олександра
KiewAlexanderKircheInnen2017.jpg
Autor: Joergsam, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kiew Alexander Kirche Innen 2017