Konkurs Piosenki Eurowizji 2016

Konkurs Piosenki Eurowizji 2016
Come Together
Ilustracja
Informacje ogólne
Półfinały

10 maja 2016
12 maja 2016

Finał

14 maja 2016

Miejsce

Globe Arena,
Sztokholm (Szwecja)

Nadawca

Sveriges Television (SVT)

Prowadzący

Petra Mede
Måns Zelmerlöw

Informacje dodatkowe
Kierownik wykonawczy

Jon Ola Sand (EBU)
Martin Österdahl (SVT)

Uczestnicy
Powrót

Bośnia i Hercegowina
Bułgaria
Chorwacja
Ukraina

Rezygnacja

Portugalia

Dyskwalifikacja

Rumunia

Łącznie

42 reprezentacji

Głosowanie
Każdy kraj (widzowie oraz jury) przyznaje 1-7, oraz po 8,10,12 punktów dla ulubionej piosenki.
Zwycięzca

Ukraina

Reprezentant

Jamala

Piosenka

1944

Tekst i muzyka

Jamala

Konkurs Piosenki Eurowizji
◄ 20152017 ►

61. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany 10, 12 i 14 maja 2016[1] w Globe Arena w Sztokholmie. Był to szósty konkurs zorganizowany przez nadawcę Sveriges Television (SVT), który otrzymał prawa do przygotowania konkursu dzięki wygranej Månsa Zelmerlöwa, reprezentanta kraju podczas konkursu w 2015[2]. Wykonawca współprowadził koncerty konkursowe z Petrą Mede[3][4].

Finał konkursu wygrała Dżamała, reprezentantka Ukrainy z utworem „1944”, za który otrzymała łącznie 534 punkty.

Lokalizacja

Miejsce organizacji konkursu

Dzięki wygranej Szwecji w 2015, nadawca Sveriges Television (SVT) otrzymał prawa do organizacji imprezy w 2016. 8 lipca stacja ogłosiła, że konkurs odbędzie się na terenie Globe Arena w Sztokholmie[5][6]. Na renowację obiektu przeznaczono około 50 mln szwedzkich koron[7][8].

Proces wyboru miejsca organizacji

Globe Arena – miejsce organizacji konkursu

Po zwycięstwie Szwecji w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2015 krajowy nadawca rozpoczął przygotowania do organizacji kolejnego konkursu, w tym m.in. rozpoczęcie negocjacji z władzami miast-kandydatów do przygotowania widowiska[9]. 24 maja stacja poinformowała, że pierwszym kandydatem do zorganizowania konkursu została hala Tele2 Arena w Sztokholmie. Nadawca prowadził również negocjacje z właścicielami trzech innych obiektów widowiskowych na terenie stolicy: Friends Arena, w którym odbył się finał krajowych eliminacji Melodifestivalen w latach 2013–2015, a także Globe Arena, gdzie zorganizowano konkurs w 2000[10][11][12]. Chęć organizacji 61. Konkursu Piosenki Eurowizji wyraziły także władze Göteborgu, które zaproponowały przygotowanie imprezy w hali Scandinavium, gdzie rozegrany został konkurs w 1985[13][14].

Potencjalne miejsca organizacji
MiastoMiejscePojemnośćUwagiŹr.
Oficjalne kandydatury
GöteborgScandinavium14 000W hali odbył się Konkurs Piosenki Eurowizji 1985.
Ullevi75 000Propozycja była uzależniona od budowy tymczasowego dachu nad stadionem. Pomysł został odrzucony z powodu wysokich kosztów.[15]
LinköpingSaab Arena11 500
ÖrnsköldsvikFjällräven Center7600[16]
Sandviken i GävleGöransson Arena10 000Gdyby wybrano tę opcję, Sandviken byłby gospodarzem koncertów w Göransson Arena, podczas gdy Gävle byłoby gospodarzem wydarzeń satelitarnych, takich jak mniejsze koncerty i pokazy[17].[18]
SztokholmKompleks Globen3400 (Annexet)
16 000 (Globe Arena)
8094 (Hovet)
45 000 (Tele2 Arena)
Kompleks składa się z kilku miejsc potencalnej organizacji konkursu, m.in. Annexet, Globe Arena (w której odbył się Konkurs Piosenki Eurowizji 2000 oraz finały Melodifestivalen pomiędzy 2002 a 2012), Hovet, czy Tele2 Arena (która była początkowo preferowanym miejscem organizacji konkursu przez Sztokholm[19]).[20]
Wycofane kandydatury
MalmöMalmö Arena15 500W hali odbył się Konkurs Piosenki Eurowizji 2013. Miasto wycofało ofertę 11 czerwca 2015 z powodu braku dostępności podczas tygodni przed konkursem[21].[21]

     Kandydatura zwycięska

W czerwcu z udziału w przetargu na zorganizowanie konkursu wycofali się przedstawiciele stołecznych hal Friends Arena i Tele2 Arena, które zostały zarezerwowane na rzecz rozgrywek piłkarskich zaplanowanych na maj 2016[22]. Niedługo potem Henrik Kindlund, szef klubu piłkarskiego Hammarby, który w maju miał rozegrać mecze w Tele2 Arena, poinformował, że drużyna zmieni miejsce rozgrywek na rzecz Konkursu Piosenki Eurowizji[23][24]. W tym samym miesiącu ze stawki wycofały się władze Malmö[25].

Termin zgłaszania propozycji minął w połowie czerwca[26]. 8 lipca szwedzki nadawca ogłosił, że miejscem organizacji konkursu będzie po raz drugi Globe Arena w Sztokholmie[5], a inne obiekty kompleksu Globen również staną się miejscami organizacji wydarzeń związanych z konkursem.

Przebieg konkursu

Sven Stojanovic – producent konkursu w 2016
Edward af Sillén – reżyser i scenarzysta konkursu w 2016

Na początku września 2015 nadawca SVT opublikował nazwiska ośmioosobowej grupy odpowiedzialnej za organizację konkursu; kierownikami wykonawczymi Eurowizji zostali Martin Österdahl i Johan Bernhagen, producentem konkursu – Christer Björkman, a producentem widowiska – Sven Stojanovic[27]. Współpracowali z nimi Tobias Åberg, Lotta Loosme, Sofi Franzén i Josephine Görander[28][29]. Scenariusz konkursu przygotował Edward af Sillén we współpracy z Danielem Réhnem[30].

We wrześniu Österdahl zaproponował zmianę godziny rozpoczęcia konkursu z 21:00 na 20:00 (czasu środkowoeuropejskiego), co miałoby umożliwić oglądanie transmisji konkursu młodszym telewidzom[31]. Ostatecznie nie zdecydowano się na zmianę godziny transmisji. Również we wrześniu odbyło się spotkanie grupy referencyjnej EBU, podczas którego ustalono między innymi, że podczas koncertów półfinałowych zostaną pokazane skróty występów reprezentantów tzw. „wielkiej piątki” (Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Hiszpanii i Włoch) oraz gospodarza (Szwecji) nagrane podczas próby generalnej[32].

Oficjalnym partnerem oświetlenia konkursu zostało przedsiębiorstwo Osram produkujące sprzęt i akcesoria oświetleniowe[33], a oficjalnym operatorem mobilnym konkursu była sieć Tele2[34].

System głosowania

18 lutego 2016 EBU ogłosiła nowy system głosowania w konkursie. Podobnie jak w poprzednich latach, każdy z krajów miał swojego sekretarza, jednak tym razem ogłosił on jedynie najwyższą notę 12 punktów (zamiast 8, 10 i 12, jak w latach 2006–2015), będąca notą przyznaną przez krajową komisję jurorską. Punkty od telewidzów były zsumowane i podane jako łączna pula głosów uzyskanych przez daną piosenkę. Następnie zostały ogłoszone po punktach przyznanych od jury, począwszy od kraju przyjmującego najmniejszą liczbę punktów od publiczności, a kończąc na kraju z największą liczbą punktów. Nowy system głosowania został wykorzystany w półfinałach, ale kraje zakwalifikowane do finału zostały ogłoszone w losowej kolejności.

Prowadzący

Måns Zelmerlöw i Petra Mede – prowadzący konkurs

Po zwycięstwie 60. Konkursu Piosenki Eurowizji zwycięzca Måns Zelmerlöw wyraził zainteresowanie prowadzeniem konkursu w 2016[35]. W wywiadzie dla szwedzkiego dziennika Expressen producent Christer Björkman przyznał, że do objęcia funkcji gospodarzy koncertów konkursowych rozważani są Sanna Nielsen, Gina Dirawi i Petra Mede[36]. Na początku czerwca Expressen ogłosił, jakoby prowadzącymi konkurs mają być Zelmerlöw oraz aktor Dolph Lundgren[11]. We wrześniu dziennik Aftonbladet potwierdził, że zwycięzca 60. konkursu otrzymał propozycję poprowadzenia konkursu[37][38].

14 grudnia 2015[39] potwierdzono, że koncerty poprowadzą Måns Zelmerlöw i Petra Mede[3][4].

Występy otwarcia i interwały

Podczas otwarcia pierwszego koncertu półfinałowego wystąpił Måns Zelmerlöw z utworem „Heroes”, który zaśpiewał w towarzystwie grupy dzieci. Podczas przerwy na głosowanie telewidzów na scenie wystąpiła formacja taneczna w choreografii autorstwa Fredrika Rydmana pt. Szary ludzie (ang. Grey People), która nawiązywała do tematu uchodźców przybywających do Europy.

Sarah Dawn Finer jako Lynda Woodruff podczas tzw. interwałów

Podczas otwarcia drugiego koncertu półfinałowego Zelmerlöw i Petra Mede zaśpiewali humorystyczną piosenkę „That’s Eurovision” autorstwa Mathesona Bayleya. W przerwie na głosowanie telewidzów na scenie wystąpiła grupa taneczna w choreografii Man meets machine, także autorstwa Fredrika Rydmana.

Måns Zelmerlöw i Petra Mede podczas wykonaniu utworu „Love Love Peace Peace”

W trakcie otwarcia koncertu finałowego odbyła się parada finalistów, która zachowana została w formie pokazu mody. Podczas prezentacji uczestników w tle grane były szwedzkie przeboje, a reprezentantom towarzyszyli modele w kreacjach Bei Szenfeld[40]. W przerwie na głosowanie telewidzów na scenie wystąpił Justin Timberlake, który zaśpiewał utwór „Rock Your Body” oraz premierowo singiel „Can’t Stop the Feeling![41][42]. Ponadto prowadzący zaprezentowali skecz-piosenkę „Love Love Peace Peace”, która wyśmiewała stereotypowe piosenki eurowizyjne oraz wyróżniła charakterystyczne elementy występów scenicznych. Podczas pokazu gościnnie pojawili się Lordi i Alexander Rybak, zwycięzcy konkursów w 2006 i 2009, a Petra Mede ubrana była w kreację, w której Charlotte Perrelli wygrała konkurs w 1999[43]. W trakcie występu nawiązano do kilku występów z poprzednich konkursów, w tym m.in. do słowianki ubijającej masło z występu Donatana i Cleo (Polska 2014), tancerza biegnącego po kołowrotku podczas występu Mariji Jaremczuk (Ukraina, 2014), Buranowskich Babuszek (Rosja 2012), łyżwiarza z występu Dimy Biłana Jewgienija Pluszczenki (Rosja 2008) czy babci grającej na bębnie podczas występu zespołu Zdob și Zdub (Mołdawia 2005)[44].

Kolejną atrakcją finału był skecz Sarah Dawn Finer, która wcieliła się w fikcyjną postać Lyndy Woodruff. Ostatnim elementem tzw. „interwałów” był występ Månsa Zelmerlöwa, który zaśpiewał piosenki „Heroes” i „Fire in the Rain”[45]. W trakcie koncertu gościnnie pojawiły się także Carola Häggkvist oraz Loreen, zwyciężczynie konkursów w 1991 i 2012.

Losowanie półfinałów i kolejność występów

Podobnie jak w poprzednich latach, wszystkie kraje uczestniczące, poza tzw. „Wielką Piątką” (czyli Francją, Hiszpanią, Niemcami, Wielką Brytanią i Włochami) oraz gospodarzem (Szwecją), zostały podzielone na tzw. koszyki, a ich ułożenie będzie zależne od statystyk dot. głosowania mieszkańców danych państw w poprzednich dziesięciu konkursach[46].

Losowanie przydzielające poszczególne kraje do półfinałów zorganizowano 25 stycznia 2016, a podczas wydarzenia odbyło się także m.in. ceremonia przekazania insygniów miasta[47].

Koszyk 1Koszyk 2Koszyk 3Koszyk 4Koszyk 5Koszyk 6

Projekt logo i sceny

Logo i slogan

Oficjalne logo oraz slogan konkursu zostały zaprezentowane 25 stycznia podczas ceremonii losowania przydzielającego kraje do poszczególnych półfinałów[46]. Oficjalne logo składało się ze sloganu Come Together, mającego być „hasłem do jednoczenia się Europy za pomocą muzyki”[48], oraz dmuchawca, który miał symbolizować „pokonywanie wszelkich barier, które oddzielają od siebie ludzi”, a także fakt, że „Konkurs Piosenki Eurowizji był zawsze ponad granicami, polityką oraz poglądami”[49].

Scena 61. Konkursu Piosenki Eurowizji
Scena

15 lutego szwedzki nadawca zaprezentował projekt sceny za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej konkursu. Projektantami sceny zostali Frida Arvidsson i Viktor Brattström, którzy projektowali również scenę na 58. Konkurs Piosenki Eurowizji, odbywający się w 2013 w Malmö. Projekt sceny został określony jako „potężny i odważny”. W projekcie zawarto zastosowanie efektów świetlnych w celu osiągnięcia iluzji optycznych stwarzających wrażenie sceny jako bezgranicznej[50].

Kontrowersje

Udział Australii w konkursie

W listopadzie 2015 australijska telewizja SBS potwierdziła udział w konkursie, zaś EBU oświadczyła, że reprezentant kraju weźmie udział w jednym z półfinałów widowiska[51][52]. Decyzja wzbudziła mieszane uczucia u fanów i obserwatorów konkursu[53]: jedni krytykowali udział państwa i przypominali decyzję EBU o jedynie jednorazowym, gościnnym występie kraju podczas jubileuszowego, 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015[54]. Ponadto sceptycy przyznali, że Konkurs Piosenki Eurowizji jest widowiskiem przeznaczonym głównie dla krajów Europy oraz że pojawienie się Australii „zagraża tożsamości Konkursu”. Zwolennicy decyzji uznali natomiast, że australijski nadawca publiczny jest bardzo zaangażowany w imprezę, a jego „profesjonalne podejście może przełożyć się na zwiększenie konkurencyjności i mobilizację innych nadawców”[55].

Zamieszanie wokół reprezentanta Niemiec
Foto: © JCS, CC BY 3.0

19 listopada 2015 ogłoszono, że komisja jurorska powołana przez krajowego nadawcę publicznego ARD wybrała Xaviera Naidoo na reprezentanta Niemiec w konkursie[56][57]. Wybór telewizji spotkał się z mieszanymi opiniami zarówno fanów konkursu, jak i samych mieszkańców Niemiec, co podyktowane było m.in. kontrowersyjnymi poglądami politycznymi artysty. W ciągu doby od ogłoszenia nazwiska niemieckiego przedstawiciela, internetową petycję skierowaną do krajowego nadawcy publicznego w celu przekonania go do zmiany reprezentanta podpisało ponad 10 tys. osób[58]. Całą sytuację skomentował sam Naidoo, który przyznał, że „wierzy w wolność słowa” oraz że „to przykre, że ludzie, którzy go nie znają, oceniają go na podstawie kilku oświadczeń bez rzeczywistego znaczenia”[59]. 21 listopada stacja poinformowała o wycofaniu się Naidoo z udziału w konkursie[60][61][62].

Polityczny utwór z Ukrainy
Dżamała podczas występu w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji

Finał ukraińskich selekcji eurowizyjnych wygrała Dżamała z piosenką „1944”, która opowiadała o losach Tatarów krymskich podczas II wojny światowej, ich deportacji z kraju w 1944 oraz o sytuacji związanej z aneksją Krymu w 2014. Propozycja wzbudziła kontrowersje z powodu politycznych odniesień historycznych w tekście, co doprowadziło do próby zablokowania występu piosenkarki przez rosyjskich deputowanych, w tym m.in. wiceszefa komisji ds. informacji Wadima Diengina[63][64].

Podejrzenia o plagiat

W stawce konkursowej znalazło się kilka piosenek, których autorzy zostali posądzeni o naruszenie praw autorskich:

  • Utwór „Color of Your Life” reprezentującego Polskę Michała Szpaka uznano za plagiat numeru „Dawaj za” rosyjskiego zespołu Lube. Wytwórnia Sony Music Entertainment Poland reprezentująca artystę wydała jednak oświadczenie, w którym niezależny ekspert muzyczny Rafał Rozmus zaprzeczył, jakoby piosenka była plagiatem[65].
  • Po wygranej Fransa w finale szwedzkich eliminacji Melodifestivalen 2016 pojawiły się doniesienia, jakoby jego konkursowa propozycja „If I Were Sorry” była plagiatem utworu „Catch & Release” amerykańskiego piosenkarza Matta Simonsa[66].
  • Po finale belgijskich eliminacji eurowizyjnych zwycięską piosenkę „What’s the PressureLaury Tesoro porównywano do kawałka „SaxFleur East[67][68]. Piosenkarka odparła zarzuty mówiąc, że piosenki funkowe są bardzo proste do zrobienia: masz prostą linię melodyczną oraz trąbki. To całkowicie inny utwór[69].
  • Utwór „Say Yay!” reprezentującej Hiszpanię Barei porównywano do kawałka „Under Control” szkockiego DJ-a Calvina Harrisa[70].
Dyskwalifikacja Rumunii

22 kwietnia, czyli na około trzy tygodnie przed rozegraniem koncertów konkursowych, EBU zdyskwalifikowała z udziału rumuńską telewizję TVR z udziału w konkursie. Organizacja tłumaczyła swoją decyzję niespłaceniem przez stację długu wobec EBU w ustalonym terminie. Telewizja została odsunięta od udziału w widowisku[71]. Kraj miał reprezentować Ovidiu Anton z utworem „Moment of Silence”[72][73].

Odwołanie rosyjskiej jurorki

10 maja 2016 EBU ogłosiła, jakoby doszło do złamania regulaminu przez Anastazję Stocką, jedną z członkiń rosyjskiej komisji jurorskiej. Dzień wcześniej aktorka przeprowadziła transmisję na żywo z sali, gdzie odbywała się transmisja pierwszego koncertu półfinałowego konkursu. Na filmiku można było zobaczyć dwa występy konkursowe oraz formularz, za pomocą którego Stocka oddawała swoje głosy. Na nagraniu usłyszeć można było także deklarację innej jurorki, która wyznała, że „będzie głosowała na Armenię, bo [jej] mąż jest Ormianinem”. Zgodnie z regulaminem konkursu, członkowie krajowej komisji jurorskiej są zobowiązani do indywidualnego oceniania występów oraz do niedyskutowania o swoich decyzjach z innymi jurorami. EBU wydała w tej sprawie oświadczenie, w którym ogłosiła usunięcie Stockiej ze stanowiska jurorki oraz uwzględnienie głosowania jedynie czterech sędziów. Organizacja dodała, że na potrzeby finału wybrany będzie piąty juror[74].

Zakazane flagi

29 kwietnia 2016 EBU opublikowała zasady dotyczące flag, których wniesienie do Globen Arena zostało zabronione. Na liście znalazły się flagi Państwa Islamskiego, Górskiego Karabachu (z powodu konfliktu między Armenią a Azerbejdżanem), Kosowa (z powodu konfliktu między Serbią a Albanią), Palestyny (z powodu konfliktu między Izraelem a krajami arabskimi), Krymu oraz Kraju Basków (ruchu separatystycznego w Hiszpanii)[75]. Po publikacji zasad pojawiło się wiele komentarzy, a wśród nich znalazły się opinie prezydenta Kraju Basków, Iñigo Urkullu, oraz hiszpańskiego ministra spraw zagranicznych, Joségo Manuela Garcíi-Margalla, którzy zwrócili się do organizatorów konkursu z prośbą o uregulowanie zasad. Przedstawiciele krajowej telewizji RTVE także poruszyły tę kwestię i wystosowały zapytanie do EBU związane ze sprostowaniem regulaminu. Organizacja odpowiedziała, że flaga Kraju Basków nie jest zakazana, jednak zalecane jest wnoszenie na halę „oficjalnych flag 42 krajów biorących udział w konkursie lub państw, które występowały w przeszłości”, a także „innych krajów należących do ONZ, flagi Unii Europejskiej oraz tęczowej flagi”. W oświadczeniu EBU dodała też, że lista nie miała zostać opublikowana[76].

6 maja EBU wystosowała kolejne oświadczenie, w którym znalazł się zapis mówiący o „złagodzeniu zasad i zezwoleniu na wnoszenie krajowych, regionalnych oraz lokalnych flag”, a także „flag wszystkich krajów ONZ, flagi Unii Europejskiej oraz tęczowej flagi”. Organizacja dodała, że będzie bardziej tolerancyjna wobec innych flag, jeśli ich właściciele będą szanowali apolityczność konkursu i nie będą używali flagi w celu wyrażenia poglądów politycznych[77].

Kontrowersje wokół flagi Górskiego Karabachu
Iweta Mukuczian, reprezentantka Armenii w konkursie

Podczas pierwszego koncertu półfinałowego reprezentantka Armenii, Iweta Mukuczian, trzymała flagę Górskiego Karabachu, terenu spornego między Armenią a Azerbejdżanem, co wywołało kontrowersje w azerskich mediach[78][79]. Podczas konferencji prasowej, w której wzięli udział zwycięzcy pierwszego półfinału, Ormianka została zapytana przez azerskiego dziennikarza o skomentowanie sytuacji. Piosenkarka odpowiedziała: Jestem myślami ze swoją Ojczyzną. Chcę pokoju na całym świecie[80]. Podczas tej samej konferencji reprezentantka Azerbejdżanu Səmra Rəhimli skomentowała sytuację słowami: Eurowizja to konkurs piosenki i chodzi tu tylko o muzykę[81][82].

Dzień później grupa referencyjna EBU wystosowała oświadczenie, w którym wyraziła potępienie wobec zaistniałej sytuacji. Organizacja zapowiedziała wprowadzenie sankcji wobec ormiańskiej telewizji AMPTV z powodu naruszenia jednego z punktów regulaminu konkursu, który mówił o zakazie wyrażania wiadomości promujących jakąś organizację, instytucję czy pogląd polityczny w trakcie transmisji koncertu. Organizacja dodała, że kolejne próby złamania zasad doprowadzą do dyskwalifikacji kraju z udziału w imprezie[83].

Kontrowersje wokół nowego systemu głosowania

Gdyby nie nastąpiła zmiana systemu i byłby on identyczny jak w latach 2013–2015 Eurowizję wygrałaby Australia z wynikiem 313 punktów[84], Drugie miejsce zajęłaby Ukraina z wynikiem 279 punktów a trzecie Rosja z wynikiem 237 punktów. Polska zajęłaby 19. miejsce z wynikiem 49 punktów. W tym systemie najwięcej straciłaby Malta (12 miejsc niżej), Polska (11 miejsc niżej) oraz Izrael (7 miejsc niżej)[85]. Natomiast gdyby stosowano system z lat 2009–2012 wyniki byłyby mocno zbliżone do tych na nowych zasadach i pierwsza dziesiątka krajów byłaby identyczna z obecnym systemem[86]. Jest to związane z faktem, że w latach 2009–2012 przy uśrednianiu wyników jurorów i telewidzów brane było pod uwagę jedynie 10 najlepiej ocenionych krajów, natomiast w latach 2013–2015 wszystkie.

Kraje uczestniczące

Uczestnictwo w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji potwierdziło czterdziestu trzech krajowych nadawców publicznych, w tym m.in. powracające do stawki konkursowej telewizje z Ukrainy[87], Bośni i Hercegowiny[88], która pierwotnie miała nie wracać do rywalizacji z powodów problemów finansowych, jednak ostatecznie znalazła sponsora[89][90], a także z Chorwacji i Bułgarii[91], których udział przez dłuższy czas był niepewny[92][93]. Z udziału w konkursie zrezygnował nadawca z Portugalii[94][95].

Termin nadsyłania wstępnych deklaracji dotyczących udziału w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji minął 15 września 2015, a ostateczne zgłoszenia trwały do 10 października[96]. 9 listopada Jon Ola Sand poinformował, że w konkursie wystąpi 41 reprezentacji[97]. Pod koniec miesiąca ogłoszono udział 43 krajów[91]. Pod koniec kwietnia z udziału w konkursie zdyskwalifikowana została Rumunia, przez co liczba uczestników zmalała do czterdziestu dwóch[71].

Powracający artyści

W 61. Konkursie Piosenki Eurowizji wzięło udział kilku wykonawców, którzy wystąpili już w konkursie w poprzednich latach. Ira Losco, reprezentantka Malty, wystąpiła wcześniej w barwach kraju w 2002, zajmując wówczas drugie miejsce[98][99]. W barwach Bośni i Hercegowiny po raz drugi wystąpił Deen[100], który wcześniej reprezentował kraj w finale konkursu w 2004[101]. Jednym z członków reprezentującego Czarnogórę zespołu Highway był Bojan Jovović, który jako członek grupy No Name startował w barwach Serbii i Czarnogóry w konkursie w 2005[102]. Reprezentantką Bułgarii ponownie została Poli Genowa, która wystąpiła już w barwach kraju w konkursie w 2011[103][104]. Reprezentantką Macedonii została piosenkarka Kaliopi, która po raz drugi reprezentowała kraj, po wcześniejszym występie w konkursie w 2012[105]. Oprócz Kaliopi, podczas konkursu wystąpiło także dwoje innych uczestników, który powrócili do stawki po czterech latach przerwy: Islandię ponownie reprezentowała Greta Salóme (wówczas w duecie z Jónsim)[106], zaś przedstawicielem Litwy po raz drugi został Donny Montell[107]. Johannes Nymark z duńskiego zespołu Lighthouse X wystąpił wcześniej w 59. konkursie w 2014 jako klawiszowiec podczas występu reprezentującej Włochy Emmy Marrone.

Wyniki

Pierwszy półfinał

Lp.KrajJęzykArtystaPiosenkaMiejscePunkty
1 Finlandia[108][109][110]angielskiSandhja[111][112]„Sing It Away”[111][112]1551
2 Grecja[113]grecki, pontyjski, angielski[114]Argo[115][116]Utopian Land[114]1644
3 Mołdawia[117]angielskiLidia Isac[118][119]„Falling Stars”[118][119]1733
4 Węgry[120]angielskiFreddie[121]Pioneer[121]4197
5 Chorwacja[122]angielskiNina Kraljić[123][124]Lighthouse[125][126]10133
6 Holandia[127]angielskiDouwe Bob[128][129][130]„Slow Down”[131][132]5197
7 Armenia[133]angielskiIweta Mukuczian[134][135]„LoveWave”[136]2243
8 San Marino[137]angielski[138]Serhat[139][140]„I Didn’t Know”[141][142]1268
9 Rosja[143]angielskiSiergiej Łazariew[144][145][146]You Are the Only One[147]1342
10 Czechy[148]angielskiGabriela Gunčíková[149][150]I Stand[149][150]9161
11 Cypr[151]angielskiMinus One[152][153]„Alter Ego”[154]8164
12 Austria[155]francuskiZoë[156][157]„Loin d’ici”[156][157]7170
13 Estonia[158]angielskiJüri Pootsmann[159][160]Play[159][160]1824
14 Azerbejdżan[161]angielskiSəmra[162][163]„Miracle”[162][163]6185
15 Czarnogóra[164]angielski[165]Highway[166][167][168]„The Real Thing”[169]1360
16 Islandia[170]angielskiGreta Salóme[106]„Hear Them Calling”[106]1451
17 Bośnia i Hercegowina[88]bośniacki[171]Dalal i Deen feat. Ana Rucner i Jala[100][101][172]„Ljubav je”[173][174]11104
18 Malta[175]angielskiIra Losco[98][99]„Walk on Water”[176][177]3209

Legenda:

     Kraje zakwalifikowane do finału

Tabela punktacyjna pierwszego półfinału

     Jurorzy

     Telewidzowie

Kraje głosujące
Suma punktówOddzielne wyniki
jurorów i telewidzów
FinlandiaGrecjaMołdawiaWęgryChorwacjaHolandiaArmeniaSan MarinoRosjaCzechyCyprAustriaEstoniaAzerbejdżanCzarnogóraIslandiaBośnia i HercegowinaMaltaFrancjaHiszpaniaSzwecja
Uczestnicy konkursuFinlandia513542872534
161726
Grecja442237363
227312
Mołdawia332436654
9522
Węgry197787383412658124510
11947686676668576618754
Chorwacja1338055312211677377563
53242534216812121
Holandia197102121462412106122121846
9562654634101041074610
Armenia243127710105551210521257123125
116188231281212741333412103
San Marino68193106
49364545410215
Rosja342148612121061731281128108102812
19481010101081212810712121012712888
Czechy16112010881245455106248123167
41333422211314237
Cypr164718721010811018411
9371272385842615526532
Austria170373265241122
1331057871053105310686110127
Estonia249122112
151212
Azerbejdżan18592257376103447536758
931212107108771010
Czarnogóra60466101032737
1468
Islandia5127411741342
245133345
Bośnia i Hercegowina1042614122106
7812714712512612
Malta20915584612781258881284106210710
541541182152104451

Drugi półfinał

Lp.KrajJęzykArtystaPiosenkaMiejscePunkty
1 Łotwa[179]angielskiJusts[180][181]„Heartbeat”[180][181]8132
2 Polska[182][183]angielskiMichał Szpak[184][185]Color of Your Life[184][185]6151
3 Szwajcaria[186]angielskiRykka[187][188]„The Last of Our Kind”[187][188]1828
4 Izrael[189][190][191]angielskiHovi Star[192][193]„Made of Stars”[192][193]7147
5 Białoruś[194]angielskiIwan[195][196]Help You Fly[195][196]1284
6 Serbia[197]angielskiSanja Vučić ZAA[198]„Goodbye (Shelter)”[199]10105
7 Irlandia[200]angielskiNicky Byrne[201][202]„Sunlight”[201][202]1546
8Macedonia Północna Macedonia[203]macedoński[204]Kaliopi[105]Dona[204]1188
9 Litwa[205]angielskiDonny Montell[107][206]I’ve Been Waiting for This Night[107][206]4222
10 Australia[51][52]angielskiDami Im[207][208]Sound of Silence[209]1330
11 Słowenia[210]angielskiManuElla[211][212]„Blue and Red”[211][212]1457
12 Bułgaria[91]angielski, bułgarskiPoli Genowa[103][104]If Love Was a Crime[213]5220
13 Dania[214][215]angielskiLighthouse X[216][217]„Soldiers of Love”[216][217]1734
14 Ukraina[87][218]angielski, krymskotatarskiJamala[219][220]1944[219][220]2287
15 Norwegia[221]angielskiAgnete[222][223]„Icebreaker”[222]1363
16 Gruzja[224]angielski[225]Nika Koczarow i Young Georgian Lolitaz[226][227]Midnight Gold[228][229]9123
17 Albania[230]angielski[231]Eneda Tarifa[232]„Fairytale”[233]1645
18 Belgia[234][235]angielskiLaura Tesoro[236]„What’s the Pressure”[236]3274

Legenda:

     Kraje zakwalifikowane do finału

Tabela punktacyjna drugiego półfinału

     Jurorzy

     Telewidzowie

Kraje głosujące
Suma punktówOddzielne wyniki
jurorów i telewidzów
ŁotwaPolskaSzwajcariaIzraelBiałoruśSerbiaIrlandiaMacedoniaLitwaAustraliaSłoweniaBułgariaDaniaUkrainaNorwegiaGruzjaAlbaniaBelgiaNiemcyWielka BrytaniaWłochy
Uczestnicy konkursuŁotwa1326466742710362515
6855771252338335
Polska1512013314323
1314766110174661210712121010
Szwajcaria282515172711
33
Izrael147127281017766104557564101248
201262211122
Białoruś84321411626523
52783526411061
Serbia10555513512383825
5012102125216
Irlandia4615242322
311221174247
Macedonia8834812212
5442124108122
Litwa2221041238410535713108813381
1181035101283761210484124
Australia33018881012128464125121212128101271012
142810612778456787846101063
Słowenia53453687141676
8431
Bułgaria220987543421082867107645
1223431088583105356577787
Dania3410343
24211431525
Ukraina2871321012510710108841612556610
152121257126461038125412568312
Norwegia632926456141
3433222110110
Gruzja12384675231110741810127
39572281851
Albania451082
351012328
Belgia2741394276121235121210810710874
135668841065412710123748645

Finał

Lp.KrajJęzykArtystaPiosenkaMiejscePunkty
1 BelgiaangielskiLaura Tesoro„What’s the Pressure”10181
2 CzechyangielskiGabriela GunčíkováI Stand2541
3 HolandiaangielskiDouwe Bob„Slow Down”11153
4 AzerbejdżanangielskiSəmra„Miracle”17117
5 WęgryangielskiFreddiePioneer19108
6 Włochy[238]włoski, angielskiFrancesca Michielin[239]No Degree of Separation[240]16124
7 IzraelangielskiHovi Star„Made of Stars”14135
8 Bułgariaangielski, bułgarskiPoli GenowaIf Love Was a Crime4307
9 Szwecja[241]angielskiFrans[242][243]„If I Were Sorry”[242][243]5261
10 Niemcy[244]angielskiJamie-Lee[245]„Ghost”[245]2611
11 Francja[246]francuski, angielski[247]Amir[248]J’ai cherché[248]6257
12 PolskaangielskiMichał SzpakColor of Your Life8229
13 AustraliaangielskiDami ImSound of Silence2511
14 CyprangielskiMinus One„Alter Ego”2196
15 SerbiaangielskiSanja Vučić ZAA„Goodbye (Shelter)”18115
16 LitwaangielskiDonny MontellI’ve Been Waiting for This Night9200
17 ChorwacjaangielskiNina KraljićLighthouse2373
18 RosjaangielskiSiergiej ŁazariewYou Are the Only One3491
19 Hiszpania[249]angielskiBarei[250][251]Say Yay![250][251]2277
20 ŁotwaangielskiJusts„Heartbeat”15132
21 Ukrainaangielski, krymskotatarskiJamala19441534
22 MaltaangielskiIra Losco„Walk on Water”12153
23 GruzjaangielskiNika Koczarow i Young Georgian LolitazMidnight Gold20104
24 AustriafrancuskiZoë„Loin d’ici”13151
25 Wielka Brytania[252]angielskiJoe and Jake[253][254]„You’re Not Alone”[253][254]2462
26 ArmeniaangielskiIweta Mukuczian„LoveWave”7249
Tabela punktacyjna finału

     Jurorzy

     Telewidzowie

Kraje głosujące
Suma punktówOddzielne wyniki
jurorów i telewidzów
AlbaniaArmeniaAustraliaAustriaAzerbejdżanBiałoruśBelgiaBośnia i HercegowinaBułgariaChorwacjaCyprCzarnogóraCzechyDaniaEstoniaFinlandiaFrancjaGrecjaGruzjaHiszpaniaHolandiaIslandiaIrlandiaIzraelLitwaŁotwaMacedoniaMaltaMołdawiaNiemcyNorwegiaPolskaRosjaSan MarinoSerbiaSłoweniaSzwajcariaSzwecjaUkrainaWęgryWielka BrytaniaWłochy
Uczestnicy konkursuBelgia18113041254103281043126545581010
5112841231425
Czechy4141141610352432
0
Holandia153114342776107312832464515564
39610763322
Azerbejdżan117442121211101077
7388176712368610
Węgry1085214547103101232
5613731343322256110
Włochy12490810332125668312102
34104317117
Izrael135124310327527317462511237728638
11623
Bułgaria3071274788163261010721101083410115
18081058452112554573121571108245338242487
Szwecja2611228812412125610658610442
1393272137121210102121227787102415171
Niemcy1111
1028
Francja2571481012678787551164752381617867
1097714842612234104512326133315
Polska22972131
222511236126427515734510101046521010574510881010
Australia51132012512761210812104101086788121010125831071010266121251286
19112321435551104751458655631258874563112436
Cypr96436148524571
53673112173526
Serbia115358526752
8041212121212124
Litwa2001047151013556511041228721234
9641326554128312863122
Chorwacja734016418273611
33106548
Rosja491130723121256612811248747716
361712581212661281010104128610883781081281012126810121068121078
Hiszpania77676351413428751512
1021214
Łotwa1326918715732637388
6357267121351653
Ukraina53421121073121272123128121212741212121261010
32361081010102710107121238121061077481010641064121012774712512
Malta153137281065761262544644383107105
16565
Gruzja10480107351088563123
24814263
Austria151315488114
1204335464166812621314474861056
Wielka Brytania625454433712682
8431
Armenia24911523212481021012224675123441
134277888128126867722122271

Pozostałe nagrody

Nagrody im. Marcela Bezençona
Dami Im z Australii, zwyciężczyni Nagrody Kompozytorów im. Marcela Bezençona

W 2016 po raz kolejny przyznano Nagrody im. Marcela Bezençona, czyli wyróżnienia przyznawane od 2002 dla najlepszych piosenek biorących udział w koncercie finałowym, sygnowane nazwiskiem twórcy konkursu – Marcela Bezençona. Pomysłodawcami statuetek zostali: szef szwedzkiej delegacji konkursowej Christer Björkman oraz członek zespołu Herreys – Richard Herrey[256].

Nagrody podzielone są na trzy kategorie[256]:

  • Nagroda Dziennikarzy (zwycięzcę wybierają akredytowani dziennikarze)
  • Nagroda Artystyczna (zwycięzcę wybierają komentatorzy konkursu)
  • Nagroda Kompozytorska (zwycięzcę wybierają kompozytorzy biorący udział w konkursie)

W 2016 nagrody w trzech kategoriach otrzymali[257][258]:

KategoriaKrajPiosenkaWykonawcaAutor(zy)
Nagroda DziennikarzyRosjaYou Are the Only OneSiergiej ŁazariewFilipp Kirkorow
Dimitris Kontopoulos
John Ballard
Ralph Charlie
Nagroda ArtystycznaUkraina1944DżamałaDżamała
Nagroda KompozytorówAustraliaSound of SilenceDami ImAnthony Egizii
David Musumeci
Faworyt OGAE

Od 2007 corocznie, przed każdym konkursem, większość oddziałów Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE)[259][260], zrzeszającej 39 krajowych fanklubów Konkursu Piosenki Eurowizji[261], przeprowadza głosowanie, w którym głosuje na wszystkie piosenki zgłoszone do danej edycji (z wyłączeniem propozycji krajowej), przy użyciu tak zwanego systemu eurowizyjnego (to znaczy 1–8, 10 i 12 punktów dla dziesięciu ulubionych utworów)[259].

W 2016 pięcioma głównymi faworytami klubów do zwycięstwa zostali[262]:

Lp.KrajPiosenkaArtystaPunkty
OGAE
1 FrancjaJ’ai cherchéAmir425
2 RosjaYou Are the Only OneSiergiej Łazariew392
3 AustraliaSound of SilenceDami Im280
4 BułgariaIf Love Was a CrimePoli Genowa175
5 WłochyNo Degree of SeparationFrancesca Michielin170
Nagroda im. Barbary Dex

W 2016 przyznana została Nagroda im. Barbary Dex, nieoficjalny tytuł przyznawany corocznie przez fanów konkursu za pośrednictwem holenderskiej strony House of Eurovision (eurovisionhouse.nl) najgorzej ubranemu artyście w Konkursie Piosenki Eurowizji w danym roku[263][264][265].

W 2016 w plebiscycie na najgorzej ubranego artystę 61. Konkursu Piosenki Eurowizji oddano 2221 głosów. 770 z nich otrzymała reprezentantka Chorwacji, Nina Kraljić, która wystąpiła w białym kostiumie, pod którym miała białą suknię z piórami. Drugie miejsce w głosowaniu zajęła przedstawicielka Niemiec, Jamie-Lee Kriewitz, która miała na sobie kostium inspirowany kulturą k-popu. Trzecim najgorszym strojem konkursu w 2016 internauci uznali strój Rykki, reprezentującej Szwajcarię[266].

Międzynarodowi nadawcy oraz głosowanie

Sekretarze

Poniżej przedstawione zostały nazwiska wszystkich sekretarzy, którzy ogłosili wyniki głosowania jury w poszczególnych krajach[267].

  1.  Austria – Kati Bellowitsch
  2.  Islandia – Unnsteinn Manuel Stefansson
  3.  AzerbejdżanFərid Məmmədov
    (reprezentant Azerbejdżanu w konkursie w 2013)
  4.  San Marino – Irol MC
  5.  Czechy – Daniela Písařovicová
  6.  Irlandia – Sinead Kennedy
  7.  GruzjaNina Sublatti
    (reprezentantka Gruzji w konkursie w 2015)
  8.  Bośnia i Hercegowina – Vehid Gunić
  9.  Malta – Ben Camille
  10.  Hiszpania – Jota Abril
  11.  Finlandia – Jussi-Pekka Rantanen[268]
  12.  SzwajcariaSebalter
    (reprezentant Szwajcarii w konkursie w 2014)[269]
  13.  Dania – Ulla Essendrop[270]
  14.  Francja – Élodie Gossuin
  15.  Mołdawia – Olivia Furtuna
  16.  Armenia – Arman Margaryan
  17.  Cypr – Lukas Hamatsos
  18.  Bułgaria – Anna Angełowa
  19.  HolandiaTrijntje Oosterhuis
    (reprezentantka Holandii w konkursie w 2015)
  20.  Łotwa – Toms Grēviņš
  21.  Izrael – Ofer Nachshon
  22.  BiałoruśUzari
    (reprezentant Białorusi w konkursie w 2015)
  23.  Niemcy – Barbara Schöneberger
  24.  Rosja – Nyusha
  25.  NorwegiaElisabeth Andreassen
    (reprezentantka Norwegii i zwyciężczyni konkursu w 1985)
  26.  Australia – Lee Lin Chin[271]
  27.  Belgia – Umesh Vangaver[272]
  28.  Wielka Brytania – Richard Osman
  29.  Chorwacja – Nevena Rendeli[273][274]
  30.  GrecjaKonstandinos Christoforu
    (reprezentant Cypru w konkursach w: 1996, 2002 i 2005)
  31.  Litwa – Ugnė Galadauskaitė
  32.  Serbia – Dragana Kosjerina
  33. Macedonia Północna Macedonia – Dijana Gogova
  34.  Albania – Andri Xhahu
  35.  Estonia – Daniel Levi Viinalass
  36.  UkrainaWierka Serdiuczka
    (reprezentant Ukrainy w konkursie w 2007)
  37.  WłochyClaudia Andreatti
  38.  PolskaAnna Popek
  39.  Słowenia – Marjetka Vovk
    (reprezentantka Słowenii w konkursie w 2015)
  40.  Węgry – Csilla Tatár
  41.  CzarnogóraDanijel Alibabić
    (reprezentant Serbii i Czarnogóry w konkursie w 2005)
  42.  SzwecjaGina Dirawi

Nadawcy publiczni i komentatorzy

Poniżej przedstawione zostały nazwiska wszystkich komentatorów poszczególnych nadawców publicznych transmitujących widowisko:

Kraje uczestniczące
Kraje nieuczestniczące
Emisja w międzynarodowym języku migowym

22 kwietnia 2016 SVT ogłosiło, że będzie oferować transmisje w języku gestuno wszystkich trzech programów na żywo dla osób niedosłyszących[275]. Wszystkie trzy audycje wyprodukowała Julia Kankkonen. Występy konkursowych utworów były interpretowane przez dziesięciu wykonawców języka migowego, a dialogi gospodarzy przez trzech interpretorów języka migowego[276]:

  • Markus Aro (Finlandia)
  • Ebru Bilen Basaran (Dania)
  • Vivien Batory (Dania)
  • Laith Fathulla (Szwecja)
  • Rafael-Evitan Grombelka (Niemcy)
  • Amadeus Lantz (Szwecja)
  • Georg Marsh (Austria)
  • Amina Ouahid (Szwecja)
  • Tommy Rangsjö (Szwecja)
  • Pawel Rodionow (Rosja)
  • Laura Levita Valytė (Litwa)
  • Kolbrún Völkudóttir (Islandia)
  • Xuejia Rennie Zacsko (Szwecja)

Transmisje były emitowane online wraz z trzema programami na żywo, a następujące kraje również transmitowały transmisje[277]:

Pozostałe kraje

Aktywni członkowie EBU
  •  Andoraandorski nadawca publiczny Ràdio i Televisió d’Andorra zapowiedział, że z powodu problemów finansowych nie powróci do konkursu w 2016[282]
  •  Liban – krajowy nadawca publiczny Télé Liban początkowo ogłosił że pracują nad debiutem, ostatecznie nie powróci do stawki konkursowej imprezy w 2016[283]
  •  Liechtenstein – krajowy nadawca publiczny 1FLTV nie może wysłać swojego reprezentanta na konkurs z powodu braku członkostwa w EBU, do której nie przystąpi z powodu braku funduszy[284]
  •  Luksemburg – krajowy nadawca publiczny RTL potwierdził w czerwcu, że nie weźmie udziału w konkursie w 2016[285]
  •  Monako – w lipcu 2015 krajowy nadawca publiczny TMC ogłosił, że nie weźmie udziału w konkursie w 2016[286]
  •  Portugalia – w październiku 2015 nadawca RTP ogłosił, że nie weźmie udziału w konkursie w 2016[94]
  •  Rumunia – 22 kwietnia 2016 telewizja rumuńska TVR została zdyskwalifikowana z udziału z powodu nieopłacenia przez stację długu wobec EBU w ustalonym terminie[71]
  •  SłowacjaRozhlas a televízia Slovenska (RTVS) powrócił w 2015 do Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy, a decyzja powrotu została uznana przez stację jako wspieranie produkcji krajowej i promowanie kultury narodowej na poziomie europejskim. Pod koniec września telewizja ogłosiła, że nie weźmie udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2016[287]
  •  Turcja – w lutym 2015 przedstawiciel tureckiego nadawcy TRT przyznał, że stacja rozważa powrót do Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016[288]. Niektóre media podały nawet informację o powrocie kraju do stawki konkursowej po trzyletniej przerwie[289][290]. W listopadzie telewizja poinformowała jednak o braku udziału w widowisku z powodu niezadowolenia z systemu głosowania w konkursie[291]
Kandydaci do członkostwa w EBU
  •  Kazachstan – 18 grudnia 2015 EBU ogłosiła że agencja Chabar od 1 stycznia 2016 staje się członkiem stowarzyszonym, co jednak nie umożliwiło debiutu Kazachstanu w stawce konkursowej w 2016[292]
  •  Kosowo – w dniu finału 60. Konkursu Piosenki Eurowizji minister spraw zagranicznych Kosowa, Petrit Selimi, zamieścił tweet na swoim oficjalnym profilu na portalu Twitter, że jego kraj (nieuznawany formalnie przez piętnaście państw w Europie oraz nieprzyjęty do EBU) zadebiutuje podczas konkursu w 2016, jednak nie zaznaczył, w jakiej formie[293]. Na początku czerwca 2015 EBU stwierdziła, że kraj ten nie może uczestniczyć w widowisku z powodu braku członkostwa w organizacji[294]
  •  Wyspy Owcze – 9 czerwca 2015 portal Wysp Owczych ogłosił, że lokalny nadawca Kringvarp Føroya (SVF) chciałby wziąć udział w przyszłorocznym konkursie. Minister edukacji kraju, Bjørn Kalsø, wyznał: Do tej pory nikt nie uzasadnił, że kraje muszą być uznane przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) w celu udziału w konkursie, ale jesteśmy zdeterminowani, by przekroczyć granice i osiągnąć cel[295][296]

Przypisy

  1. Marco Brey: (UPD) Follow live: Heads of Delegations meet in Vienna. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-03-16. [dostęp 2015-05-26]. (ang.).
  2. Simon Storvik-Green, Gordon Roxburgh: Sweden Wins 2015 Eurovision Song Contest. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-24]. (ang.).
  3. a b Paul Jordan: Petra Mede and Måns Zelmerlöw to host in Stockholm!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-12-14. [dostęp 2015-12-14]. (ang.).
  4. a b Petra Mede och Måns Zelmerlöw programledare för Eurovision Song Contest 2016. svt.se, 2015-12-14. [dostęp 2015-12-14]. (szw.).
  5. a b Stockholm to host 2016 Eurovision Song Contest. eurovision.tv. [dostęp 2015-07-08]. (ang.).
  6. Nu är det klart – Globen får Eurovision 2016. svt.se, 2015-07-08. [dostęp 2015-07-08]. (szw.).
  7. Jessica Ritzén: Halvvägs till Eurovision – notan är redan 60 miljoner. [w:] DN [on-line]. dn.se, 2015-09-07. [dostęp 2015-09-16]. (szw.).
  8. Jessica Weaver: Eurovision 2016: The costs of the event so far. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-09-09. [dostęp 2015-09-16]. (ang.).
  9. Michalis Vranis: Eurovision 2016: Which is the next host city?. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-05-25. [dostęp 2015-06-02]. (ang.).
  10. Anders Silvergren Blåder: Arenakrångel för ESC i Stockholm. [w:] Sveriges Television [on-line]. svt.se, 2015-06-02. [dostęp 2015-06-02]. (szw.).
  11. a b Johannes Selåker: SVT:s hemliga krav på en Eurovision-arena. [w:] Expressen [on-line]. expressen.se, 2015-06-02. [dostęp 2015-06-02]. (szw.).
  12. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2016: Stockholm submits bid with Globen Arena Complex. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-06-11. [dostęp 2015-06-14]. (ang.).
  13. Johanna Hagström: Göteborg tar fajten för Eurovision. [w:] Göteborgs-Posten [on-line]. gp.se, 2015-05-27. [dostęp 2015-06-02]. (szw.).
  14. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2016: Göteborg to host the contest?. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-05-26. [dostęp 2015-06-02]. (ang.).
  15. Marie Kennedy, Inget Eurovision på Ullevi, gp.se, 12 czerwca 2015 [dostęp 2021-09-24] (szw.).
  16. Eurovision Eurovision 2016: Örnsköldsvik enters the race with Fjällräven Center – ESCToday.com, Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 12 czerwca 2015 [dostęp 2021-09-24] (ang.).
  17. ESC'16: Gävle & Sandviken Submit Joint Bid, Eurovoix, 9 czerwca 2015 [dostęp 2021-09-24] (ang.).
  18. Eurovision News i inni, Eurovision Eurovision 2016: Sandviken enters the host city race with Göransson Arena! – ESCToday.com, Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 2 czerwca 2015 [dostęp 2021-09-24] (ang.).
  19. Här är arenan där SVT vill anordna Eurovision, www.expressen.se [dostęp 2021-09-24] (szw.).
  20. Eurovision 2016 Host City: Stockholm applies with Globen Area, not Friends Arena, wiwibloggs, 12 czerwca 2015 [dostęp 2021-09-24] (ang.).
  21. a b ESC'16: Malmö Withdraws It’s Bid To Host, Eurovoix, 11 czerwca 2015 [dostęp 2021-09-24] (ang.).
  22. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2016: Stockholm’s bid to host ESC includes 3 pontential venues. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-06-02. [dostęp 2015-06-02]. (ang.).
  23. Andreas Jennische: Hammarby: Inte omöjligt att flytta från Tele2 Arena för att ge plats åt Eurovision. [w:] Stockholm Direkt [on-line]. stockholmdirekt.se, 2015-06-02. [dostęp 2015-06-02]. (szw.).
  24. Billy Xifaras: HOST BID UPDATE: STOCKHOLM’S TELE2 ARENA MIGHT BE BACK IN THE RACE. wiwibloggs.com, 2015-06-02. [dostęp 2015-06-02]. (ang.).
  25. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2016: Malmö drops out of the race!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-06-11. [dostęp 2015-06-14]. (ang.).
  26. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2016: Preparations in full swing in Sweden. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-05-26. [dostęp 2015-06-02]. (ang.).
  27. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2016: SVT reveals the core team!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-09-04. [dostęp 2015-09-16]. (ang.).
  28. De ska göra Eurovision Song Contest 2016. svt.se, 2015-09-04. [dostęp 2015-10-04]. (szw.).
  29. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2016: SVT reveals the core team!. esctoday.com, 2015-09-04. [dostęp 2015-10-04]. (ang.).
  30. Gustav Dahlander: Edward af Sillén och Daniel Réhn ska säkra succén i Eurovision 2016. [w:] Sveriges Television [on-line]. svt.se, 2015-12-16. [dostęp 2016-01-04]. (szw.).
  31. Jessica Weaver: Eurovision 2016: Change of time slot for Eurovision?. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-09-09. [dostęp 2015-09-16]. (ang.).
  32. Victor M. Escudero: ‘Big Five’ and host country more prominently in the Semi-Finals. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-09-23. [dostęp 2015-12-21]. (ang.).
  33. Paul Jordan: OSRAM becomes Official Lighting Partner of Eurovision 2016. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-11-26. [dostęp 2015-11-26]. (ang.).
  34. Paul Jordan: Tele2 becomes the Official Mobile Operator of Eurovision 2016. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-12-15. [dostęp 2015-12-15]. (ang.).
  35. Anton Lindqvist: Måns Zelmerlöw öppnar för att leda Eurovision Song Contest 2016. [w:] Sveriges Television [on-line]. svt.se, 2015-05-24. [dostęp 2015-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-29)]. (szw.).
  36. Johannes Selåker, Therese Färsjö: Måns öppnar för nytt jobb efter ESC-succén. [w:] Expressen [on-line]. expressen.se, 2015-05-24. [dostęp 2015-06-02]. (szw.).
  37. Markus Larsson: Måns krav för att leda Eurovision. [w:] Aftonbladet [on-line]. aftonbladet.se, 2015-09-08. [dostęp 2015-09-16]. (szw.).
  38. Gil Laufer: Eurovision 2016: SVT offers Måns Zelmerlöw to host Eurovison. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-09-08. [dostęp 2015-09-16]. (ang.).
  39. Gil Laufer: Eurovision 2016 hosts to be revealed on 14 December. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-12-10. [dostęp 2015-12-10]. (ang.).
  40. Mathilde Albinsson: Så blir öppningsnumret i finalen av Eurovision 2016 – en hyllning till svensk design och dansmusik. [w:] SVT [on-line]. svt.se, 2016-05-13. [dostęp 2016-05-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-14)]. (szw.).
  41. Paul Jordan: Justin Timberlake makes world premiere live performance in the Eurovision Song Contest!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2016-05-09. [dostęp 2016-05-14]. (ang.).
  42. Sergiusz Królak: Justin Timberlake wystąpi na Eurowizji 2016!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2016-05-09. [dostęp 2016-05-14].
  43. Emma Ågrahn: Rybak, tanter och hamsterhjul – bombastiskt humornummer driver med Eurovision. [w:] SVT [on-line]. svt.se, 2016-05-12. [dostęp 2016-05-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-14)]. (szw.).
  44. Måns Zelmerlöw and Petra Mede – Love Love Peace Peace (Interval Act at the Grand Final). youtube.com. [dostęp 2016-05-20]. (ang.).
  45. Emma Petersson: Så blir finalen i Eurovision Song Contest 2016 – minut för minut. [w:] SVT [on-line]. svt.se, 2016-05-13. [dostęp 2016-05-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-14)]. (szw.).
  46. a b Paul Jordan: Semi-Final Allocation Draw on Monday, pots revealed. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2016-01-21. [dostęp 2016-01-23]. (ang.).
  47. Nathan Stella: Insignia Exchange and Allocation Draw on January 25. [w:] ESC Bubble [on-line]. escbubble.com, 2015-12-23. [dostęp 2015-12-24]. (ang.).
  48. Aleksandra Wąsek: Znamy skład półfinałów Eurowizji 2016!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2016-01-25. [dostęp 2016-01-25].
  49. Paul Jordan: Allocation Draw: The results!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2016-01-25. [dostęp 2016-01-25]. (ang.).
  50. Paul Jordan: Stage design for 2016 revealed!. eurovision.tv, 2016-02-15. [dostęp 2016-05-14]. (ang.).
  51. a b Paul Jordan: Australia to return to the Eurovision Song Contest!. eurovision.tv, 2015-11-17. [dostęp 2015-11-17]. (ang.).
  52. a b Australia will compete in Eurovision again in 2016. sbs.com.au, 2015-11-17. [dostęp 2015-11-17]. (ang.).
  53. Matt Friedrichs: Fans have mixed feelings about Australia at Eurovision. [w:] ESC United [on-line]. escunited.com, 2015-11-18. [dostęp 2015-11-19]. (ang.).
  54. Jarmo Siim: Australia to compete in the 2015 Eurovision Song Contest. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-10. [dostęp 2015-11-17]. (ang.).
  55. Maciej Sychowiec: Australia pojawi się ponownie na Eurowizji!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-11-19. [dostęp 2015-11-19].
  56. Xavier Naidoo singt für Deutschland. eurovision.de, 2015-11-19. [dostęp 2015-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-19)]. (niem.).
  57. Marco Brey: Xavier Naidoo to represent Germany in Stockholm. eurovision.tv, 2015-11-19. [dostęp 2015-11-20]. (ang.).
  58. Matt Friedrichs: Unhappy Germany: Petition against Xavier Naidoo’s participation. [w:] ESC United [on-line]. escunited.com, 2015-11-19. [dostęp 2015-11-20]. (ang.).
  59. Naidoo: „Ich stehe für Meinungsfreiheit”. [w:] ARD [on-line]. eurovision.de, 2015-11-19. [dostęp 2015-11-20]. (niem.).
  60. Xavier Naidoo fährt nicht zum ESC. eurovision.de, 2015-11-21. [dostęp 2015-11-21]. (niem.).
  61. Xavier Naidoo fährt nicht zum ESC nach Stockholm. ndr.de, 2015-11-21. [dostęp 2015-11-21]. (niem.).
  62. Xavier Naidoo withdrawn to represent Germany. eurovision.tv, 2015-11-21. [dostęp 2015-11-21]. (ang.).
  63. Na Eurowizję z piosenką o Tatarach krymskich. [w:] TVN24 [on-line]. tvn24.pl, 2016-02-22. [dostęp 2016-02-25].
  64. Mark Brown: Ukraine’s Eurovision entry takes aim at Russian oppression. [w:] The Guardian [on-line]. theguardian.com, 2016-22-22. [dostęp 2016-02-25]. (ang.).
  65. Oficjalne oświadczenie Sony Music Entertainment Poland w sprawie utworu Michała Szpaka – “Color Of Your Life”. [w:] Sony Music Entertainment Poland [on-line]. sonymusic.pl. [dostęp 2016-03-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-28)].
  66. Eric Emanuelsson, Mathilda Olausson: Utreder Frans låt: „De är slående lika”. [w:] Expressen [on-line]. expressen.se, 2016-03-07. [dostęp 2016-03-16]. (szw.).
  67. Belgische inzending Songfestival lijkt wel héél erg op ander nummer. nieuwsblad.be, 2016-02-23. [dostęp 2016-05-14]. (flam.).
  68. Fernando Méndez: Belgium: Doubts about ‘What´s the pressure’. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2016-02-24. [dostęp 2016-05-14]. (ang.).
  69. Sergiusz Królak: (INTERVIEW) Laura Tesoro (Belgium): „My song isn’t a plagiarism, it’s just funk” (Eurovision 2016). [w:] YouTube [on-line]. youtube.com, 2015-05-12. [dostęp 2016-05-14]. (ang.).
  70. Barei – Say yay vs. Calvin Harris – Under Control Mashup Eurovision 2016 Spain (Plagiarism?). [w:] YouTube [on-line]. youtube.com. [dostęp 2016-05-14]. (ang.).
  71. a b c TVR (Romania) no longer entitled to take part in Eurovision 2016. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2016-04-22. [dostęp 2016-04-22]. (ang.).
  72. Jakov I. Leon: Ovidiu Anton wins Selecţia Naţionala in Romania!. eurovision.tv, 2016-03-06. [dostęp 2016-03-06]. (ang.).
  73. Ovidiu Anton a câştigat Eurovision România 2016. tvr.ro, 2016-03-07. [dostęp 2016-03-07]. (rum.).
  74. Official Statement about Russian jury. [w:] Facebook [on-line]. facebook.com, 2016-05-10. [dostęp 2016-05-14]. (ang.).
  75. Maciej Błażewicz: Flagi Kosowa, Palestyny czy Państwa Islamskiego zakazane na Eurowizji 2016?. [w:] Dziennik Eurowizyjny [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2016-04-29. [dostęp 2016-05-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-05)].
  76. Official statement re publishing of draft flag policy for Eurovision Song Contest. [w:] Facebook [on-line]. facebook.com, 2016-04-29. [dostęp 2016-05-14]. (ang.).
  77. Official statement on amendment to Eurovision Song Contest flag policy. [w:] Facebook [on-line]. facebook.com, 2016-05-06. [dostęp 2016-05-14]. (ang.).
  78. Catherine Hardy: Armenia faces Eurovision ban for flag-waving. [w:] EuroNews [on-line]. euronews.com, 2016-05-12. [dostęp 2016-05-14]. (ang.).
  79. Gustav Dahlander: Iveta från Armenien med känsliga flaggan i Eurovision 2016 – kan vara regelbrott. [w:] SVT [on-line]. svt.se, 2016-05-11. [dostęp 2016-05-14]. (szw.).
  80. Iveta Mukuchyan Commented on Why She Raised Artsakh Flag. [w:] 168 Hours [on-line]. 168.am, 2016-05-11. [dostęp 2016-05-14]. (ang.).
  81. .@SamraEurovision on Nagorno-Karabakh flag.. [w:] WiWiBloggs [on-line]. twitter.com, 2016-05-11. [dostęp 2016-05-14]. (ang.).
  82. Eurovision Song Contest 2016 – Semi-Final 1 – Qualifiers Press Conference. [w:] EBU [on-line]. youtube.com, 2016-05-11. [dostęp 2016-05-14]. (ang.).
  83. Official statement on use of Nagorno-Karabakh flag at Eurovision Song Contest. [w:] Facebook [on-line]. facebook.com, 2016-05-06. [dostęp 2016-05-14]. (ang.).
  84. Old voting system: Australia would have won Eurovision 2016, Eurovisionworld, 15 maja 2016 [dostęp 2016-06-15] (ang.).
  85. ESCritic, Australia’s Dami Im would have won Eurovision under 2015 system, loses because of voting change| wiwibloggs, Eurovision 2016 Predictions, Polls, Odds, Rankings | wiwibloggs, 15 maja 2016 [dostęp 2016-06-15].
  86. Results according to the 2013 – 2015 and 2009 – 2012 methods, ESCUNITED.COM [dostęp 2016-06-15] [zarchiwizowane z adresu 2016-05-22].
  87. a b Украина примет участие в Евровидении-2016. [w:] Apostrophe [on-line]. apostrophe.com.ua, 2015-05-23. [dostęp 2015-05-24]. (ros.).
  88. a b BIH PONOVO NA EUROSONGU. [w:] BHRT [on-line]. ww.bhrt.ba, 2015-11-24. [dostęp 2015-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-29)]. (bośn.).
  89. BHRT odustala od Eurosonga?. bhrt.ba, 2015-10-09. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-16)]. (bośn.).
  90. Sanjay (Sergio) Jiandani: Bosnia & Herzegovina: BHRT withdraws its application for ESC 2016. esctoday.com, 2015-10-09. [dostęp 2015-10-09]. (ang.).
  91. a b c Paul Jordan: 43 countries represented in Stockholm!. eurovision.tv, 2015-11-26. [dostęp 2015-11-26]. (ang.).
  92. Croatia: HRT unlikely to participate in Eurovision 2016. [w:] ESCToday [on-line]. esctoday.com, 2015-10-09. [dostęp 2015-10-09]. (ang.).
  93. Adam Naruszewicz: Czy Bułgaria potwierdzi udział?. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-11-25. [dostęp 2015-11-26].
  94. a b RTP não participa no Festival Eurovisão da Canção 2016. rtp.pt, 2015-10-08. [dostęp 2015-10-08]. (port.).
  95. Konrad Zemlik: Portugalia wycofuje się z rywalizacji. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-10-07. [dostęp 2015-10-24].
  96. anjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2016: How many countries will join us in Stockholm?. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-09-14. [dostęp 2015-09-16]. (ang.).
  97. Eurovision 2016: Jon Ola Sand confirms 41 participants so far. esctoday.com, 2015-11-09. [dostęp 2015-11-09]. (ang.).
  98. a b Malta sends Ira Losco to Stockholm. eurovision.tv. [dostęp 2016-01-23]. (ang.).
  99. a b Ira Losco wins the 2016 Malta Eurovision Song Contest. tvm.com.mt, 2016-01-24. [dostęp 2016-01-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-08)]. (ang.).
  100. a b DALAL MIDHAT-TALAKIĆ I FUAD BACKOVIĆ DEEN PREDSTAVLJAJU BIH NA EUROSONGU. bhrt.ba, 2015-10-25. [dostęp 2015-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-23)]. (bośn.).
  101. a b Dalal Midhat Talakić, Fuad Backović-Deen and Ana Rucner to represent Bosnia & Herzegovina. eurovision.tv, 2015-10-25. [dostęp 2015-10-26]. (ang.).
  102. Bojan Jovović se priključio bendu Highway. vijesti.me, 2015-12-16. [dostęp 2015-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-19)]. (czarnog.).
  103. a b Bulgaria: Poli Genova returns to Eurovision. eurovision.tv. [dostęp 2016-02-19]. (ang.).
  104. a b Поли Генова е българският представител на Евровизия 2016. bnt.bg, 2016-02-19. [dostęp 2016-02-19]. (bułg.).
  105. a b Калиопи ќе ја претставува Македонија на Евросонг 2016. mrt.com.mk, 2015-11-24. [dostęp 2015-11-25]. (mac.).
  106. a b c Greta Salome to represent Iceland!. eurovision.tv. [dostęp 2016-02-20]. (ang.).
  107. a b c It’s Donny Montell for Lithuania!. eurovision.tv. [dostęp 2016-03-12]. (ang.).
  108. Anthony Granger: Finland: Eurovision 2016 Participation Confirmed. [w:] Euro Voix [on-line]. eurovoix.com, 2015-02-28. [dostęp 2015-05-24]. (ang.).
  109. Sanjay (Sergio) Jiandani: Finland: YLE confirms participation in ESC 2016, opts for UMK. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-05-26. [dostęp 2015-05-26]. (ang.).
  110. Ruotsin Måns Zelmerlöw voitti Euroviisut 2015 – Suomen seuraavaa viisuedustajaa haetaan jälleen UMK:ssa. yle.fi, 2015-05-24. [dostęp 2015-06-03]. (fiń.).
  111. a b Victor M. Escudero: Sandhja to represent Finland in 2016!. eurovision.tv, 2016-02-27. [dostęp 2016-02-27]. (ang.).
  112. a b Saara Hirvonen: Suomea edustaa Euroviisuissa Sandhja. yle.fi, 2016-02-27. [dostęp 2016-02-27]. (fiń.).
  113. George Vasileiadis: Greece: ERT confirms Eurovision 2016 participation. [w:] Wiwibloggs [on-line]. wiwibloggs.com, 2015-08-31. [dostęp 2015-08-31]. (ang.).
  114. a b ΕΛΛΑΔΑ: Ο τίτλος και οι στίχοι του τραγουδιού!. ogaegreece.com, 2016-02-25. [dostęp 2016-02-27]. (gr.).
  115. Argo to represent Greece. eurovision.tv. [dostęp 2016-02-09]. (ang.).
  116. Με τους “Argo” στην Eurovision της Στοκχόλμης, η Ελλάδα. ert.gr, 2016-02-09. [dostęp 2016-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-10)]. (gr.).
  117. Moldova: TRM confirms participation in Eurovision 2016. esctoday.com. [dostęp 2015-10-13]. (ang.).
  118. a b Ołena Omelańczuk: Lidia Isac will sing for Moldova in Stockholm. eurovision.tv, 2016-02-27. [dostęp 2016-02-27]. (ang.).
  119. a b Eurovision 2016: Lidia Isac va reprezenta Republica Moldova la Stockholm. trm.md, 2016-02-27. [dostęp 2016-02-27]. (rum.).
  120. General: Confirmations rolling in for Eurovision 2016. escxtra.com. [dostęp 2015-07-22]. (ang.).
  121. a b Marco Brey: Freddie wins in Hungary!. eurovision.tv, 2016-02-27. [dostęp 2016-02-27]. (ang.).
  122. Croatia: HRT confirms participation in Eurovision 2016. esctoday.com, 2015-11-26. [dostęp 2015-11-26]. (ang.).
  123. Marco Brey: Nina Kraljić to represent Croatia. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2016-02-24. [dostęp 2016-02-24]. (ang.).
  124. Hrvatska se s Ninom Kraljić vraća na Eurosong. hrt.hr, 2016-02-24. [dostęp 2016-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-24)]. (chorw.).
  125. Croatia: Nina Kraljić will sing „Lighthouse”. eurovision.tv. [dostęp 2016-03-09]. (ang.).
  126. Predstavljena pjesma Lighthouse s kojom Nina Kraljić nastupa na Eurosongu. hrt.hr, 2016-03-09. [dostęp 2016-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-04)]. (chorw.).
  127. AVROTROS in 2016 op zelfde voet verder. songfestivalweblog.nl, 2015-05-23. [dostęp 2015-05-24]. (niderl.).
  128. Douwe Bob vertegenwoordigt Nederland op het Eurovisie Songfestival 2016. avrotros.nl, 2015-09-22. [dostęp 2015-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-23)]. (niderl.).
  129. Maciej Sychowiec: Douwe Bob z Holandii!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-09-22. [dostęp 2015-09-22].
  130. Victor M. Escudero: The Netherlands: Douwe Bob to Stockholm!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-09-22. [dostęp 2015-09-22]. (ang.).
  131. The Netherlands: Video premiere of „Slow Down”. eurovision.tv. [dostęp 2016-03-04]. (ang.).
  132. Douwe Bob naar Stockholm met Slow Down. avrotros.nl, 2016-03-04. [dostęp 2016-03-04]. (niderl.).
  133. Sanjay (Sergio) Jiandani: Armenia: AMPTV confirms participation in Eurovision 2016. esctoday.com, 2015-09-25. [dostęp 2015-09-26]. (ang.).
  134. Iveta Mukuchyan to represent Armenia. eurovision.tv. [dostęp 2015-10-14]. (ang.).
  135. Իվետա Մուկուչյանը կներկայացնի Հայաստանը «Եվրատեսիլ-2016»-ին. 1tv.am. [dostęp 2015-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-19)]. (orm.).
  136. Marco Brey: Armenia: Iveta Mukuchyan to sing LoveWave. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2016-02-19. [dostęp 2016-02-19]. (ang.).
  137. San Marino submits preliminary application for Eurovision 2015. wiwibloggs.com, 2015-09-24. [dostęp 2015-09-25]. (ang.).
  138. Gordon Roxburgh: San Marino: Serhat to present song on 9th March. eurovision.tv, 2016-03-01. [dostęp 2016-03-01]. (ang.).
  139. Gordon Roxburgh: Serhat to represent San Marino. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2016-01-12. [dostęp 2016-01-12]. (ang.).
  140. Serhat rappresenterà San Marino All’Eurovision Song Contest 2016. smtvsanmarino.sm, 2016-01-12. [dostęp 2016-02-27]. (wł.).
  141. Gordon Roxburgh: San Marino: Serhat presents „I Didn’t Know”. eurovision.tv, 2016-03-09. [dostęp 2016-03-09]. (ang.).
  142. ESC 2016: „I didn’t know” la canzone di Serhat rappresenta San Marino. smtvsanmarino.sm, 2016-03-09. [dostęp 2016-03-09]. (wł.).
  143. Sanjay (Sergio) Jiandani: Russia: RTR confirms participation in Eurovision 2016. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-09-30. [dostęp 2015-09-31]. (ang.).zły zapis daty dostępu
  144. Marco Brey: Sergey Lazarev to represent Russia!. eurovision.tv, 2015-12-10. [dostęp 2015-12-11]. (ang.).
  145. Alina Czernowa: Лазарев поедет на «Евровидение» с песней Киркорова. kp.ru, 2015-12-11. [dostęp 2015-12-11]. (ros.).
  146. Sergiusz Królak: Siergiej Łazariew reprezentantem Rosji!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-12-10. [dostęp 2015-12-10].
  147. Russia: Sergey Lazarev releases his Eurovision entry. esctoday.com. [dostęp 2016-03-05]. (ang.).
  148. Czech Republic: CT confirms participation in Eurovision 2016. esctoday.com. [dostęp 2015-09-01]. (ang.).
  149. a b It’s Gabriela Gunčíková with „I Stand” for the Czech Republic. eurovision.tv. [dostęp 2016-03-10]. (ang.).
  150. a b Gabriela Gunčíková bude ve Stockholmu reprezentovat Česko na Eurovision Song Contest. ceskatelevize.cz, 2016-03-11. [dostęp 2016-03-11]. (cz.).
  151. Sanjay (Sergio) Jiandani: Cyprus: CyBC confirms for Eurovision 2016. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-09-11. [dostęp 2015-09-16]. (ang.).
  152. Με τους MINUS ONE η Κύπρος στη ΕUROVISION. riknews.com.cy, 2015-11-04. [dostęp 2015-11-06]. (gr.).
  153. Victor M. Escudero: Minus One to represent Cyprus in 2016!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-11-04. [dostęp 2015-11-04]. (ang.).
  154. Cyprus: Minus One will perform “Alter Ego” in Stockholm. wiwibloggs.com, 2016-01-31. [dostęp 2016-01-31]. (ang.).
  155. ORF-Chef Wrabetz zufrieden mit Event: “Tolle Visitenkarte abgeliefert”. vienna.at, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-25]. (niem.).
  156. a b Marco Brey: ZOË to represent Austria!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2016-02-12. [dostęp 2016-02-12]. (ang.).
  157. a b Johannes Luxner: Zoe als strahlende Siegerin. orf.at, 2016-02-13. [dostęp 2016-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-12)]. (niem.).
  158. Sanjay (Sergio) Jiandani: Estonia: ERR confirms participation in ESC 2016. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-05-27. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
  159. a b Helena Nilsson: Jüri Pootsmann to represent Estonia in Stockholm. eurovision.tv, 2016-03-05. [dostęp 2016-03-05]. (ang.).
  160. a b Eesti Laulu võitis Jüri Pootsmann. err.ee, 2016-03-05. [dostęp 2016-03-05]. (est.).
  161. Sanjay (Sergio) Jiandani: Azerbaijan: Ictimai confirms participation in Eurovision 2016. esctoday.com, 2015-09-13. [dostęp 2015-09-13]. (ang.).
  162. a b Ołena Omelańczuk: Samra will represent Azerbaijan in Stockholm!. eurovision.tv, 2016-03-10. [dostęp 2016-03-10]. (ang.).
  163. a b Azərbaycanı „Eurovision” da Səmra Rəhimli təmsil edəcək. itv.az, 2016-03-10. [dostęp 2016-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-13)]. (azer.).
  164. Montenegro: RTCG confirms preliminary participation in Eurovision 2016. esctoday.com. [dostęp 2015-10-01]. (ang.).
  165. „Highway” će na Eurosongu pjevati na engleskom jeziku. vijesti.me, 2015-12-29. [dostęp 2016-01-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-08)]. (czarnog.).
  166. Marco Brey: Highway to represent Montenegro. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-10-02. [dostęp 2015-10-03]. (ang.).
  167. Maciej Błażewicz: Highway będzie reprezentować Czarnogórę na Eurowizji 2016. eurowizja.org, 2015-10-02. [dostęp 2015-10-03].
  168. „Highway” predstavlja Crnu Goru na Eurosongu!. rtcg.me, 2015-10-02. [dostęp 2015-10-03]. (czarnog.).
  169. Gosti iz BiH na promociji „The real thing”. rtcg.me, 2016-02-29. [dostęp 2016-03-02]. (czarnog.).
  170. Sanjay (Sergio) Jiandani: Iceland: RUV confirms participation in Eurovision 2016!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-07-13. [dostęp 2015-07-13]. (ang.).
  171. Bosnia & Herzegovina: Song Will Be Performed In Bosnian. eurovoix.com. [dostęp 2016-01-21]. (ang.).
  172. Bosnia & Herzegovina: Song to be premiered on 19th February. eurovision.tv. [dostęp 2016-02-04]. (ang.).
  173. Jakov I. Leon, Paul Jordan: Dalal, Deen, Ana & Jala sing ‘Ljubav je’ for Bosnia & Herzegovina!. eurovision.tv, 2016-02-19. [dostęp 2016-02-19]. (ang.).
  174. DALAL I DEEN FEAT, ANA RUCNER I JALA – SRETNO NA EUROSONGU!. bhrt.ba. [dostęp 2016-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-01)]. (bośn.).
  175. BIL-FILMAT: Merħba sabiħa lil Amber fl-ajruport. tvm.com.mt, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-25)]. (malt.).
  176. Malta: Ira Losco presents „Walk On Water”. eurovision.tv. [dostęp 2016-03-18]. (ang.).
  177. “Walk on Water” – Malta’s song for Eurovision 2016. tvm.com.mt, 2016-03-17. [dostęp 2016-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-17)]. (ang.).
  178. 2016 First Semi-Final Scoreboard. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2016-05-10. [dostęp 2016-05-15]. (ang.).
  179. Sanjay (Sergio) Jiandani: Latvia: LTV confirms participation in ESC 2016!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-05-27. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
  180. a b Justs to represent Latvia in 2016 with Heartbeat. eurovision.tv. [dostęp 2016-02-28]. (ang.).
  181. a b Eirovīzijas dziesmu konkursā Latviju šogad pārstāvēs Justs. lsm.lv, 2016-02-28. [dostęp 2016-02-28]. (łot.).
  182. Sergiusz Królak: Polska potwierdza udział w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-10-05. [dostęp 2015-10-05].
  183. Telewizja Polska potwierdza udział w przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji – Sztokholm 2016. [w:] Telewizja Polska [on-line]. centruminformacji.tvp.pl, 2015-10-05. [dostęp 2015-10-05].
  184. a b Michał Szpak with „Color Of Your Life” for Poland!. eurovision.tv. [dostęp 2016-03-05]. (ang.).
  185. a b Michał Szpak pojedzie na Eurowizję 2016. centruminformacji.tvp.pl, 2016-03-05. [dostęp 2016-03-05].
  186. Switzerland: SRF confirms participation for Eurovision 2016. esctoday.com, 2015-07-20. [dostęp 2015-07-20]. (ang.).
  187. a b It’s Rykka for Switzerland!. eurovision.tv. [dostęp 2016-02-13]. (ang.).
  188. a b Rykka vertritt die Schweiz am «Eurovision Song Contest». srf.ch, 2016-02-13. [dostęp 2016-02-13]. (niem.).
  189. ISRAËL 2016 : Auditions pour la saison 3 d’HaKokhav HaBa. eurovision-fr.net. [dostęp 2015-07-22]. (fr.).
  190. ישראל תשתתף באירוויזיון. [w:] השמיים לא ייסגרו בחתונה של בר [on-line]. israelhayom.co.il, 2015-09-20. [dostęp 2015-09-22]. (hebr.).
  191. Israel: IBA confirms preliminary participation in Eurovision 2016. esctoday.com, 2015-09-21. [dostęp 2015-09-22]. (ang.).
  192. a b Paul Jordan: Hovi Star to represent Israel in Stockholm. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2016-03-03. [dostęp 2016-03-03]. (ang.).
  193. a b Aleksandra Wąsek: Hovi Star z Izraela na Eurowizję!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2016-03-03. [dostęp 2016-03-03].
  194. Belarus: Eurovision 2016 Participation – Confirmed. eurovoix.com, 2015-07-19. [dostęp 2015-07-19]. (ang.).
  195. a b IVAN will represent Belarus!. eurovision.tv, 2016-01-22. [dostęp 2016-01-22]. (ang.).
  196. a b IVAN представит Беларусь на „Евровидении-2016”. tvr.by, 2016-01-22. [dostęp 2016-01-22]. (ros.).
  197. Serbia: RTS confirms participation in Eurovision 2016. esctoday.com, 2015-11-09. [dostęp 2015-11-09]. (ang.).
  198. Sanja Vučić „ZAA” predstavlja Srbiju na Evrosongu. rts.rs, 2016-03-05. [dostęp 2016-03-06]. (serb.).
  199. Serbia: Sanja’s song “Goodbye” presented!. eurovision.tv. [dostęp 2016-03-12]. (ang.).
  200. Sanjay (Sergio) Jiandani: Ireland: RTE confirms participation in ESC 2016. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-05-27. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
  201. a b Nicky Byrne with the song ‘Sunlight’ for Ireland. eurovision.tv. [dostęp 2016-01-13]. (ang.).
  202. a b Nicky Byrne to fly the Irish flag at Eurovision. rte.ie, 2016-01-13. [dostęp 2016-01-13]. (ang.).
  203. Anthony Granger: Macedonia: Eurovision 2016 Participation Confirmed. eurovoix.com, 2015-09-13. [dostęp 2015-09-13]. (ang.).
  204. a b Ołena Omelańczuk: F.Y.R. Macedonia: Kaliopi’s song premiere on 7th March. eurovision.tv, 2016-02-16. [dostęp 2016-02-16]. (ang.).
  205. Sanjay (Sergio) Jiandani: Lithuania: LRT confirms participation in Eurovision 2016. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-07-13. [dostęp 2015-07-13]. (ang.).
  206. a b Miglė Talalytė: Lietuvai „Eurovizijoje” šiemet atstovaus D. Montvydas. lrt.lt, 2016-03-12. [dostęp 2016-03-13]. (lit.).
  207. Dami Im to represent Australia at the 2016 Eurovision Song Contest!. eurovision.tv. [dostęp 2016-03-03]. (ang.).
  208. Dami Im named as Australia’s 2016 Eurovision Artist. sbs.com.au, 2016-03-03. [dostęp 2016-03-03]. (ang.).
  209. Australian song sneak peek: Dami Im set to reveal her entry for Eurovision 2016!. sbs.com.au, 2016-03-10. [dostęp 2016-03-10]. (ang.).
  210. Sanjay (Sergio) Jiandani: Slovenia: RTVSLO confirms participation in Eurovision 2016. esctoday.com, 2015-09-14. [dostęp 2015-09-14]. (ang.).
  211. a b Slovenijo bo na letošnji Evroviziji zastopala ManuElla!. rtvslo.si, 2016-02-27. [dostęp 2016-02-27]. (słoweń.).
  212. a b It’s ManuElla for Slovenia!. eurovision.tv, 2016-02-27. [dostęp 2016-02-27]. (ang.).
  213. Bulgaria: Premiere of „If Love Was A Crime”. eurovision.tv. [dostęp 2016-03-21]. (ang.).
  214. Bare rolig: Danmark er med i Eurovision til næste år. [w:] Danmarks Radio [on-line]. dr.dk, 2015-05-20. [dostęp 2015-05-24]. (duń.).
  215. Sanjay (Sergio) Jiandani: Denmark: DR confirms participation in ESC 2016. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-05-26. [dostęp 2015-05-26]. (ang.).
  216. a b Lighthouse X to represent Denmark in Stockholm!. eurovision.tv. [dostęp 2016-02-13]. (ang.).
  217. a b Storfavorit banket af banen: Lighthouse X vinder Melodi Grand Prix. dr.dk, 2016-02-13. [dostęp 2016-02-13]. (duń.).
  218. Україна буде представлена на „Євробаченні 2016”. tsn.ua, 2015-05-25. [dostęp 2015-06-03]. (ukr.).
  219. a b Джамала представлятиме Україну на Євробаченні-2016!. 1tv.com.ua, 2016-02-21. [dostęp 2016-02-21]. (ukr.).
  220. a b Ołena Omelańczuk: Jamala will represent Ukraine in Stockholm!. eurovision.tv, 2016-02-21. [dostęp 2016-02-21]. (ang.).
  221. Norway: NRK confirms participation in ESC 2016!. esctoday.com, 2015-05-27. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
  222. a b Agnete to represent Norway in 2016. eurovision.tv. [dostęp 2016-02-27]. (ang.).
  223. Agnete vant Melodi Grand Prix: – Har drømt om dette siden jeg var liten jente. nrk.no, 2016-02-27. [dostęp 2016-02-28]. (norw.).
  224. Sanjay (Sergio) Jiandani: Georgia: GPB confirms participation in Eurovision 2016. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-09-15. [dostęp 2015-09-16]. (ang.).
  225. Georgia: Five songs presented. eurovision.tv. [dostęp 2016-02-11]. (ang.).
  226. Nika Kocharov & Young Georgian Lolitas to represent Georgia. eurovision.tv, 2015-12-15. [dostęp 2015-12-15]. (ang.).
  227. ნიკა კოჩაროვი & Young Georgian Lolitaz საქართველოს 2016 წლის ევროვიზიის სიმღერის კონკურსზე წარადგენენ. 1tv.ge, 2015-12-15. [dostęp 2015-12-15]. (gruz.).
  228. „Midnight Gold” is the Georgian song for Stockholm. eurovision.tv. [dostęp 2016-02-15]. (ang.).
  229. ევროვიზია 2016-ზე საქართველოს ჯგუფი Young Georgian Lolitaz წარადგენს სიმღერით Midnight Gold. 1tv.ge, 2016-02-15. [dostęp 2016-02-15]. (gruz.).
  230. Eurovision Albania: RTSH confirms participation in Eurovision 2016. esctoday.com, 2015-09-24. [dostęp 2015-09-25]. (ang.).
  231. Albania: Eneda Tarifa to reveal Fairytale Love in March. eurovisionary.com. [dostęp 2016-02-07]. (ang.).
  232. Eneda Tarifa to represent Albania with a „Fairytale”. eurovision.tv. [dostęp 2015-12-27]. (ang.).
  233. Albania: Video clip of „Fairytale” presented. eurovision.tv. [dostęp 2016-03-12]. (ang.).
  234. Freek Willems: VRT kiest Songfestivalkandidaat uit 5 artiesten. [w:] De Redactie [on-line]. deredactie.be, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-25]. (flam.).
  235. Simon Storvik-Green: Belgium announces plans for 2016 selection. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-26. [dostęp 2015-05-26]. (ang.).
  236. a b Belgium: Laura Tesoro wins Eurosong 2016!. eurovision.tv. [dostęp 2016-01-17]. (ang.).
  237. 2016 Second Semi-Final Scoreboard. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2016-05-12. [dostęp 2016-05-15]. (ang.).
  238. Sanjay (Sergio) Jiandani: Italy: RAI confirms participation in Eurovision 2016. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-09-15. [dostęp 2015-09-16]. (ang.).
  239. Victor M. Escudero: Francesca Michielin to represent Italy!. eurovision.tv, 2016-02-14. [dostęp 2016-02-14]. (ang.).
  240. Eurovision 2016: Nessun grado di separazione sarà in italiano e inglese. eurofestivalnews.com, 2016-03-13. [dostęp 2016-03-14]. Cytat: Update del 14 Marzo: il titolo del brano in gara per l’Italia sarà in inglese. Nessun grado di separazione diventa dunque «No Degree of Separation». (wł.).
  241. Ingen Melodifestival – men kanske 2016. [w:] Länstidningen Södertälje [on-line]. lt.se, 2014-09-25. [dostęp 2015-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-07)]. (szw.).
  242. a b Frans wins Melodifestivalen in Sweden. eurovision.tv. [dostęp 2016-03-12]. (ang.).
  243. a b Frans segerchock i Melodifestivalen 2016: „Tankarna gick inte så bra”. svt.se, 2016-03-12. [dostęp 2016-03-13]. (szw.).
  244. Gil Laufer: Germany: Ann Sophie reacts to the final result. esctoday.com, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-24]. (ang.).
  245. a b Jamie-Lee Kriewitz to represent Germany. eurovision.tv. [dostęp 2016-02-25]. (ang.).
  246. Sanjay (Sergio) Jiandani: France: France 2 confirms participation in ESC 2016. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-05-27. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
  247. The French entry to be announced on March 12th. eurovision.tv. [dostęp 2016-02-04]. (ang.).
  248. a b Amir is the French choice for Stockholm!. eurovision.tv. [dostęp 2016-02-29]. (ang.).
  249. Cinco motivos por los que nunca olvidaremos el Festival de Eurovisión 2015. rtve.es. [dostęp 2015-05-26]. (hiszp.).
  250. a b Barei to represent Spain in Stockholm!. eurovision.tv. [dostęp 2016-02-01]. (ang.).
  251. a b Barei representará a España en Eurovisión 2016. rtve.es, 2016-02-01. [dostęp 2016-02-02]. (hiszp.).
  252. United Kingdom: 2016 Participation Confirmed. eurovoix.com. [dostęp 2015-06-15]. (ang.).
  253. a b Joe & Jake to represent the United Kingdom in Stockholm. eurovision.tv. [dostęp 2016-02-26]. (ang.).
  254. a b Eurovision Song Contest: Joe and Jake will represent UK in Sweden. bbc.com, 2016-02-26. [dostęp 2016-02-26]. (ang.).
  255. Eurovision Song Contest 2016 Final Scoreboard. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2016-05-14. [dostęp 2016-05-15]. (ang.).
  256. a b Marcel Bezençon Award – an introduction. [w:] Pop Light [on-line]. poplight.zitiz.se. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
  257. Mathilde Albinsson: De prisades redan innan Eurovision Song Contest 2016 – vann Marcel Bezençon Award. [w:] Sveriges Television [on-line]. svt.se, 2016-05-14. [dostęp 2016-05-16]. (szw.).
  258. Gordon Roxburgh: Winners of the Marcel Bezençon Awards 2016. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2016-05-15. [dostęp 2016-05-16]. (ang.).
  259. a b Status OGAE Polska. [dostęp 2013-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-30)].
  260. ogae.net – Eurovision Fanclub Network. [w:] OGAE [on-line]. ogae.net. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
  261. Mikä ihmeen OGAE?. [w:] OGAE Finlandia [on-line]. euroviisuklubi.fi. [dostęp 2013-06-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-27)]. (fiń.).
  262. The OGAE Poll 2016 Results. [w:] OGAE International [on-line]. ogaeinternational.com. (ang.).
  263. The Barbara Dex Award. [w:] Euro Dummies [on-line]. eurodummies.wordpress.com. [dostęp 2013-06-16]. (ang.).
  264. Barbara Dex Award. [w:] Eurovision House [on-line]. eurovisionhouse.nl. [dostęp 2013-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-07)]. (ang.).
  265. Media Handbook for Eurovision Song Contest 2012. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-06-16]. (ang.).
  266. Gordon Roxburgh: Nina Kraljić wins the Barbara Dex Award 2016. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-22. [dostęp 2015-05-25]. (ang.).
  267. The 42 spokespersons for the 2016 Grand Final. eurovision.tv, 2016-05-14. [dostęp 2016-05-15]. (ang.).
  268. Seuraa Euroviisuja Ylen kanavilla. yle.fi, 2016-04-18. [dostęp 2016-05-12]. (fiń.).
  269. ESC-Punktefee: Sebalter vergibt die 12 Punkte der Schweizer Jury. srf.ch, 2016-04-19. [dostęp 2016-05-12]. (niem.).
  270. Ulla Essendrop får 10 sekunder på TV foran 200 millioner seere. dr.dk, 2016-05-06. [dostęp 2016-05-12]. (duń.).
  271. Australia’s Eurovision 2016 jury and spokesperson is revealed!. sbs.com.au, 2016-04-29. [dostęp 2016-05-12]. (ang.).
  272. „Haldis de punten voor het Eurovisiesongfestival”: Umesh Vangaver deelt Belgische punten uit in finale. hln.be, 2016-05-11. [dostęp 2016-05-12]. (niderl.).
  273. Održana konferencija za novinare uoči odlaska Nine Kraljić na Eurosong. hrt.hr, 2016-04-25. [dostęp 2016-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-11)]. (chorw.).
  274. Predstavljena hrvatska delegacija na Eurosongu 2016.. [w:] HRT Eurosong [on-line]. eurosong.hrt.hr. [dostęp 2016-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-27)]. (chorw.).
  275. Eurovision 2016 to be broadcast with International Sign performances, Eurovision.tv [dostęp 2021-07-26] (ang.).
  276. Dansande händer i Eurovision, web.archive.org, 17 października 2017 [dostęp 2021-07-26] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-17].
  277. a b Dansande händer i Eurovision, web.archive.org, 17 października 2017 [dostęp 2021-07-26] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-17].
  278. „Eurovision Song Contest”: ZOE glänzt in mintgrüner Traumrobe am Roten Teppich, OTS.at [dostęp 2021-07-26] (niem.).
  279. Grand Prix-fest for døve på Ramasjang, DR, 9 maja 2016 [dostęp 2021-07-26] (duń.).
  280. Svarbiausios naujienos Lietuvoje ir pasaulyje – LRT, web.archive.org, 17 października 2017 [dostęp 2021-07-26] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-17].
  281. NRK Tegnspråk on Facebook Watch. [dostęp 2021-07-26].
  282. Sean Tarbuck: Andorra: No return in 2016. [w:] ESC United [on-line]. escunited.com, 2015-05-30. [dostęp 2015-06-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-26)]. (ang.).
  283. Anthony Grander: LEBANON: NOT RULED OUT 2016 PARTICIPATION. [w:] Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2015-10-15. [dostęp 2016-05-23]. (ang.).
  284. Sanjay (Sergio) Jiandani: Liechtenstein: 1 FL TV will not debut in Stockholm. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-08-28. [dostęp 2015-09-19]. (ang.).
  285. Sean Tarbuck: Luxembourg will not take part in 2016. [w:] ESC United [on-line]. escunited.com, 2015-06-04. [dostęp 2015-06-08]. (ang.).
  286. Sanjay (Sergio) Jiandani: Monaco: TMC will not return to Eurovision in 2016. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-07-21. [dostęp 2015-07-21]. (ang.).
  287. Slovakia: RTVS will not participate in Eurovision 2016. esctoday.com. [dostęp 2015-10-14]. (ang.).
  288. Sanjay (Sergio) Jiandani: Turkey: TRT plans to return to Eurovision!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-02-13. [dostęp 2015-11-04]. (ang.).
  289. Ayşe Şahin: Turkey to run in Eurovision song contest after three year break. [w:] The Daily Sabah [on-line]. dailysabah.com, 2015-02-06. [dostęp 2015-11-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-01)]. (ang.).
  290. Türkiye Eurovision’a katılıyor. [w:] Hurriyet [on-line]. hurriyet.com.tr, 2015-02-06. [dostęp 2015-11-04]. (tur.).
  291. Sanjay (Sergio) Jiandani: Turkey: TRT confirms non participation in Eurovision 2016. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-11-03. [dostęp 2015-11-04]. (ang.).
  292. Sanjay (Sergio) Jiandani: Kazakhstan: Khabar Agency becomes EBU associate member. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-08-28. [dostęp 2015-09-19]. (ang.).
  293. Petrit Selimi: Just so we are clear.... [w:] Twitter [on-line]. twitter.com, 2015-05-23. [dostęp 2015-06-03]. (ang.).
  294. Maciej Błażewicz: Kosowo nie weźmie udziału w Eurowizji 2016. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-06-03. [dostęp 2015-06-03].
  295. Anthony Granger: Faroe Islands: Wants To Participate In The Eurovision Song Contest. [w:] Euro Voix [on-line]. eurovoix.com, 2015-06-10. [dostęp 2015-06-14]. (ang.).
  296. Hallur av Rana: Bjørn Kalsø: Limaskapur í Eurovision er treytaður av at landið er sjálvstøðugt. portal.fo, 2015-06-09. [dostęp 2015-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-24)]. (far.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Sweden location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Sweden
Flag of Albania.svg
Flag of Albania
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Liechtenstein.svg
Flag of Liechtenstein
ESC2016 Hosts 27.jpg
Autor: Albin Olsson, Licencja: CC BY-SA 4.0
Måns Zelmerlöw & Petra Mede representing Måns Zelmerlöw & Petra Mede with the song Måns Zelmerlöw & Petra Mede during the first dress rehearsal of the first semi final of the Konkurs Piosenki Eurowizji 2016 Sztokholm.
ESC2016 - France 14.jpg
Autor: Albin Olsson, Licencja: CC BY-SA 4.0
Amir Haddad representing Francja with the song "J’ai cherché" during the first dress rehearsal of the final of the Konkurs Piosenki Eurowizji 2016 Sztokholm.
Deen - Bosnia & Herzegovina 2004.jpg
Autor: Daniel Aragay from Vacarisses, Catalunya, Licencja: CC BY 2.0
Deen performing "In The Disco" for Bosnia & Herzegovina at the Eurovision Song Contest 2004.
Lynda Woodruff, ESC2016 02.jpg
Autor: Albin Olsson, Licencja: CC BY-SA 4.0
Lynda Woodruff (Sarah Dawn Finer) during the Konkurs Piosenki Eurowizji 2016 Sztokholm.
ESC2016 - Ukraine 03.jpg
Autor: Albin Olsson, Licencja: CC BY-SA 4.0
Jamala representing Ukraina with the song "1944" during a rehearsal before the second semi final of the Konkurs Piosenki Eurowizji 2016 Sztokholm.
ESC2016 winner's press conference 19.jpg
Autor: Albin Olsson, Licencja: CC BY-SA 4.0
Jamala na konferencji prasowej zwycięzcy, tuż po wygranej w Konkurs Piosenki Eurowizji 2016 Sztokholm.
ESC2016 Grand Final Interval Act 12.jpg
Autor: Albin Olsson, Licencja: CC BY-SA 4.0
The interval act of the final, during the first dress rehearsal of the Konkurs Piosenki Eurowizji 2016 Sztokholm.
Edward af Sillén, ESC2016 04.jpg
Autor: Albin Olsson, Licencja: CC BY-SA 4.0
Edward af Sillén na konferencji prasowej w czasie Konkurs Piosenki Eurowizji 2016 Sztokholm.
ESC2016 - Greece 04.jpg
Autor: Albin Olsson, Licencja: CC BY-SA 4.0
Argo representing Grecja with the song "Utopian Land" during a rehearsal before the first semi final of the Konkurs Piosenki Eurowizji 2016 Sztokholm.
Globen Stockholm December 20, 2006.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Stryngford (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Globen (The Globe Arena), Stockholm, Sweden, December 20, 2006.

Photo: Fredrik Posse/Stryngford Photo
ESC 2016 Map.svg
Autor: D97v, Licencja: CC0
polski (pl): Konkurs Piosenki Eurowizji 2016 potwierdzeni uczestnicy
 
Kraje, które wybrały już uczestnika i/lub piosenkę.
 
Kraje, które nie wybrały jeszcze uczestnika i piosenki
 
Kraje, które nie zakwalifikowały się do finału
 
Kraje, które uczestniczyły w przeszłości, ale nie w 2016