Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2014

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2014
#Together
ilustracja
Informacje ogólne
Finał

15 listopada 2014

Miejsce

Malta Shipbuilding,
Marsa (Malta)

Nadawca

Public Broadcasting Services (PBS)

Prowadzący

Moira Delia

Informacje dodatkowe
Kierownik wykonawczy

Anton Attard (PBS)
Władisław Jakowlew (EBU)

Występ interwałowy

Gaia Cauchi

Uczestnicy
Debiut

Czarnogóra Czarnogóra
Słowenia Słowenia
Włochy Włochy

Powrót

Bułgaria Bułgaria
Chorwacja Chorwacja
Cypr Cypr
Serbia Serbia

Rezygnacja

Azerbejdżan Azerbejdżan
Macedonia
Mołdawia Mołdawia

Łącznie

16 reprezentacji

Głosowanie
Zwycięzca

Włochy Włochy

Reprezentant

Vincenzo Cantiello

Piosenka

„Tu primo grande amore”

Muzyka

Alterisio Paoletti,
Fabrizio Berlincioni,
Leonardo de Amicis

Tekst

Fabrizio Berlincioni,
Vincenzo Cantiello,
Francesca Giuliano

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci
◄ 20132015 ►

12. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się 15 listopada 2014 roku na terenie byłej stoczni Malta Shipbuilding w Marsie (niedaleko Valletty) na Malcie[1]. Był to pierwszy konkurs Europejskiej Unii Nadawców (EBU), który odbył się w tym kraju oraz trzeci w historii Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci organizowany w państwie triumfującym rok wcześniej[2].

Gospodarzem wydarzenia był maltański nadawca telewizyjny, Public Broadcasting Services (PBS)[1]. Konkurs poprowadziła aktorka i prezenterka telewizyjna Moira Delia[1].

Lokalizacja

Geographylogo.svg
Lokalizacja Marsy na Malcie

Wybór miejsca organizacji

Po zwycięstwie Gai Cauchi, reprezentantki Malty rok wcześniej, Europejska Unia Nadawców zaproponowała organizację konkursu maltańskiej telewizji publicznej[2]. 17 grudnia 2013 roku, Anton Attard – prezes Public Broadcasting Services (PBS), podpisał dokument potwierdzający organizację tego wydarzenia w tym kraju[2]. Dzień później, poprzez oficjalną stronę internetową junioreurovision.tv poinformowano, że 12. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się na Malcie[2]. Dodatkowo ujawniono, że po raz pierwszy w historii w materiałach promocyjnych pojawi się nazwa całej wyspy jako gospodarza, a nie jedynie miasta[2]. 13 stycznia 2014 roku podano dokładną datę finału – 15 listopada[3].

16 czerwca 2014 roku, Europejska Unia Nadawców potwierdziła, że 12. edycja konkursu odbędzie się w kompleksie trzech dużych, byłych hal stoczniowych Malta Shipbuilding[4]. Środkowa hala została przeznaczona na lokalizację sceny oraz miejsca dla widowni[4]. Dwie boczne hale na wejścia publiczności, toalety, garderoby oraz stoiska z pamiątkami i gastronomią[4]. Łącznie pojemność hal podczas koncertu została oszacowana na ok. 4–4,5 tysiąca osób[4].

Przebieg konkursu

Projekt grafiki i sceny

9 maja 2014 roku, podczas trwania Konkursu Piosenki Eurowizji 2014 maltański nadawca wraz z EBU zorganizował konferencję prasową dotyczącą wspólnie organizowanego konkursu[5]. Podczas spotkania Anton Attard – producent wykonawczy z ramienia PBS, zaprezentował oficjalny logotyp wydarzenia[5]. Inspiracją do stworzenia grafiki był krzyż maltański oraz chińska gra logiczna – tangram[5]. Kolorystyka każdego z poszczególnych segmentów logo symbolizuje krajobraz Malty: piasek, morze, kamień, trawę, niebo, zmierzch i słońce[5]. Hasłem przewodnim 12. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci został slogan #Together[5].

Krótkie, czterdziestosekundowe wizytówki (tzw. „pocztówki”) prezentowane przed każdym występem konkursowym, przedstawiały formy spędzania wolnego czasu przez dzieci[6]. Część z nich była nakręcona w kompleksie przemysłowym SmartCity Malta[6].

Projekt graficzny sceny został zaprezentowany 30 września podczas spotkania szefów krajowych delegacji[7]. Autorem projektu jest Claudio Santucci z mediolańskiego przedsiębiorstwa Gio’Forma[7]. W zamyśle projektanta, scenografia miała przypominać origami, a tym samym nawiązywać kształtem do oficjalnego logo konkursu[7]. Podczas wydarzenia reprezentanci prezentowali się na tle ściany LED w wysokiej rozdzielczości, sięgającej 9 metrów[7]. Również podłoga wzbogacona została szerokim na 28 metrów ekranem niskiej rozdzielczości[7]. Łącznie oprawę graficzną wydarzenia zapewniło 508 metrów kwadratowych ekranów LED[7]. Młodzi wokaliści podczas swoich prezentacji mogli korzystać z jednego z dwóch przygotowanych wybiegów (tzw. catwalków)[7]. Montaż całej dekoracji rozpoczął się 21 października, zakończył zaś 30 października[7].

Prowadzący

10 września 2014 roku poinformowano, że funkcję gospodarza konkursu pełnić będzie aktorka i prezenterka telewizyjna Moira Delia[1]. Wcześniej Delia prowadziła konferansjerkę m.in. podczas maltańskich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji – Malta Eurovision Song Contest[1]. Aktorka była pierwszą w historii konkursu osobą, która samotnie poprowadziła całe wydarzenie[8]. Wcześniejsze konkursy zawsze prowadziła para konferansjerów.

Kolejność startowa

Podczas spotkania szefów krajowych delegacji, 30 września poinformowano o zmianie sposobu losowania pozycji startowych[9]. Ustalono, że Malta jako kraj goszczący konkurs wybierze swoją pozycję w drodze losowania[9]. Ponadto pierwszy i ostatni numer startowy również miał zostać przydzielony w sposób całkowicie przypadkowy[9]. Pozostałe kraje wylosować miały jedynie pierwszą bądź drugą połowę finału podczas ceremonii otwarcia[9]. O ostatecznej pozycji tych krajów zadecydować mieli producenci widowiska wspólnie z Europejską Unią Nadawców, podobnie jak to jest od 58. Konkursu Piosenki Eurowizji[9]. Aby uniknąć wybierania pozycji w porządku alfabetycznym, 7 listopada w siedzibie PBS odbyło się wstępne losowanie, w czasie którego ustalono następstwo poszczególnych państw podczas tej ceremonii[10]. W czasie wydarzenia obecny był kierownik wykonawczy z ramienia EBU Władisław Jakowlew, prowadząca konkurs Moira Delia oraz ubiegłoroczna zwyciężczyni konkursu Gaia Cauchi, która pełniła funkcję tzw. „sierotki” – osoby dokonującej losowania[10]. Wieczorem 9 listopada w letniej siedzibie prezydenta Malty odbyła się ceremonia powitalna wszystkich delegacji[11]. Podczas uroczystości poszczególni reprezentanci przeprowadzili właściwe losowanie połów finałowych[11]. Tego samego wieczoru producenci za pośrednictwem oficjalnej strony wydarzenia junioreurovision.tv, ujawnili ostateczną kolejność występów[12].

Próby techniczne

30 września podczas spotkania szefów krajowych delegacji, organizująca wydarzenie stacja PBS poinformowała, że próby techniczne poszczególnych państw nie będą się odbywać w sposób zgodny z kolejnością startową w przeciwieństwie do poprzednich lat[9]. Według nadawcy dzięki takiemu rozwiązaniu, uczestnicy mieli okazję zwiedzać Maltę oraz lokalne szkoły bez wpływu na próby toczące się w tym czasie w Malta Shipbuilding[9]. Wokaliści po raz pierwszy wystąpili zgodnie z kolejnością startową w piątek, 14 listopada 2014 roku, podczas pierwszej próby generalnej[9].

Oficjalna piosenka

29 października, Gaia Cauchi, zwyciężczyni konkursu w 2013 roku opublikowała oficjalną piosenkę przewodnią konkursu[13]. Utwór napisany przez Eltona Zarba i Gordona Bonello zarówno tytułem, jak i słowami autorstwa Mata Muxu, bezpośrednio nawiązuje do hasła przewodniego imprezy: #together[13]. Oficjalna premiera utworu odbyła się w szkole św. Franciszka w Sliemi[13]. Podczas prezentacji obecni byli: minister spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa narodowego Republiki Malty – Dr Tonio Portughese, prezes telewizji PBS, kierownik wykonawczy z ramienia PBS – Anton Attard, członkowie delegacji maltańskiej, dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie placówki[13]. Sam utwór został zaprezentowany podczas finału. Wykonany został wspólnie przez wszystkich reprezentantów z poszczególnych państw.

Głosowanie

Podczas konkursu w 2014 roku powrócono do systemu głosowania sprzed dwóch lat[9]. Według niego profesjonalne jury układało ranking dziesięciu najwyżej, a nie jak poprzednio wszystkich ocenionych przez grono państw[9]. Swój indywidualny ranking na tych samych zasadach układali widzowie za pomocą głosowania telefonicznego i SMS-owego[9]. Następnie oba głosowania zsumowano w stosunku 50:50 i utworzono ostateczną krajową punktację[9].

Każdy kraj przyznawał punkty dziesięciu najwyżej ocenionym przez siebie krajom, od 12 punktów dla najlepszej propozycji, 10 punktów dla piosenki z drugiego miejsca i 8 punktów dla propozycji z trzeciego miejsca, a potem od 7 do 1 punktu dla kolejnych siedmiu utworów w rankingu. Podobnie jak w 2013 roku zrezygnowano z kosztowego łączenia satelitarnego z poszczególnymi państwami. Rzecznicy każdego z nich podawali trzy najwyższe noty wprost ze sceny konkursowej[9]. Noty od 1 do 7 zostały automatycznie wyświetlone na tablicy punktowej, tak aby niepotrzebne nie przedłużać wydarzenia[9].

30 października 2014 roku, EBU poinformowało, że podczas konkursu zostanie po raz pierwszy przeprowadzone dodatkowe głosowanie za pomocą sieci Internet[14]. Według organizatorów dzięki takiemu rozwiązaniu, widzowie z krajów nie uczestniczących w konkursie również będą mogli wskazać swojego faworyta[14]. Uściślono jednak, że głosy internautów nie będą liczyły się do końcowej klasyfikacji konkursowej, a kraj który wygra plebiscyt otrzyma drugą statuetkę podczas konferencji prasowej po zakończeniu koncertu[14]. Aby uniknąć masowego głosowania na dane państwo postanowiono, że szczegółowe wyniki zostaną ujawnione na oficjalnej stronie wydarzenia, a nad przebiegiem całego głosowanie podobnie jak tego podczas konkursu czuwać będzie firma Sound of Data[14]. Jednakże w trakcie transmisji strona na której miało odbywać się głosowanie została przeciążona ze względu na duże zainteresowanie i ostatecznie nagrody nie przyznano[15].

Według danych zebranych przez organizatorów zliczono, że specjalną stronę odwiedziło ponad 91 tysięcy unikalnych użytkowników w tym podczas samych trzech pierwszych sekund 37 tysięcy[15]. Wyniki zaskoczyły organizatorów którzy przygotowani byli na maksymalnie 15 tysięcy osób[15]. Władisław Jakowlew, kierownik wykonawczy z ramienia EBU poinformował, że w poprzednim roku transmisję online z Kijowa na oficjalnej stronie konkursu śledziło ok. 4 tysięcy internautów[15]. Szacowali, że głosowanie internetowe może zwiększyć ten wynik do ok. 8 tysięcy[15]. Najwięcej odwiedzin według danych Europejskiej Unii Nadawców pochodziło z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Grecji, Austrii oraz Belgii[15].

Kraje uczestniczące

Vincenzo Cantiello – zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2014 wraz z trofeum

Udział w 12. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci potwierdziło szesnastu europejskich nadawców publicznych[1]. Był to pierwszy tak duży konkurs od roku 2007, kiedy to udział brało szesnaście państw. Do stawki konkursowej powrócili nadawcy z Bułgarii, Chorwacji, Cypru oraz Serbii. Telewizje z Czarnogóry, Słowenii i Włoch zdecydowała się po raz pierwszy zaprezentować swojego reprezentanta. Z udziału zrezygnowały natomiast stacje z Azerbejdżanu, Macedonii oraz Mołdawii. Poniżej znajduje się pełna lista uczestników oraz utworów wraz z wynikami, sporządzona na podstawie oficjalnej strony konkursu[1]:

Finał

Lp.PaństwoJęzykArtystaUtwórMiejscePunkty
1 Białoruś[16]angielski, białoruskiNadzieja Misiakowa[16]„Sokal”771
2 Bułgaria[17]bułgarskiKrisija, Chasan i Ibrachim[17]„Planet of the Children”[17]2147
3 San Marino[18]angielski, włoskiThe Peppermints[18]„Breaking My Heart”[18]1521
4 Chorwacja[19]angielski, chorwackiJosie[19]„Game over”[19]1613
5 Cypr[20]angielski, greckiSofia Patsalidis[20]„I pio omorfi mera”[20]969
6 Gruzja[21]angielski, gruzińskiLizi Pop[21]„Happy Day”[21]1154
7 Szwecja[22]szwedzkiJulia Kedhammar[22]„Du är inte ensam”[22]1328
8 Ukraina[23]angielski, ukraińskiSympho-Nick[23][24]„Pryjde wesna”[23][24]674
9 Słowenia[25]angielski, słoweńskiUla Ložar[25]„Nisi sam / Your Light”[25]1229
10 Czarnogóra[26]angielski, czarnogórskiMaša Vujadinović i Lejla Vulić[26]„Budi dijete na jedan dan”[26]1424
11 Włochy[27]angielski, włoskiVincenzo Cantiello[27]Tu primo grande amore[27]1159
12 Armenia[28]angielski, ormiańskiBetty[28]„People of the Sun”[28]3146
13 Rosja[29]angielski, rosyjskiAlisa Kożykina[29]„Dreamer”[29]596
14 Serbia[30]serbskiEmilija Đonin[30]„Svet u mojim očima / World In My Eyes”[30]1061
15 Malta[31]angielskiFederica Falzon[31]„Diamonds”[31]4116
16 Holandia[32]angielski, niderlandzkiJulia[32]„Around”[32]870

     1 miejsce w finale     2 miejsce w finale     3 miejsce w finale

Wyniki

Tabela punktacyjna

Wyniki głosowania
Suma punktówBonus startowyDziecięce juryBiałoruśBułgariaSan MarinoChorwacjaCyprGruzjaSzwecjaUkrainaSłoweniaCzarnogóraWłochyArmeniaRosjaSerbiaMaltaHolandia
Uczestnicy konkursuBiałoruś711281321656213867
Bułgaria147124712128108108107712812
San Marino211281
Chorwacja13121
Cypr691263884644536
Gruzja54121422132125172
Szwecja2812213415
Ukraina741264747110344543
Słowenia29121323224
Czarnogóra2412345
Włochy1591212210121010107101212868108
Armenia1461271212766128128221261210
Rosja961251075583157510103
Serbia61123668345761
Malta116121085107547661261071
Holandia70122534452121175232

     1 miejsce w finale     2 miejsce w finale     3 miejsce w finale
     Głosowanie jurorów i widzów w stosunku 50/50     Tylko głosowanie jurorów

Pozostałe nagrody

W trakcie przygotowań do konkursu akredytowani przedstawiciele mediów zgromadzeni w centrum prasowym mieli możliwość wzięcia udział w głosowaniu na ich zdaniem najlepszy występ konkursowy[33]. Poniższa lista zawiera pięciu faworytów wraz z łączną liczbą punktów zdobytą podczas plebiscytu[33]:

Lp.PaństwoArtystaUtwórPunkty
1 BułgariaKrisija, Chasan i Ibrachim„Planet of the Children”300[33]
2 WłochyVincenzo Cantiello„Tu primo grande amore”229[33]
3 MaltaFederica Falzon„Diamonds”221[33]
4 CyprSophia Patsalides„I pio omorfi mera”205[33]
5 HolandiaJulia„Around”155[33]

Międzynarodowi nadawcy oraz głosowanie

Gaia Cauchi – zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2013, była sekretarzem dziecięcego jury

Zgodnie z zasadą obowiązującą od 2005 roku, kierownik wykonawczy Europejskiej Unii Nadawców, Władisław Jakowlew przekazał na początku głosowania wszystkim uczestnikom bonus w postaci 12 dodatkowych punktów.

Sekretarze

Poniżej przedstawione zostały nazwiska wszystkich sekretarzy, którzy ogłaszali wyniki głosowania w poszczególnych krajach. W zestawieniu uwzględniono również rzeczniczkę dziecięcego jury. Poszczególne państwa zostały uporządkowane w kolejności przyznawania punktów[34][35]:

  1.  Dziecięce jury – Gaia Cauchi
  2.  Białoruś – Katerina Taperkina
  3.  Bułgaria – Ina Angełowa
  4.  San Marino – Clara
  5.  Chorwacja – Sarah
  6.  Cypr – Paris Nicolaou
  7.  Gruzja – Mariam Chundżgurua
  8.  Szwecja – Elias Elfström
    (reprezentant kraju w 2013 roku)[36]
  9.  Ukraina – Sofija Tarasowa
    (reprezentantka kraju w 2013)[37]
  10.  Słowenia – Gal Fajon
  11.  Czarnogóra – Aleksandra
  12.  Włochy – Geordie
  13.  Armenia – Monika Awanesjan
    (reprezentantka kraju w 2013 roku)[38]
  14.  Rosja – Marija Karieiewa
  15.  Serbia – Tamara Vasović
  16.  Malta – Julian
  17.  Holandia – Mylène i Rosanne
    (reprezentantki kraju w 2013 roku)[39]

Komentatorzy

Spis poniżej przedstawia komentatorów konkursu z poszczególnych krajów w 2014 roku:

Kraje uczestniczące w konkursie

  •  Armenia – Awet Barseghjan (ARMTV 1)
  •  Białoruś – Anatolij Lipieckij (BTRC)
  •  Bułgaria – Georgi Kuszwaliew i Elena Rosberg (BTV)
  •  Chorwacja – Ivan Planinić i Aljoša Šerić (HRT 2)
  •  Cypr – Kyriacos Pastides (CyBC)
  •  Czarnogóra – Dražen Bauković i Tamara Ivanković (TVCG 2)
  •  Gruzja – bd. (GBP)
  •  Holandia – Jan Smit (NPO 3)
  •  Malta – bd. (PBS)
  •  Rosja – Ołga Szelest i Alexander Guriewicz (Karousel)
  •  San Marino – Lia Fiorio i Gilberto Gattei (SMRTV)
  •  Serbia – Silvana Grujić (RTS 2)
  •  Słowenia – Bernarda Žarn (TVSlo)
  •  Szwecja – Edward af Sillén i Ylva Hällen (SVT Barnkanalen)
  •  Ukraina – Timur Mirosznyczenko (NTU)
  •  Włochy – Simone Lijoi i Antonella Clerici (Rai Gulp)

Kraje nieuczestniczące w konkursie

  •  Argentyna – Victor Barrera (Radio WU)
  •  Australia – Georgia McCarthy i Andre Nookadu (SBS2)
  •  Anglia – Ewan Spence (103 The Eye)
    (transmisja z opóźnieniem)
  •  Irlandia – Ewan Spence (92.5 Phoenix FM)
  •  Nowa Zelandia – Ewan Spence (World FM)
  •  Singapur – Ewan Spence (247 Music Radio)
    (tylko transmisja online)
  •  Stany Zjednoczone – Ewan Spence (KCGW (Williams Life Radio) oraz WXDR (Delgado’s Dolphin Radio))
  •  Szkocja – Ewan Spence (K107 FM, Radio Six International oraz Shore Radio)
  •  Walia – Ewan Spence (Oystermouth Radio)

Oficjalny album

Junior Eurovision Song Contest: Malta 2014
ilustracja
Wykonawca kompilacji
konkursowa
Wydany

3 listopada 2014

Gatunek

pop

Długość

47:06 (CD1)
47:06 (CD2)

Wydawnictwo

Universal

Album po albumie
Junior Eurovision Song Contest: Kyiv 2013
(2013)
Junior Eurovision Song Contest: Malta 2014
(2014)
Junior Eurovision Song Contest: Bulgaria 2015
(2015)

Junior Eurovision Song Contest: Malta 2014 – oficjalna kompilacja zawierająca utwory wszystkich uczestniczących w konkursie państw[40]. Album został wydany 3 listopada 2014 roku przez wytwórnię płytową Universal[41][42]. Wydawnictwo składa się z dwóch płyt CD. Na pierwszej znajduje się szesnaście utworów w wersji studyjnej, zaś na drugiej wersje karaoke tych kompozycji[40]. Kompilacja została wydane jedynie w formie cyfrowej, z powodu późnego dostarczenia materiałów przez poszczególnych nadawców publicznych. Dystrybucja odbywa się za pomocą sklepów internetowych iTunes i 7digital[40][41][42].

CD1 – Wersje studyjne
NrTytuł utworuArtystaKrajDługość
1.„People of the Sun”BettyArmenia2:39
2.„Planet of the Children”Krisija, Chasan i IbrachimBułgaria3:00
3.„Sokal (Falcon)”Nadzieja MisiakowaBiałoruś2:56
4.„I Pio Omorfi Mera – The Most Beautiful Day”Sofia PatsalidisCypr3:04
5.„Happy Day”Lizi PopGruzja2:52
6.„Game Over”JosieChorwacja2:46
7.„Tu primo grande amore”Vincenzo CantielloWłochy3:04
8.„Diamonds”Federica FalzonMalta3:05
9.„Budi dijete na jedan dan”Maša Vujadinović i Lejla VulićCzarnogóra2:55
10.„Around”JuliaHolandia2:49
11.„Dreamer”Alisa KożykinaRosja3:01
12.„Breaking My Heart”The PeppermintsSan Marino3:00
13.„Svet U Mojim Očima/World In My Eyes”Emilija ĐoninSerbia2:45
14.„Nisi Sam/Your Light”Ula LožarSłowenia3:00
15.„Du är inte ensam”Julia KedhammarSzwecja3:15
16.„Spring Will Come”Sympho-NickUkraina2:55
47:06
CD2 – Wersje karaoke
NrTytuł utworuArtystaKrajDługość
1.„People of the Sun” (Karaoke)BettyArmenia2:39
2.„Planet of the Children” (Karaoke)Krisija, Chasan i IbrachimBułgaria3:00
3.„Sokal (Falcon)” (Karaoke)Nadzieja MisiakowaBiałoruś2:56
4.„I Pio Omorfi Mera – The Most Beautiful Day” (Karaoke)Sofia PatsalidisCypr3:04
5.„Happy Day” (Karaoke)Lizi PopGruzja2:52
6.„Game Over” (Karaoke)JosieChorwacja2:46
7.„Tu primo grande amore” (Karaoke)Vincenzo CantielloWłochy3:04
8.„Diamonds” (Karaoke)Federica FalzonMalta3:05
9.„Budi dijete na jedan dan” (Karaoke)Maša Vujadinović i Lejla VulićCzarnogóra2:55
10.„Around” (Karaoke)JuliaHolandia2:49
11.„Dreamer” (Karaoke)Alisa KożykinaRosja3:01
12.„Breaking My Heart” (Karaoke)The PeppermintsSan Marino3:00
13.„Svet U Mojim Očima/World In My Eyes” (Karaoke)Emilija ĐoninSerbia2:45
14.„Nisi Sam/Your Light” (Karaoke)Ula LožarSłowenia3:00
15.„Du är inte ensam” (Karaoke)Julia KedhammarSzwecja3:15
16.„Spring Will Come” (Karaoke)Sympho-NickUkraina2:55
47:06

Zobacz też


Przypisy

  1. a b c d e f g Junior Eurovision Song Contest 2014. junioreurovision.tv. [dostęp 2014-10-01]. (ang.).
  2. a b c d e Luke James Fisher: Malta to host Junior Eurovision 2014. junioreurovision.tv, 2013-12-18. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
  3. Luke James Fisher: Junior Eurovision 2014 set for 15 November. junioreurovision.tv, 2014-01-13. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
  4. a b c d Luke James Fisher: The Venue: Malta Shipbuilding. junioreurovision.tv, 2014-06-16. [dostęp 2015-07-31]. (ang.).
  5. a b c d e Luke James Fisher: Junior Eurovision 2014: #together in Malta!. junioreurovision.tv, 2014-05-09. [dostęp 2014-10-03]. (ang.).
  6. a b Noel Zarb: Singers take flight? Extreme Sports to feature in Junior Eurovision 2014 postcards. junioreurovision.tv, 2014-08-26. [dostęp 2014-10-03]. (ang.).
  7. a b c d e f g h Luke James Fisher: Presenting... the stage. junioreurovision.tv, 2014-09-30. [dostęp 2014-10-03]. (ang.).
  8. Maciej Błażewicz: Dziś Eurowizja dla Dzieci 2014. eurowizja.org, 2014-11-15. [dostęp 2014-11-15]. (pol.).
  9. a b c d e f g h i j k l m n Luke James Fisher: What happened at today’s Heads of Delegation Meeting?. junioreurovision.tv, 2014-09-30. [dostęp 2014-11-15]. (ang.).
  10. a b Luke James Fisher: The draw before the draw. junioreurovision.tv, 2014-11-07. [dostęp 2014-11-15]. (ang.).
  11. a b Luke James Fisher: Tonight: Welcome reception. junioreurovision.tv, 2014-11-09. [dostęp 2014-11-15]. (ang.).
  12. Luke James Fisher: The running order for Junior Eurovision 2014!. junioreurovision.tv, 2014-11-09. [dostęp 2014-11-15].
  13. a b c d Luke James Fisher: Theme song „#together” presented!. junioreurovision.tv, 2014-10-29. [dostęp 2014-11-04]. (ang.).
  14. a b c d Luke James Fisher: Online voting introduced for international audience!. junioreurovision.tv, 2014-10-30. [dostęp 2015-07-31]. (ang.).
  15. a b c d e f Katherine Lockett: Online voting 2014: you broke the internet!. junioreurovision.tv, 2014-11-25. [dostęp 2015-07-31]. (ang.).
  16. a b Nadezhda Misyakova – Sokol (Belarus 2014). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
  17. a b c Krisia, Hasan i Ibrahim – lanet of the Children (Bulgaria 2014). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-10-10]. (ang.).
  18. a b c The Peppermints – Breaking My Heart (San Marino 2014). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
  19. a b c Josie – Game over (Croatia 2014). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
  20. a b c Sophia Patsalides – I pio omorfi mera (Cyprus 2014). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
  21. a b c Lizi Pop – Happy Day (Georgia 2014). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
  22. a b c Julia Kedhammar – Du är inte ensam (Sweden 2014). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
  23. a b c Sympho-Nick – Pryyde vesna (Ukraine 2014). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
  24. a b На Дитяче Євробачення їде тріо „Sympho-Nick”!. 1tv.com.ua, 2014-08-09. [dostęp 2014-10-03]. (ukr.).
  25. a b c Ula Ložar (Slovenia 2014). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
  26. a b c Maša Vujadinović & Lejla Vulić – Budi dijete na jedan dan (Montenegro 2014). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
  27. a b c Vincenzo Cantiello (Italy 2014). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
  28. a b c Betty – People of the Sun (Armenia 2014). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
  29. a b c Alisa Kozhikina – Dreamer (Russia 2014). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
  30. a b c Emilija Djonin – Svet u mojim očima / World In My Eyes (Serbia 2014). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
  31. a b c Federica Falzon – Diamonds (Malta 2014). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
  32. a b c Julia – Around (The Netherlands 2014). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-10-02]. (ang.).
  33. a b c d e f g William Lee Adams: Junior Eurovision 2014: Bulgaria’s Krisia won the press vote. wiwibloggs.com, 2015-11-17. [dostęp 2015-08-03]. (ang.).
  34. #JESC The list of spokespersons. [dostęp 2014-11-29]. (ang.).
  35. Andy Mikheev: Broadcasts of the contest. ESCKaz, 2014-11-07. [dostęp 2014-11-29]. (ang.).
  36. Anthony Granger: Sweden: Elias Elffors Elfström To Announce The Swedish Vote. Eurovoix. (ang.).
  37. Anthony Granger: Ukraine: Sofia Tarasova To Announce The Vote. Eurovoix. (ang.).
  38. Anthony Granger: Armenia: Monika Avanesyan To Announce The Points. Eurovoix. (ang.).
  39. Julia wins the Dutch ticket to Malta with the song Around. EBU, 2014-09-28. [dostęp 2014-11-29]. (ang.).
  40. a b c Luke James Fisher: Official album on sale NOW!. junioreurovision.tv, 2014-11-03. [dostęp 2014-11-15]. (ang.).
  41. a b Junior Eurovision Song Contest 2014 – Malta. itunes.com, 2014-10-31. [dostęp 2014-11-15]. (ang.).
  42. a b Junior Eurovision Song Contest 2014 – Malta. 7digital.com, 2014-11-03. [dostęp 2014-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-05)]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of England.svg
Flag of England. Saint George's cross (a red cross on a white background), used as the Flag of England, the Italian city of Genoa and various other places.
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
JESC 2013 (Malta) Gaia Cauchi at rehearsal 2.jpg
Autor: Okras, Licencja: CC BY-SA 3.0
JESC 2013 (Malta) Gaia Cauchi at rehearsal
Vincenzo Cantiello (JESC 2014 winner) with his prize.jpg
Autor: Okras, Licencja: CC BY-SA 4.0
Vincenzo Cantiello (JESC 2014 winner) before interview for kidsmusic.info
JESC 2014 Map.svg
Autor: JoseDLG, Licencja: CC BY 3.0
 
Kraje, które wybrały już uczestnika i/lub piosenkę
 
Kraje, które nie wybrały jeszcze uczestnika i piosenki
 
Kraje, które nie zakwalifikowały się do finału
 
Kraje, które uczestniczyły w przeszłości, ale nie w 2014