Konstantin von Neurath

Konstantin von Neurath
Ilustracja
(c) Bundesarchiv, N 1310 Bild-135 / CC-BY-SA 3.0
Data i miejsce urodzenia

2 lutego 1873
Kleinglattbach

Data śmierci

14 sierpnia 1956

Minister spraw zagranicznych III Rzeszy
Okres

od 1 czerwca 1932
do 4 lutego 1938

Przynależność polityczna

bezpartyjny, od 1937 NSDAP

Poprzednik

Heinrich Brüning

Następca

Joachim von Ribbentrop

Protektor Czech i Moraw
Okres

od 21 marca 1939
do 24 sierpnia 1943

Przynależność polityczna

NSDAP

Poprzednik

Johannes Blaskowitz

Następca

Wilhelm Frick

podpis
Odznaczenia
Odznaka Złota Partii (III Rzesza)
Kawaler Komandor Orderu Królewskiego Wiktoriańskiego (KCVO) IV Klasa Orderu Orła Czerwonego (Prusy) Komandor Orderu Korony (Belgia) Kawaler Orderu Korony Wirtemberskiej Order Fryderyka (Wirtembergia) Order Osmana (Turcja) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Królestwo Włoch) Krzyż Żelazny (1813) II Klasy Krzyż Żelazny (1813) I Klasy Order Alberta (Saksonia) Order Ernestyński (Saksonia) Komandor Orderu Danebroga (Dania) Order Zasługi Orła Niemieckiego (III Rzesza) Krzyż Zasługi Wojennej II klasy (III Rzesza) Krzyż Zasługi Wojennej I klasy (III Rzesza) Medal Pamiątkowy 13 marca 1938 Medal Pamiątkowy 1 października 1938 z okuciem Zamek Praga
[1]

Konstantin Hermann Karl von Neurath (ur. 2 lutego 1873 w Vaihingen an der Enz, zm. 14 sierpnia 1956 tamże) – niemiecki dyplomata, minister spraw zagranicznych Niemiec w latach 1932-1938 i protektor Czech i Moraw w latach 1939–1941 (tytularnie do 1943), baron.

Młodość

Neurath urodził się w Vaihingen an der Enz, w Królestwie Wirtembergii, jako najstarszy syn barona Konstantina Sebastiana von Neuratha, szambelana i zaufanego współpracownika króla Wilhelma II Wirtemberskiego. Dziadek Constantin Franz von Neurath, był ministrem spraw zagranicznych, sprawiedliwości i przewodniczącym Tajnej Rady Królestwa Wirtembergii.

Studiował prawo w Tybindze i w Berlinie. Po ukończeniu edukacji w 1892 zatrudnił się w lokalnej kancelarii adwokackiej w swoim rodzinnym mieście. W 1901 przystąpił do służby cywilnej i pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Berlinie. W 1903 został skierowany do ambasady w Londynie w charakterze wicekonsula i począwszy od 1909 pełnił funkcję wysłannika (Legationsrat) w ambasadzie. W 1914 został przeniesiony do ambasady w Konstantynopolu.

30 maja 1901 poślubił w Stuttgarcie Marię Augustę Moser von Filseck. Małżeństwo Neurathów miało dwoje dzieci: syna Konstantina oraz córkę Winfried. Podczas I wojny światowej von Neurath był oficerem w pułku piechoty do początków 1916, gdy odniósł poważne rany. W grudniu 1914 został odznaczony Krzyżem Żelaznym. Powrócił wtedy do służby dyplomatycznej w Imperium Osmańskim, którą opuścił w końcu 1916. W latach 1917-1918, aż do rewolucji w Niemczech i końca wojny był p.o. premiera rządu Wirtembergii.

Życie polityczne

W 1919 Neurath powrócił do kariery w dyplomacji. Został oddelegowany do ambasady w Kopenhadze jako minister ds. Danii. W latach 1921-30 był ambasadorem w Rzymie, nie zrobił jednak na nim wrażenia włoski faszyzm. Paul von Hindenburg rozważał przydzielenie mu urzędu w świeżo sformowanym rządzie w 1929. W 1930 został szefem ambasady niemieckiej w Londynie. W czerwcu 1932 Neurath został ściągnięty do Niemiec i uczyniony ministrem spraw zagranicznych w rządzie Franza von Papena. Utrzymał to stanowisko za kadencji Kurta von Schleichera a następnie Adolfa Hitlera. W początkowym okresie rządów Hitlera Neurath z respektem odnosił się do jego polityki zagranicznej nastawionej na ekspansję Niemiec.

Von Neurath był zaangażowany w wycofanie się Niemiec z Ligi Narodów w 1933, w negocjacje dotyczące anglo-niemieckiego porozumienia dot. floty wojennej (1935) i remilitaryzację Nadrenii. Neurath wstąpił do NSDAP w 1937, a we wrześniu tego samego roku otrzymał stopień Obergruppenführera w SS.

4 lutego 1938 został wydalony z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Uważał, że rola jego urzędu była zmarginalizowana i nie przystawała do agresywnych planów wojennych Hitlera, które w szczegółach zostały skumulowane w Memorandum Hossbacha z 5 listopada 1937. Neuratha zastąpił na urzędzie Joachim von Ribbentrop, jednak sam Neurath pozostał w rządzie jako minister bez teki.

18 marca 1939 Neurath otrzymał stanowisko protektora Rzeszy (Reichsprotektor) Czech i Moraw. Służył jako osobisty przedstawiciel Hitlera w Protektoracie. Wprowadził niemieckie prawo kontrolujące prasę oraz zakazał działalności partii politycznych i związków zawodowych. Wprowadził także ostre rygory wobec studentów protestujących w październiku i listopadzie 1939. Niezależnie od tego, jak bardzo drakońskie były ustawy wprowadzone przez Neuratha, Hitler uważał, że jego rządy w Protektoracie były zbyt łagodne. Dlatego we wrześniu 1941 odciążył go z części obowiązków, powierzając je Reinhardowi Heydrichowi. Neurath próbował zrezygnować w 1941, ale jego wniosek nie został zaakceptowany aż do 25 sierpnia 1943 (urząd protektora objął były minister spraw wewnętrznych Rzeszy Wilhelm Frick).

Proces i więzienie

Proces Neuratha odbył się w Norymberdze w 1946 roku. Alianci oskarżyli go o spiskowanie w celu popełnienia zbrodni przeciwko pokojowi, planowanie i inicjowanie agresji wojennej, zbrodnie wojenne oraz zbrodnie przeciwko ludzkości. Został uznany za winnego wszystkich czterech zarzutów i skazany na piętnaście lat więzienia. Do 1954 roku był zamknięty w więzieniu jako przestępca wojenny, później zwolniono go ze względu na zły stan zdrowia (cierpiał na ataki serca).

Przypisy

  1. Neurath, Freiherr von, Konstantin Hermann Karl - TracesOfWar.com, tracesofwar.com [dostęp 2021-06-03] (ang.).

Bibliografia

  • Craig, Gordon The German Foreign Office from Neurath to Ribbentrop, pp. 406-436 from The Diplomats 1919-39 edited by Gordon A. Craig and [Felix Gilbert], Princeton: Princeton University Press, 1953.
  • Heineman, John Louis Hitler’s First Foreign Minister : Konstantin Freiherr von Neurath, Diplomat and Statesman, Berkeley: University of California Press, 1979 ISBN 0-520-03442-2.

Media użyte na tej stronie

Планка Золотой партийный знак НСДАП.svg
Планка Золотой партийный знак НСДАП
UK Royal Victorian Order ribbon.svg
Baretka brytyjskiego Królewskiego Orderu Wiktorii.
D-PRU EK 1914 1 Klasse BAR.svg
Baretka: Krzyż Żelazny - I Klasy (1813)-1914-1918 (Prusy).
Hitler portrait crop (colorized).jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-H1216-0500-002 / CC-BY-SA
Portrait of Adolf Hitler.
Defendants in the dock at nuremberg trials.jpg
View of the defendants in the dock at the International Military Tribunal trial of war criminals in Nuremberg, Bavaria, Germany.
D-SAX Sachsen-Ernestinischer Hausorden BAR.svg
Baretka: Książęcy Saski Ernestyński Order Domowy. Księstwa Saskie:
  • Saksonia-Altenburg (Sachsen-Altenburg)
  • Saksonia-Koburg-Gotha (Sachsen-Coburg-Gotha)
  • Saksonia-Meiningen-Hildburghausen (Sachsen-Meiningen-Hildburghausen)
DEU KVK 1 Klasse BAR.svg
Baretka: Wojenny Krzyż Zasługi I Klasy (III Rzesza).
PRU Roter Adlerorden BAR.svg
Baretka:Order Czerwonego Orła
SAX Albert Order ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 4.0
Albert Order ribbon bar. Kingdom of Saxony.
Konstantin von Neurath signature.svg
Signature of Konstantin von Neurath
BEL Kroonorde Commandeur BAR.svg
Baretka: Order Korony – Komandor (Belgia).
(Ordre de la Couronne – Commandeur).
(De Kroonorde – Commandeur).
DEU Sudetenland Medal Praga.jpg
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 3.0
Baretka Medalu Pamiątkowego 1 października 1938 z nakładką Zamek Praski
DEU Deutsche Adlerorden 1 BAR.svg
Baretka: Order Orła Niemieckiego (Deutsche Adlerorden); niższe klasy – III Rzesza.
DEU KVK 2 Klasse BAR.svg
Baretka: Wojenny Krzyż Zasługi II Klasy (III Rzesza).
Order of the Dannebrog K.svg
Autor: Skjoldbro, Licencja: CC BY-SA 4.0
Order of Danebrog Commander
Order of the Osmanie lenta.png
Autor: beaver, Licencja: CC0
Order_of_the_Osmanie_ribbon
Friedrich Order.png
Autor: EricSerge, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ribbon bar of the Friedrich Order of Württemberg
Anschluss Medal Bar.PNG
Autor: Realismadder, Licencja: CC-BY-SA-3.0
The ribbon bar for the Anschluss medal, awarded to German military personnel, German officials, Austrian members of the NSDAP and other austrians who participated in the annexation (Anschluss) of Austria in March 1938.
Bundesarchiv N 1310 Bild-135, Konstantin von Neurath.jpg
(c) Bundesarchiv, N 1310 Bild-135 / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Konstantin von Neurath

Porträt Konstantin Freiherr von Neurath (in Uniform als Reichsprotektor von Böhmen und Mähren) , offensichtlich ein Werbefoto für den Nazifunktionär

Abgebildete Personen: