Konstanty Jodko

Konstanty Jodko
Konstanty Wincenty Jodko-Narkiewicz
Data i miejsce urodzenia

1797?
Jozdy

Data i miejsce śmierci

13 lutego 1876
Warszawa

Miejsce spoczynku

cmentarz Powązkowski

Zawód, zajęcie

Inżynier

Alma Mater

Szkoła Aplikacyjna Artylerii i Inżynierów

Rodzice

Leonard i Barbara zd. Bubczewska

Małżeństwo

Józefina z d. Sokołowska

Dzieci

Józef i Wanda

Odznaczenia
Order Świętej Anny II klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie)

Konstanty Jodko (ur. 1797? w Jozdach, zm. 13 lutego 1876 w Warszawie) – podpułkownik wojsk Królestwa Polskiego, inżynier hydrolog, naczelny inżynier Warszawy.

Życiorys

Urodził się prawdopodobnie w 1797 w lubelskiej wsi Jozdy, w rodzinie Leonard herbu Lis i Barbara z d. Bubczewska. Po ukończeniu szkół w 1812 wstąpił do batalionu saperów wojsk księstwa warszawskiego i w 1815 rozpoczął naukę w Szkole artyleryjsko-inżynierskiej. W 1817 mianowany konduktorem w korpusie inżynierów i w dwa lata później podporucznikiem, i w 1823 porucznikiem w tym korpusie.

Brał udział w budowie kanału augustowskiego i kierował budową śluzy Sosnówek i śluzy Augustów[1] oraz uczestniczył w pracach modernizacyjnych twierdzy Zamość. Został wyznaczony do udziału w wojnie w Turcją i jako inżynier zasłużył się w czasie oblężenie oblężenia Silistry. Odznaczony został orderem Świętej Anny, Znakiem honorowym za 25 lat nieskazitelnej służby i awansowany do stopnia kapitana.

Uczestniczył w powstaniu listopadowym i jako inżynier budownictwa zbudował most i dojazd do niego pod wsią Potycz. W sierpniu 1830 dostał awans na stopień podpułkownika.

Zatrudniony został jako inżynier cywilny i prowadził prace związane z regulacją Wisły. W 1841 opracował plan regulacji rzeki między Warszawą a Modlinem. W 1855 otrzymał urząd starszego inżyniera a od 1861 był naczelnym inżynierem Warszawy. Dzięki jego pracy zostało wprowadzone gazowe oświetlenie ulic w 1856, miejskie bruki z kostki kamiennej w 1861 i pierwsza linia tramwaju konnego w 1866. W 1865 brał udział w wyznaczeniu punktu zerowego Wisły.

Żonaty był z Józefiną z d. Sokołowska, i miał dwoje dwoje dzieci, Józefa i Wandę. Zmarł w Warszawie 13 lutego 1876 i pochowany został na cmentarzu Powązkowskim.

Przypisy

  1. Kanał Augustowski, Suwalszczyzna.com.pl [dostęp 2021-02-27] (pol.).

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

RUS Order św. Anny (baretka).svg
Baretka Orderu św. Anny.
RUS Order św. Stanisława (baretka).svg
Baretka Orderu św. Stanisława.
RUS Order św. Włodzimierza (baretka).svg
Baretka Orderu św. Włodzimierza.