Konstantyn IX Monomach

Konstantyn IX Monomach
Basileus tōn Romaiōn
Cesarz Rzymian
Ilustracja
cesarz Bizancjum
Okres

od 11 czerwca 1042
do 11 stycznia 1055

Poprzednik

Zoe

Następca

Teodora

Dane biograficzne
Dynastia

macedońska

Data urodzenia

1000

Data i miejsce śmierci

11 stycznia 1055
Konstantynopol

Ojciec

Theodosios Monomachos

Matka

?

Żona

Helena Skleraina, Zoe

Moneta
moneta

Konstantyn IX Monomach (1000 - 11 stycznia 1055) – cesarz Bizancjum od 11 czerwca 1042. Trzeci i ostatni mąż cesarzowej Zoe.

Cesarstwo Bizantyńskie w roku 1045.

Był synem Teodozjusza Monomacha, ważnego biurokraty z okresu rządów cesarzy: Bazylego II Bułgarobójcy i Konstantyna VIII. W pewnym momencie Teodozjusz stał się podejrzanym o spisek i równocześnie z jego karierą ucierpiała kariera jego syna. Pozycja Konstantyna poprawiła się po tym jak poślubił siostrzenicę cesarza Romana III Argyrosa. Następnie zwrócił uwagę samej cesarzowej Zoe i za to został wygnany przez jej drugiego męża - Michała IV Paflagończyka na wyspę Lesbos. Z wygnania powrócił w 1042 i został mianowany sędzią w Grecji, ale zanim jeszcze przyjął posadę, został wezwany do Konstantynopola przez Zoe, która wybrała go na swojego trzeciego męża. Zoe zmarła w 1050, a Konstantyn przeżył ją o 5 lat. W czasie swego panowania dbał o rozwój szkolnictwa wyższego[1] w Konstantynopolu.

Po jego śmierci rządy przejęła młodsza siostra Zoe - Teodora.

Rodzina

Z pierwszą żoną (nie znamy jej imienia), Konstantyn nie miał żadnych dzieci. Z drugą żoną, członkinią klanu Sklerosów, siostrzenicą cesarza Romana III, miał córkę:

Z trzecią żoną - cesarzową Zoe, Konstantyn również nie miał dzieci, podobnie ze swoją metresą - Marią Sklerainą (siostrzenicą swojej drugiej żony).

Przypisy

  1. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Macieja Salamona: Wielka Historia Świata Tom 4 Kształtowanie średniowiecza. T. 4. Oficyna Wydawnicza FOGRA, 2005, s. 472. ISBN 83-85719-85-7.

Bibliografia

  • Michał Kozłowski, Konstantyn IX Monomach – cesarz Wielkiej Schizmy [1]

Media użyte na tej stronie

Double-headed eagle of the Greek Orthodox Church.svg
coat of arms of the Palaiologos dynasty, the last rulers of the Byzantine Empire.
Histamenon of Constantine IX Monomachus, 1042-1055 AD.jpg
Constantine IX Monomachus. 1042-1055. AV Histamenon Nomisma (26mm, 4.43 g, 6h). Constantinople mint. Facing bust of Christ Pantokrator; crescents in upper quarters of nimbus / Crowned facing bust of Constantine, wearing loros, holding cruciform scepter and globus cruciger. DOC 3; SB 1830. Choice EF.
Emperor Constantine IX.jpg
Mosaic of Emperor Constantine IX in the Hagia Sophia, Istanbul.