Kontrowersje wokół okoliczności śmierci generała Władysława Sikorskiego

Jedno z ostatnich zdjęć generała Sikorskiego przed śmiercią.

Kontrowersje wokół okoliczności śmierci generała Władysława Sikorskiego dotyczą m.in. kwestionowania oficjalnych ustaleń dotyczących przyczyn katastrofy lotniczej, dalszych losów córki Sikorskiego - Zofii Leśniowskiej (jej ciała nie odnaleziono), osoby drugiego pilota i roli służb specjalnych różnych państw.

Śledztwo IPN i ekshumacje

Śledztwo dotyczące okoliczności śmierci premiera i Naczelnego Wodza prowadził Instytut Pamięci Narodowej[1]. W ramach śledztwa przeprowadzono ekshumacje ciał Sikorskiego oraz gen. Tadeusza Klimeckiego, płk Andrzeja Mareckiego i por. Józefa Ponikiewskiego. Wynika z nich, że wszyscy zginęli wskutek obrażeń wielonarządowych typowych dla katastrofy lotniczej[2][3].

W grudniu 2013 IPN umorzył śledztwo w tej sprawie stwierdzając, że dowody nie pozwalają ani wykluczyć ani potwierdzić tezy o zamachu[4].

Ustalenia Jerzego Maryniaka

Kwestionowanie oficjalnych ustaleń (według których katastrofa była spowodowana przez zablokowanie steru wysokości) dotyczących okoliczności katastrofy opiera się na ekspertyzie profesora Jerzego Maryniaka z Politechniki Warszawskiej. Na podstawie symulacji numerycznej lotu Liberatora oraz laboratoryjnych badań tonięcia modelu tego samolotu[5] stwierdzono, że samolot był sprawny przez cały okres lotu i świadomie sterowany do momentu wodowania[6].

Ustalenia Dariusza Baliszewskiego

Jednym z badaczy opowiadającym się za tezą o zamachu jest dziennikarz Dariusz Baliszewski. Według Baliszewskiego Sikorski i jego współpracownicy zostali zamordowani jeszcze przed lotem w rezydencji gubernatora, a katastrofa była mistyfikacją w celu ukrycia zabójstwa[7]. Baliszewski wskazuje, że za zabójstwem stali niechętni Sikorskiemu Polacy z ppor. Ludwikiem Łubieńskim (szefem polskiej misji wojskowej na Gibraltarze) i Brytyjczycy. Natomiast córka Sikorskiego Zofia Leśniowska została uprowadzona przez Sowietów za wiedzą strony brytyjskiej[8].

Ustalenia Tadeusza Kisielewskiego

Tadeusz Kisielewski nie uznaje ustaleń Baliszewskiego za prawdziwe, zwłaszcza w oparciu o wyniki autopsji. Jednocześnie uważa, że ustalenia IPN nie stoją w sprzeczności z ustaleniami prof. Maryniaka[9]. Według Kisielewskiego główną rolę w przeprowadzeniu kontrolowanego wodowania samolotu odegrał nie pierwszy pilot Eduard Prchal, ale podmieniony drugi pilot[10].

Kisielewski wskazuje na stronę sowiecką jako głównego inspiratora i sprawcę zamachu. Podobnie jak Baliszewski uważa, że Leśniowska została porwana przez Sowietów. Sugeruje on, że została ona wysłana przez ojca na tajne rozmowy z Sowietami. Miał jej towarzyszyć sekretarz Adam Kułakowski (jego ciało także nie zostało odnalezione). Z negocjatorów mieli stać się zakładnikami[11] przetrzymywanymi w wilii NKWD pod Moskwą. W 1945 miała miejsce nieudana wyprawa mająca na celu uwolnienie córki Sikorskiego[12]. Ponadto nie istnieje żadne potwierdzenie, że Leśniowska weszła na pokład samolotu[13].

Odniesienia w kulturze masowej

  • Czynności nurków dokonujących poszukiwań w morzu po katastrofie zostały ukazany w filmie The Silent Enemy 1958, przedstawiającym historię m.in. Lionela Crabba.
  • Niemiecki dramaturg Rolf Hochhuth zasugerował w sztuce Soldaten, Nekrolog auf Genf z 1967, że Winston Churchill był bezpośrednio zaangażowany w morderstwo generała Władysława Sikorskiego.
  • Polskie produkcje filmowe z 2009 powstałe na podstawie badań i tez Dariusza Baliszewskiego: film kinowy Generał – zamach na Gibraltarze i czteroodcinkowy serial telewizyjny Generał.
  • W 2014 roku został wydany komiks pt. „Umarłem na Gibraltarze” według scenariusza Piotra Mańkowskiego, narysowany przez Tomasza Kleszcza. Stanowi on interpretację okoliczności katastrofy zawierającą domieszkę fikcji literackiej[14].

Zobacz też

Przypisy

  1. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2013-06-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-12-22)].
  2. Oficjalne wyniki ekshumacji gen. Sikorskiego, wiadomosci.gazeta.pl [dostęp 2017-12-03] (pol.).
  3. Pochowano szczątki gen. Klimeckiego i płk. Mareckiego - Wiadomości, wiadomosci.onet.pl [dostęp 2017-12-03] (pol.).
  4. Śledztwo w sprawie śmierci gen. Sikorskiego umorzone - Historia - rp.pl, www.rp.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).
  5. T. Kisielewski, Zamach, s.50.
  6. T. Kisielewski Zamach, s. 65.
  7. Tajemnica Hieny - WPROST.pl, www.wprost.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).
  8. Bransoletka Zofii - WPROST.pl, www.wprost.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).
  9. T. Kisielewski Gibraltar i Katyń, s. 158
  10. T. Kisielewski Po zamachu, s. 169-170.
  11. T. Kisielewski, Po zamachu, s. 225-226.
  12. T. Kisielewski Po zamachu, s. 241-243
  13. Kto porwał córkę Sikorskiego - Kraj - rp.pl, www.rp.pl [dostęp 2017-11-18] [zarchiwizowane z adresu 2014-07-14] (pol.).
  14. Mańkowski i Kleszcz 2014 ↓

Bibliografia

  • Piotr Mańkowski, Tomasz Kleszcz: Umarłem na Gibraltarze. Kongres Plan Publishing, 2014, s. 102. ISBN 978-83-940392-0-2.

Media użyte na tej stronie

Sikorski in Gibraltar.jpg
Jedno z ostatnich zdjęć Wodza Naczelnego.