Konwertaza C3

Powstawanie konwertazy C3

Konwertaza C3 - enzym (EC 3.4.21.43/3.4.21.47), który katalizuje rozkład białka dopełniacza C3 na dwa składniki C3a i C3b.

Istnieją dwie jego formy:

  • enzym złożony ze składników C4b-C2a, który powstaje w klasycznej drodze aktywacji dopełniacza. Dokonuje się to gdy składnik C1s odcina składnik C2b od związanego z błoną komórkową kompleksu C4b-C2a
  • enzym składający się z kompleksu C3bBb, który powstaje w alternatywnej drodze aktywacji dopełniacza. Dokonuje się to gdy związany z błoną komórkową składnik C3b łączy się z czynnikiem B, który z kolei jest rozcinany przez czynnik D na Ba i Bb. Bb zostaje połączone z C3b, a Ba uwalniane jest do otaczającego środowiska

Po utworzeniu obie formy konwertazy C3 katalizują reakcję podziału C3 na C3a i C3b (stąd nazwa konwertaza C3). C3b może z kolei stać się opsoniną lub sam przekształcić się w konwertazę C3.

Każda z form konwertazy C3 po przyłączeniu dodatkowego składnika 3b (w formie C4b2a3b lub C3bBb3b) nosi nazwę konwertazy C5.

Media użyte na tej stronie

Complement pathway.svg
The complement system is made up of about 25 proteins that work together to “complement” the action of antibodies in destroying bacteria. Complement proteins circulate in the blood in an inactive form. When the first protein in the complement series is activated— typically by antibody that has locked onto an antigen—it sets in motion a domino effect. Each component takes its turn in a precise chain of steps known as the complement cascade. The end product is a cylinder inserted into—and puncturing a hole in—the cell’s wall. With fluids and molecules flowing in and out, the cell swells and bursts.