Kopalnia Węgla Kamiennego Bolesław Chrobry

Kopalnia "Bolesław Chrobry" widok z 1926 roku

Kopalnia Węgla Kamiennego Bolesław Chrobry – dawna kopalnia węgla kamiennego w Wałbrzychu. Główna siedziba kopalni znajdowała się przy ulicy Ludwiga van Beethovena. W wyniku połączeniu kilku pól górniczych i kopalń w jedno przedsiębiorstwo, do kopalni należały obiekty w różnych częściach Wałbrzycha i okolic.

Historia

Charakterystyczny szyb Bolesław Chrobry Wschód, Zachód
Opuszczony budynek dyrekcji kopalni B. Chrobry - wjazd do Zakładku Koksowniczego ul.Beethovena

Kopalnia powstała w około 1780 roku pod nazwą "Bahnschacht", później nadano jej nazwę "Fürstenstein-gruben-Balinschachtanlange". Była prywatną kopalnią rodziny Hochberg. W 1876 roku połączono kilka pól górniczych i kopalń, co sprawiło że była to największa kopalnia w Wałbrzychu. Do roku 1945 nosiła niemiecką nazwę "Fürstensteiner Gruben", a od 1945 roku polską nazwę: "Wałbrzych". W 1946 przemianowana na "Bolesław Chrobry".

W 1945 roku kopalnia posiadała pięć czynnych szybów, w tym jeden wydobywczy podwójny. Poziomy wydobywcze znajdowały się na głębokości 365 m i 470 m pod ziemią. W następnych latach kopalnia została unowocześniona. I tak w 1951 roku wstawiono nową maszynę wyciągową, w 1955 wybudowano łaźnię i zainstalowano dwa wentylatory, w 1959 wybudowano lampiarnię i zamontowano nowe kompresory, a w latach 60. zmodernizowano szyby "Chrobry I" i "Chrobry II"[1].

W 1964 roku kopalnia "Bolesław Chrobry" połączona została z kopalnią "Mieszko" w jeden zakład pod nazwą "Wałbrzych". 29 czerwca 1998 roku z kopalni wyjechał ostatni wózek z węglem. Dawniej na terenie kopalni przy ulicy Ludwika Beethovena, mieściły się różne budowle i zakłady podlegające kopalni, później funkcjonowały jako samodzielne przedsiębiorstwa, było to takie zakłady jak:

  • Zakład Azotowy [2]
  • Zakład Kwasu Siarkowego [3].
  • Fabryka Kwasu Azotowego [4].
  • Zakład Amoniaku
  • Fabryka Benzolu [5]
  • Zakład Koksowniczy nr 2 [6].

Duża część obiektów przy ulicy Ludwika Beethovena została wyburzona z końcem II Wojny Światowej, zakłady i fabryki zostały okradzione i wywiezione przez Rosjan na teren ZSRR. W pozostałej części zachowanych budowli mieszczą się różne zakłady oraz instytucja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. Niektóre budowle na terenie kopalni stoją opuszczone są to m.in.

  • Schrony i wartownie
  • Łaźnia
  • Magazyny i biurowce wraz z przychodną
  • Budynki techniczne
  • Hala nadszybia
  • Szyb Bolesław Chrobry Wschód, Zachód.

Przypisy

  1. wg strony "Wałbrzyskie kopalnie w jednej pigułce" [1]

Bibliografia

  • Jerzy Jaros: Słownik historyczny kopalń węgla na ziemiach polskich. Katowice: Śląski Instytut Naukowy, 1984. ISBN 83-00-00648-6.

Media użyte na tej stronie

PL Walbrzych StareKopalnia.JPG
Autor: Macdriver (Bartek Wawraszko), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Kopalnia Tiefbau (Maria)Założona i przez wiele lat w rękach Hochbergów zabytek klasy zerowej, rozpoczeła działalność w 1875, przed 1945 wstrzymano w niej wydobycie z powodu sąsiedztwa centrum Wałbrzycha, ostateczne zrównana z ziemią w roku 1964 - widok z 1926 roku.
Mining symbol.svg
Abbildung eines Bermanngezähes bestehend aus Schlägel und Eisen
PL Walbrzych ZK.JPG
Autor: Macdriver (Bartek Wawraszko), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Wałbrzych - Zakłady Koksownicze "Wałbrzych" przy ul.Beethovena.
PL Walbrzych KWKWalbrzych.JPG
Autor: Macdriver (Bartek Wawraszko), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Wałbrzych - Kopalnia węgla .