Kopalnia Węgla Kamiennego Katarzyna w Tenczynku

Szkic lokalizacji kopalni tenczyńskich (Szlak Dawnego Górnictwa – Przystanek IX (tablica)
Rejon byłego szybu Katarzyna

Katarzynakopalnia węgla kamiennego w Tenczynku. Kopalnię założył w 1864 sztygar Julian Zdanowicz. Około 1910 kopalnia była własnością huty szkła w Szczakowej (Kupfer i Glaser Szklarnia w Szczakowej). W 1915 właścicielem został Józef Hromek, działający w Polsce inżynier górnictwa, pochodzący z Moraw, właściciel pobliskiej kopalni Kmita. Wydobycie sięgało w 1871 – 5,8 tys. ton, a w 1934 tylko 1,8 tys. ton. Wówczas zamknięto kopalnię, zalano ją wodą. W roku 1950 w wyniku nacjonalizacji byłą kopalnię (pole górnicze) przejęto na własność Państwa[1].

Szyb wydobywczy (rejon obecnego skrzyżowania ul. Chłopickiego z ul. Szkolną) miał 45 m głębokości. Pole wydobywcze rozciągało się w stronę północną od szybu. Obecnie brak pozostałości po kopalni.

Obok byłej kopalni znajduje się budynek mieszkalny wybudowany w 1875 przez Juliana Zdanowicza. W wilii mieszkali czasowo rodzice Bogumiła Kobieli.

Bibliografia

  • Opis kopalni na tablicy informacyjnej Szlaku Dawnego Górnictwa, Przystanek IX.
  • Zarządzenie Ministra Przemysłu z 26 listopada 1946 o ogłoszeniu drugiego wykazu nadań górniczych przechodzących na własność Państwa: poz 1. nadanie Katarzyna z przymiarem; Tenczynek; właściciel nadania Edward Wyrwa; dokument nadawczy z 1864.
  • Julian Zinkow, Krzeszowice i okolice, Wydawnictwo PTTK Kraj Warszawa-Kraków; s. 90.

Przypisy

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Mining symbol.svg
Abbildung eines Bermanngezähes bestehend aus Schlägel und Eisen
B. szyb Katarzyna.jpg
Autor: Premia, Licencja: CC BY-SA 3.0
Rejon byłego szybu Katarzyna w Tenczynku
Sieć lokalizacji kopalni tenczyńskich-tablica.jpg
Autor: Premia, Licencja: CC BY 3.0
Sieć lokalizacji kopalni tenczyńskich-tablica w Tenczynku