Kora (wokalistka)

Kora
Ilustracja
Kora (5 listopada 2011)
Imię i nazwisko

Olga Aleksandra Sipowicz

Pseudonim

Kora

Data i miejsce urodzenia

8 czerwca 1951
Kraków

Data i miejsce śmierci

28 lipca 2018
Bliżów

Przyczyna śmierci

rak jajnika

Gatunki

rock and roll

Zawód

piosenkarka, autorka tekstów

Aktywność

1973–2018

Wydawnictwo

Kamiling Co, EMI Music Poland

Powiązania

Maanam, Püdelsi

Współpracownicy
Kamil Sipowicz
Zespoły
Maanam (1976–2008)
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Strona internetowa

Kora, właściwie Olga Aleksandra Sipowicz[1] z domu Ostrowska, primo voto Jackowska (ur. 8 czerwca 1951 w Krakowie[2], zm. 28 lipca 2018 w Bliżowie[3]) – polska piosenkarka rockowa i autorka tekstów, w latach 1976–2008 wokalistka zespołu Maanam[4]. Uważana za jedną z najbardziej charyzmatycznych i wybitnych postaci w historii polskiego rocka[5] oraz za ikonę polskiego rocka[6].

Młodość

Pochodziła z ubogiego domu[7]. Była piątym i najmłodszym dzieckiem Marcina Ostrowskiego (ur. 1897 w Buczaczu, zm. 1960 w Krakowie) i Emilii Ostrowskiej z domu Siarkiewicz (ur. 1908 w Stanisławowie, zm. 1971), jego drugiej żony. Do 1939 Ostrowski był komendantem Policji Państwowej w Buczaczu. Po agresji ZSRR na Polskę aresztowany przez NKWD zdołał uciec z więzienia i przedostał się do Generalnego Gubernatorstwa. W tym samym czasie jego pierwsza żona i córki zostały deportowane do ZSRR (żona zmarła na zesłaniu)[4].

Rodzice Kory poznali się po II wojnie światowej w Krakowie, gdzie oboje pracowali jako urzędnicy. Gdy miała 4 lata, matka zachorowała na gruźlicę. Ze względu na trudną sytuację materialną rodziców Kora trafiła do domu dziecka prowadzonego przez siostry prezentki w Jordanowie, gdzie padła ofiarą drastycznej przemocy fizycznej ze strony zakonnic i była także jej świadkiem[8][9]. Spędziła tam 5 lat – do ukończenia II klasy szkoły podstawowej. Do rodzinnego domu wróciła w 1960 roku tuż po śmierci ojca. W tym czasie padła ofiarą molestowania seksualnego przez katolickiego księdza[7][10]. Później musiała przenieść się do Jabłonowa Pomorskiego, gdzie przez kolejny rok mieszkała u swoich wujostwa i uczęszczała do szkoły podstawowej w klasie IV[11]. Dalszą edukację w szkole podstawowej i średniej kontynuowała w rodzinnym mieście do czasu złożenia egzaminu dojrzałości w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie.

Jako nastolatka była silnie związana z krakowskim środowiskiem artystycznym i hippisowskim. Przyjaźniła się z Piotrem Skrzyneckim, Jerzym Beresiem, Wiesławem Dymnym, Krystyną Zachwatowicz czy Piotrem Markiem. To w czasach hippisowskich przyjęła swój pseudonim „Kora”[4]. Tuż po maturze poznała Marka Jackowskiego, muzyka grup Vox Gentis i Anawa, którego poślubiła w grudniu 1971. Przez blisko dwa lata pracowała jako psychoterapeutka w Klinice Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie. Sporadycznie występowała wówczas na koncertach nowego zespołu męża, Osjan, któremu akompaniowała na fujarce, i z którym koncertowała po Polsce m.in. wspólnie z Donem Cherry.

Kariera z zespołem Maanam

Jako wokalistka zadebiutowała w kolejnym zespole Jackowskiego, utworzonym w 1975 wraz z Milo Kurtisem duecie M-a-M grającym alternatywną, inspirowaną Bliskim Wschodem muzykę. Kora zaczynała od śpiewania wokaliz, po raz pierwszy wystąpiła z nimi w lutym 1976 w poznańskim Klubie Medyka „Aspirynka”, prowadzonym przez Zrzeszenie Studentów Polskich. Zespół koncertował m.in. z Maciejem Zembatym, a współpraca ta zaowocowała nagraniem przez Korę wokaliz z muzyką Michała Lorenca do odcinków Krew (1979) i Czystość (1979) serialu telewizyjnego Przyjaciele (1979–1981).

Grupa M-a-M, już w nowym rozszerzonym składzie i pod nową, rozszerzoną nazwą Maanam, pod koniec lat 70. zaczęła grać rocka, a Kora została jej główną wokalistką. Od 1980 była jednym z najważniejszych i najpopularniejszych przedstawicieli tego gatunku w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Maanam wydał 11 studyjnych albumów: Maanam (1981), O! (1982), Nocny patrol (1983), Mental Cut (1984), Sie ściemnia (1989), Derwisz i anioł (1991), Róża (1994), Łóżko (1996), Klucz (1998), Hotel Nirwana (2001) i Znaki szczególne (2004). Zespół wylansował kilkadziesiąt przebojów, m.in. „Boskie Buenos”, „Żądza pieniądza”, „O! nie rób tyle hałasu”, „Krakowski spleen”, „Kocham cię, kochanie moje”, „To tylko tango” czy „Lucciola” w latach 80 XX w.; „Anioł”, „Wyjątkowo zimny maj”, „Róża”, „Zapatrzenie”, „Po prostu bądź” czy „Po to jesteś na świecie” w latach 90 XX w. Kora była autorką większości tekstów do piosenek Maanamu.

31 grudnia 2008, po 32 latach istnienia, zespół Maanam zawiesił działalność[12].

Kariera solowa

Po pierwszym rozpadzie Maanamu

Kora podczas koncertu Maanamu w Karlsruhe (1985)

Na początku kariery Maanamu Kora zadebiutowała również na scenie teatralnej. 7 lipca 1982, na włoskim festiwalu teatralnym Dei Due Mondi w Spoleto, miała miejsce premiera dramatu „Mątwa” (1922) Stanisława Ignacego Witkiewicza prezentowanej przez zespół Teatru Starego w Krakowie. Kora wystąpiła w nim obok m.in. Jerzego Stuhra, Jerzego Bińczyckiego i Ewy Kolasińskiej. Spektakl wystawiano także w Mediolanie.

Po pierwszym zawieszeniu działalności przez Maanam w 1986, Kora nagrała rok później razem z krakowskim zespołem Püdelsi płytę Bela Pupa, zawierającą piosenki Piotra Marka, nieżyjącego lidera grupy Düpą. Album ukazał się w 1988.

14 marca 1988 Jackowska wystąpiła na VIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Na galowym koncercie poświęconym twórczości Agnieszki Osieckiej wykonała piosenki „Okularnicy” i „Kochankowie z ulicy Kamiennej”. Wówczas narodził się pomysł na pierwszą solową płytę wokalistki, z piosenkami Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory z Kabaretu Starszych Panów. Rozpoczęte wówczas prace zostały jednak odłożone do 1990.

W 1989 w limitowanym nakładzie ukazał się tomik poezji Kory Krakowski spleen.

Po reaktywacji Maanamu

W 1990 kontynuowała prace nad albumem z piosenkami z Kabaretu Starszych Panów. Towarzyszyli jej w tym projekcie bracia Marcin i Mateusz Pospieszalscy. W związku z ówczesną decyzją o reaktywacji Maanamu prace te trwały jeszcze na przestrzeni trzech lat. Płyta Ja pana w podróż zabiorę ukazała się w 1993 – w marcu na kasecie magnetofonowej, a w listopadzie na płycie kompaktowej.

W międzyczasie w 1992 opublikowała autobiografię Podwójna linia życia, wznawianą co kilka lat. Jej uzupełnione nowe wydania ukazały się najpierw w 1998, a później pod nowym tytułem Kora, Kora. A planety szaleją w 2011[13].

W 2000 nagrała temat przewodni do serialu TVP Sukces, zatytułowany „Magiczne słowo – sukces”. W lipcu 2001 na rynek trafiła kompilacja najciekawszych solowych nagrań Kory Złota kolekcja: Magiczne słowo – sukces[14].

W 2002 rozpoczęła prace nad nowym projektem – Kora Ola Ola!, w którym wzięli udział muzycy grający muzykę poważną, jazzową, flamenco i latynoską, pochodzący z Polski, Węgier, Kuby, Meksyku i Peru. W lutym 2003 ukazał się ich album Kora Ola Ola!, na którym znalazły się bardzo różnorodne utwory od przedwojennych tang, piosenek Mieczysława Fogga, Jerzego Petersburskiego, Wandy Warskiej, Marii Koterbskiej czy Czesława Niemena do wybranych utworów Maanamu. Promował go cover „Nim zakwitnie tysiąc róż”[15]. Album trafił na 1. miejsce polskiej listy bestsellerów płytowych OLiS.

W styczniu 2003 ukazał się ponadto singiel nagrany przez Korę z alternatywnym zespołem elektronicznym, Bexa Lala. Nagrała z nim dwa utwory, „Kraina bólu” oraz „Kochany”[16]. We wrześniu 2008 na rynek trafiła taneczna płyta Metamorfozy firmowana przez Korę z debiutującym duetem DJ-ów 5th Element. W założeniu miała zawierać taneczne remiksy hitów Maanamu, jednak ostatecznie nagrano do nich w większości zupełnie nowe partie muzyczne i wokalne. Dodatkowo Kora nagrała na nią trzy premierowe piosenki[17].

Po drugim rozpadzie Maanamu

Olga Jackowska, 2008

Po zawieszeniu działalności Maanamu w 2008 artystka zaczęła występować pod szyldem Kora. Początkowo koncertowała wraz z większością muzyków ostatniego składu tego zespołu. Obok premierowych nagrań solowych na jej koncertach prezentowane były głównie przeboje Maanamu. W dniach 16–18 lipca 2010 była jedną z gwiazd rockowego Jarocin Festiwal[18].

W czerwcu 2010 odbyła się premiera jej nowej solowej piosenki „Zabawa w chowanego”, wzbudzającej kontrowersje ze względu na poruszaną w niej tematykę wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży. Tekst do niej oparty był na osobistych przeżyciach wokalistki z okresu, gdy miała 10 czy 11 lat[10][19]. Do utworu powstał jej pierwszy od sześciu lat teledysk. Zdobył on główną nagrodę festiwalu operatorów filmowych Camerimage, czyli Złotą Żabę[20]. Był także nominowany do nagrody Grand Prix festiwalu Yach Film, nagradzającego najlepsze teledyski[21]. Piosenka pojawia się w filmie dokumentalnym Tomasza SekielskiegoZabawa w chowanego” (2020)[22]. W grudniu zaprezentowała singiel, nagrany przy udziale Stanisława Soyki, „Nigdy nie zamknę drzwi przed Tobą”[23].

W latach 2011–2016 była jurorką programu Must Be the Music. Tylko muzyka emitowanego w telewizji Polsat[24][25]. W marcu 2011 roku, z okazji 35. rocznicy debiutu Kory w Maanamie, koncern EMI wydał zremasterowane reedycje wszystkich polskich studyjnych albumów zespołu oraz solowych Kory, a w październiku także tych zagranicznych i kilku kompilacji grupy[26]. W międzyczasie, w czerwcu uczciła 35 lat swojej działalności artystycznej jubileuszowym recitalem podczas festiwalu TOPtrendy[27]. Z tej okazji otrzymała tam nagrodę Bursztynowego Słowika[28]. 31 sierpnia tego samego roku, w 31. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył artystkę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski jako zasłużonego twórcę kultury[29].

W październiku 2011 odbyła się premiera singla „Ping pong”, pierwszego zapowiadającego nowy album Kory. Tekst tego utworu był inspirowany wierszem Józefa Kurylaka „Bicie mojego serca” i wzbudził kontrowersje ze względu na poruszaną tematykę walki Boga z szatanem[30]. W listopadzie odbyła się premiera całej płyty Ping pong, która była pierwszym solowym albumem w jej karierze z całkowicie premierowym repertuarem. Kompozytorem większości materiału został gitarzysta Mateusz Waśkiewicz, pracujący z artystką od 2008. Zespół Kory, którego ostateczny skład uformował się w 2010, uzupełnili gitarzysta Krzysztof Skarżyński, weterani „nowej fali” lat 80., basista Marcin Ciempiel i perkusista Artur Hajdasz[31]. Album promowały dodatkowo single „Przepis na szczęście” oraz „Strefa ciszy”. Płyta uzyskała status złotej[32].

W listopadzie 2012 wydana została dwupłytowa reedycja albumu, zatytułowana Ping pong – Małe wolności, wzbogacona o dodatkową płytę z jedenastoma remiksami utworów pochodzących z podstawowej wersji albumu, przygotowanymi przez DJ-ów z całej Europy[33]. W ramach promocji płyty Kora wystąpiła podczas finału tanecznego programu Got to Dance. Tylko taniec[34], wykonując utwór „Jedno słowo wszystko zmienia” zremiksowany przez Toma Forestera[35]. W 2011, równolegle z nową płytą, ukazała się także nowa, rozszerzona edycja autobiografii Kory pod nowym tytułem Kora, Kora. A planety szaleją[36]. We wrześniu 2012 premierę miała niepublikowana piosenka z tekstem Kory do muzyki Marka Jackowskiego, „Zapytaj mnie o to, kochany”, nagrana ostatecznie przez Anię Wyszkoni i promująca jej album Życie jest w porządku[37]. Artystka nominowana była do nagród Telekamery 2012[38], 2013[39] i 2015[40] w kategorii Juror i do nagrody Wiktory 2012[41] i 2013[42] w kategorii Osobowość telewizyjna.

11 kwietnia 2014 Kora została odznaczona przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, przyznawanym osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego[43]. W 2016 artystka została bohaterką fabularyzowanego filmu dokumentalnego w reżyserii Bartosza Konopki Droga do mistrzostwa, w którym obok Tomasza Stańki, Janusza Gajosa, Agnieszki Holland i Rafała Olbińskiego opowiadała, jak wyglądała jej droga do sukcesu. Jego premiera odbyła się w gmachu Teatru Narodowego w Warszawie 5 kwietnia 2016[44]. 20 kwietnia 2016 Akademia Fonograficzna uhonorowała Korę Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości[45].

Wystąpiła w wyreżyserowanym przez Jerzego Skolimowskiego teledysku do utworu Organka „Czarna Madonna”, wydanym w lutym 2017 roku[46].

Życie prywatne

Kamil Sipowicz i Kora (2009) (foto:J.Pijarowski)

Związki

W latach 1971–1984 jej mężem był Marek Jackowski, z którym założyła później zespół Maanam[47][48]. Podczas uroczystości ślubnej obecni byli tacy artyści jak: Ewa Demarczyk, Zygmunt Konieczny czy Marek Grechuta[49]. Jedyny syn pary, Mateusz, przyszedł na świat w 1972.

Po trzech latach małżeństwa i przeprowadzce z rodzinnego Krakowa do Warszawy Kora poznała Kamila Sipowicza. Weszła z nim w związek, którego owocem jest syn Szymon (ur. 1976). W kolejnych latach ich współpraca się zacieśniała, a Sipowicz pracował przy organizacji koncertów Maanamu. W 1979 Kora wraz z mężem i dziećmi wróciła do Krakowa. W 1984 rozwiodła się z Markiem Jackowskim, przejmując opiekę nad dziećmi. W dalszym ciągu jednak współpracowali na polu muzycznym i zawodowym. Z Kamilem Sipowiczem zamieszkała w Warszawie dopiero w 1989, po śmierci jego matki, która nie akceptowała związku syna. Para założyła wówczas własną wytwórnię fonograficzną Kamiling Publishing, wydającą głównie płyty Maanamu. 12 grudnia 2013 sformalizowali trwający od 40 lat związek, biorąc ślub[1].

Religia

Artystka, według słów jej męża, była zdeklarowaną ateistką[50], choć „czuła pokrewieństwo z mistykami Wschodu”[50] i wyznawała religię „słońca, wiatru i kwiatów”[51]. Ze względu na własne traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, Kora miała krytyczny stosunek do Kościoła katolickiego. Sprzeciwiała się tuszowaniu wykorzystywania seksualnego dzieci w Kościele[7][10]. Jej pogrzeb miał charakter świecki[52][51].

Proces sądowy

W sierpniu 2012 Kora została oskarżona o posiadanie w swoim domu niedozwolonej prawnie ilości 2,83 g suszu konopi indyjskich, za co groziła jej kara pozbawienia wolności do trzech lat. Do przeszukania domu doszło po informacji służby celnej, która odkryła, że w paczce nadanej w czerwcu na adres artystki znajdowało się 60 g konopi indyjskich[53]. W jej obronie, ze względu na niską szkodliwość zarzucanego czynu, stanął były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, który we wrześniu udzielił dla magazynu „Newsweek” wspólnego z artystką wywiadu i wystąpił z nią na jego okładce[54]. Sprawa paczki została umorzona przez prokuraturę w grudniu tego samego roku z powodu niewykrycia sprawcy[55], a sprawa posiadania środków odurzających w domu została warunkowo umorzona przez sąd w czerwcu 2013. Potwierdzono winę Kory, ale uznano, że społeczna szkodliwość jej czynu nie była znaczna[56].

Choroba i śmierć

Świecka ceremonia pogrzebowa Olgi Sipowicz w Domu Przedpogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie
Grób Olgi Sipowicz (2020)
Grób Olgi „Kory” Sipowicz (2018)

Kora wyznała, że od końca lat 90. odczuwała ból brzucha i była z tego powodu wielokrotnie diagnozowana i leczona[57][58]. W 2013 zdiagnozowano u niej rozsianego raka jajnika z przerzutami do otrzewnej[59][57]. Piosenkarka przeszła kilka operacji i kursów chemioterapii[57]. W 2016 osiągnęła remisję choroby[60]. Po podjętej terapii rozpoczęła kampanię na rzecz refundacji leku zawierającego substancję czynną olaparyb. W związku z wysoką ceną leczenia zwróciła się o pomoc finansową do fanów[61], a później sprzedała dom[62]. 12 sierpnia 2016 minister zdrowia podpisał decyzję o objęciu leku refundacją[63].

Zmarła 28 lipca 2018 o godzinie 5:30 w otoczeniu rodziny i przyjaciół w domu w Bliżowie[64]. Jej menedżerka – Katarzyna Litwin – kilka miesięcy wcześniej poinformowała media o dobrym stanie piosenkarki, jej planach koncertowych i powrocie do pracy w studiu[65]. Profesor Magdalena Środa – przyjaciółka Kory – wyznała po śmierci artystki, że w ostatnim tygodniu jej stan mocno się pogorszył i pojawiło się zagrożenie życia[66].

Pogrzeb odbył się 8 sierpnia 2018 o godzinie 11:00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy ul. Powązkowskiej 43/45 w Warszawie (kwatera K-14-7)[67]. Miał charakter świecki[68].

Dyskografia

Albumy

RokTytułPozycja na liścieCertyfikat ZPAV
POL
1988Bela Pupa (wraz z zespołem Püdelsi)
  • Data: 1988[69]
  • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
1993Ja pana w podróż zabiorę
  • Wydawca: Kamiling Co
2001Złota kolekcja: Magiczne słowo – sukces
  • Data: 20 lipca 2001[71]
  • Wydawca: Pomaton EMI
2003Kora Ola Ola!
  • Data: 17 lutego 2003[72]
  • Wydawca: Polskie Radio/Kamiling Co/BMG Poland
1[73]
2008Metamorfozy (oraz 5th Element)
  • Data: 26 września 2008[74]
  • Wydawca: Kamiling Co/Universal Music Polska
19[75]
2011Ping pong
  • Data: 10 listopada 2011[31]
  • Wydawca: Kamiling Co/EMI Music Poland
16[76]
2012Ping pong – Małe wolności[78]
  • Data: 27 listopada 2012
  • Wydawca: Kamiling Co/EMI Music Poland
„–” pozycja nie była notowana.

Notowane utwory

RokTytułPozycja na liścieAlbum
LP3
[79]
SLiP
1987„Bella Puppa” (wraz z zespołem Püdelsi)30Bella Puppa
1996„Klaps” (oraz T.Love)27Al Capone
2000„Magiczne słowo – sukces”44Złota kolekcja. Magiczne słowo sukces
2002„Nim zakwitnie tysiąc róż”263Kora Ola Ola!
2003„Pod Papugami”3
„Wyjątkowo zimny maj”7
2008„Senna leniwa niedziela” (oraz 5th Element)45Metamorfozy
2010„Nigdy nie zamknę drzwi przed tobą” (oraz Stanisław Sojka)4328
„Zabawa w chowanego”35
2011„Ping pong”34Ping pong
2012„Przepis na szczęście”2617
„Strefa ciszy”5033
2018„Człowiek” (oraz Glaca)31ZANG
„–” pozycja nie była notowana.

Występy gościnnie

RokTytułUtwórŹródło
1996T.LoveAl Capone
  • Data: 13 maja 1996
  • Wydawca: Pomaton EMI
  • „Klaps”
[80]
2002Stanisław SojkaSoykanova
  • Data: 2 grudnia 2002
  • Wydawca: Pomaton EMI
  • „Kuszenie na pustyni”
[81]

Filmografia

RokTytułUwagi
1981Wielka majówkafilm fabularny, reżyseria: Krzysztof Rogulski
1983Czuję się świetniefilm muzyczny, reżyseria: Waldemar Szarek
1997Przystańfilm fabularny, reżyseria: Jan Hryniak
2004Iniemamocnifilm animowany, jako Edna Mode (dubbing)
2008Historia polskiego rockafilm dokumentalny, reżyseria: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota
2009Beats of Freedom – Zew wolnościfilm dokumentalny, reżyseria: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota
2014Lekarzeodc. 65, serial fabularny, reżyseria: Bartosz Konopka
2018Iniemamocni 2film animowany, jako Edna Mode (dubbing)

Nagrody i wyróżnienia

RokKategoriaTytułemNagrodaNotaŹródło
2011Teledysk„Zabawa w chowanego”OGAE Video Contest 2011 – reprezentant PolskiNominacja[82]
2016Muzyka rozrywkowaCałokształt twórczościFryderyki 2016 (Złoty Fryderyk)Laur[83]
Osobowość rokuWielka Gala Gwiazd PlejadyNominacja[84]

Książki i poezja

„Miłość zaczyna się od miłości”, wyd. Agora, Warszawa 2019.

Kora jest autorką większości tekstów Maanamu. Część z jej twórczości wyszła także w postaci książek:

  • Olga Kora Sipowicz: Krakowski spleen. Kraków: Miniatura, 1990.
  • Olga Kora Sipowicz: Stoję, czuję się świetnie. Stronie Śląskie: Biuro Literackie, 2014. ISBN 978-83-63129-75-0.
  • Olga Kora Sipowicz: Miłość zaczyna się od miłości. Tomasz W. Michałowski (redakcja, posłowie wraz z przypisami i komentarzami). Warszawa: Agora, 2019. ISBN 978-83-268-2963-5.

Ukazała się także częściowa biografia Kory:

  • Kamil Sipowicz: Kora, Kora. A planety szaleją. M. Żakowska (red.). Warszawa: Agora, 2011. ISBN 978-83-268-0366-6.

Upamiętnienie

Upamiętnienie-neon Miłość to wieczna tęsknota przy ul. Płatniczej 59 w Warszawie autorstwa Pauliny Ołowskiej
Mural na tyłach pałacu Branickich przy ul. Nowy Świat 18/20
  • 11 lutego 2018 w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie odbyła się prapremiera spektaklu Bądź taka, nie bądź taka opowiadającego o życiu Kory[85].
  • W sierpniu 2018 były gitarzysta Maanamu Ryszard „Placho” Olesiński w hołdzie dla Kory nagrał instrumentalny utwór zatytułowany „Olga”[86].
  • 21 września 2018 artaktywistka Karolina Micuła zaśpiewała premierowo swój recital „Uwaga, tu Obywatelka!” m.in. z piosenkami Kory i Maanamu[87].
  • W grudniu 2018 na bocznej ścianie domu przy ul. Płatniczej 59 w Warszawie, w którym przez kilkanaście lat mieszkała z Kamilem Sipowiczem, odsłonięto neon Miłość to wieczna tęsknota (cytat z piosenki „Anioł” z płyty Derwisz i anioł z 1991)[88]. Autorką neonu jest Paulina Ołowska[89].
  • 17 stycznia 2019 na tyłach pałacu Branickich przy ul. Nowy Świat 18/20 odsłonięto mural przedstawiający Korę. Podobizna została zaprojektowana przez Bruna Althamera w ramach akcji „Wysokich Obcasów” zatytułowanej Kobiety na mury[90]. W październiku mural został zniszczony przez nieznanych sprawców[91].
  • W pierwszą rocznicę śmierci Kory Paweł Althamer w hołdzie dla niej zaprezentował własnoręcznie wykonaną rzeźbę, upamiętniającą artystkę[92].
  • Podczas 56. KFPP w Opolu, Ania Wyszkoni wraz z zespołem Tulia, uczciła pierwszą rocznicę śmierci piosenkarki, śpiewając przebój „To tylko tango” z repertuaru Maanamu[93].
  • Kamil Sipowicz w wywiadzie dla dwutygodnika „Viva!” w 2019 zapowiedział powstanie fundacji imienia Kory[94], jak również wydanie nieopublikowanych wierszy piosenkarki[95]. Z kolei w wywiadzie dla onet.pl potwierdził powstanie filmu dokumentalnego i fabularnego poświęconemu Korze[96].
  • W przeddzień rocznicy śmierci artystki kanał TVP Kultura wyemitował koncert Maanamu The Best of nagrany w Krakowie w 1994[97].
  • W lipcu 2019 podczas Międzynarodowego Festiwalu Młodych Talentów im. Anny German w Zielonej Górze jego uczestnicy oraz znani artyści (m.in. Justyna Steczkowska[98]) uczcili pamięć wokalistki śpiewając jej utwory[99].
  • Michał Szpak podczas Sopot Festiwal wykonał cover przeboju Maanamu „Raz dwa, raz dwa”[100].
  • Supermodelka Marta Mei wystąpiła w sesji zdjęciowej dla magazynu „Vogue”, inspirowanej fotografiami przedstawiającymi Korę, wykonanymi przez Tadeusza Rolke w 1983[101].
  • W listopadzie 2019 odbyła się premiera książki pt. „Miłość zaczyna się od miłości. Zeszyty Kory 2013–2018” składająca się z prywatnych notatek piosenkarki[102].
  • 26 października 2019 w studiu muzycznym im. Władysława Szpilmana odbył się koncert na którym młodzi wokaliści i aktorzy śpiewali przeboje Maanamu[103].
  • 27 maja 2021 w Fundacji Profile znajdującej się w Warszawie, odbył się wernisaż niepublikowanych dotąd zdjęć Kory, autorstwa fotografa Jacka Szumca[104].
  • 8 czerwca 2021 w 70. rocznicę urodzin artystki, na warszawskich Bielanach został odsłonięty mural ją upamiętniający[105].
  • Od 24 czerwca 2021 częstochowska Promenada Śródmiejska nosi imię Olgi Aleksandry Sipowicz-Kory[106].
  • 15 października 2021 Ralph Kaminski wydał album pt. Kora z własnymi interpretacjami utworów Kory i Maanamu. Wydawnictwo promował singiel „Biegnij razem ze mną”[107].
  • Polska piosenkarka Ramona Rey w 2021 roku zagrała kilka koncertów poświęconych twórczości Kory. Nagrała także swój cover utworu „Chce Ci powiedzieć coś” z repertuaru Maanamu[108]. Ponadto artystka planuje wydać dwupłytowy album z własnymi interpretacjami utworów zespołu[109]. W lutym 2022 zaprezentowała kolejny utwór „O! Nie rób tyle hałasu” do którego został zrealizowany wideoklip[110].
  • Decyzją radnych, imieniem Kory został nazwany skwer w Krakowie[111].
  • W listopadzie 2021 Natalia Przybysz zapowiedziała wydanie albumu pt. Zaczynam się od miłości którego premiera odbędzie się w marcu 2022. Na płycie znajdą się utwory z nieopublikowanymi wcześniej tekstami Kory. Singlem zapowiadającym to wydawnictwo jest melorecytowany utwór pt. „Manifest Kory 27.11.2012”[112].
  • W lutym 2022 odbył się 13. LGBT+ Film Festival poświęcony kinu tworzonemu przez osoby LGBT+. Kora, która zawsze wspierała środowisko LGBT, została przedstawiona na plakacie reklamującym wydarzenie[113].
  • 8 czerwca 2022, w 71. urodziny Kory, skwer u zbiegu ulic Juliana Fałata i Bolesława Prusa w Krakowie został nazwany pseudonimem artystki[114].
  • Polski muzyk Michał Pepol oraz fan Kory w czwartą rocznicę jej śmierci opublikował w sieci singiel zatytułowany „Nirvana Kory” stworzony z ośmiu utworów artystki promujący jego autorski album pt. Kora ∞[115].
  • W 2022 roku na rynku księgarskim ukazała się biografia Kory „Słońca bez końca. Biografia Kory” napisana przez Beatę Biały, wydana przez Dom Wydawniczy Rebis. Autorka tworzy portret artystki na podstawie rozmów z bliskimi, przyjaciółmi, fanami Kory[116].

Odznaczenia

Przypisy

  1. a b Miło nam powiadomić, iż 12 XII 2013 o godz. 12 przed urzędniczką Urzędu Stanu Cywilnego Warszawa Bielany zawarliśmy związek małżeński. 2013-12-31. [dostęp 2013-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-01)].
  2. Kora. www.filmweb.pl. [dostęp 2012-04-27].
  3. Piotr Pacewicz, Kora nie żyje. „Czekam na wiatr, co rozgoni, szare skłębione zasłony”, „oko.press”, 28 lipca 2018 [dostęp 2018-07-28].
  4. a b c Olga Jackowska: Kora. Podwója linia życia. Warszawa: Agencja Piękna, 1992, s. 17–18. ISBN 83-900532-0-9.
  5. Kora – Kultura, [w:] Onet.pl [online], kultura.onet.pl [dostęp 2019-07-19] (pol.).
  6. Nie żyje Olga Jackowska – Kora, ikona polskiego rocka – wspomnienie – Radio RAMPA (Polish), radiorampa.com [dostęp 2019-07-19] (ang.).
  7. a b c Grzegorz Kramer: Kora była molestowana przez księży. Grzegorz Kramer SJ: dziękuję ci, że opowiedziałaś o Strasznej Rzeczy. deon.pl, 2018-07-30. [dostęp 2018-08-23].
  8. Agata Polcyn „Kora też przeszła piekło u zakonnic z Jordanowa.” Gazeta Wyborcza 13.06.2022
  9. Olga Jackowska "Podwójna linia życia" Warszawa 1992
  10. a b c Aleksandra Pawlicka: Byłam ofiarą księdza. wprost.pl, 2010-06-20. [dostęp 2018-08-23].
  11. Zaprosili Korę do Jabłonowa. Czas Brodnicy, 25 października 2012. [dostęp 2012-10-25].
  12. Maanam zawiesza działalność. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-12-03. [dostęp 2021-01-01]. (pol.).
  13. Kamil Sipowicz – „Kora, Kora. A planety szaleją”. [w:] Agora S.A. [on-line]. agora.pl, 2011-11-09. [dostęp 2020-05-08].
  14. Maanam – „Kocham cię, kochanie moje”. [w:] Onet.pl [on-line]. kultura.onet.pl, 2000-07-27. [dostęp 2020-05-24]. (pol.).
  15. Podróż do sentymentalnej krainy – Kora Ola Ola. kobietykobietom.com, 2003-08-30. [dostęp 2020-05-08]. (pol.).
  16. Michał Wąsowski: Skandalistka, gwiazda rocka, ofiara księży, a teraz symbol walki o legalizację marihuany. Kora. [w:] Natemat.pl [on-line]. natemat.pl, 2012-06-14. [dostęp 2020-05-08]. (pol.).
  17. To człowiek tworzy... METAMORFOZY. kobietykobietom.com, 2008-09-26. [dostęp 2020-05-08]. (pol.).
  18. Kora na festiwalu w Jarocinie zagra Maanam. [w:] Onet.pl [on-line]. kultura.onet.pl, 2010-05-05. [dostęp 2020-05-24]. (pol.).
  19. Ekke Overbeek: Lękajcie się. Ofiary pedofilii w polskim kościele mówią. Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca, 2013, s. 21. ISBN 978-83-7554-530-2.
  20. WYNIKI KONKURSÓW PLUS CAMERIMAGE 2010 OGŁOSZONE. camerimage.pl, 2010-12-04. [dostęp 2020-01-14]. (pol.).
  21. Bartłomiej Ignaczuk – Stowarzyszenie Filmowców Polskich. sfp.org.ol. [dostęp 2020-01-14]. (pol.).
  22. Kora nagrała „Zabawę w chowanego” już 10 lat temu. Wokalistka opowiedziała, jak była molestowana. [w:] Onet.pl [on-line]. kultura.onet.pl, 2020-05-16. [dostęp 2020-05-17]. (pol.).
  23. Kora: Nigdy nie zamknę drzwi przed tobą (wideo). [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-12-05. [dostęp 2020-01-15]. (pol.).
  24. Kora, Zapendowska i Sztaba w jury „Must be the music”. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-02-04. [dostęp 2020-01-15]. (pol.).
  25. Koniec „Must Be the Music. Tylko muzyka”. Program znika z Polsatu!. [w:] RMF FM [on-line]. rmf.fm, 2016-06-14. [dostęp 2020-01-15]. (pol.).
  26. Reedycje – Maanam. maanam.pl.
  27. JUBILEUSZ Kory. kfp.pl, 2011-06-04. (pol.).
  28. Toptrendy po raz pierwszy w nowej hali. sopot.naszemiasto.pl, 2011-06-04. [dostęp 2020-01-15]. (pol.).
  29. Ordery dla wybitnych twórców kultury. prezydent.pl, 31 sierpnia 2011. [dostęp 2011-09-01].
  30. Kontrowersje wokół tekstu Kory „Ping Pong”. kora.org.pl, 28 października 2011. [dostęp 2011-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (3 listopada 2011)].
  31. a b Kora wraca z nowym albumem. muzyka.onet.pl, 21 października 2011. [dostęp 2011-10-21].
  32. Listy bestsellerów, wyróżnienia.
  33. Ping Pong – Małe wolnosci – Kora. www.empik.com.
  34. Kora: „Kochani! Już w.... Facebook, 2012-11-07.
  35. Kora: Kochani! Już za.... Facebook, 2012-11-09.
  36. Premiera mojej biografii. kora.org.pl, 30 października 2011. [dostęp 2011-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 września 2013)].
  37. Bez tytułu.... www.aniawyszkoni.pl, 2012-08-18.
  38. Telekamery 2012: Nominacje!. film.interia.pl, 2011-11-28.
  39. kk: Ogłoszono nominacje do Telekamer 2013. film.onet.pl, 2012-12-31. [dostęp 2012-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-10)].
  40. Telekamery 2015: Oto laureaci, czyli najlepsi w telewizji!. film.interia.pl, 2015-02-10. [dostęp 2015-02-10].
  41. M.Michalski: Znamy nominowanych do Wiktorów. www.plejada.pl, 2013-02-19. [dostęp 2013-02-19].
  42. Wiktory 2013: gala rozdania nagród odbędzie się 29 marca. muzyka.onet.pl, 2014-02-10. [dostęp 2014-12-30].
  43. a b Hanna Krall, Allan Starski, Kora Jackowska – doborowe grono nagrodzonych Gloria Artis. wyborcza.pl. [dostęp 2014-04-11].
  44. „Droga do mistrzostwa”: Kora, Holland, Olbiński, Stańko i Gajos w filmie Bartosza Konopki. film.onet.pl, 2016-03-23. [dostęp 2016-03-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-04)].
  45. Kora ze Złotym Fryderykiem: Kto nie korzysta z kultury, nie ma prawa żyć!. muzyka.interia.pl, 2016-04-21. [dostęp 2016-04-21].
  46. Kora jako „Czarna Madonna” w nowym teledysku Organka. [w:] RMF FM [on-line]. rmf.fm, 21 lutego 2017. [dostęp 2020-09-10].
  47. Marek Jackowski nie żyje. Kim był były mąż Kory Jackowskiej? – Glamki.se.pl. [dostęp 2018-02-09].
  48. Marek Jackowski miał trzy żony. Prawie nikt o tym nie wiedział!. [dostęp 2018-02-09].
  49. Marek Jackowski. Tylko u nas. Nieznany wywiad. wpolityce.pl, 2014-05-18. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
  50. a b Aleksandra Pawlicka: Wciąż czuję jej obecność. Kamil Sipowicz o życiu z duchem Kory. Newsweek Polska, 10 lutego 2019. [dostęp 2020-09-10].
  51. a b Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2018-08-09].
  52. Ostatnie namaszczenie Kory. Katolików wryło w ziemię, „Pikio.pl”, 1 sierpnia 2018 [dostęp 2018-08-09] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-09].
  53. Wokalistka Olga J. stanie przed sądem za posiadanie marihuany. www.rp.pl, 2012-10-26. [dostęp 2012-10-26].
  54. Aleksander Kwaśniewski i Kora Jackowska o marihuanie. newsweek.pl, 2012-09-02. [dostęp 2012-09-02].
  55. Sprawa narkotyków dla psa Kory umorzona. rp.pl, 2012-12-04. [dostęp 2012-12-04].
  56. Wina Kory potwierdzona, ale sprawa umorzona. www.rp.pl, 2013-06-26. [dostęp 2013-06-26].
  57. a b c Historia Olgi Sipowicz „Kory”. Prosto w raka. [dostęp 2018-07-29].
  58. „Nie pamiętam, żebym tak intensywnie żyła każdą chwilą w ciągu dnia”. Kora o walce z chorobą. „Viva!”, 2018-07-28. [dostęp 2018-07-29].
  59. Zmarła Kora, wokalistka legendarnej grupy Maanam. „Polityka” (strona internetowa), 2018-07-28. [dostęp 2018-07-28].
  60. Kora: Ta choroba rani w sposób fizyczny i psychiczny. Interia.pl, 2016-03-08. [dostęp 2018-07-29].
  61. KORA Prosi fanów o pomoc!. gala.pl, 2016-03-03. [dostęp 2018-08-01].
  62. Aleksandra Kurowska, Lek na raka, o który walczy Kora Jackowska będzie za darmo, „gazetaprawna.pl”, 12 sierpnia 2016 [dostęp 2018-07-28].
  63. Od września ceny wielu leków w dół. Ministerstwo opublikowało nową listę leków refundowanych. Onet.pl, 2016-08-22. [dostęp 2018-07-29].
  64. Kora Jackowska nie żyje. Zmarła w wieku 67 lat. TVP Info (strona internetowa), 2018-07-28. [dostęp 2018-07-28].
  65. Katarzyna Litwin: stan zdrowia Kory jest bardzo dobry, jesteśmy też po pracy w studiu. Onet.pl, 2018-03-18. [dostęp 2018-07-29].
  66. „Była całą epoką w naszej kulturze”. Profesor Środa wspomina Korę. NaTemat.pl, 2018-07-28. [dostęp 2018-07-29].
  67. Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze. cmentarzekomunalne.com.pl. [dostęp 2019-11-25].
  68. Sebastian Łupak, Kamil Sipowicz pożegna Korę. Miłość do ostatniego westchnienia, „gwiazdy.wp.pl”, 7 sierpnia 2018 [dostęp 2018-08-08].
  69. Kora i Püdelsi – Bela Pupa. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2019-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-28)].
  70. Kora – Ja pana w podróż zabiorę. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2019-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-28)].
  71. Kora – „Magiczne słowo sukces”. muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-10-30].
  72. Kora – „Kora Ola Ola!”. muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-10-30].
  73. OLiS – sprzedaż w okresie 21.04.2003 – 04.05.2003. olis.onyx.pl. [dostęp 2011-10-30].
  74. Kora – „Metamorfozy”. muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-10-30].
  75. OLiS – sprzedaż w okresie 20.10.2008 – 26.10.2008. olis.onyx.pl. [dostęp 2011-10-30].
  76. OLiS – sprzedaż w okresie 14.11.2011 – 20.11.2011. olis.onyx.pl. [dostęp 2011-11-25].
  77. Złote płyty CD przyznane w 2012 roku, ZPAV [dostęp 2020-07-27].
  78. Kora – Ping pong – Małe wolności. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2019-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-28)].
  79. LP3 – Statystyki dla wykonawcy Kora. www.lp3.pl. [dostęp 2011-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)].
    LP3 – Statystyki dla wykonawcy Kora & 5th Element. www.lp3.pl. [dostęp 2011-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-05)].
    LP3 – Statystyki dla wykonawcy Kora & Püdelsi. www.lp3.pl. [dostęp 2011-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-16)].
    LP3 – Statystyki dla wykonawcy Kora i Stanisław Sojka. www.lp3.pl. [dostęp 2011-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-03)].
    LP3 – Statystyki dla wykonawcy T. Love & Kora. www.lp3.pl. [dostęp 2011-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-05)].
  80. T.Love – „Al Capone”. polak.pl. [dostęp 2011-10-30].
  81. Stanisław Soyka – „Soykanova”. muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-10-30].
  82. Artur Onacki: OGAE Video Contest 2011 – nasz wybór. eurowizja.org, 13 września 2011. [dostęp 2015-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (13 listopada 2011)].
  83. Nagrody Fryderyk 2016 wręczone po raz 22!. zpav.pl. [dostęp 2016-04-21].
  84. Plebiscyt „Gwiazdy Plejady”: kto był nominowany?. [w:] Plejada.pl [on-line]. plejada.pl. [dostęp 2017-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-14)].
  85. Spektakl muzyczny w Solskim „Bądź taka nie bądź taka”. pollyana.nazwa.pl, 2018-02-07. [dostęp 2019-10-28]. (pol.).
  86. Gitarzysta Maanamu nagrał utwór w hołdzie dla Kory. [w:] Wprost [on-line]. wprost.pl, 2018-08-07. [dostęp 2020-04-28]. (pol.).
  87. Magda Piekarska: Uwaga, uwaga, śpiewa obywatelka! Wrocław czeka na nową Karolinę Micułę. [w:] Wyborcza.pl [on-line]. wroclaw.wyborcza.pl, 2018-09-23. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
  88. Konrad Wojciechowski. Neon miłości na domu Kory. „Gazeta Stołeczna”, s. 5, 19 grudnia 2018. 
  89. Bliscy i przyjaciele upamiętnili Korę. Na ścianie jej domu rozbłysł niezwykły neon. metrowarszawa.gazeta.pl, 19 grudnia 2018. [dostęp 2019-02-12].
  90. W Warszawie odsłonięto mural z podobizną Kory. [w:] Fakt.pl [on-line]. fakt.pl. [dostęp 2019-02-03]. (pol.).
  91. Zniszczyli mural Kory! Twarz artystki pomazana. radiokolor.pl. [dostęp 2019-10-12]. (pol.).
  92. Rzeźba na grobie Kory w pierwszą rocznicę śmierci. [w:] Onet.pl [on-line]. kultura.onet.pl, 2019-06-19. [dostęp 2019-07-15]. (pol.).
  93. Hołd dla Kory w Opolu. Występy Ani Wyszkoni i Tulii. [w:] Viva! [on-line]. viva.pl. [dostęp 2019-09-13]. (pol.).
  94. Kamil Sipowicz zapowiedział powstanie fundacji im. Kory. Czym będzie się zajmować?. [w:] Viva! [on-line]. viva.pl. [dostęp 2019-07-24]. (pol.).
  95. Kamil Sipowicz: „Czas niczego nie leczy. Wręcz odwrotnie. Im dalej, tym gorzej”. [w:] Viva! [on-line]. viva.pl. [dostęp 2019-08-12]. (pol.).
  96. Powstanie biograficzny film o Korze. Kto zagra gwiazdę Maanamu?. [w:] Onet.pl [on-line]. kultura.onet.pl. [dostęp 2019-07-28]. (pol.).
  97. Kora Jackowska. TVP pięknie uczci pierwszą rocznicę śmierci wokalistki. [w:] Wirtualna Polska [on-line]. gwiazdy.wp.pl. [dostęp 2019-07-28]. (pol.).
  98. Justyna Steczkowska oddała hołd Korze. Boskie Buenos w nowej wersji zdobyło serca publiczności. [w:] RMF Maxxx [on-line]. rmfmaxxx.pl. [dostęp 2019-04-28]. (pol.).
  99. Pierwsza rocznica śmierci Kory. Gwiazdy uczczą pamięć artystki w wyjątkowy sposób. [w:] Super Express [on-line]. superexpress.pl. [dostęp 2019-07-28]. (pol.).
  100. Michał Szpak oddał wspaniały hołd Korze. W Sopocie wykonał cover Maanamu. [w:] Chillizet [on-line]. chillizet.pl. [dostęp 2019-08-18]. (pol.).
  101. Październikowy numer Vogue Polska. W hołdzie dla Kory. [w:] Vogue [on-line]. vogue.pl. [dostęp 2019-09-12]. (pol.).
  102. Kora intymnie. Premiera książki „Miłość zaczyna się od miłości. Zeszyty Kory 2013-2018”. Dwa spotkania – w Warszawie i w Krakowie – o poezji Kory, jej życiu i muzyce. [w:] Wyborcza.pl [on-line]. wyborcza.pl. [dostęp 2019-10-25]. (pol.).
  103. Wyjątkowy koncert w hołdzie dla Kory. [w:] Polskie Radio [on-line]. polskieradio.pl. [dostęp 2019-10-28]. (pol.).
  104. KORA.ORG.PL/News: WOMENʼS BUSINESS (WYSTAWA). kora.org.pl, 2021-05-19. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
  105. Kora Jackowska upamiętniona muralem na warszawskich Bielanach. [w:] Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2021-05-30. [dostęp 2021-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-30)]. (pol.).
  106. Kora patronką Promenady Śródmiejskiej. czestochowa.pl, 2021-06-28. [dostęp 2021-07-02]. (pol.).
  107. Natalia Skolimowska: Ralph Kamiński zapowiada album z utworami zespołu Maanam! Posłuchaj pierwszego utworu z płyty „Biegnij razem ze mną”. [w:] Elle [on-line]. elle.pl, 2021-09-17. [dostęp 2021-10-06]. (pol.).
  108. Ramona Rey – Oficjalna strona. [dostęp 2021-10-09]. (pol.).
  109. Izabela Brzostek: Ramona Rey w utworze z repertuaru grupy Maanam. kultura.poinformowani.pl, 2021-10-12. [dostęp 2021-10-16]. (pol.).
  110. Izabela Brzostek: Ramona Rey prezentuje kolejny utwór grupy Maanam. kultura.poinformowani.pl, 2022-02-07. [dostęp 2022-02-08]. (pol.).
  111. Kora ze skwerem swojego imienia. Radni zdecydowali. [w:] Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2021-11-04. [dostęp 2021-11-09]. (pol.).
  112. Izabela Brzostek: „Zaczynam się od miłości” – nowa płyta Natalii Przybysz. kultura.poinformowani.pl, 2021-11-12. [dostęp 2022-01-15]. (pol.).
  113. Kora na plakacie 13. LGBT+ Film Festiwal. replika.online.pl, 2022-02-24. [dostęp 2022-03-03]. (pol.).
  114. W Krakowie odsłonięto skwer imienia Olgi Jackowskiej „Kory”. www.pap.pl, 2022-06-08. [dostęp 2022-06-12]. (pol.).
  115. Wyjątkowy hołd dla Kory w czwartą rocznicę śmierci. Posłuchaj „Nirvany Kory”. [w:] Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2022-07-28. [dostęp 2022-08-04].
  116. Beata Biały: Słońca bez końca. Biografia Kory.. Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2022. ISBN 978-83-8188-499-0.
  117. M.P. z 2011 r. Nr 107, poz. 1077. Monitor Polski. [dostęp 2012-04-27].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis BAR.png
Baretka Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis"
00 KSipowicz & KJackowska.jpg
Autor: Kontrola, Licencja: CC BY-SA 4.0
K. Sipowicz & K. Jackowska (Warsaw 2009).
Olga Jackowska von Maanam beim Fest Karlsruhe 1985.JPG
Autor: Herrzipp, Licencja: CC BY 3.0
Olga Jackowska (aka Kora) of Maanam, 'Das Fest' 1985 in Karlsruhe/Germany.
Kora Jackowska. Warszawa 2018. Świecka ceremonia pogrzebowa. I.jpg
Autor: Var007, Licencja: CC BY-SA 4.0
Świecka ceremonia pogrzebowa Kory Jackowskiej.
Olga Sipowicz (Kora) grób 02.jpg
Autor: Mateusz Opasiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób wokalistki Kory (Olga Sipowicz) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie
Olga Jackowska (cropped).JPG
Autor: Sławek, Licencja: CC BY-SA 2.0
Olga Jackowska "Kora" i Ramona.
Miłość zaczyna się od miłości.jpg
Autor: Tomasz W. Michałowski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Książka autorstwa Olga Kora Sipowicz. Redakcją, posłowie oraz przypisy wraz z komentarzami: Tomasz W. Michałowski
Olga Sipowicz grób.jpg
Autor: Lukasz2, Licencja: CC0
Grób Olgi Sipowicz na cmentarzu wojskowym na Powązkach
Miłość to wieczna tęsknota Neon upamiętniąjacy Korę przy ul. Płatniczej 59 w Warszawie.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Miłość to wieczna tęsknota. Neon autorstwa Pauliny Ołowskiej upamiętniający Korę na bocznej ścianie domu przy ul. Płatniczej 59 w Warszawie
Maanam - Kora.jpg
Autor: Marcin Bajor from Czestochowa, Poland, Licencja: CC BY 2.0
Maanam, Kora
Mural Kora ul. Nowy Świat w Warszawie.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Mural upamiętniający Olgę Sipowicz (Korę) przy ul. Nowy Świat 18/20 w Warszawie