Korneliusz Kwaczak

Korneliusz Kwaczak (w pierwszym numerze pisma Kaczor Donald i wehikuł czasu pomnik z jego podobizną nosi imię Korneliusz Kupernoga, ang. Cornelius Coot, ur. 31 grudnia ok. 1790[1]) – fikcyjna postać stworzona przez Carla Barksa. Postać występuje w komiksach związanych ze Sknerusem McKwaczem, czy Kaczorem Donaldem. Jego rodzice to Kornel Kwaczak i Kornelia Gęgalska.

Historia

Postać pierwszy raz w komiksie pojawiła się w 1952 w historyjce "Statuesque Spendthrifts" (w Polsce wydanej jako "Pomnik Sknerusa" w KD nr 8 z 1994 roku).

Założenie Kaczogrodu

Według opowiadań komiksowych Kwaczak założył Kaczogród. Przybył do grodu w fikcyjnym stanie USAKalisocie. Po jego przybyciu na tamtejszy fort zaatakowali Hiszpanie, a wtedy jego właściciele – Anglicy przekazali twierdzę Kwaczakowi. Używając podstępu, z pomocą prażonej kukurydzy, wystraszył Hiszpanów. Przy odbudowanym później forcie założył osadę Kaczogród. Pod koniec XIX w. Sknerus McKwacz kupił w Kaczogrodzie dom.

Życie

Ożenił się z Plukahontas - kaczką z indiańskiego plemienia. Rok później urodził się ich syn Kwalutek Kwaczak, ojciec Babci Kaczki.

Pomnik

Pomnik Kwaczaka (trzymającego kolby kukurydzy) jest jednym z najważniejszych miejsc w mieście. Posąg jest dziełem fikcyjnego Rzeźbiarza, S. Tatuty[2]. Cokół pomnika jest wykonany ze specjalnego marmuru[3]. Pomnik krył skrzynię z rękopisami Kwaczaka[4].

Ciekawostki

  • Kaczor Donald kilka razy poważnie uszkodził pomnik Kwaczaka.
  • Gdy Donald uszkodził pomnik, odnaleziono przejście do tajnego pomieszczenia[5]
  • Podczas badania tajnego pomieszczenia, w nadziei odnalezienia kolejnej krypty, Kaczor Donald zniszczył pomnik Kwaczaka.
  • W komiksie pt. Niedola idola kosmita Onex gasi pożar za pomocą pomnika Kwaczaka.
  • Komiksy podają dwie, sprzeczne daty urodzin Kwaczaka.

Przypisy

  1. Fabio Michelini, "Dzień Kwaczaka":"...nie urodził się 1 stycznia 1673... ...tylko 31 grudnia 1672..."
  2. Enzo Mina, "Kaczor z marmuru":"... jest dziełem (...) rzeźbiarza, S. Tatuty...
  3. Enzo Mina, "Kaczor z marmuru":"...boczne płyty wykonano ze specjalnego marmuru, wydobywanego w górach Kwękliwych...
  4. Fabio Michelini, "Dzień Kwaczaka": "..... Nieznane (...) rękopisy Kwaczaka..."
  5. Enzo Mina, "Kaczor z marmuru":"...w cokole znajduje się tajne przejście...