Kornik ostrozębny

Kornik ostrozębny
Ips acuminatus
(Gyllenhal, 1827)
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

ryjkowcowate

Podrodzina

kornikowate

Plemię

ipini

Rodzaj

Ips

Gatunek

kornik ostrozębny

Kornik ostrozębny (Ips acuminatus) – gatunek chrząszcza zaliczany do kornikowatych.

Rójka

Przebiega w na przełomie maja i czerwca.

Wygląd

Larwa beznoga (jak u wszystkich kornikowatych), barwy białej, z jasno-brunatną głową. Poczwarka typu wolnego, barwy kremowej, kolebka poczwarkowa w bielu. Imago wielkości 2,2–3,9 mm. Chrząszcz walcowaty, krótki, krępy barwy rdzawobrunatnej do ciemnobrunatnej, lśniący. Przedplecze nieco krótsze od długości pokryw. Pokrywy z regularnymi rzędami dużych punktów (wgłębień), międzyrzędy płaskie z drobniejszymi punkcikami. Dymorfizm płciowy przejawia się na ścięciu pokryw: samiec ma po trzy wyrostki (zęby) na każdej z pokryw, z których dwa są stożkowate, a trzeci duży, wyraźnie rozdwojony na końcu. Samica ma ząbki zredukowane, stożkowate, przy czym trzeci jest największy.

Występowanie

Występuje od środkowej i północnej Europy, przez Syberię po Azję Mniejszą, Koreę i Japonię[1]. Na całym obszarze Polski, często wyspowo.

Pokarm

Larwa żeruje pod cienką korą strzał i konarów na sośnie zwyczajnej, wyjątkowo na świerku i modrzewiu. Żer uzupełniający jest przedłużeniem chodników larwalnych. Młode chrząszcze mogą również żerować w innym miejscu w świeżej korowinie, na strzale lub w gałęziach, mogą również żerować w szyjkach korzeniowych kilkuletnich drzewek.

Znaczenie

Atakuje górne partie strzał i konary w starszych drzewostanach, w ostatnich latach spotykany jest również w drągowinach i młodnikach. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych możliwa jest rójka młodych owadów w sierpniu. Możliwe są więc jedna lub dwie generacje, a nawet generacja siostrzana.

Zobacz też

Przypisy

  1. Ips acuminatus (Gyllenhal, 1827). [w:] Coleoptera Poloniae [on-line]. [dostęp 2014-11-04].

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
Ips acuminatus (Gyllenhal, 1827) (14762134357).png
Autor: Udo Schmidt from Deutschland, Licencja: CC BY-SA 2.0

Family: Scolytidae Size: 3,5 mm (2,2-3,5 mm) Distribution: palaearctic Ecology: lives mainly on Pinus Location: England, Dulnain Bridge leg.det. P.Harwood, 12.VIII.1939 Coll. Oxford University Museum of Natural History

Photo: U.Schmidt, 2014