Kornik zrosłozębny

Kornik zrosłozębny
Ips duplicatus
(C. R. Sahlberg, 1836)
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

ryjkowcowate

Podrodzina

kornikowate

Plemię

Ipini

Rodzaj

Ips

Gatunek

kornik zrosłozębny

Kornik zrosłozębny (Ips duplicatus) – gatunek chrząszcza zaliczany do kornikowatych.

Rójka

Pierwsza przebiega na przełomie kwietnia i maja, przy sprzyjających warunkach pogodowych może wystąpić rójka druga i młodych chrząszczy w lipcu i sierpniu. W zależności od ilości rójek generacja jest jedna, dwie, a może wystąpić także siostrzana.

Wygląd

Larwa beznoga (jak u wszystkich kornikowatych), barwy białej, z jasno-brunatną głową. Poczwarka typu wolnego, barwy kremowej, kolebka poczwarkowa w łyku. Imago wielkości 2,8–4,5 mm. Kształt ciała krępy, walcowaty, barwa ciemnobrunatna do prawie czarnej, błyszczący, owłosiony. Określany jako miniaturka kornika drukarza. Kropkowanie i kształt przedplecza podobne do drukarza. Pokrywy z rzędami punkcików słabo zagłębionych, międzyrzędy szerokie, z jednym szeregiem drobnych kropek. Na ścięciu, na każdej pokrywie widoczne cztery wyrostki – zęby. Dymorfizm płciowy widoczny na ścięciu pokryw: samiec posiada cztery ząbki, z których trzeci rozszerzony jest guzowato (jak u drukarza) i połączony wspólną podstawą z drugim. Pierwszy i czwarty są małymi ząbkami. Samica ma ząbki zredukowane, ząbek drugi i trzeci tworzą wspólny, duży rozdwojony ząb.

Występowanie

Występuje w Europie Środkowej i Północnej oraz na Syberii. W Polsce pospolity, głównie w północno-wschodnim zasięgu świerka.

Pokarm

Żeruje na świerku (rzadziej na sośnie pospolitej i limbie), szczególnie w górnej części strzały o cienkiej korze.

Znaczenie

Kornik zrosłozębny występuje często w towarzystwie kornika drukarczyka. W wyniku żerowania larw, drzewa obumierają (nawet całymi powierzchniami). Podczas gradacji atakuje nawet drzewa zdrowe, stając się szkodnikiem pierwotnym.

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Ips duplicatus.jpg
Autor: Ken Walker, Museum Victoria, Licencja: CC BY 3.0 au
Ips duplicatus collected at Opava, Moravia, 1994