Korytarz Mormoński

Korytarz Mormoński, oznaczony na czerwono

Korytarz Mormoński – określenie ziem na Zachodzie Ameryki Północnej, które zostały skolonizowane między 1850 rokiem a około 1890 r. przez członków Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (skr. ang. LDS Church), powszechnie zwanych mormonami[1].

W literaturze akademickiej, jest też powszechnie nazywany „regionem kultury mormonów”[2]. W odniesieniu do obszaru również używana jest nazwa „pas Księgi Mormona” jako kulturowy odnośnik do nazwy pas biblijny – obszaru na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych, i Księgi Mormona. Teren ten nazywany jest „pasem galaretkowym” (ang. Jell-O Belt), gdyż na tym obszarze, szczególnie w stanie Utah, spożycie galaretki Jell-O jest dwukrotnie większe niż gdziekolwiek indziej na świecie[3].

Położenie

Mapa procentowa ludności mormońskiej Stanów Zjednoczonych w skali hrabstw w 2000 r.

Zaczynając od stanu Utah, korytarz poszerza się na północ przez zachód stanu Wyoming i wschód stanu Idaho do parku narodowego Yellowstone. Przechodzi od południa do San Bernardino w Kalifornii na zachodzie i przez Mese w Arizonie na wschodzie, przechodzi na południe do granicy amerykańsko-meksykańskiej. Osady w Utah i na południu jego regionu – Wasatch Front, rozciągają się od St. George ku południu do Nephi na północnym wschodzie, uwzględniając dorzecze rzeki Sevier.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

LDS Percentage of Population 2000.PNG
Autor: "Newby", Licencja: CC BY-SA 3.0
Mormon Percentage of County Population