Kosmopolityzm

Diogenes − „obywatel świata”

Kosmopolityzm (z gr. kosmos „świat”, polis „miasto” i ismos „pogląd”) − pogląd sprzeciwiający się podziałom kulturowo-politycznym i terytorialnym. Zwolennicy kosmopolityzmu uważają za swoją ojczyznę nie kraj czy inny sformalizowany obszar, ale cały świat niezależnie od pochodzenia. Dążą oni do politycznej i społecznej jedności świata, wolnego od podziałów i konfliktów, stopionego w jedną wspólnotę ogólnoludzką.

„Jestem obywatelem świata”, taka miała być odpowiedź Diogenesa na pytanie, gdzie jest jego kraj ojczysty. Od użytego w tym wyrażeniu greckiego słowa kosmopolites pochodzi wyraz kosmopolita. Sokrates miał powiedzieć podobnie, że należy nie do Aten ani do Grecji, lecz do świata. Kosmopolityzm propagowali później stoicy. Seneka Młodszy w liście do Lucyliusza pisał, że cały świat jest jego ojczyzną (łac. patria mea totus hic mundus est).

W krajach bloku wschodniego zarzut domniemanego „kosmopolityzmu” bywał w pewnych okresach używany do dezawuowania przeciwników politycznych, jako przeciwieństwo do popieranego przez władze internacjonalizmu.

Współcześnie kosmopolityzm jest promowany między innymi przez globalistów, część anarchistów[1] i trockistów[2] oraz pewne nowe ruchy religijne takie jak Ananda Marga[3].

Zobacz też

Przypisy

  1. Carl Levy. Anarchism and cosmopolitanism. „Journal of Political Ideologies”, 10-2011. (ang.). 
  2. Alan Woods outlines the resistance to capitalism at Montreal's Concordia University. In Defence of Marxism.
  3. Neohumanizm. anandamarga.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-07)].. Ananda Marga.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Waterhouse-Diogenes.jpg
Diogenes (1882) by John William Waterhouse