Koszar

Współczesny koszar (2012 r.) na Hali Cebulowej w Beskidzie Żywieckim

Koszar – przenośna zagroda dla owiec na Podhalu i w Beskidach, zbudowana z rozłącznych przęseł. Przęsła wykonywane były zwykle z 3 poziomych drągów, pomiędzy którymi przeplatano na zmianę cienkie deseczki, „szczypane” (gwarowo: scypane) ze świerkowego kloca (tzw. tyninę) lub grubsze patyki.

Koszar był jednym z głównych elementów gospodarki pasterskiej (tzw. szałaśnictwa). Stawiano go na halach górskich na czas wypasu zwierząt w górach. Owce zaganiane były do zagrody na noc (aby chronić je przed wilkami) i w czasie złych warunków pogodowych (np. by nie rozbiegły się podczas burzy z piorunami). Do koszaru spędzano również czasami owce do dojenia; wówczas miał otwory, przez które kolejno wypuszczano owce[1]. Istniały też koszary przeznaczone wyłącznie do dojenia owiec, nazywano je strągami[1]. Co jakiś czas, gdy owce swoimi odchodami wystarczająco użyźniły obszar pastwiska objęty koszarem, był przestawiany w inne miejsce[1].

Słowo pochodzi z języka wołoskiego (por. rum. coșar – stodoła, obora). Prawdopodobnie od niego wywodzą się nazwy geograficzne: Koszary, Koszarawa[2], Kosarzyska, Koszarzyska[2], Koszarki[2], Koszariszte (Dwerniczek)[2], Košarisko.
W słowackich Tatrach słowo košiar oznacza nie tylko zagrodę dla owiec, ale również szałas lub kolebę pasterską[1].

Przypisy

  1. a b c d Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  2. a b c d Wymienione w publikacji w języku rumuńskim: dr. Simona Condurateanu "Istorie şi toponimie românească în Carpaţii situaţi în afara României", Dacia Magazin nr 58, maj 2008, [1]

Media użyte na tej stronie

Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Koszar BŻ2.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Współczesny koszar na Hali Cebulowej (2012 r.)